ДНК порекло > Aрхеологија и археогенетика

Генетички профил Старчевачке културе

<< < (3/4) > >>

Небојша:

--- Цитат: Синиша Јерковић  Септембар 05, 2014, 10:56:06 пре подне ---Што се хаплогрупе Ј2б тиче, мислим да је Ј2б М205 ишао скупа са западном Р1б преко Иберије, а М241 са источном Р1б преко Босфора.
--- Крај цитата ---

Да ли се на основу наших R1b хаплотипова може одредити који су са истока, а који припадају "западној" грани?

На форуму, У дискусији о R1b, установили смо да су наши углавном пореклом са истока. Иако је приметно да се ове хаплогрупе преплићу, не знам да ли је добро повезивати J2b и R1b. J2b је код нас много јача од R1b (била она источна, или западна).

Ако су дошли заједно, претпостављам да је у тој симбиози R1b био доминантнији слој? То се за сада не види. Проблем је што се веома мало зна о пореклу наше R1b.

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Небојша  Септембар 05, 2014, 06:59:08 поподне ---Да ли се на основу наших R1b хаплотипова може одредити који су са истока, а који припадају "западној" грани?

На форуму, У дискусији о R1b, установили смо да су наши углавном пореклом са истока. Иако је приметно да се ове хаплогрупе преплићу, не знам да ли је добро повезивати J2b и R1b. J2b је код нас много јача од R1b (била она источна, или западна).

Ако су дошли заједно, претпостављам да је у тој симбиози R1b био доминантнији слој? То се за сада не види. Проблем је што се веома мало зна о пореклу наше R1b.

--- Крај цитата ---

За неке се може одредити, за неке не може, зависи и од броја тестираних маркера. Углавном они који су на пројекту означени као Л23 и Л51 су сви источни Р1б. Источни Р1б је доминантан и у Бугарској.

Велико је питање који је био доминантнији слој, али Ј2 је свакако био малобројнији. У Индији међу горњим браминским кастама доминира поред Р1а и Ј2а, с тим да је Ј2а скоро искључиво присутан код браминске касте.

Налетих на солидно урађен документарац који описује управо долазак Индоевропљана Р1 хаплогрупе у Европу. Нема превода, из два дијела је:

http://www.youtube.com/v/hmHXBXG7Loo
http://www.youtube.com/v/XNNePv5Hu5Y

Небојша:
На бројно стање сам и мислио између осталог. У Грчкој је R1b на 20%. Код Македонаца на 11.4%. Код Албанаца у Македонији на 18%. За Албанце у Албанији немам податке, али претпостављам да имају преко 10% ове хг.

Код Срба и Хрвата укупно 3.8% (днк пројекат). Ако од тога одбијемо ову половину која је дошла са истока, остаје нам око 2% западне R1b.

Занимљив документарац. Видимo да се са Индоевропљанима појављују први знаци насиља у Европи. :)

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Небојша  Септембар 05, 2014, 09:51:03 поподне ---
Занимљив документарац. Видимo да се са Индоевропљанима појављују први знаци насиља у Европи. :)

--- Крај цитата ---

А и алкохолизам  :)

Небојша:

--- Цитат: Синиша Јерковић  Септембар 05, 2014, 09:55:32 поподне ---А и алкохолизам  :)

--- Крај цитата ---

Ништа корисно од ових R1.  :) Сад ће Млађо и Лепеничанин да ми "скоче за врат". Шала момци....не бих да се зезам са Индоевропљанима. :)

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију