Аутор Тема: Босанска Крајина - генетика  (Прочитано 60635 пута)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #60 послато: Новембар 20, 2017, 10:47:05 пре подне »
Хвала Свевладе за преглед. Ово је Босанска Крајина у најширем смислу. На оној теми о језичким зонама смо радили пресек за западни и источни део (око Врбаса) и рекло би се да постоје одређене разлике.

Додао бих само да немамо Радујке R1a тестиране. Претпоставка је да ће бити као и Бурсаћи R1a-M458, али не постоји никаква потврда, не знам одакле резултат овај.

Код E-V13 не постоје двојица Прерадовића.

Код J2b пише 11 тестираних, на списку се налази 12, а заправо их има 13 (ниси Кецмана урачунао).

Код N2a постоје двојица Латиновића, Петровац и Врело/Цазин.

За Јаковића J1 не знамо одакле је, мада јесу највеће шансе да је негде из Босанске Крајине (на основу података о тестираном).

Нашао сам податак да је Радујко R1a у резултатима са 23andme, али нема веза на укупном узорку колики је тренутно за Босанску Крајину један узорак је статистички само 0,3% тако да се ништа суштински не мења.

У табели СДК је уписан Дмитровић из Превршца код Костајнице R1a крсна слава Ђурђевдан, уписано је да је из РС.  Међутим на Википедији пише да је Превршац са хрватске стране тј. на Банији https://sr.wikipedia.org/wiki/Превршац тако да га нисам урачунао у статистику. 
« Последња измена: Новембар 20, 2017, 10:50:49 пре подне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #61 послато: Новембар 20, 2017, 12:16:46 поподне »
Нашао сам податак да је Радујко R1a у резултатима са 23andme, али нема веза на укупном узорку колики је тренутно за Босанску Крајину један узорак је статистички само 0,3% тако да се ништа суштински не мења.

Није битна процентуална заступљеност (мада се осети када неку хг која није није заступљена као E1b, I2а, или R1a "закинеш" за два) :), већ тачност података.

Радујко R1a не постоји на 23andMe. Поменуо сам га ја на теми "резултати без маркера", зато што се презиме помиње међу породичним презименима тестираног Добријевића R1b.

У табели СДК је уписан Дмитровић из Превршца код Костајнице R1a крсна слава Ђурђевдан, уписано је да је из РС.  Међутим на Википедији пише да је Превршац са хрватске стране тј. на Банији https://sr.wikipedia.org/wiki/Превршац тако да га нисам урачунао у статистику.

Дмитровић је са Баније колико знам, па треба исправити тај податак.


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #62 послато: Новембар 20, 2017, 09:48:57 поподне »
Није битна процентуална заступљеност (мада се осети када неку хг која није није заступљена као E1b, I2а, или R1a "закинеш" за два) :), већ тачност података.

Радујко R1a не постоји на 23andMe. Поменуо сам га ја на теми "резултати без маркера", зато што се презиме помиње међу породичним презименима тестираног Добријевића R1b.

Дмитровић је са Баније колико знам, па треба исправити тај податак.

I2a-Din је значајно порасла у Босанској Крајини, у ранијим статистикама на мањем узорку се углавном кретала око 25-26%.

Приметан је и пораст E-V13 и N науштрб J2b рекао бих.   E-V13 и N су "разбили" J2b у Босанској Крајини :), сећам се ранијих статистика на мањем узорку да је J2b била око 16-17%, E-V13 је била слабија за пар процената а N је била на нивоу статистичке грешке.  Ево сад на већем узорку J2b паде на само 7%, E-V13 има сличан проценат као J2b на мањем узорку дакле око 16%, а N догура до солидних 9%. 

Убедљиво најјачи утисак ми је нагли пораст N хаплогрупе!   
« Последња измена: Новембар 20, 2017, 09:54:13 поподне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #63 послато: Новембар 20, 2017, 10:03:55 поподне »
I2a-Din је значајно порасла у Босанској Крајини, у ранијим статистикама на мањем узорку се углавном кретала око 25-26%.

