Аутор Тема: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције  (Прочитано 199827 пута)

Ван мреже sinobadm

  • Гост
  • *
  • Поруке: 3
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #620 послато: Јун 22, 2020, 07:20:19 поподне »
Поздрав свима, послао сам своје резултате на YFull.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #621 послато: Јун 23, 2020, 06:39:52 пре подне »
Odlično. Baš me zanimaju njihove procene bliskosti i vremena do zajedničkog srodnika.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #622 послато: Јун 23, 2020, 02:29:59 поподне »
Rezultat Sinobada je već postavljen na stablo YFull-a. Ostaje da se vidi da li će biti finih podešavanja:

https://www.yfull.com/tree/J-ZS9949/

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #623 послато: Јул 02, 2020, 05:08:51 поподне »
Хаплотип још није достушан?

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #624 послато: Јул 11, 2020, 07:15:38 поподне »
Туга и жалост.... човек урадио биг ипсилон, прошло два месеца и скоро да ништа не знамо ни о хаплотипи нити о било чему другом ))

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #625 послато: Јул 12, 2020, 07:34:03 пре подне »
Туга и жалост.... човек урадио биг ипсилон, прошло два месеца и скоро да ништа не знамо ни о хаплотипи нити о било чему другом ))

Pa dobro, nije baš da ne znamo :). Haplotip bi trebao biti u tabeli Srpskog DNK projekta pa se može uporediti sa Maksimovićevim. Na FTDNA stablu je analiziran sa ostalima u grupi ZS11470 i ne deli sa Maksimovićem neke druge snipove mimo onih koje deli sa Kulenskim.

https://drive.google.com/file/d/1Mra52CS6DpasP9DQSIM6Crapau5wwIlj/view?usp=sharing

Iskreno, to i jeste najveće iznenađenje pošto sam pre testa bio siguran da će vreme života zajedničkog pretka biti mnogo kasnije , petnaesti ili šestnaesti vek. Po prilici slična stvar je i na YFull-u gde ni oni nisu pronašli neke druge zajedničke snipove mimo pomenutih (doduše, ne znam zašto je Sinobadov rezultat još u kurzivu, neko je negde to objašnjavao ali nisam obratio pažnju ;D)

https://www.yfull.com/tree/J-ZS9949/

Problem je i što za sad sve što imamo na YFull potiče sa FTDNA tako da nema nekih nepoznatih učesnika bilo iz anonimnih istraživanja, Dante laba ili slično čiji bi rezultat bacio malo više svetla na teorije o poreklu

Što se tiče nekih velikih proboja i uvida u prošlost naše grane sumnjam da ćemo ih ikad napraviti. Najkorisniiji bi bio rezultat drevne DNK ali ne verujem da ćemo to naći na Balkanskom poluotoku a prilično sam sumnjičav i u rezultat sa Bliskog istoka. Mi smo rašireni na prilično velikom području od gorja Zagros do Egipta i od juga Arabije do severa Turske, no nigde ne činimo većinu niti se, bar za sada možemo vezati uz neki narod ili kulturu. Pre kasnog brončanog doba ili kraja gvozdenog doba (zavisi da li se starost najranijeg zajedničkog pretka procenjuje po Viktarovom ili YFull stablu ne isplati se ni govoriti o poreklu jer je do tad preživio samo jedan pojedinac.

Vreme kad dolazi do ekspanzije podudara se sa rastom neoasirskog kraljevstva ali šta se desilo, kako se desilo, sam sveti Bog zna. A do tad smo valjda napasali ovčice negde po Zagrosu ili pustinjama severne Arabije :)


Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #626 послато: Јул 14, 2020, 04:04:16 поподне »
Поздрав великом Радонију :)Видео сам све те материјале, једино нисам тражио у табели СДП пошто ми њена функционалност никако не одговара. Уместо да она олакша претраживање и упоређивање, десило се супротно :)
Дакле, остајемо код 900 година старости између Куленског и Максимовића а немамо никакве податке о ТМРЦА од Максимовића и Синобада? Ја сам у своје време предлагао да се у оквиру табеле уведе опција за аутоматско прорачунавање ТМРЦА између заданих хаплотипова али нико да ме послуша :)

