Аутор Тема: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes  (Прочитано 36544 пута)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #100 послато: Март 03, 2019, 03:42:40 поподне »
Који је аутосомални калкулатор најпоузданији? Мени некако Додекад К12б изгледа најлогичнији, али није баш најпопуларнији. На 23ендми су ми некако резултати чудни, нисам до сад видио примјетнију блискоисточну или анадолско-кавкаску компоненту код Грка, Албанаца (Тоска), јужних Италијана, па чак ни Ашкеназа, једино се кипарски Грци уклапају у ту левантинску екипу.
Испада да су сви Европљани генетски ближи међусобно него неким народима Кавказа, Анадолије и Блиског Истока, што неће баш бити тачно. Неће бити да су Грцима ближи Руси и Финци од Јермена.

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #101 послато: Март 03, 2019, 05:12:09 поподне »
Који је аутосомални калкулатор најпоузданији? Мени некако Додекад К12б изгледа најлогичнији, али није баш најпопуларнији. На 23ендми су ми некако резултати чудни, нисам до сад видио примјетнију блискоисточну или анадолско-кавкаску компоненту код Грка, Албанаца (Тоска), јужних Италијана, па чак ни Ашкеназа, једино се кипарски Грци уклапају у ту левантинску екипу.
Испада да су сви Европљани генетски ближи међусобно него неким народима Кавказа, Анадолије и Блиског Истока, што неће баш бити тачно. Неће бити да су Грцима ближи Руси и Финци од Јермена.

Zapravo mislim da su najpopularniji K12b dodecad i K15 eurogenes, a da su najpouzdaniji i najbolje profilisani K13 eurogenes i definitivno K36 obzirlm da su komponente odlično profilisane i nekako logične.
Obzirom da je moguće napraviti grafikon K13 kao što je urađen sa rezultatima K15, međutim za sada ovde niko ne zna kako to da uradi, a verujem da će se pojaviti neko pre ili kasnije.
K12 dodecad ima nekih propusta isto kao i K15.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #102 послато: Март 03, 2019, 11:08:07 поподне »
Теоретски би то могло да се ослика у аутосомалној генетици, уколико су твоји преци по мушкој линији тек недавно стигли на Балкан, мешајући се пре тога искључиво са народима на североистоку Европе. Али та очева линија E-V13 је тек један мали део укупне генетике и, каквог год порекла била, већ вековима се меша са Србима/Балканцима. Исто важи за мајчину линију у Босни. У том смислу ово треба гледати као неку укупну мешавину, никако као неки "алиби" за правдање одређених теорија када је очева линија (илити Y-днк) у питању.

Тако ја бар схватам овај аутосомални пресек. Нема ме исправе упућенији ако грешим. :)

 Аутосомалне разлике међу народима као и великим подгрупама унутар етнија постоје итекако. Такођер може се видјети да изгледа да постоје и неке регионалне разлике, а чини и неке локалне, овиси о каквим се локакцијама ради. У мом случају сам се највише ослањао на то што ми та страна мора бити стариначка много вијекова на локалном простору.
 Морам рећи да код Бошњака муслимана из Цазинске крајине запажам неке "локализме", чини се и код Средње Босне итд.
 
 Да, и за поклапање моје са Аустријанцима, поприличан сам ја германофил (не мислим на Њемце стриктно).:) Занимљиво заиста да ја ипак немам генерално "сјеверно-јужнословенско" поријекло географски, али дефинитивно та Средња Босна је генетски сјеверније од неких географски сјевернијих популација гдје има мање старинаца а више миграната са југа.:)

Који је аутосомални калкулатор најпоузданији? Мени некако Додекад К12б изгледа најлогичнији, али није баш најпопуларнији. На 23ендми су ми некако резултати чудни, нисам до сад видио примјетнију блискоисточну или анадолско-кавкаску компоненту код Грка, Албанаца (Тоска), јужних Италијана, па чак ни Ашкеназа, једино се кипарски Грци уклапају у ту левантинску екипу.
Испада да су сви Европљани генетски ближи међусобно него неким народима Кавказа, Анадолије и Блиског Истока, што неће баш бити тачно. Неће бити да су Грцима ближи Руси и Финци од Јермена.