Приметан је и пораст E-V13 и N науштрб J2b рекао бих.   E-V13 и N су "разбили" J2b у Босанској Крајини :), сећам се ранијих статистика на мањем узорку да је J2b била око 16-17%, E-V13 је била слабија за пар процената а N је била на нивоу статистичке грешке.  Ево сад на већем узорку J2b паде на само 7%, E-V13 има сличан проценат као J2b на мањем узорку дакле око 16%, а N догура до солидних 9%. 

Убедљиво најјачи утисак ми је нагли пораст N хаплогрупе!

Хаплогрупа N2 је генерално јака код Срба у Босни, а има је логично и по Крајини. Негде мање, негде више. Јасно је од почетка да је E-V13 јача од J2b, а не сећам се да је J2b била значајно изнад 10%.

И сада постоји значајна разлика између западне Босне и овог краја између Врбаса и Босне. Западно је I2a и даље испод 30%, а проценат ове хг у Крајини у глобалу дижу управо ови крајеви источно (што и није нека Крајина, реално гледано). :)

У сваком случају, остаје тај тренд као и у другим крајишким областима, прва три места углавном иста, док су јаче заступљене N2 и J2b. Хаплогрупе R1b, I1, G2a и остале, су углавном нешто испод српског просека.

 

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #64 послато: Новембар 20, 2017, 10:08:33 поподне »
Хаплогрупа N2 је генерално јака код Срба у Босни, а има је логично и по Крајини. Негде мање, негде више. Јасно је од почетка да је E-V13 јача од J2b, а не сећам се да је J2b била значајно изнад 10%.

И сада постоји значајна разлика између западне Босне и овог краја између Врбаса и Босне. Западно је I2a и даље испод 30%, а проценат ове хг у Крајини у глобалу дижу управо ови крајеви источно (што и није нека Крајина, реално гледано). :)

У сваком случају, остаје тај тренд као и у другим крајишким областима, прва три места углавном иста, док су јаче заступљене N2 и J2b. Хаплогрупе R1b, I1, G2a и остале, су углавном нешто испод српског просека.

Погледај овде (одмах на почетку) https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=886.0  у питању је Јул 2015, тад је J2b у Босанској Крајини достизала невероватних 18,2%.
« Последња измена: Новембар 20, 2017, 10:10:51 поподне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #65 послато: Новембар 20, 2017, 10:10:39 поподне »
Погледај овде (одмах на почетку) https://www.poreklo.rs/index.php?=886.0  у питању је Јул 2015, тад је J2b у Босанској Крајини достизала невероватних 18,2%.

J2b је била 18%, а N2a је била на нивoу "статистичке грешке" када је било 50 тестираних. Тада је и R1a била 25%. Сада је у глобалу тамо око 19%, а источно око 15%. У западном делу Крајине се међутим и даље врти око 20%.

Одрадили смо баш Синиша и ја пресек за западнокрајишки и "врбаски" поддијалекат, па се лепо могу видети разлике.
https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2216.200

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #66 послато: Новембар 20, 2017, 10:16:17 поподне »
J2b је била 18%, а N2a је била на нивoу "статистичке грешке" када је било 50 тестираних. Тада је и R1a била 25%. Сада је у глобалу тамо око 19%, а источно око 15%. У западном делу Крајине се међутим и даље врти око 20%.

Одрадили смо баш Синиша и ја пресек за западнокрајишки и "врбаски" поддијалекат, па се лепо могу видети разлике.
https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=2216.200

Ево из Јуна 2017 на узорку од 81  https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=886.40  J2b је имала проценат од 12,3%.



   

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #67 послато: Новембар 20, 2017, 10:30:32 поподне »
Ево из Јуна 2017 на узорку од 81  https://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=886.40  J2b је имала проценат од 12,3%.

У западним деловима Босанске Крајине је и даље око 10%. Управо би ти западни делови Крајине, поред Лике, могли бити српска област са највише J2b-M102. Не знамо додуше стање на северу ЦГ, пошто није детаљно тестирана.

Док у Лици избија углавном J2b-M205, у Босанској Крајини имамо M205 и M241 и то чак са две подгране. Веома је раширен род Лучинштака, међу којима имамо и J2b-M241>PH1602. Такође, ту је и веома разгранат род Умићевића у Поуњу, па ће вероватно бити још ове подгране J2b2.

Чак је и на оном анонимном истраживању за БиХ Србе, где је тестирана и Бања Лука, J2b 6.2%. Дакле опет мало изнад неког српског просека.


