ДНК порекло > Aрхеологија и археогенетика

Древна ДНК

<< < (138/138)

Кековац:

--- Цитат: Никац  Август 03, 2023, 11:12:20 пре подне ---Postoji četvrti scenario za koji znamo već nekoliko godina pomoću drevne DNK, a ovdje ga nisu prikazali.

Populacija vrpčaste keramike (corded ware) migrira sa stepe u Njemačko-Poljsku niziju, i odavdje se šire  balto-slovenski , germanski i italo-keltski. R1a-Z93, tj. Indo-Iranci su takođe živjeli ovdje (npr. brojni uzorci Fatjanovo kulture iz današnje sjeverne Rusije) pa se krajem bronzanog doba opet vraćaju na stepu.

--- Крај цитата ---

Хипотеза 3 (хибридни модел) предвиђа овај сценарио, само је слабије видљив на мапи јер се скоро иста боја користи за Јамнајце (светло зелена) и Кордидверце (тамно зелена). Ово је разрада идеје из рада који је публиковао Лазаридис са сарадницима прошле године у коме је анализирано преко 700 скелета, претежно из Анадолије, али и са Кавказа, јужне Русије и Балкана, па је постављена хипотеза да је прото-Индо-Анадолски настао у CHG популацији, која се изгледа помешала и са народима северно од Кавказа где је настао прото-Индоевропски и са народима Анадолије, где су настали анадолски језици. Дискутовали смо већ о овој хипотези на теми о Грцима. Видим да сад овде и Грчки и Албански смештају у групу која се из предложене прото-Индо-Анадолске прапостојбине јужно од Кавказа сели на Балкан јужном рутом преко Анадолије, а не северном, преко Кавказа, југа Русије и Украјине, па даље на Балкан. Врло смела хипотеза рекао бих. Биће доста полемике око ње између генетичара и лингвиста.

НиколаВук:

--- Цитат: Кековац  Август 04, 2023, 08:18:01 пре подне --- Дискутовали смо већ о овој хипотези на теми о Грцима. Видим да сад овде и Грчки и Албански смештају у групу која се из предложене прото-Индо-Анадолске прапостојбине јужно од Кавказа сели на Балкан јужном рутом преко Анадолије, а не северном, преко Кавказа, југа Русије и Украјине, па даље на Балкан. Врло смела хипотеза рекао бих. Биће доста полемике око ње између генетичара и лингвиста.

--- Крај цитата ---

Мислим да за ово немају буквално никаквих доказа. Анадолска грана индоевропских језика је подједнако удаљена од предака грчког и албанског као што је удаљена и од келтских, германских, индоиранских и осталих језика. Штавише, знам да сам на више места читао да претка грчког доводе у везу са индоиранским језицима, у смислу ареалног контакта у прадомовини. Такође не треба трошити речи на то да археолошки нису присутни никакви трагови некаквог анадолског досељавања на Балкан током енеолита и бронзаног доба, док насупрот томе има више доказа о утицају и досељавањима са подручја степе, и то у више таласа.

Кековац:

--- Цитат: НиколаВук  Август 04, 2023, 10:06:55 пре подне ---Мислим да за ово немају буквално никаквих доказа. Анадолска грана индоевропских језика је подједнако удаљена од предака грчког и албанског као што је удаљена и од келтских, германских, индоиранских и осталих језика. Штавише, знам да сам на више места читао да претка грчког доводе у везу са индоиранским језицима, у смислу ареалног контакта у прадомовини. Такође не треба трошити речи на то да археолошки нису присутни никакви трагови некаквог анадолског досељавања на Балкан током енеолита и бронзаног доба, док насупрот томе има више доказа о утицају и досељавањима са подручја степе, и то у више таласа.

--- Крај цитата ---

И ја сам тренутно мишљења да је Грчки на Балкан дошао овим северним правцем. Само констатујем каква је хипотеза постављена.

НиколаВук:
Занимљиво откриће у Француској - археогенетичари су успели да направе врло прецизно породично стабло користећи биолошки материјал 94 индивидуе са неолитског налазишта у околини Париза (датованог пре 6700 година, односно око 4700. год. п.н.е.):

https://archaeologymag.com/2023/08/largest-genetic-family-tree-for-neolithic-people-in-france/

Осим Y-ДНК и митохондријалних хаплогрупа, успели су да открију и друштвене одлике те неолитске заједнице, као што је патрилокалност и моногамност.

Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију