Аутор Тема: Y-DNK Nemanjića  (Прочитано 84399 пута)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #140 послато: Новембар 13, 2017, 07:54:45 поподне »
Да то је највећа препрека, црква узимање ДНК из моштију светитеља сматра скрнављењем моштију. 

Ако су дозволили да се анализира узорак моштију Светог кнеза Лазара, не видим зашто би то била препрека и за друге.

Душан једини од Немањића није светитељ и можда би црква дала одобрење да се узме ДНК из његових моштију.

Посмртни остаци цара Душана нису баш поуздани, јер ови који су похрањени у београдској цркви Светог Марка нису сасвим сигурно његови. Претпоставља се да јесу, али нико то не може поуздано потврдити.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Гргур

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
  • R1a-Z280>L366
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #141 послато: Новембар 14, 2017, 09:04:39 пре подне »
Јел постоји воља да се преко портала покрене акција за анализу моштију неког од Немањића,или ће се ово питање по ко зна који пут изнова покретати и вртети у круг ?

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #142 послато: Новембар 14, 2017, 09:29:54 пре подне »
Ова тема заслужује можда и ванредни састанак у удружењу који би имао само ту једну тачку, и где би можда требало договорити план и стратегију. Под условом да се Број 1 сложи да је нешто тако уопште и могуће у овом тренутку извести, обзиром да је најупућенији у то колике су објективно могућности и утицај нашег удружења и  везе које би требало покренути. Ја лично сам за то да се барем покуша,  јер онај ко није покушао није ни успео.

симо

  • Гост
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #143 послато: Новембар 14, 2017, 09:45:14 пре подне »
Ова тема заслужује можда и ванредни састанак у удружењу који би имао само ту једну тачку, и где би можда требало договорити план и стратегију. Под условом да се Број 1 сложи да је нешто тако уопште и могуће у овом тренутку извести, обзиром да је најупућенији у то колике су објективно могућности и утицај нашег удружења и  везе које би требало покренути. Ја лично сам за то да се барем покуша,  јер онај ко није покушао није ни успео.

Слажем се, саркофаг није далеко, свега 100-ак метара узбрдо. Потребан је само довољно дуг и танак штапић за узимање узорка, и наравно, поуздани људи да држе стражу. Предлажем да се све обави за вријеме неке свадбе, у тренутку стављања круне на главе младенаца, тад ће најмање људи обраћати пажњу.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #144 послато: Новембар 14, 2017, 09:47:43 пре подне »
Мислим да је преурањено покретати ово истраживање, али свакако је добро да се о томе разговара и (на)прави стратегија. Приоритети Српског ДНК пројекта су да се доврше започета истраживања Срба из Старе Херцеговине и са Косова и Метохије. На то сад треба да се усмеримо свим снагама. Кад то завршимо можемо отварати нова истраживања, а нарочито археогенетска. У том погледу, нарочит допринос очекујем од Научног савета Српског ДНК пројекта.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #145 послато: Новембар 14, 2017, 10:40:21 пре подне »
Потребан је само довољно дуг и танак штапић за узимање узорка, .....
И наравно добро око и спретна рука.... да будемо сигурни да штапић не заврши код младе. :)

симо

  • Гост
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #146 послато: Новембар 14, 2017, 10:49:50 пре подне »
И наравно добро око и спретна рука.... да будемо сигурни да штапић не заврши код младе. :)

Управо тако.  ;)

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #147 послато: Новембар 14, 2017, 11:43:27 пре подне »
Мислим да је преурањено покретати ово истраживање, али свакако је добро да се о томе разговара и (на)прави стратегија. Приоритети Српског ДНК пројекта су да се доврше започета истраживања Срба из Старе Херцеговине и са Косова и Метохије. На то сад треба да се усмеримо свим снагама. Кад то завршимо можемо отварати нова истраживања, а нарочито археогенетска. У том погледу, нарочит допринос очекујем од Научног савета Српског ДНК пројекта.
Паде ми на памет да би на овој страници могли да се позабавимо `бочним` Немањићима, тј. браћом и синовима браће владара. Да потражимо шта све има написано о њима у озбиљној литератури. Ко је од њих подизао храмове и сахрањиван у њима. Сигуран сам ако се то добро испрати да је могуће пронаћи бар још неколико неканонизованих Немањића чији су посмртни остаци сачувани.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5486
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #148 послато: Новембар 14, 2017, 11:56:32 пре подне »
Паде ми на памет да би на овој страници могли да се позабавимо `бочним` Немањићима, тј. браћом и синовима браће владара. Да потражимо шта све има написано о њима у озбиљној литератури. Ко је од њих подизао храмове и сахрањиван у њима. Сигуран сам ако се то добро испрати да је могуће пронаћи бар још. неколико неканонизованих Немањића чији су посмртни остаци сачувани.