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #68 послато: Новембар 20, 2017, 10:37:46 поподне »
У западним деловима Босанске Крајине је и даље око 10%. Управо би ти западни делови Крајине, поред Лике, могли бити српска област са највише J2b-M102. Не знамо додуше стање на северу ЦГ, пошто није детаљно тестирана.

Док у Лици избија углавном J2b-M205, у Босанској Крајини имамо M205 и M241 и то чак са две подгране. Веома је раширен род Лучинштака, међу којима имамо и J2b-M241>PH1602. Такође, ту је и веома разгранат род Умићевића у Поуњу, па ће вероватно бити још ове подгране J2b2.

Чак је и на оном анонимном истраживању за БиХ Србе, где је тестирана и Бања Лука, J2b 6.2%. Дакле опет мало изнад неког српског просека.

Како тренутно стоји R1a западно од Врбаса односно у правој Босанској Крајини (без Србца, Прњавора, Челинца и Котор Вароши са околином)?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #69 послато: Новембар 20, 2017, 10:50:45 поподне »
Како тренутно стоји R1a западно од Врбаса односно у правој Босанској Крајини (без Србца, Прњавора, Челинца и Котор Вароши са околином)?

Око 20%, окачих малопре. То се у принципу слаже са процентом у Лици и на Банији.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #70 послато: Децембар 08, 2017, 01:31:36 поподне »
Урадио сам статистику за праву Босанску Крајину, значи без Србца, Прњавора, Челинца, Котор Вароши, Кнежева, Јајца и Купреса са околином, дакле само оно што је западно линије Врбас-Виторог-Ливно.

I2a-Din (42)
Петковић  (Прекаја/Дрвар)
Шкрбић  (Прекај/Дрвар)
Стојановић  (Босански Петровац)
Балабан  (Врточе/Босански Петровац)
Милуновић  (Маглајани/Лакташи)
Берић  (Приједор)
Мазалица  (В. Двориште/К. Дубица)
Мазалица  (Чађавица/Нови Град)
Мазалица  (Суваја/Босанска Крупа)
Кочић  (Стричићи/Бања Лука)
Слијепчевић  (Герзово/Мркоњић Град)
Јеж  (Г. Петровићи/Босанска Крупа)
Бајић  (Дрвар)
Родић  (Бара/Босански Петровац)
Вујмиловић  (Кадињани/Лакташи)
Јерковић  (Суваја/Босанска Крупа)
Ћутковић  (Кола/Бања Лука)
Кривокућа  (Стричићи/Бања Лука)
Гашић  (Матавази/Нови Град)
Врањеш  (Сански Мост)
Шипка  (Драгочај/Бања Лука)
Травар  (Роре/Гламоч)
Даљевић  (Грдановци/Сански Мост)
Паројчић  (Црни Луг/Босанско Грахово)
Ћирић  (Марићка/Приједор)
Родић  (Каменица/Дрвар)
Врбица  (Бања Лука)
Узелац  (Марићка/Приједор)
Шобот  (Сански Мост)
Чеко  (Босанска Крајина)
Пиљагић  (Поткозарје/Бања Лука)
Јокић  (Натпоље/Шипово)
Црногорац  (Поткозарје/Бања Лука)
Пепић  (Бихаћ)
Бијељац  (Дрвар)
Мршић  (Приједор)
Милановић  (Босански Петровац)
Поповић  (Бистрица/Бања Лука)
Бранковић  (Саница/Кључ)
Ерцег  (Халапић/Гламоч)
Кецман-Прошић  (Крња Јела/Б.Петровац)
Кецман-Сидић  (Скакавац/Б.Петровац)

R1a (28)
Проле  (Пљева/Шипово)
Вјештица  (Хашани/Крупа на Уни)
Матаруга  (Турјак/Градишка)
Грбић  (Рачић/Бихаћ)
Кнежевић  (Бјелајско поље)
Галић  (Босанско Грахово)
Јањетовић  (Г. Сводна/Нови Град)
Јањетовић  (Бања Лука)
Матић  (Голеши/Бања Лука)
Мудринић  (Г.Јеловац/Приједор)
Новаковић  (Крупа на Врбасу/Бања Лука)
Грубор  (Босански Петровац)
Гашић  (Приједор)
Медић  (Мартин Брод)
Шљивар  (Босански Петровац)
Панић  (Г.Подградци/Градишка)
Вујатовић  (Босанска Крајина)
Драгаш  (Дрвар)
Бурсаћ  (Дољани/Бихаћ)
Јањетовић  (Бистрица/Бања Лука)
Зељковић  (Палучци/Бихаћ)
Злојутро  (Горњоселци/К. Дубица)
Кецман  (Дринић)
Јагодић  (Градишка)
Субашић  (Гламоч)
Танкосић  (В. Очијево/Дрвар)
Баук  (Тишковац/Дрвар)
Богдановић  (Јелићка/Приједор)

E-V13 (22)
Божић  (Босанска Крајина)
Јазић  (Бања Лука)
Кецмаовић  (Бања Лука)
Шашић  (Бјелајско поље)
Гргић  (Вилуси/Градишка)
Радоја  (Подкрај/Гламоч)
Ступар  (Босанска Крајина)
Ђурђевић  (Стричићи/Бања Лука)
Војиновић  (Приједор)
Савић  (Бања Лука)
Ћопић  (Приједор)
Јагуз  (Шипово)
Ђукић  (Средице/Кључ)
Вукајловић  (Криваја/Приједор)
Ћуп  (Босански Петровац)
Кртинић  (Медено поље/Б. Петровац)
Ћеркета  (Кадињани/Лакташи)
Вулић  (Стратинска/Бања Лука)
Вукић  (Сански Мост)
Деура  (Босанско Грахово)
Вајагић  (Добросело/Бужим)
Вокић  (Сански Мост)

J2b (13)
Кецман  (Буковача/Б.Петровац)
Шевић  (Дервиши/Нови Град)
Париповић  (Гламоч)
Опачић  (Романовци/Градишка)
Новаковић  (Кршље/Нови Град)
Наранчић  (Гудавац/Босанска Крупа)
Трикић  (Трњинић Бријег/Дрвар)
Дејановић  (Прусци/Нови Град)
Лакић  (Г. Соколово)
Стојичић  (Убовића Брдо/Мркоњић Град)
Лакић  (Г. Карајзовци/Градишка)
Крљић  (Кљевци/Сански Мост)
Умићевић  (Рудице/Нови Град)

N (10)
Бањац  (Баре/Б. Петровац)
Унчанин  (Ђукићи/Шипово)
Сакан  (Ђукићи/Шипово)
Малешевић  (Гламоч)
Бундало  (Побрђани/Костајница)
Латиновић  (Врело/Цазин)
Узелац  (Рашиновац/Б. Петровац)
Арнаут  (Губер/Ливно)
Миливојац  (Требовљани/Градишка)
Келечевић  (Дрвар)

R1b (8)
Шестић  (Милосавци/Лакташи)
Гранула  (Г. Пискавица/Бања Лука)
Миљевић  (Јелашиновци/Сански Мост)
Кецман  (Босански Петровац)
Добријевић  (Јелашиновци/Сански Мост)
Трнинић  (Лакташи)
Крчмар  (Хотковци/Гламоч)
Качар  (Гламоч)

I1 (7)
Бомештар  (Бањани/Босанска Крупа)
Мацура  (Д. Јеловац/К.Дубица)
Карановић  (В. Очијево/Бихаћ)
Карановић  (Бобољусци/Б.Петровац)
Карановић  (Рисовац/Б.Петровац)
Чекић  (Грбавци/Градишка)
Даљевић  (Дринић)

J1 (5)
Радонић  (К. Дубица)
Кочић  (Стричићи/Бања Лука)
Шепа  (Кнежица/К.Дубица)
Бабић  (Бијаковац/К. Дубица)
Мисаљевић  (К. Дубица)

J2a (2)
Самац  (Бањани/Босанска Крупа)
Адамовић  (Сански Мост)

G2 (1)
Гајић  (Доњи Рибник/Рибник)

I2-M223 (1)
Пралица  (К. Дубица)

I2-S21825>L223 (1) 
Солдат  (Кнежица/К. Дубица)

Укупно 140

I2a-Din - 30%

R1a - 20%

E-V13 - 15,7%

J2b - 9,3%

N - 7,1%

R1b - 5,7%

I1 - 5%

J1 - 3,6%

J2a - 1,4%

G2 - 0,7%

I2-M223 - 0,7%

I2-S21825>L223 - 0,7%

« Последња измена: Децембар 08, 2017, 01:35:38 поподне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #71 послато: Децембар 10, 2017, 02:33:15 поподне »
Није неки програм (Scriblle Maps), преко Mapbox-a је игледало много боље, али ипак може сликовито да прикаже распоред појединих хаплогрупа у Босанској Крајини.