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #627 послато: Јул 15, 2020, 06:09:04 пре подне »
Поздрав великом Радонију :)Видео сам све те материјале, једино нисам тражио у табели СДП пошто ми њена функционалност никако не одговара. Уместо да она олакша претраживање и упоређивање, десило се супротно :)
Дакле, остајемо код 900 година старости између Куленског и Максимовића а немамо никакве податке о ТМРЦА од Максимовића и Синобада? Ја сам у своје време предлагао да се у оквиру табеле уведе опција за аутоматско прорачунавање ТМРЦА између заданих хаплотипова али нико да ме послуша :)

Gde si Kore, kućo stara? :)

Nemam pristup DNK bazi projekta pa ne znam kako sad izgleda. No u svakom slučaju dobro je imati bilo što. Bilo je toliko situacija gde neki projekti koji imaju hvale vredan motiv krenu pa se ugase. Dobro je da Poreklo još istrajava.

Ako bi uzimali zdravo za gotovo podatke sa YFull-a Maksimović, Sinobad i Kulenski imaju zajedničkog pretka i to pre nekih 900 godina. Sad se postavlja pitanje da li smo mi na početku postavili dobru hipotezu o starosti i kretanju ZS11470. Po svemu sudeći nismo (bar za sebe to mogu da kažem) jer izgleda da je starost za neke druge grane (recimo one koji imaju 385a-14) veća nego sam očekivao. Isto vredi i za bugarske haplotipove koji imaju 393-12.

Mislim da će trebati još par godina, još par BigY testova i poboljšanje alata za analizu da bi došli do boljih odgovora. O drevnoj DNK da i ne govorimo. Potajno se nadam nekom pozitivnom rezultatu sa Viminacijuma ali ne verujem puno u njegovo pojavljivanje

Ako bi ostala starost zajedničkog pretka od 900 godina za Maksimovića i Sinobada pitanje je da li obojicu možemo staviti u katun Vlahovića, jek koliko se sećam Vlahovići se spominju početkom 14 stoleća, bar nekih 200 godina od trenutne procene života zajedničkog pretka

Još tu ima mnogo nedoumica koje trebaju da se razjasne

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #628 послато: Јул 17, 2020, 06:32:03 поподне »
Gde si Kore, kućo stara? :)

Nemam pristup DNK bazi projekta pa ne znam kako sad izgleda. No u svakom slučaju dobro je imati bilo što. Bilo je toliko situacija gde neki projekti koji imaju hvale vredan motiv krenu pa se ugase. Dobro je da Poreklo još istrajava.
ниси много пропустио  :D Док је била стара табела, могло се нешто и рачунати и анализирати.

Цитат
Ako bi ostala starost zajedničkog pretka od 900 godina za Maksimovića i Sinobada pitanje je da li obojicu možemo staviti u katun Vlahovića, jek koliko se sećam Vlahovići se spominju početkom 14 stoleća, bar nekih 200 godina od trenutne procene života zajedničkog pretka
у томе и јесте проблем што нисмо у стању да изачунамо тмрца Синобад-Максимовић а имамо све услове за то. По свему судећи, ту се ради о две паралелне гране али је важно утврдити колика је тачна разлика да би се могле изводити неке хипотезе. Када сам једном раније анализирао податке из табеле, постојао је мало изражен тренд да они који имају веће вредности STR живе северније. Наравно, радило се само о 23 маркера, али је и то доста индикативно. То би из игре избацило причу о Влаховићима као епицентру хаплогрупе на нашим просторима.


Цитат
Još tu ima mnogo nedoumica koje trebaju da se razjasne
уместо да са временом ствари постану јасније оне се само додатно компликују  :)

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #629 послато: Јул 18, 2020, 06:35:37 пре подне »
у томе и јесте проблем што нисмо у стању да изачунамо тмрца Синобад-Максимовић а имамо све услове за то. По свему судећи, ту се ради о две паралелне гране али је важно утврдити колика је тачна разлика да би се могле изводити неке хипотезе. Када сам једном раније анализирао податке из табеле, постојао је мало изражен тренд да они који имају веће вредности STR живе северније. Наравно, радило се само о 23 маркера, али је и то доста индикативно. То би из игре избацило причу о Влаховићима као епицентру хаплогрупе на нашим просторима.