Mиcлим дa ce мopajу пpoнaћи бap двojицa, кaкo би били cигуpни. Пo мoгућcтву штo удaљeниjи...

Ван мреже Црна Гуја

  • Уредник СДНКП
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2523
  • I2-BY55783>BY79593
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #149 послато: Новембар 14, 2017, 01:38:57 поподне »
Mиcлим дa ce мopajу пpoнaћи бap двojицa, кaкo би били cигуpни. Пo мoгућcтву штo удaљeниjи...

Стефан Првослав, син Немањиног брата Тихомира, је сахрањен у манастиру Ђурђеви ступови код Берана, чији је и ктитор. Мислим да није канонизован, па не би било те врсте препрека. Не знам где су сахрањивани Мирослав и његови потомци, али било би идеално када би се успело доћи до бар једног од њих, онда бисмо (уз цара Душана) теоретски могли имати потомке тројице браће, па ако би се резултати поклопили дефинитивно би се утврдила хаплогрупа Немањића.


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #150 послато: Новембар 14, 2017, 01:46:14 поподне »
Стефан Првослав, син Немањиног брата Тихомира, је сахрањен у манастиру Ђурђеви ступови код Берана, чији је и ктитор. Мислим да није канонизован, па не би било те врсте препрека. Не знам где су сахрањивани Мирослав и његови потомци, али било би идеално када би се успело доћи до бар једног од њих, онда бисмо (уз цара Душана) теоретски могли имати потомке тројице браће, па ако би се резултати поклопили дефинитивно би се утврдила хаплогрупа Немањића.

Треба предузети нешто конкретно по том питању, а не нагађати која би могли бити хаплогрупа на основу неких родова који имају предање да су пореклом од Немањића.

У неким европским земљама је извучен Y ДНК и костију које су старе по 5000, 6000 или више хиљада година и које су нађене у неким пећинама или су откопане под земљом.  С друге стране мошти Немањића су старе само 700-800 година и добро су очуване, и да има воље то не би био никакав проблем.
« Последња измена: Новембар 14, 2017, 01:48:37 поподне Свевлад »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #151 послато: Новембар 14, 2017, 07:42:48 поподне »
Што се цара Душана тиче, морам рећи две ствари:
Пре свега, не можемо бити сасвим сигурни да су они земни остаци који се налазе 100 метара на југ од седишта нашег удружења заиста његови. Радослав Грујић је у Светим архангелима нашао кости за које се претпоставља да су Душанове, али то ни тада нико није могао потврдити. Те кости су данас у цркви Светог Марка.
Друго, иако није званично канонизован, цар Душан је већ у Лесновском манастиру приказан са ореолом / короном око главе, што указује на светост. Исти приказ је и изнад саркофага са његовим костима у цркви Светог Марка. То указује да његов статус у Цркви није много другачији од осталих светих Немањића.

Мада, написах већ, ако није био проблем тестирати честицу моштију Светог кнеза Лазара, не видим зашто би то био проблем са моштима неких од Немањића. Мислим, неће се са њима учинити никакво светогрђе. Правило је да се ништа освештано, а нарочито не свете мошти, не сме бацати тек тако. Кад се направи узорак из честице моштију неког светитеља, све што је коришћено приликом анализе (разне епрувете и штапићи, хемикалије и др) не сме се бацити, већ пажљиво запаковати и предати парохијској цркви, где ће то бити, уз нарочит обред, спаљено.

Зато, мислим да не треба много да расправљамо о овоме, већ да се, кад се стекну техничке могућности да до оваквог тестирања уопште дође, обратимо СПЦ, па како нам Бог да.

Требало би се, моје је мишљење, усредсредити на мошти неког другог Немањића, јер би нас анализа костију цара Душана могла одвести на погрешан пут.
« Последња измена: Новембар 14, 2017, 07:44:40 поподне Nebo »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #152 послато: Новембар 14, 2017, 07:48:05 поподне »


"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #153 послато: Новембар 14, 2017, 08:14:15 поподне »
Најидеалније би било тестирати - земне остатке за које се претпоставља да су Душанови из Цркве Св. Марка на Ташмајдану, мошти једног од канонизованих Немањића као и кости неког од њихових побочних сродника (потомке неког од Немањине браће, или Вуканове потомке). У таквој ситуацији нема грешке, ако се поклопе сва три резултата - то је то, опет ако би се нпр. поклопили резултати Немањића и њихових сродника, а Душанов не, онда би било јасно да те кости заправо нису његове. Међутим, овакав сценарио (тестирање три различита узорка Немањића и њихових сродника) је врло мало вероватан. Мислим да је најреалније да покушамо да добијемо узорке потомака Немањине браће или Вуканове потомке. Опет, ту долазимо до проблема - ја мислим да цркви није био проблем да дозволи узимање узорка кнеза Лазара и деспота Стефана, јер је то било у сврху коначног утврђивања праве локације деспотових моштију преко очинске везе; сасвим друга ситуација је узимање узорака неког од Немањића или њихових рођака ради утврђивања њиховог даљег генетског порекла; ту већ политика (да не кажем - дневна политика) сигурно може да умеша прсте и да то релативизује, злоупотреби и вулгаризује, мислим да то и јесте један од главних разлога неповерења цркве у вези тога.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8530
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #154 послато: Децембар 26, 2017, 04:53:55 поподне »
Читајући овај чланак који је Симо поставио на теми "Старо становништво и исламизација у Босни":

