Аутор Тема: Y-DNK Nemanjića  (Прочитано 80486 пута)

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #40 послато: Септембар 03, 2016, 11:48:54 поподне »
Je л`има у Херцеговини неког ко се позива на порекло од Николића  - Хумских? (Немањићи?)

The progenitor of the family was Nikola, a župan, a descendant of Andrija of Hum (s. 1243–49) and Miroslav of Hum (s. 1166–90).[1] The family was thus related to the Nemanjić dynasty.[2] Nikola had two sons by Katarina, the daughter of Stephen I, Ban of Bosnia: Vladislav and Bogiša.[2]

рефренце су:

1. Ljubo Mihić (1975). Ljubinje sa okolinom. Dragan Srnic. p. 798.
2. Herta Kuna (1974). Starija književnost. Zavod za izdavanje udžbenika. p. 93.

http://broom02.revolvy.com/main/index.php?s=Nikolić+noble+family&item_type=topic&overlay=1

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #41 послато: Новембар 12, 2016, 10:12:32 пре подне »
Наша црква данас прославља Светога краља Драгутина, у монаштву Теоктиста, брата му Милутина и мати им краљицу Јелену, преподобну Јелисавету.

Још једна велика годишњица.
Данас се прославља Свети краљ Драгутин преподобни монах Теоктист. Ове године је 700 година од његовог представљења.
Можда ја нисам довољно обавештен, али ми се чини да је премало пажње у јавности посвећено овој годишњици, за једног значајног средњевековног србског државника и светитеља.

"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #42 послато: Новембар 12, 2016, 11:24:22 пре подне »
Je л`има у Херцеговини неког ко се позива на порекло од Николића  - Хумских? (Немањићи?)

The progenitor of the family was Nikola, a župan, a descendant of Andrija of Hum (s. 1243–49) and Miroslav of Hum (s. 1166–90).[1] The family was thus related to the Nemanjić dynasty.[2] Nikola had two sons by Katarina, the daughter of Stephen I, Ban of Bosnia: Vladislav and Bogiša.[2]

рефренце су:

1. Ljubo Mihić (1975). Ljubinje sa okolinom. Dragan Srnic. p. 798.
2. Herta Kuna (1974). Starija književnost. Zavod za izdavanje udžbenika. p. 93.

http://broom02.revolvy.com/main/index.php?s=Nikolić+noble+family&item_type=topic&overlay=1

Може ли неко  према релевантној  литератури да наброји ко се све позива на поријекло од Немањића? Не рачунамо ове што се позивају скоро сваки дан на   овом   и другим порталима.  За Васојевиће "зна се"...

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #43 послато: Новембар 12, 2016, 11:29:47 пре подне »

Може ли неко  према релевантној  литератури да наброји ко се све позива на поријекло од Немањића? Не рачунамо ове што се позивају скоро сваки дан на   овом   и другим порталима.  За Васојевиће "зна се"...

Иако су ова предања јако магловита (а и мало вероватна), сродност не мора бити по мушкој линији. Познато ми је да се дробњачки Косовчићи и Никшићи везују за Немањиће по женској линији.

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1683
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #44 послато: Новембар 12, 2016, 04:37:04 поподне »
Још једна велика годишњица.
Данас се прославља Свети краљ Драгутин преподобни монах Теоктист. Ове године је 700 година од његовог представљења.
Можда ја нисам довољно обавештен, али ми се чини да је премало пажње у јавности посвећено овој годишњици, за једног значајног средњевековног србског државника и светитеља.



Пјесма краљу Драгутину
<a href="https://www.youtube.com/v/d8VhuT_RK5M" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/d8VhuT_RK5M</a>
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #45 послато: Новембар 12, 2016, 08:34:25 поподне »
Свака част, Радуле, дивна песма.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #46 послато: Новембар 12, 2016, 08:45:12 поподне »
Очито су Срби из Босне много ревноснији и придали су далеко већи значај овој годишњици него Срби из Србије.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #47 послато: Новембар 12, 2016, 09:36:37 поподне »
Очито су Срби из Босне много ревноснији и придали су далеко већи значај овој годишњици него Срби из Србије.
Што се тога тиче доказали су се последњих деценија да су перјаница српства.