уместо да са временом ствари постану јасније оне се само додатно компликују  :)

Ja sam bliži teoriji za koju se Nebojša ustrajno zalagao, da naši preci dolaze ili sa istoka, od strane balkanskog planinskog masiva ili sa jugoistoka iz Makedonije. Naša grana, ZS11470 koliko znam prisutna je u svim zemljama Balkana sem Albanije (bar zasad) i verovatno je, po TMRC Sinobada i Maksimovića, do razdvajanja došlo još u tom starom kraju a onda su različite struje imale isto kretanje. Mislim da čak možda nijedna od tih grana nije prošla kroz Vlahoviće.

U suštini nam treba još BigY testiranih, pogotovo iz Bugarske, Grčke i Makedonije. To nije nešto što će se brzo rešiti, pa se ne treba ni nervirati oko toga.

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #630 послато: Јул 18, 2020, 05:39:01 поподне »
Evo da se i ja javim nakon nekog vremena.   :)

Strašna vijest, još jedan BigY u našoj grani.

Vidim prije mjesec-dva na jednoj fb grupi da je Sinobad uradio BigY i danas odem na YFull da provjerim i vidim da je njegov rez uvršten, ali da još nije obrađen (jer piše new). Vidim da ste upućeni u to. Poslao sam Sinobadu mail i reče da je predao 22 juna, pa mi nije baš jasno zašto mu još nisu obradili rez. Kad se na YFull ode na granu ZS9949 i klikne na info pored TMRCA otvori se novi prozor u kome se vidi da nisu još njegov rezulatat ukalkulisali u starost grane. Ne znam kada to planiraju, sad će znači gotovo mjesec dana kako im je čovjek poslao rez. Možda neki mail da se napiše?

Inače neka je zvrčka sa FTDNA, ranije bi mi došla poruka ako se pojavi neki novi match, ali sada nije, i čak sam danas nekoliko puta bezuspješno pokušavao da uđem u svoj nalog na FTDNA, i uspijem, ali mi se ne izbaci sadržaj sajta nego nešto zaglavi, a na šta god da kliknem ponovo me izbaci iz sajta i traži da se ulogujem. Ne znam do čega bi to moglo da bude. Napisao sam im mail da ne mogu da pristupim svojim rezultatima, pa ćemo vidjeti šta je u pitanju.

Vidim da je Siniša rekao da nema pristup našim podacima, pa sam tu i mislim da smo i Milan i ja vrlo radi da stavimo na raspolaganje naše podatke, šta je god potrebno.

Drugarski pozdrav!!!

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #631 послато: Јул 18, 2020, 09:05:07 поподне »
Evo da se i ja javim nakon nekog vremena.   :)

Strašna vijest, još jedan BigY u našoj grani.

Vidim prije mjesec-dva na jednoj fb grupi da je Sinobad uradio BigY i danas odem na YFull da provjerim i vidim da je njegov rez uvršten, ali da još nije obrađen (jer piše new). Vidim da ste upućeni u to. Poslao sam Sinobadu mail i reče da je predao 22 juna, pa mi nije baš jasno zašto mu još nisu obradili rez. Kad se na YFull ode na granu ZS9949 i klikne na info pored TMRCA otvori se novi prozor u kome se vidi da nisu još njegov rezulatat ukalkulisali u starost grane. Ne znam kada to planiraju, sad će znači gotovo mjesec dana kako im je čovjek poslao rez. Možda neki mail da se napiše?

Inače neka je zvrčka sa FTDNA, ranije bi mi došla poruka ako se pojavi neki novi match, ali sada nije, i čak sam danas nekoliko puta bezuspješno pokušavao da uđem u svoj nalog na FTDNA, i uspijem, ali mi se ne izbaci sadržaj sajta nego nešto zaglavi, a na šta god da kliknem ponovo me izbaci iz sajta i traži da se ulogujem. Ne znam do čega bi to moglo da bude. Napisao sam im mail da ne mogu da pristupim svojim rezultatima, pa ćemo vidjeti šta je u pitanju.

Vidim da je Siniša rekao da nema pristup našim podacima, pa sam tu i mislim da smo i Milan i ja vrlo radi da stavimo na raspolaganje naše podatke, šta je god potrebno.

Drugarski pozdrav!!!