Ознаке које нису на мапи:

- зелено (ромб) - J2a-M410
- зелено (квадрат) - J1-M267
- светлоплаво - I1-M253
- љубичасто - N2a-P189.2
- црвено (круг) - R1b-U152
- црвено (квадрат) - R1b-L23
- розе - G2a-L91


На основу тренутног узорка:

- појачана концентрација I2-PH908 на простору између Врбаса и реке Босне, као и у околини Петровца, тј. Дрвара
- појачана концентрација R1a у крајевима који се наслањају на Лику
- појачана концентрација E-V13 у околини Бања Луке, односно на Змијању
- појачана концентрација N2a на потезу Купрес-Гламоч
- појачана концентрација J2b у Поткозарју

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #72 послато: Април 08, 2018, 08:04:14 поподне »
Читао сам данас од Карановића, "Неколике велике задруге у Босни и Херцеговини", у склопу Гласника земаљског музеја у БиХ (1929.)

Потреба за формирањем великих породичних задруга јавила се у време турске владавине и то пре свега у динарским крајевима. Након Светских ратова долази до осипања оваквих заједница.


Карановић је у Босанској Крајини издвојио неколико таквих (великих) породичних задруга:

- Задруга Раде Штрпца (род Штрбаца, N2-P189.2)

- Задруга Мајкића (род Мајкића-Мудринића R1a-YP237) са 94 чељди, 30 косаца, 30 жена и 1500 оваца

- Задруга Мрвоша Доброте, такође 30 косаца

- Породица Праштало (род Новаковић-Праштало J2b-M205), чији је предак доселио са 60 чељади и 1000 оваца

- Задруга Карана (род Карана-Карановића I1-P109) у Бушевићу и Јове Карана у Баштри са 35 до 40 чељади

- затим Ољаче са исто толико, итд.


Интересатно да су ове, бројније породице, у Поуње стизале углавном са Змијања (често преко Далмације), или са потеза Змијање - Сански Мост. Карановић иначе те родове сматра за "староседелачке".

Нисам сигуран, али чини ми се да код ових пореклом са Змијања (Карани, Штрпци, Мудринићи..) нема више хаплогрупа у оквиру рода, што није случај са овима западно (пример Родића-Стојсављевића, Трнинића, итд.), који у Босанску Крајину долазе махом из Лике и Далмације.

 
 

симо

  • Гост
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #73 послато: Април 08, 2018, 08:24:52 поподне »
Читао сам данас од Карановића, "Неколике велике задруге у Босни и Херцеговини", у склопу Гласника земаљског музеја у БиХ (1929.)

Потреба за формирањем великих породичних задруга јавила се у време турске владавине и то пре свега у динарским крајевима. Након Светских ратова долази до осипања оваквих заједница.


Карановић је у Босанској Крајини издвојио неколико таквих (великих) породичних задруга:

- Задруга Раде Штрпца (род Штрбаца, N2-P189.2)

- Задруга Мајкића (род Мајкића-Мудринића R1a-YP237) са 94 чељди, 30 косаца, 30 жена и 1500 оваца

- Задруга Мрвоша Доброте, такође 30 косаца

- Породица Праштало (род Новаковић-Праштало J2b-M205), чији је предак доселио са 60 чељади и 1000 оваца

- Задруга Карана (род Карана-Карановића I1-P109) у Бушевићу и Јове Карана у Баштри са 35 до 40 чељади

- затим Ољаче са исто толико, итд.


Интересатно да су ове, бројније породице, у Поуње стизале углавном са Змијања (често преко Далмације), или са потеза Змијање - Сански Мост. Карановић иначе те родове сматра за "староседелачке".

