Порекло становништва > Србија

Poreklo prezimena Žilić

(1/1)

GoranŽile:
Ćao, voleo bih da se javi što više ljudi koje zanima ova tema. Da malo diskutujemo, razmenimo neka mišljenja i iskustva. Ja sam iz Sremske Mitrovice. Čuo sam da dosta Žilića ima u Hrvatskoj i nešto malo u BiH, pa bih voleo da malo proćaskamo oko "našeg" prezimena. Ja sam pravoslavne veroispovesti i moji su od kraja 19. veka naseljeni na ovom području.  ;)

Муњени Ћелић:

--- Цитат: GoranŽile  Јануар 11, 2015, 11:19:06 поподне ---Ćao, voleo bih da se javi što više ljudi koje zanima ova tema. Da malo diskutujemo, razmenimo neka mišljenja i iskustva. Ja sam iz Sremske Mitrovice. Čuo sam da dosta Žilića ima u Hrvatskoj i nešto malo u BiH, pa bih voleo da malo proćaskamo oko "našeg" prezimena. Ja sam pravoslavne veroispovesti i moji su od kraja 19. veka naseljeni na ovom području.  ;)

--- Крај цитата ---

Која слава је у питању и које тачно сремско насеље (да ли је баш Ср. Митровица)?

GoranŽile:

--- Цитат: Александар I1  Јануар 11, 2015, 11:44:29 поподне ---Која слава је у питању и које тачно сремско насеље (да ли је баш Ср. Митровица)?

--- Крај цитата ---

Iz Martinaca sam, 10km od Sr. Mitrovice, slavim Đurđevdan. Odakle si ti? Pretpostavljam da se prezivaš Žilić?

Муњени Ћелић:

--- Цитат: GoranŽile  Јануар 12, 2015, 03:10:25 поподне ---Iz Martinaca sam, 10km od Sr. Mitrovice, slavim Đurđevdan. Odakle si ti? Pretpostavljam da se prezivaš Žilić?

--- Крај цитата ---

Иако ниси прецизније одредио долазак твоје породице у Мартинце, чињеница да је то било негде с краја 19. века, беспредметно је претраживати у старијим документима.
Колико је мени познато, Жилића католика има по северној Далмацији те Банији (Кордуну), а вероватно су и многи од славонских Жилића такође католици јер су се тамо досељавали католици Жилићи из Босне.
Православних Жилића има на Банији и тамо славе Св. Николу и Св. Ђурђа па су можда твоји даљим пореклом од њих. Ако би то било тачно, онда сте на Банију дошли у већој миграцији с краја 18. века из крајева који су тада били под Османлијама (Босна, Херцеговина, Црна Гора итд).
Такође, Жилића има и у Босни: они око Вишеграда славе Св. Николу, а вреди поменути породицу Жила из бихаћког краја која слави Св. Ђурђа.
Приметих такође да се долазак твојих предака у Мартинце поклапа са укидањем Војне Крајине (1881.г.) и њеним припајањем Хрватској што је можда и био разлог њиховом пресељењу.
И нисам Жилић.

GoranŽile:

--- Цитат: Александар I1  Јануар 12, 2015, 05:00:28 поподне ---Иако ниси прецизније одредио долазак твоје породице у Мартинце, чињеница да је то било негде с краја 19. века, беспредметно је претраживати у старијим документима.
Колико је мени познато, Жилића католика има по северној Далмацији те Банији (Кордуну), а вероватно су и многи од славонских Жилића такође католици јер су се тамо досељавали католици Жилићи из Босне.
Православних Жилића има на Банији и тамо славе Св. Николу и Св. Ђурђа па су можда твоји даљим пореклом од њих. Ако би то било тачно, онда сте на Банију дошли у већој миграцији с краја 18. века из крајева који су тада били под Османлијама (Босна, Херцеговина, Црна Гора итд).
Такође, Жилића има и у Босни: они око Вишеграда славе Св. Николу, а вреди поменути породицу Жила из бихаћког краја која слави Св. Ђурђа.
Приметих такође да се долазак твојих предака у Мартинце поклапа са укидањем Војне Крајине (1881.г.) и њеним припајањем Хрватској што је можда и био разлог њиховом пресељењу.
И нисам Жилић.

--- Крај цитата ---

Hvala na ovim informacijama. Preciznije da odredim dolazak moje porodice u Martince ne mogu, jer nemam nikakve podatke o tome, ali mislim da bi u crkevnim knjigama trebalo da bude zanimljivih i korisnih podataka. Pretpostavljam da su se doselili sredinom 19og veka, jer sam našao neke popise stanovništva Martinaca iz 1736/7 god. i tu prezimena Žilić nema. U svakom slučaju hvala.

Навигација

[0] Индекс порука

Иди на пуну верзију