E sad je ekipa za žurku kompletna. Nije isto na temi sa tobom i bez tebe :)

Hvala za informacije. Video sam da Sinobadov rezultat nije uvršten u proračun ali nisam znao razlog. Čak sam razmišljao da postoji neki problem sa BAM fajlom.

Što se tiče FTDNA, tu se slabo snalazim. Možda neko od drugih forumaša zna nešto više

Kao što vidiš, na temi se nije mnogo dalje odmaklo od onog vremena kad si ti uradio BigY, tako da u biti nisi nešto propustio. Pojavljuju se uzorci u drugim granama, ali naša grana generalno jeste malo testirana.

Meni lično je najzanimljivija pojava ZS4452* među Druzima. Postoje dva potvrđena u njihovom projektu i jedan koji je testiran ali nije ni u jednom projektu. Već smo razgovarali o lokacijama geografskog porekla pa mi se čini da bi ovi rezultati mogli biti dobar putokaz. Sa druge strane, testirane porodice imaju predanje da potiču od Tanuhida, jedne grupe arapskih plemena koja je poslužila kao jedna od baza nacije Druza i da su poreklom sa severa Sirije. Pretpostavljam da će dalja testiranja doneti jasnije rezultate

Još jedno pozdrav i nadam se da ćemo se više videti na temi ;)

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #632 послато: Јул 20, 2020, 08:42:41 поподне »
Vidim da je Siniša rekao da nema pristup našim podacima, pa sam tu i mislim da smo i Milan i ja vrlo radi da stavimo na raspolaganje naše podatke, šta je god potrebno.

Љиљане, тачно је да немам приступ вашим налозима. Вјероватно је ријеч о аутоматизованом додејљивању приступа. Накнадно сам се прикључио администрацији тамо, па за те неке старе налоге немам приступ. Приступ ми можете ви сами додијелити са својих налога, довољна је опција Limited. Процедура додјељивања априступа је објашњена на врху Activity Feed Српског ДНК Пројекат на FTDNA на сљедећем линку
https://www.familytreedna.com/groups/serbian-dna-project/activity-feed

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #633 послато: Јул 21, 2020, 02:24:33 поподне »
Поздрав за Љиљана.Док си ти био активан и ниси се лењио да се обратиш свима који су могли потенцијално да помогну, било је и доста нових резултата. Од када си ти смањио гас, смањио се и прилив информација )).
Не знам каква је ситуација на ФТДНА. Ја сам прошле године одрадио пресек и поставио сам резултате на овој теми а да ли је било неких нових резултата, не знам. То је работа која одузима доста времена. Чудно је да доток информација током времена смањује уместо да буде знатно интензивнији. 

Ван мреже Љиљан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 318
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #634 послато: Јул 22, 2020, 09:55:22 поподне »
E sad je ekipa za žurku kompletna. Nije isto na temi sa tobom i bez tebe :)

Hvala za informacije. Video sam da Sinobadov rezultat nije uvršten u proračun ali nisam znao razlog. Čak sam razmišljao da postoji neki problem sa BAM fajlom.

Što se tiče FTDNA, tu se slabo snalazim. Možda neko od drugih forumaša zna nešto više

Kao što vidiš, na temi se nije mnogo dalje odmaklo od onog vremena kad si ti uradio BigY, tako da u biti nisi nešto propustio. Pojavljuju se uzorci u drugim granama, ali naša grana generalno jeste malo testirana.

Meni lično je najzanimljivija pojava ZS4452* među Druzima. Postoje dva potvrđena u njihovom projektu i jedan koji je testiran ali nije ni u jednom projektu. Već smo razgovarali o lokacijama geografskog porekla pa mi se čini da bi ovi rezultati mogli biti dobar putokaz. Sa druge strane, testirane porodice imaju predanje da potiču od Tanuhida, jedne grupe arapskih plemena koja je poslužila kao jedna od baza nacije Druza i da su poreklom sa severa Sirije. Pretpostavljam da će dalja testiranja doneti jasnije rezultate

Još jedno pozdrav i nadam se da ćemo se više videti na temi ;)


