Форум - Порекло

Траг - корисне књиге, сајтови => Фотографије => Старе фотографије => Тему започео: Јовица Кртинић Децембар 16, 2021, 11:55:27 пре подне

Наслов: Топотека, старе фотографије
Порука од: Јовица Кртинић Децембар 16, 2021, 11:55:27 пре подне
Данас, на једном библиотечком предавању, случајно сазнах за страницу Топотека, насталу у оквиру подухвата Креативна Европа: https://www.topothek.at/en/
Веома интересантан подухват, који се углавном базира на старим фотографијама из различитих области Европе. Веома добро је организовано, али је мана што није превише напуњено материјалима.
Мени је најинтересантније било да погледам шта је од топотека постављено у вези Лике: https://lika.topoteka.net/
Ту нађох неколико заиста ретких фотографија, као што је нпр. фотографија питомаца Српског привредног друштва "Привредник" снимљених у Кореници око 1920. године. Нажалост, фотографију не прате и имена оних који су снимљени сем једног (трговац Стеван С. Калембер).
Наслов: Одг: Топотека, старе фотографије
Порука од: Malesevic Децембар 16, 2021, 04:55:05 поподне
https://lika.topoteka.net/?doc=356396

Занимљив доњи део ношње. Изузетно сличи на албанску, која се ако се не варам могла срести и у Грчкој и Македонији.
Наслов: Одг: Топотека, старе фотографије
Порука од: Nikola М Фебруар 13, 2022, 06:29:37 поподне
https://lika.topoteka.net/?doc=356396

Занимљив доњи део ношње. Изузетно сличи на албанску, која се ако се не варам могла срести и у Грчкој и Македонији.

Овакве панталоне су израђиване од ваљаног сукна и део су ношње Лике, Кордуна, Баније па и Славоније (зимске ношње). У овим подручјима панталоне овог типа представљају комбинацију народне ношње и елемената граничарских униформи - мислим на гајтане на панталонама. Гајтани са различитим геометријама пришивани на панталоне били су обавезни елементи граничарских униформи нарочито у 18. и делу 19. века, али су се задржали и касније у народним ношњама. Овакав дизајн панталона се може наћи у варијантама и на простору Војводине, затим и у Мађарској, Румунији, Словачкој,... Сличност са албанском је због материјала од којих су направљене, а то је како сам написао бело сукно које се производило у свим регијама Балкана где је овчарство било распрострањено (наведена подручја и Босна, Херцеговина, Црна Гора, Косово и Метохија, Источна Србија итд.). У Лици, као и у остатку некадашње Војне Крајине најчешће су ношене панталоне овог типа од белог, односно небојеног сукна или су бојене у црно, евентуално у тамно плаво.