 Dodecad K12b је добар је међутим ја ипак морам дати ту предност Eurogenes посебно K36 из којег се изводе и ове карте, уз то постоји врло занимљив а и користан рачунач са поређењем са разним узорцима древне ДНК. Такођер за мене је најбољи MDLP K23b, ипак он има 620 референтних популација док их Dodecad K12b има само 220, као и више компоненти. Друго битно за балканске просторе, ту су Срби из БиХ, Срби из Србије, Црногорци, Босанци, Хрвати, Хрвати из Бих, Словенци, дакле за Оракл ту су све популације релевантне за западни Балкан. Шта имамо код Dodecad K12b? Бугаре. Дакле Срби или Хрвати се морају равнати по Румунима, Мађарима, Бугарима, а нема ни Албанаца. Такав Оракл (представљање аутозомалне генетике као склопа 2, 3 или 4 етније и који од тих најбоље пристаје датом аутозомалном профилу) не даје оптималне резултате, док кад се у MDLP K23b Ораклу добије за Србина из Србије да је 91 % Србин из Србије (што је логично) и 9 % нешто друго, то заиста даје пуно бољу импресију о аутозомалним тенденцијама те особе.
 

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #103 послато: Март 03, 2019, 11:39:20 поподне »
Моји резултати Eurogenes K15 разложени на калкулатору nMonte:


 
Баш су ми занимљиви ови трагови Северне Осетије и Абхазије.   :)

Одмах сам се сетио оне теорије:  :D

Цитат
Иранска теорија о пореклу Срба је теорија представљена у делу литературе која се бави пореклом Срба и српског националног имена, а базирана је на подацима старих аутора који помињу Србе међу сарматским односно аланским племенима северног Кавказа. Према овој теорији, Срби су првобитно били једно од сарматских (аланских) племена, које је живело у аланској постојбини северно од Кавказа, одакле се у време хунске најезде преселило у средњу Европу, где се временом стопило са Словенима, којима је дало своје име.


Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #104 послато: Март 04, 2019, 10:02:45 поподне »
Evo moga  :)

Belorussian,51.2
Southwest_French,8.8
Lebanese_Christian,7.6
North_Italian,4.8
Tuscan,4.6
French_Basque,4.4
Southwest_Finnish,3.8
Yemenite_Jewish,3.8
Sardinian,3.2
Italian_Abruzzo,2.6
Serbian,2.4
Greek,1.4
East_Finnish,1
Selkup,0.4

Izgleda mi je read sea pojačao ove egzogične etničke grupe ;D
A, interesantno da se maltene ni na jednom drugom računaču ne pojavljuju , kao ni read sea, moja večita borba sa K15  :D

Na stranu to, Belorusija dosta jaka  :)

Ван мреже barbarylion

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1100
  • I2-PH908>Y56203
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #105 послато: Март 05, 2019, 04:46:32 пре подне »


 Ово бисте вољели видјети за себе а? 8) Но, ова мапа не показује добро један дио онога што чини мој аутосомални профил (осим ако се гледају неки ситни детаљи). У томе ја излазим из оквира нормалности за народе од којих потичем и регија из којих је моје поријекло, а упоредио сам досад преко 50 узорака. Осим што сам у мањој мјери то примјетио код Санџаклија са којима немам директне везе осим што дијелимо простор, значи то је дошло од моје полимске стране која мора бити компактна. Да не знам која сам хг рекао бих да сам R1a-Z93. :) Мора да сам то добио од неке R1a-Z93 (знам и које је ли :) ) или R1b-M73, јако добро оружје за потврђивање везе са Половцима.:) Ја сам E1b1b али обзиром на моју локацију је R1 генетика је абнормално јака у мени. 8)

Moja K36 mapa izgleda slično, čak i malo više severozapadno ;)

Ван мреже Brunnimir

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #106 послато: Март 25, 2019, 10:23:29 пре подне »
Jel ima netko k15, k15 rezultate za crnu goru..

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #107 послато: Јул 04, 2019, 12:36:07 пре подне »
Evo da i ja priložim moje rezultate:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #108 послато: Јул 04, 2019, 01:36:04 поподне »
Evo da i ja priložim moje rezultate:


Јако необичан резултат, шта каже шта каже k36?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #109 послато: Јул 04, 2019, 02:09:19 поподне »
Јако необичан резултат, шта каже шта каже k36?

Да, јако чудан. Веома удаљен од свих националних просека. Онај рачунач који визуелно приказује удаљеност резултата од националних просека у дводимензионалном координатном систему ме смешта негде на "брисаном простору", јако далеко од свих.  Радио сам конверзију резултата из VCF формата у 23andMe па размишљам да ли је можда нешто било погрешно. Мораћу проверити.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #110 послато: Јул 04, 2019, 02:36:46 поподне »
Ево и К36 шта каже:

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #111 послато: Јул 04, 2019, 02:39:47 поподне »
Да, јако чудан. Веома удаљен од свих националних просека. Онај рачунач који визуелно приказује удаљеност резултата од националних просека у дводимензионалном координатном систему ме смешта негде на "брисаном простору", јако далеко од свих.  Радио сам конверзију резултата из VCF формата у 23andMe па размишљам да ли је можда нешто било погрешно. Мораћу проверити.