Хвала Давиде, драго ми је да се поново чујемо. Ова тематика, а и читав форум у ствари, су мени једно вријеме превише одвлачили пажње, па сам чак почео примјећивати и елементе опсесивно-компулзивног поремећаја: 5 пута дневно провјеравам има ли нових порука :)  Морао сам да се од тога одвојим, а и реално ствари се споро одвијају па нема ни логике да очекујем неке преокрете сваки мјесец, а можда ни сваку годину. Драго ми је да сте сви ту и даље као и прије пар година. На неки начин сам вас "пожелио" :)
Што се тиче тих свих Арапа све је то заиста интересантно, дође човјеку да се одсели на Малту и тамо живи, што је мој давнашњи сан :)


Љиљане, тачно је да немам приступ вашим налозима. Вјероватно је ријеч о аутоматизованом додејљивању приступа. Накнадно сам се прикључио администрацији тамо, па за те неке старе налоге немам приступ. Приступ ми можете ви сами додијелити са својих налога, довољна је опција Limited. Процедура додјељивања априступа је објашњена на врху Activity Feed Српског ДНК Пројекат на FTDNA на сљедећем линку
https://www.familytreedna.com/groups/serbian-dna-project/activity-feed
Поздрав Синиша,
управо су ми "поправили" приступ на ФТДНА налог, тако да сам успио да уђем у налог и да подесим за тебе опцију advanced. Ако шта успијеш да видиш било би супер, не видим да би неко то боље од тебе могао. Ми бисмо ти били јако захвални. Не знам зашто YFull још не ажурира нашу грану са Синобадовим резултатом. Размишљао сам да можда савјетујемо Синобада да им напише маил, да нису случајно заборавили :)

Поздрав за Љиљана.Док си ти био активан и ниси се лењио да се обратиш свима који су могли потенцијално да помогну, било је и доста нових резултата. Од када си ти смањио гас, смањио се и прилив информација )).
Не знам каква је ситуација на ФТДНА. Ја сам прошле године одрадио пресек и поставио сам резултате на овој теми а да ли је било неких нових резултата, не знам. То је работа која одузима доста времена. Чудно је да доток информација током времена смањује уместо да буде знатно интензивнији.

Поздрав Игоре,
јесте да сам се улијенио :) Стоји констатација. У принципу, као што написах, ово су ствари "о дугом штапу" тако да је довољно сваких пар мјесеци погледати има ли шта ново. Искрен да будем и оно што сам знао сам заборавио, тако да је права срећа да постоји овај форум, па човјек може да прочита и на брзака понови све. Генерално, мислим да ми треба да се концентришемо на J-ZS11470 односно J-ZS9949, и евентуално на родитељски J-ZS9951 где је и Руденклау. Права је штета што већи број БигУ тестова није прослијеђен на YFull. Резултата ће бити, али сада, када смо издефинисали гране којима ми припадамо, не треба очекивати да се то брзо дешава.

У сваком случају, драго ми је да се ово са Синобадом десило, сада само треба бити стрпљив, и чекати да нам Синиша помогне :)




Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #635 послато: Јул 22, 2020, 10:52:08 поподне »
Поздрав Синиша,
управо су ми "поправили" приступ на ФТДНА налог, тако да сам успио да уђем у налог и да подесим за тебе опцију advanced. Ако шта успијеш да видиш било би супер, не видим да би неко то боље од тебе могао. Ми бисмо ти били јако захвални. Не знам зашто YFull још не ажурира нашу грану са Синобадовим резултатом. Размишљао сам да можда савјетујемо Синобада да им напише маил, да нису случајно заборавили :)

Љиљане, ушао сам на твој налог и прегледао твоје новеле. Као што смо мање-више већ знали на тих 5 твојих новела негативни су и Синобад и Куленски. При томе они имају и своје новеле на које си ти негативан, Синобад 7 и Куленски 6. Колико видим, Куленски и ти сте радили BigY500 за разлику од Синобада који је радио BiGY700, дакле је његова покривеност већа. Нажалост, Синобад ми још није одобрио приступ његовом налогу и не могу да директно видим његове новеле тј. да провјерим да ли он посједује неке новеле из повећане покривености на који нисте тестирани ти и Куленски. Уколико има таквих новела, то би могла бити корисна ствар из Синобадових резултата, наравно ако бисте и ти и Куленски тестирали таква новеле, па се покаже да је рецимо Куленски негативан,а ти позитиван. У сваком случају , треба провјерити да ли таквих новела има, надам се да ће Синобад одобрити приступ налогу.

