Аутор Тема: Рачунање колена и степена сродства  (Прочитано 50197 пута)

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #40 послато: Април 22, 2017, 04:49:03 поподне »
Браћа су браћа, а њихови синови су прво колено. Код Албанаца не постоји израз брат од стрица, од тетке и ујака.

Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #41 послато: Април 26, 2017, 06:01:36 пре подне »
Шта значи АСКУРЂЕЛ?
https://velikirecnik.com/2017/01/07/askurdjel/


Ван мреже vojislav.ananic

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1382
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #42 послато: Април 26, 2017, 06:03:30 пре подне »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #43 послато: Април 26, 2017, 07:05:05 поподне »
Зна ли неко која је етимологија ових назива?
Мени основа "кур", која се јавља у оба назива (као и код "курлебала", "сукурђела", итд) звучи словенски (да ме неко не разуме погрешно, - "кур" је старословенски назив за кокота, петла, певца), али ова надградња ми и не звучи баш тако ("аскурђел" вуче на грчки, "курајбер" на турски).
Погледах код Вујаклије - нема.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #44 послато: Април 26, 2017, 08:56:59 поподне »
Ја мислим да ове речи никада нисам чуо да су коришћене, а колико ми је познато нису познате ни као архаизми.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #45 послато: Април 26, 2017, 10:31:37 поподне »
Зна ли неко која је етимологија ових назива?
Мени основа "кур", која се јавља у оба назива (као и код "курлебала", "сукурђела", итд) звучи словенски (да ме неко не разуме погрешно, - "кур" је старословенски назив за кокота, петла, певца), али ова надградња ми и не звучи баш тако ("аскурђел" вуче на грчки, "курајбер" на турски).
Погледах код Вујаклије - нема.

Ово је занимљива тема. То сам се и ја питао. Да ли и где су први пут забележни ови називи?

Неки јесу тотално непознати у неком језику свакидашњице, али за израз курајбер мислим да смо сви чули, мада за готово ниједан други не бих умео навести пример. Овако у народу, последњи овако терминолошки помиње се чунундеда, у разним комбинацијама.



Ово је само један од примера табеларно приказа назива за претке у српском језику.



Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #46 послато: Април 26, 2017, 10:52:43 поподне »
Ово је занимљива тема. То сам се и ја питао. Да ли и где су први пут забележни ови називи?

Неки јесу тотално непознати у неком језику свакидашњице, али за израз курајбер мислим да смо сви чули, мада за готово ниједан други не бих умео навести пример. Овако у народу, последњи овако терминолошки помиње се чунундеда, у разним комбинацијама.



Ово је само један од примера табеларно приказа назива за претке у српском језику.

Наилазио сам на барем три, четири различите верзије ових назива за претке и почињем помало да сумњам да ту има и неких накнадних калемљења и компилација различитих израза који су се користили за исти степен сродства у различитим крајевима. Први пут када сам за неке од ових назива чуо беше то пре тридесетак година у роману Милорада Павића "Предео сликан чајем" и тада је Бела орлица била десети пас. Видим да је у међувремену узнапредовала до шеснаестог паса.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #47 послато: Април 27, 2017, 09:24:15 пре подне »
Мени сад нешто друго паде на памет! Које сте своје најдаље претке познавали. Ја сам био рођен,а биле су ми живе двије прабабе. Једну добро памтим, другу не. Нису баш тако чести случајеви, али има дјеце која памте и чукунбабу. За чукундеду већ не знам ни један слушај.
« Последња измена: Април 27, 2017, 09:57:18 пре подне Број 1 »