Нисам сигуран, али чини ми се да код ових пореклом са Змијања (Карани, Штрпци, Мудринићи..) нема више хаплогрупа у оквиру рода, што није случај са овима западно (пример Родића-Стојсављевића, Трнинића, итд.), који у Босанску Крајину долазе махом из Лике и Далмације.

И мени се чини да су ти "стариначки" родови били задружнији од личких досељеника. Генерално, они су били традиционалнији и конзервативнији, неријетко и побожнији. И сам Карановић то наглашава. То је и разумљиво, нису као Личани и Далматинци били изложени иностраним утицајима,а према Турцима (тако су звали и локалне муслимане) су имали однос: ми и они. Све је то допринијело да се боље одржи и сачува традиционална култура.

Задруга је била практично породична фирма. А веома често и војни одред. Све је то имало своју логику и сврху. На инокосну породицу у односу на задружну се гледало као на сиротињу. Тако Манојло Бубало Кордунаш, који описује живот Срба на огулинском Кордуну (махом пресељници стариначких родова из Поуња 1792.) биљежи и сљедеће:

"Иза тога момка, устопице, наиђе туда пр'о моста неки стари, инокосни сиромак, тежак чојк, који се с прве натреви на кесу дуката."

Иначе ово горе је одломак из једне религиозне народне приповјетке са Кордуна, која почиње сљедећом реченицом: "Путовали Кристос и свети Петар, па не'ђе пријеђу пр'о моста, канда
би Гавранић–Мост код нас у Садловцу; па окренули, канда би десно с Гавранић-Моста, старом цестом према Тржачком Раштелу."  :)

симо

  • Гост
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #74 послато: Април 08, 2018, 08:53:08 поподне »
Случајно сам наишао на сљедећу карту распореда народних ношњи у Босанској крајини.


Ова карта, поред ношњи може бити добар показатељ и неких мањих етнографских цјелина у Босанској крајини.

Иначе она је преузета из књиге:


Ову књигу сам давно листао негдје и знам да има велик број оригиналних фотографија, карата и приказа. Горњу карту сам исјекао  са огласа за продају ове књиге на интернету (већ је продана), јер је продавац преко карте хтио дати приказ садржаја књиге.

На карти су поред православних приказане и ношње католичких зона у Босанској крајини (нпр. сасинско-љубијске и бихаћко-краљске)

Ван мреже Balder

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 173
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #75 послато: Април 14, 2018, 11:05:13 пре подне »
Бошњаци Босанске Крајине

I2a-M243+
Башагић (Бихаћ)
Реџић (Велика Кладуша)
Шарчевић (Сански Мост)
Мулабдић (Јајце)
Башић (Бања Лука)
I2a-CTS10228+
Куцуккилавуз (Бихаћ, касније Турска)
I2a-PH908
Зирић (Бихаћ)
Буић (Бос. Дубица)
Алишић (Бос. Градишка)

R1a-M417+
Шкргић (Цазин)
Сарајлић (Стари Мајдан/Сански Мост)
R1a-M458+
Ага (Приједор)
R1a-M458>L1029
Бешлагић (Цазин)
R1a-Z280>FGC11555
Мердановић (Сански Мост)

E1b-V13>BY14151
Каваз (Бос. Петровац)

I1-M253+
Шиљдедић (Кулен Вакуф/Бихаћ)

Ј2-М172+
Талић (Сански Мост)

Ј2b2-M241+
Бурзић (Цазин)

N2-P189.2+
Башић (Велика Кладуша)

Извор: Српски ДНК пројекат, FTDNA, 23andMe, Bošnjački DNK projekat

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #76 послато: Мај 30, 2018, 01:28:06 поподне »
Бошњаци Босанске Крајине

I2a-M423+
Башагић (Бихаћ)
Реџић (Велика Кладуша)
Шарчевић (Сански Мост)
Мулабдић (Јајце)
Башић (Бања Лука)
I2a-CTS10228+
Куцуккилавуз (Бихаћ, касније Турска)
I2a-PH908
Зирић (Бихаћ)
Буић (Бос. Дубица)
Алишић (Бос. Градишка)

R1a-M417+
Шкргић (Цазин)
Сарајлић (Стари Мајдан/Сански Мост)
R1a-M458+
Ага (Приједор)
R1a-M458>L1029
Бешлагић (Цазин)
R1a-Z280>FGC11555
Мердановић (Сански Мост)

E1b-V13>BY14151
Каваз (Бос. Петровац)

I1-M253+
Шиљдедић (Кулен Вакуф/Бихаћ)

Ј2-М172+
Талић (Сански Мост)

Ј2b2-M241+
Бурзић (Цазин)

N2-P189.2+
Башић (Велика Кладуша)

Извор: Српски ДНК пројекат, FTDNA, 23andMe, Bošnjački DNK projekat

Balder, додао сам нове тестиране овде (искошени). Има још неких презимена која упућују на простор Крајине, али нема прецизне локације.

