Аутор Тема: Петар I Карађорђевић у источној Србији  (Прочитано 1026 пута)

Ван мреже Мића

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 524
  • R1b-PF7562
Петар I Карађорђевић у источној Србији
« послато: Мај 24, 2018, 04:01:44 поподне »
   Постоји занимљива породична легенда о мом претку Павлу и његовом наводном сусрету са Петром I Карађорђевићем.
   Павле је живео у Мосни код Доњег Милановца где је угостио неког човека који је личио  на Циганина и водио мечку са собом. Тај човек је остао неколико  дана у Павловој кући.
   Годинама после тог догађаја мом чукундеди Павлу је стигло писмо да је добио пензију као чувар моста, који је постојао преко Поречке реке. Званично, звање чувара моста никада није постојало, нити је такав посао мој предак икада обављао. Странац кога је он угостио у ствари био будући краљ Петар I Карађорђевић, који је ту измишљену пензију њему поклонио, као знак захвалности.
   У литератури сам нашао потврду да је Петар I Карађорђевић боравио у Ђердапу:Мандић, Слободан: Краљ Петар I Карађорђевић (до ступања на престо 1903. године)

Да ли је неко наишао на више детаља у литератури о овој авантури краљевића Петра у источној Србији?
Има ли неко савет где бих могао да потражим потврду о пензији, која је, очигледно после 1903, додељена Павлу?
Нашао сам текст Михајла Петровића Аласа "Један ђердапски доживљај" објављен у Београдским општинским новинама из 1940. о боравку Петра I Карађорђевића у источној Србији.

https://imgur.com/a/O2CJnOD

Захвалан сам на свакој информацији о овој теми.
"Превише интересовања, премало времена" И. Анђелковић