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #48 послато: Април 27, 2017, 11:44:09 пре подне »
Мени сад нешто друго паде на памет! Које сте своје најдаље претке познавали. Ја сам био рођен,а биле су ми живе двије прабабе. Једну добро памтим, другу не. Нису баш тако чести случајеви, али има дјеце која памте и чукунбабу. За чукундеду већ не знам ни један слушај.
Ја сам познавао све прабабе и једног прадеду. Бабина мајка је умрла када сам имао 20 година, тако да сам са њом највише био у контакту. Што се тиче чукунбаба и чукундеда, један мој рођак је скоро добио ћерку, а његови прабаба и прадеда су још увек живи. Али то је редак случај. Њега је мајка добила врло млада, мислим да се удала пре пунолетства. Такође, баба му је била исто тако млада када је добила његову мајку.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

симо

  • Гост
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #49 послато: Април 27, 2017, 11:57:41 пре подне »
Мени сад нешто друго паде на памет! Које сте своје најдаље претке познавали. Ја сам био рођен,а биле су ми живе двије прабабе. Једну добро памтим, другу не. Нису баш тако чести случајеви, али има дјеце која памте и чукунбабу. За чукундеду већ не знам ни један слушај.

Нисам упамтио прабабе и прадеде. Нешто и због тога што су моји родитељи били међу најмлађом дјецом својих родитеља ( мог оца је његова мајка родила у 36. години, а мајку њена мајка у 34. години), а нешто и због тога што су неки настрадали у рату ( прадеду са очеве стране и прадеду са мајчине стране убили су Нијемци).

Међутим, запамтио сам добро све бабе и деде, код којих сам проводио распусте и који су ме једним дијелом и одгајали. Сем тога сви су били дуговјечни, умрли у својим 80-тим, а деда са мајчине стране у 94-ој.

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #50 послато: Април 27, 2017, 11:58:33 пре подне »
Мени сад нешто друго паде на памет! Које сте своје најдаље претке познавали. Ја сам био рођен,а биле су ми живе двије прабабе. Једну добро памтим, другу не. Нису баш тако чести случајеви, али има дјеце која памте и чукунбабу. За чукундеду већ не знам ни један слушај.

Упамтио сам добро једну прабабу и једног прадеду (родитељи моје бабе по мајци). Остали су сви помрли раније. У то време, кад сам ишао у основну школу, сећам се, да готово никога нисам познавао у разреду да су му били живи прабаба и прадеда, и сви су се томе чудили, а ја наравно био поносан. :D

Чукунбабе и чукундеде су заиста реткост, од ближе родбине знао сам само за једну бабу да је постала чукунбаба, али она је пре неколико година умрла. Не знам да ли су је та деца уопште упамтила. Тренутно највише изгледа за то има мој рођак (дође ми у ствари стриц у побочној линији), чија се и кћер и унука удала са испод 18 година, а праунука му је такође сад већ одрасло девојче. Но да не прејудицирамо... ;)



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #51 послато: Април 27, 2017, 02:02:24 поподне »
Нисам упамтио прабабе и прадеде. Нешто и због тога што су моји родитељи били међу најмлађом дјецом својих родитеља ( мог оца је његова мајка родила у 36. години, а мајку њена мајка у 34. години), а нешто и због тога што су неки настрадали у рату ( прадеду са очеве стране и прадеду са мајчине стране убили су Нијемци).