Бошњаци Босанске Крајине, n=27

I2a-M423+
Башагић (Бихаћ)
Реџић (Велика Кладуша)
Шарчевић (Сански Мост)
Мулабдић (Јајце)
Башић (Бања Лука)
Башић (Велика Кладуша)
Џехверовић (Цазин)
Јусуфхоџић (Бихаћ)

I2a-CTS10228+
Кучуккилавуз (Бихаћ, касније Турска)
I2a-PH908
Зирић (Бихаћ)
Буић (Бос. Дубица)
Алишић (Бос. Градишка)

R1a-M417+
Шкргић (Цазин)
Сарајлић (Стари Мајдан/Сански Мост)
Мулалић (Велика Кладуша)
R1a-M458+
Ага (Приједор)
R1a-M458>L1029
Бешлагић (Цазин)
R1a-Z280>FGC11555
Мердановић (Сански Мост)

E1b-V13>BY14151
Каваз (Бос. Петровац)
Е-V13>Z5018>L241
Баручић (Бања Лука)

G1-M342+
Пашагић (Бихаћ)

I1-M253+
Шиљдедић (Кулен Вакуф/Бихаћ)

Ј2-М172+
Талић (Сански Мост)

Ј2b2-M241+
Бурзић (Цазин)
J2b1-M205+
Дедић (Поуње)
Ибукић (Велика Кладуша)

N2-P189.2+
Башић (Велика Кладуша)


Извор: Српски ДНК пројекат, FTDNA, 23andMe, Bošnjački DNK projekat

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #77 послато: Јун 03, 2018, 10:47:39 пре подне »
Покушао сам да направим пресек за поједине области у Босанској Крајини. Одрадио бих и за остале хаплогрупе, а наш Гмитар би то графички могао боље да прикаже.

Узорак у готово свим крајевима износи 30-50, што није превише, али се може оквирно направити пресек.

Хаплогрупа I2a


Извор: Српски ДНК пројекат, САНУ, 23andMe


Можда сама подела није најсрећнија, али гледао сам да издвојим пар већих области:

плаво - Поуње
црвено - Унац
зелено - Подгрмечје
браон - Поткозарје
љубичасто - Змијање са Бања Луком
жуто - Мркоњић, Шипово, Котор, Кнежево
наранџасто - Прњавор, Србац, Челинац
тегет - Гламоч, Купрес, Ливно

напомена: нема поделе по подгранама, већ само уопштено. За поделу по подгранама би ваљало сачекати већи узорак.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #78 послато: Јун 06, 2018, 12:11:53 поподне »
Гмитар је, као по обичају, графички бескпрекорно одрадио карте. Проблем је само што је узорак за неке области доста мали, па вероватно зато има тако оштрих разлика између појединих области. Најмање тестираних је из околине Гламоча, Мркоњић Града и Прњавора, а нјавише из Поткозарја (+50), Подгрмечја, Унца и Поуња.


Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Босанска Крајина - генетика
« Одговор #79 послато: Јун 06, 2018, 12:30:22 поподне »
Гмитар је, као по обичају, графички бескпрекорно одрадио карте. Проблем је само што је узорак за неке области доста мали, па вероватно зато има тако оштрих разлика између појединих области. Најмање тестираних је из околине Гламоча, Мркоњић Града и Прњавора, а нјавише из Поткозарја (+50), Подгрмечја, Унца и Поуња.

У Дрвару, Грахову и Петровцу са околином скоро да нема ништа осим I2a и R1a.  :)

Апсолутна доминација "словенских" хаплогрупа у Висoкој Крајини, поготово око Дрвара, Петровца и Грахова. 
« Последња измена: Јун 06, 2018, 12:36:07 поподне Свевлад »