Ван мреже Milos

  • Гост
  • *
  • Поруке: 8
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #48 послато: Новембар 12, 2016, 09:46:56 поподне »
Da se nadovezem na sam pocetak ove teme. Po meni nije nemoguce da su Nemanjici potomci Nordida. Tj Vikinga sa Sicilije ili slicno. Ali cak i da se dobije rezultat du su pripadnici I1 haplogrupe, to ne bi bio dovoljno cvrst dokaz. Vukan jeste slovensko ime. Ali su i u Kijevskoj Rusiji imali imena iz slovenske kulture. Konkretno plemstvo ( npr Ivan)... A oni su  svakako bili nordojci, cija loza po nekima ide do Ivana Groznog. Ta vladajuca loza Rurikovica je testirana kao N1 haplogrupa, tako da bi svakako bilo jako tesko na osnovu samo haplogrupe odrediti poreklo Nemanjica. Jer eto, da se i za ovu rusku lozu nije znalo istorijsko poreklo kao sto se ne zna za nasu kraljevsku lozu, pomislilo bi se da su neki ugrofinci, narodi iz Sibira itd.. ( generalizujem, uzimajuci u obzir da ima Nordijaca sa haplogrupom N1 ). Izvinjavam se na latinici, uglavnom kucam preko telefona, gde sam onemogucen da prebacim na cirilicu.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #49 послато: Новембар 12, 2016, 09:51:57 поподне »
У Српској често спомињу Драгутина. То је ваљда зато што је он био немањићки краљ који је владао и делом данашње Републике Српске. У суштини, Драгутин је "веза" прекодринских Срба с династијом Немањић.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #50 послато: Новембар 12, 2016, 09:57:21 поподне »
У Српској често спомињу Драгутина. То је ваљда зато што је он био немањићки краљ који је владао и делом данашње Републике Српске. У суштини, Драгутин је "веза" прекодринских Срба с династијом Немањић.

Или боље речено прекодринских крајева са Србијом? :)



Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #51 послато: Новембар 12, 2016, 09:59:16 поподне »
Или боље речено прекодринских крајева са Србијом? :)

Да, и то.  :)
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #52 послато: Новембар 24, 2016, 04:59:19 поподне »
Да не заборавимо, данас се прославља Свети краљ мученик Стефан Дечански.
Од оца ослепљен, од сина удављен:
http://www.vidovdan.org/2016/11/24/danas-je-sveti-stefan-decanski/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #53 послато: Децембар 28, 2016, 08:14:45 поподне »
1475-1477. власи Угарци живе у селима Вођени и Крушевица покрај Љубиња. Џемат од 54 ожењена мушкарца  води Радоња син Грубача. За Угарке се везују и неки топоними у Љубомиру. Претпоставља се и да је српски властелин Остоја Рајаковић, на гробном натпису у Охриду истакнута је његова сродничка веза са Краљевићем Марком, био влах Угарак.

Изгледа, да презиме Војводе /Севастократора Момчила властелина западних Родопа (по предању ујака Краљевића Марка) беше Влашић одн. Дено. За Влашиће Фојничког грбовника А. Соловјев доноси белешку према којој би Влашићи и Немањићи били једно племе. ( А. Соловјев «Постанак илирске хералдике и породица Охмучевић» у Гласнику Скопског научног друштва, XII ( 1932), стр. 98)




Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #54 послато: Децембар 28, 2016, 08:37:53 поподне »
Може бити, Жико.

Него, виде ли да је у Коренићу-Неорићу другачији грб? Питам се само ко је додао те звезде и зашто? То сигурно рука није сама полетела да их нацрта. :)




Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #55 послато: Децембар 28, 2016, 08:42:11 поподне »
У оригиналу има звездица


Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #56 послато: Децембар 28, 2016, 09:04:52 поподне »
У оригиналу има звездица


Знам, и мислим ја на грбовник (Фојнички), а не на WappenWiki цртаче, и зато и кажем да тога нема у Коренићу-Неорићу.




Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #57 послато: Септембар 24, 2017, 08:47:16 поподне »
Та породица свакако слови за најбољег кандидата за сроднике Немањића по мушкој линији, али ништа без анализе моштију неког од Немањића. ;)

Постоји, али је објављен и коментарисан на затвореном делу форума, у вези тестирања Херцеговаца.  ;)
Hint за радозналце - није у питању I2a Динарик.  :)

Кад већ свако тера своје, ето и мене да кажем да су E-V13. :)

Зap нe пocтojи oнaj jeдaн peзултaт, кojи гoвopи o мoгућoj xaплoгpупи Никoлићa из Пoпoвa пoљa, a caмим тим и мoгућoj xaплoгpупи Нeмaњићa?

Значи, имамо хаплогрупу Немањића?
Подсећам форумаша Коса да се припреми за плаћање опкладе  :D

Ојачао бих Баксову тезу "да су E-V13"  8)
Аргумент на линку http://www.nezavisne.com/zivot-stil/zivot/Potomci-Nemanjica-u-Banjaluci/141740
Сјајно би било приволити часну старину Радоњу Ђаковића (Фатић, Губеринић од Васојевића E-V13 PH1246 ?) из Бања Луке, на тестирање ...

Док не дођемо у прилику анализирати мошти неког од Немањића, примјетих лагану дилему чије су мошти пронађене  у "малом каменом саргофагу – ossarium-u, уз темељ јужног зида олтарског травеја", приликом обнове и реконструкције манастира Куманице 1999/2000. године?
http://www.academia.edu/28956484/Manastir_Kumanica_na_Limu_The_Monastery_of_Kumanica_Southwest_Serbia_Beograd_2004

СПЦ је објавила да су пронађене мошти Светог Григорија Куманичког (за којег постоји запис у манастиру Драговићу, као и честице његових моштију, да води поријекло од Немањића) http://www.spc.rs/sr/pronalazak_mosti_svetog_grigorija_kumanickog_1999_godine , док пажљиво прочитамо антрополошки опис налаза костију из поменутог малог саркофага, у приложеном раду Данице и Марка Поповића, уочавамо да скелету недостају само "дуге кости подлактице леве руке" ? Званично, једина честица моштију преостала од Синан-пашиног спаљивања тијела Светога Саве је лијева рука, која се чува у ризници манастира Милешеве.

Ван мреже filipi

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1141
  • I-CTS10228_Y4882_A1328*
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #58 послато: Септембар 24, 2017, 09:12:46 поподне »
Za Guberiniće istorijski podaci govore da su ogranak srpskog plemena Vasojevića, koje je opet u srodstvu sa Nemanjićima, odnosno Nemanjići vode porijeklo od Vasojevića - priča nam Radonja"

Tako su govorili i za Karadjordjevice pa na kraju "NIDJE VEZE" :)
Ima jedan u Bosni,Bosnjak,tvrdi da je nasljednik krune Tvrtka i Kotromanica,ima hiljadu papira nekih :)
« Последња измена: Септембар 24, 2017, 09:14:42 поподне filipi »

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #59 послато: Септембар 24, 2017, 09:35:08 поподне »
Чисто сумњам да је једна словенска племићка породица са почетка другог миленијума могла припадати хаплогрупи типичној за неки балкански старосједилачки народ. Изузетак би био васојевићки огранак Е1б. Колико сам ја упознат, васојевићка грана Е1б удаљена је хиљадама година од албанских и других старобалканских грана, па није немогуће да су њихови преци дошли заједно са Словенима. Мислим да је неко од вас написао да Васојевићи имају неке подударности са неким припадницима Е1б хаплогрупе међу Русима и Пољацима. У том случају, и та би хаплогрупа могла бити кандидат.
Што се мене тиче, ипак највећу предност дајем Р1а хаплогрупи.