Међутим, запамтио сам добро све бабе и деде, код којих сам проводио распусте и који су ме једним дијелом и одгајали. Сем тога сви су били дуговјечни, умрли у својим 80-тим, а деда са мајчине стране у 94-ој.
Мој један прађед је убијен у рату такође. Отац дједа по мајци. Тај дјед ми је још жив. Има 91 годину. Ето, немам више родитеље а имам једног дједа живог! А прабабу, очеву бабу по мајци добро памтим. Дебело је била прошла стоту годину.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #52 послато: Април 27, 2017, 09:59:48 поподне »
Ви људи памтите прађедове и прабабе, ви сте срећници!
Ја од рођења имах живу само једну бабу (мајчину мајку). Сви остали преци (осим родитеља, наравно) помрли су пре мог рођења.
Ђед и баба по оцу су умрли јер су били стари (мада, баба и не толико), а зато што је мој отац девето дете, па је логично. Ђед ми је 1884, баба 1892. годиште, а ја 1971.
А са мајчине стране, усташе су ми побили већи део фамилије, па и мог прађеда. Прабаба је умрла 1960 и неке. Ђед је био у партизанима, рањен је пред сам крај рата и никад се од те ране није опоравио. Умро је 1966. године, са 43 године.
Ето, тако то бива "у земљи сељака на брдовитом Балкану"....
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #53 послато: Април 27, 2017, 10:07:20 поподне »
А морам навести и један занимљив детаљ из прошлости моје фамилије:
мој ђед, Црногорац, и мој чукунђед по мајци, Славонац, су се у Првом светском рату нашли један другом на нишану!
Наравно, они тада један другом нису били ништа, јер су се моји родитељи упознали и венчали 1968. године.
Мој ђед је био борац Шекуларско-требачког баталиона црногорске војске, који је 1915. године извршио пробој у југоисточну Босну и ту дуго држао положаје на Прачи. С друге стране, мој чукунђед је тада био подофицир А-У војске и био је послат на исто ратиште, са јединицом која је имала задатак да спречи даљи продор Црногораца.
Ето, да се десио неки инцидент између њих двојице, можда ме не би ни било...
Мој чукунђед Саво је касније послат на ратиште у Буковину и искористио прву прилику да се преда Русима. После је био у Одеси, па у Југословенском батаљону (ваљда се тако звао), који је касније учествовао у пробоју Солунског фронта.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #54 послато: Април 27, 2017, 10:21:11 поподне »
А морам навести и један занимљив детаљ из прошлости моје фамилије:
мој ђед, Црногорац, и мој чукунђед по мајци, Славонац, су се у Првом светском рату нашли један другом на нишану!
Наравно, они тада један другом нису били ништа, јер су се моји родитељи упознали и венчали 1968. године.
Мој ђед је био борац Шекуларско-требачког баталиона црногорске војске, који је 1915. године извршио пробој у југоисточну Босну и ту дуго држао положаје на Прачи. С друге стране, мој чукунђед је тада био подофицир А-У војске и био је послат на исто ратиште, са јединицом која је имала задатак да спречи даљи продор Црногораца.
Ето, да се десио неки инцидент између њих двојице, можда ме не би ни било...
Мој чукунђед Саво је касније послат на ратиште у Буковину и искористио прву прилику да се преда Русима. После је био у Одеси, па у Југословенском батаљону (ваљда се тако звао), који је касније учествовао у пробоју Солунског фронта.

То је баш опасна коинциденција, Nebo! :-X



Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #55 послато: Април 27, 2017, 10:22:39 поподне »
А морам навести и један занимљив детаљ из прошлости моје фамилије:
мој ђед, Црногорац, и мој чукунђед по мајци, Славонац, су се у Првом светском рату нашли један другом на нишану!
Наравно, они тада један другом нису били ништа, јер су се моји родитељи упознали и венчали 1968. године.
Мој ђед је био борац Шекуларско-требачког баталиона црногорске војске, који је 1915. године извршио пробој у југоисточну Босну и ту дуго држао положаје на Прачи. С друге стране, мој чукунђед је тада био подофицир А-У војске и био је послат на исто ратиште, са јединицом која је имала задатак да спречи даљи продор Црногораца.
Ето, да се десио неки инцидент између њих двојице, можда ме не би ни било...
Мој чукунђед Саво је касније послат на ратиште у Буковину и искористио прву прилику да се преда Русима. После је био у Одеси, па у Југословенском батаљону (ваљда се тако звао), који је касније учествовао у пробоју Солунског фронта.
Мој прађед Ликић и прађед Брстина били су у истој јединици на Сочи. Оба фелбели. Прађед Ликић је своје одјељење превео Талијанимам и касније као један од ријетких добровољаца из Италије распоређен у Дринску дивизију. прађед Брстина је остао вјеран Ћесару до краја. Прађед Будинчић је добио Силвер Стар у Другој бици на Марни као Јенки солиџер.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #56 послато: Април 27, 2017, 10:28:17 поподне »
Мој прађед Ликић и прађед Брстина били су у истој јединици на Сочи. Оба фелбели. Прађед Ликић је своје одјељење превео Талијанимам и касније као један од ријетких добровољаца из Италије распоређен у Дринску дивизију. прађед Брстина је остао вјеран Ћесару до краја. Прађед Будинчић је добио Силвер Стар у Другој бици на Марни као Јенки солиџер.