Што се тиче Синобадове позиције на YFullu рекао бих да је он тамо прослиједио само свој vcf фајл, што значи да га неће ни обрађивати везано за старост гране. На пројекту видим да Синобад није скинуо свој bam фајл, праве сирове податке ( то се сад додатно плаћа око 100 долара).

Значи, могуће је да се у тој разлици у покривености тестова вас тројице крије још неки SNP који би могао да одреди нову подграну.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #636 послато: Јул 23, 2020, 01:24:32 пре подне »
Ајде Синда, сунце те озарило, ако ти нешто не извучеш, неће нико  :D
У питању је заиста важан податак за нашу хаплогрупу. Да видимо каква би се хипотеза могла из тих резултата извући.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #637 послато: Јул 23, 2020, 06:26:20 пре подне »

Хвала Давиде, драго ми је да се поново чујемо. Ова тематика, а и читав форум у ствари, су мени једно вријеме превише одвлачили пажње, па сам чак почео примјећивати и елементе опсесивно-компулзивног поремећаја: 5 пута дневно провјеравам има ли нових порука :)  Морао сам да се од тога одвојим, а и реално ствари се споро одвијају па нема ни логике да очекујем неке преокрете сваки мјесец, а можда ни сваку годину. Драго ми је да сте сви ту и даље као и прије пар година. На неки начин сам вас "пожелио" :)
Што се тиче тих свих Арапа све је то заиста интересантно, дође човјеку да се одсели на Малту и тамо живи, што је мој давнашњи сан :)

Znam kako je to :) I meni se s vremena na vreme napravi prezasićenje, pa onda opet neka "glad" za novim informacijama. Baš sam nedavno pominjao kako je ovo super hobi za penzosa. Probudiš se ujutro, popiješ lekove, odradiš trgovinu i pijacu i dok se završi ručak povučeš se u odaje dok žena ne završi posao. Niti ti njoj smetaš, niti ona tebi, a zanimaš se nečim što je zanimljivo i nije naporno. Ovako s poslom je to puno teže kombinovati. Najgore je kad ti se neka informacija uvuče u podsvest pa onda umesto da razmišljaš o svakodnevnim stvarima razmišljaš o granama i seobama.

Na Malti nas za sad nema, ali Sicilija, cela Južna Amerika, to su naše republike. Doduše, jeste i Kurdistan u Iranu ali nemam želju da se tamo preselim :)

 
Цитат
Генерално, мислим да ми треба да се концентришемо на J-ZS11470 односно J-ZS9949, и евентуално на родитељски J-ZS9951 где је и Руденклау. Права је штета што већи број БигУ тестова није прослијеђен на YFull.

Da budem iskren, mene u svemu ovom još jedino zadržava drevna DNK tj njen nedostatak. Voleo bih da se makar negde pokaže neki PF7263 a može i PF7264, pa da dobijem neku sliku kretanja predaka i populacije iz koje potiču. Digao sam ruke od ideje da ćemo se približiti otkrivanju istine o mogućem poreklu bilo ZS9951 bilo ZS11470, a bratstvenička genetika, ko je s kim u kom srodstvu je pomalo prestala da me zanima. To je mnogo ljudi, 23 markera nisu dovoljna da bi to raščistila a sumnjam da ćemo u blisko vreme, pet šest godina imati više od četiri pet BigY rezultata, bilo kod nosilaca 385a-14; 385b-18 i 20, bilo kod Bugara, Makedonaca ili Grka.
« Последња измена: Јул 23, 2020, 06:28:17 пре подне radon »