http://www.politika.rs/scc/clanak/208040/Kult-Svetog-Save-kod-rimokatolika

...схватио сам да имамо нове "кандидате" за потомке Немањића - Вучковиће из Сиња, познату алкарску породицу.  :)

"Ни Качић није одолео родословним конструкцијама. За Мрњавчевиће, па тако и за Краљевића Марка, тврди да су пореклом из околине Имотског, а на основу етимолошке сличности једног имотског села (Мрњавци) са овом династијом. А потомци Немањића су, каже Качић, сињски Вучковићи, некад сердарско-свештеничка а данас позната алкарска породица."
Чињеницама против самоувереног незнања.

симо

  • Гост
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #155 послато: Децембар 26, 2017, 05:03:52 поподне »
Читајући овај чланак који је Симо поставио на теми "Старо становништво и исламизација у Босни":

http://www.politika.rs/scc/clanak/208040/Kult-Svetog-Save-kod-rimokatolika

...схватио сам да имамо нове "кандидате" за потомке Немањића - Вучковиће из Сиња, познату алкарску породицу.  :)

"Ни Качић није одолео родословним конструкцијама. За Мрњавчевиће, па тако и за Краљевића Марка, тврди да су пореклом из околине Имотског, а на основу етимолошке сличности једног имотског села (Мрњавци) са овом династијом. А потомци Немањића су, каже Качић, сињски Вучковићи, некад сердарско-свештеничка а данас позната алкарска породица."

Значи, неће се морати отварати Душанов саркофаг. Биће довољно само негдје у Београду ухватити Аљошу Вучковића и узети му брис за Y-днк, а Северину за аутосмалну днк и имаћемо пун генетски профил Немањића. ;)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #156 послато: Децембар 26, 2017, 05:10:02 поподне »
Читајући овај чланак који је Симо поставио на теми "Старо становништво и исламизација у Босни":

http://www.politika.rs/scc/clanak/208040/Kult-Svetog-Save-kod-rimokatolika

...схватио сам да имамо нове "кандидате" за потомке Немањића - Вучковиће из Сиња, познату алкарску породицу.  :)

"Ни Качић није одолео родословним конструкцијама. За Мрњавчевиће, па тако и за Краљевића Марка, тврди да су пореклом из околине Имотског, а на основу етимолошке сличности једног имотског села (Мрњавци) са овом династијом. А потомци Немањића су, каже Качић, сињски Вучковићи, некад сердарско-свештеничка а данас позната алкарска породица."

Ако су Вучковићи из Сиња стварно потомци Немањића, а ако су притом повезани са Вучковићима из Полаче код Книна, онда су Немањићи били I2-CTS10228.  :)

https://www.poreklo.rs/2012/03/04/vučković/

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10055
  • I2a S17250 A1328
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #157 послато: Децембар 26, 2017, 05:57:07 поподне »
Па, и лички Будисављевићи имају исту причу о пореклу од Немањића.

Порука Косу - спремај оно вино!!!
« Последња измена: Децембар 26, 2017, 11:43:37 поподне Amicus »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #158 послато: Децембар 28, 2017, 12:25:19 пре подне »
Помињаше ли ко ове Батошиће? :)

Tijekom druge polovice 18. stoljeća objavljen je čitav niz djela u kojima se "dokazuje" najčešće bosansko-humsko plemićko podrijetlo pojedinih  rodova  Makarskoga  primorja.  Tako  Ivan  Josip  Pavlović  Lučić,  u  preradbi Mrnavićevoga životopisa Svetoga Save, makarske Batošiće izravno povezuje s Nemanjićima, a Petar Bartulović u svojim knjižicama piše o sta-rom plemstvu brojnih makarskih i primorskih rodova, napose o svojim Bar-tulovićima  te  o  drveničkim  Kostanićima,  kozičkim  Ravlićima,  makarskim  Ipšićima,  velobrdskim  Nemčićima  i  drugima.

Stjepan Ćosić. "Apokrifni popis plemićkih rodova Bosanskoga kraljevstva". Hercegovina. Časopis za kulturno i povijesno naslijeđe 3:167-178.



Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2339
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Y-DNK Nemanjića
« Одговор #159 послато: Децембар 28, 2017, 12:41:58 пре подне »
Ја се уопште не бих изненадио да су потомци Немањића данас Хрвати или Бошњаци, а да их међу Србима нема.