Твоји преци обишли скоро све војске из тог рата.  ;)

Мој прадеда живео у Чикагу, али се вратио назад у Херцеговину и пријавио у нашу војску. Прво је био комита у Херцеговини где му је погинуо рођени брат, па је с црногорском (то јест, остацима исте) прешао Албанију, а касније у војсци Србије учествовао у пробоју фронта. Додуше, крај рата је дочекао у италијанској болници јер је рањен у ногу.

Богами, и мој прадеда је обишао многе државе и војске...  ;D
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Wolf Sagash

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1363
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #57 послато: Април 27, 2017, 10:40:36 поподне »
Твоји преци обишли скоро све војске из тог рата.  ;)

Мој прадеда живео у Чикагу, али се вратио назад у Херцеговину и пријавио у нашу војску. Прво је био комита у Херцеговини где му је погинуо рођени брат, па је с црногорском (то јест, остацима исте) прешао Албанију, а касније у војсци Србије учествовао у пробоју фронта. Додуше, крај рата је дочекао у италијанској болници јер је рањен у ногу.

Богами, и мој прадеда је обишао многе државе и војске...  ;D
Прађед Будинчић је радио у Лос Анђелесу и старија браћа му нису дали да се пријави у Балкански рат, али су га савјетовали да се пријави у америчку војску, као боља плата, не ради се много...Касније су чупали косе када је отишао у Француску. А браћа су била много старија од њег и као чували га у Калифорнији.

А да видиш какав је ратни пут имао мога ђед брат у Другом свјетском рату. Додуше и ђед је промјенио много војски. Прво су били устаници, па борци јужнохерцеговачког партизанског одреда, па припадници љубињске четничке бригаде, па легализовани талијански антикомунистички милиционари. Ђеда су са те позиције Њемци интернирали у Грчку а брат му се вратио у четнике а касније је био и припадник некакве Лукачевићеве Независне групе отпора. Ђед се из Грчке вратио са маларијом крајем 1944. па више није био у војним формацијама. Брат се предао 1946 и осуђен на три године, одлежао двије.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #58 послато: Април 27, 2017, 11:44:42 поподне »
То је баш опасна коинциденција, Nebo! :-X

Могла је бити и фатална  :P
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Азот

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 396
Одг: Рачунање колена и степена сродства
« Одговор #59 послато: Фебруар 26, 2018, 08:22:52 поподне »
Словаци већ, за брата од ујака који је друго колено, не кажу брат него "братранец", а за сестру друго колено кажу "сестерница" , чиме јасно у називу назначују да се не ради о најближем роду, а видим и у другим нашим крајевима се у називу назначује шта је најближи а шта мало даљи род...Изгледа да се само у ужој Србији то не ради...
Ја знам за братњик (брат од ујака, тетке, стрица)
Исто наглапавају братњичке / сестрињске ђећи ( имали су заједничког прадеду)
Интересантно је да је тетка  =њања, њањика, а теча швагор, шогор, то вуче на Мађарски, док су ујак и стриц =бачи, бачика, а ујна, стрина анђика.
Када се каже сестра то је рођена сестра, а брат то је рођени брат.

Такође и ја користим називе, деда ујка ( бабин брат,) и слично