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #638 послато: Јул 23, 2020, 07:49:10 пре подне »
Оно што је позитивно код ове гране јесте да се прилично поклапају старости по SNP и STR. Удаљеност Куленског, Синобада и Максимовића-Шепе у распону 900-1100 година и удаљеност ове тројице са Руденклауом на 1500-1700 година. Наравно и по маркерима се јасно издваја јужнословенска група, међутим дужи хаплотипови (111) између Куленског, Шепе и Синобада не показују ниједан карактеристичан маркер, који би евентуално издвојио млађу подграну. Шепин хаплотип је најмодалнији. Он једино на маркеру 446=36 показује повезаност са Куленским , али је питање колико је та промјена стабилна. Куленски и Синобад имају неке немодалне вриједности на маркерима 449=30/31 и 446=14/13, али управо на тим маркерима и Шепа показује смањење модалне вриједности, па не вјерујем да те промјене имају значаја. Иако је Шепа најмодалнији, занимљиво је да је Куленски у укупним разликама ближи и Шепи и Синобаду, него они један другом. Тако да што се бар маркера тиче сва тројица излазе из једног коријена од прије 1000 година. Тренутно је такво стање и по SNP-овима.

Једини STR образац би можда могла бити вриједност 481=27 код Синобада, која их повезује са далматинским Тишмама. Ово је немодална вриједност, и могла би бити показатељ неке условно речено далматинске подгране ове хаплогрупе.

Нисма упућен у поријекло Руденклауа (претпостављам да је већ писано о томе) али његово поријекло ми се чини кључним за разумијевање миграција ове гране бар у посљедњих 2000 година.

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5122
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #639 послато: Јул 23, 2020, 12:29:12 поподне »
Покушао сам на основу тренутног стања направити филогенетско стабло за J1-PF7263.

J1-PF7263>ZS4736 Ирачанин/Багдад
J1-PF7263> ZS4736>ZS4452 Либан, Француз/Аквитанија
J1-PF7263> ZS4736>ZS4452>ZS10589>ZS10568 Јеврејин Украјина
J1-PF7263> ZS4736>ZS4452>ZS10589>ZS10568>BY69315 Јеврејин Украјина
J1-PF7263> ZS4736>ZS4452>ZS10589>ZS10568>BY69315>FT233390 Јеврејин Чешка
J1-PF7263> ZS4736>ZS4452>ZS10589>ZS10568>BY69315>FT233390>FT108812 Јеврејин Мађарска
J1-PF7263> ZS4736>ZS4452>ZS10589>ZS12115 Арапи Саудијци
J1-PF7263> ZS4736>ZS4452>BY157609 Холанђанин (могуће пољског поријекла)
J1-PF7263> ZS4736>ZS4452>ZS9951 Нијемац/Хесен
J1-PF7263> ZS4736>ZS4452>ZS9951>ZS11470 Срби и Бугарин
J1-PF7263> ZS4736>ZS4452>BY38105 Португалац, Норвежанин
J1-PF7263> ZS4736>ZS4452>BY38105>BY137125 Италијани
J1-PF7263> ZS4736>ZS4452>BY38105>BY137125>BY67911 Италијани, Сицилија
J1-PF7263> ZS4736>ZS4452>BY38105>FT22957 Руска Федерација (Татарстан)
J1-PF7263> ZS4736>ZS4452>BY38105>FT22957>BY102071 Ирачанин, Азербејџан

С обзиром да је старост PF7263 и ZS4736 прилично велика (неколико хиљада година) мислим да нема пуно смисла бавити се овим узводним мутацијама. Евидентно је да су поникле негдје на Блиском истоку (вјероватно на потезу сјеверне Месопотамије према Кавказу) и да су учествовале у етногенези протосемитских народа. Већ се грана ZS4452 може смјестити у приближан временски оквир колапса Бронзаног доба на Блиском истоку и чини се да тада почиње и њено интензивно грањањe. Неке од тих грана су биле евидентно дио јеврејске дијаспоре за вријеме Римског царства, попут гране ZS10568, неке су у Европу дошле вјероватно и раније попут BY38105.

Што се тиче њемачко-балканске гране ZS9951 којој припадају и српски ZS11470, она је у Европу најкасније могла доћи за вријеме Римског царства,а најраније је то могло бити још у Жељезном добу- Значи постоји та нека рупа од 1200-1300 година тј. од 1000 г пне до 300 г. не. кад су могли доћи у Европу. А у том периоду миграције и флуктуација становништва у медитеранском басену биле су интензивне, па је и пуно кандидата (Феничани, Римљани, Грци). Кад би се појавио неки тестирани који би поцијепао ову грану ZS9951 попола, тј. да буде позитиван на пола,а негативан на другу половину SNP-ова на том нивоу, то би био истински помак.