Да, ове дистанце су огромне, сигурно нешто није у реду. Када се заврши калкулисање погледај на дну странице колико је СНиПова узето у обзир, можда је сувише мали број.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #112 послато: Јул 04, 2019, 03:06:17 поподне »
Да, ове дистанце су огромне, сигурно нешто није у реду. Када се заврши калкулисање погледај на дну странице колико је СНиПова узето у обзир, можда је сувише мали број.

За К13 каже "104368 SNPs used in this evaluation"
За К15 каже "105211 SNPs used in this evaluation"
За К36 каже "91995 SNPs used in this evaluation"

На ГЕДМЕЧУ ми за One-to-Many анализу рачунач даје највеће поклапање са једном даљом рођаком, што значи да су моји резултати које сам анализирао вероватно тачни. Мутант...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #113 послато: Јул 04, 2019, 03:18:37 поподне »
За К13 каже "104368 SNPs used in this evaluation"
За К15 каже "105211 SNPs used in this evaluation"
За К36 каже "91995 SNPs used in this evaluation"

На ГЕДМЕЧУ ми за One-to-Many анализу рачунач даје највеће поклапање са једном даљом рођаком, што значи да су моји резултати које сам анализирао вероватно тачни. Мутант...

Не бих рекао да су резултати тачни. Претпостављам да си радио преко Dante Labs, уколико ти је рођака или неко поклапање за које можеш назрети којој популацији припада такође радио преко истог предузећа (видљиво у последњој колони), провери њену/његову мешавину преко неког калкулатора, уколико су резултати чудни и дистанце велике, вероватно је до њиховог фајла.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #114 послато: Јул 04, 2019, 03:30:27 поподне »
Не бих рекао да су резултати тачни. Претпостављам да си радио преко Dante Labs, уколико ти је рођака или неко поклапање за које можеш назрети којој популацији припада такође радио преко истог предузећа (видљиво у последњој колони), провери њену/његову мешавину преко неког калкулатора, уколико су резултати чудни и дистанце велике, вероватно је до њиховог фајла.

Ја јесам радио преко Dante Labs и то ми јесте сумњиво. Има још наших људи који су се тестирали преко њих и добили аутосомални резултат који нема везе са Балканом. Не бих препоручио никоме да се са Дантеом петља.
Далека рођака је радила тест преко друге компаније. Њене дистанце су знатно мање од мојих, од 7 до 8 процената у односу на регион.
Подигао сам данас некако и оригинални VCF фајл на Гедмеч, који сам добио од Дантеа, па ћемо видети шта ће он показати када се заврши обрада. Да не испадне да је грешка настала у конверзији формата података.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Сремац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 536
  • Y-DNK: I2-PH908>Y81557 / mtDNK: H11a5
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #115 послато: Јул 04, 2019, 03:34:18 поподне »
Ја јесам радио преко Dante Labs и то ми јесте сумњиво. Има још наших људи који су се тестирали преко њих и добили аутосомални резултат који нема везе са Балканом. Не бих препоручио никоме да се са Дантеом петља.
Далека рођака је радила тест преко друге компаније. Њене дистанце су знатно мање од мојих, од 7 до 8 процената у односу на регион.
Подигао сам данас некако и оригинални VCF фајл на Гедмеч, који сам добио од Дантеа, па ћемо видети шта ће он показати када се заврши обрада. Да не испадне да је грешка настала у конверзији формата података.

Проверио сам и ја у међувремену, сви добијају резултате по сличној матрици. 70-80% релативно блиска популација, а остало Ујгури, Узбеци и сл.

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #116 послато: Јул 05, 2019, 10:44:23 поподне »
Evo da i ja priložim moje rezultate:


Врло високе вредности неевропских компоненти.

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #117 послато: Јул 05, 2019, 10:49:06 поподне »

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #118 послато: Јул 05, 2019, 11:04:50 поподне »
Пробао сам и на DNA Land, исто се неки циркус добије. Јапан, Кореја, Пигмеји, Океанија - све сем Балкана. Нешто очигледно није у реду са резултатима добијеним од Dante Labs-a.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Душан

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 312
  • I2a1b-PH908
Одг: ЕВРОГЕНИ рачунач - Eurogenes
« Одговор #119 послато: Јул 05, 2019, 11:07:03 поподне »
Требало је да се тестирате преко ФТДНА.