Траг - корисне књиге, сајтови > Архиви и архивска грађа

Тема везана за турске дефтере

<< < (29/32) > >>

Марен:
Pozdrav ljudi, evo da ne bude da se ništa radilo nije, da navedem za "mračni" 18. vek jedan tefter baština iz 1708. godine, dakle odmah posle Prve seobe Srba pod Čarnojevićem za oblast današnjeg Sandžaka, tj Raške oblasti u užem smislu.

Signatura je MAD 4480 iz Osmanskog arhiva u Stambolu.

Pun naziv teftera je:"Oficir Salih Aga je sastavio tahrir deftere u provinciji Bosna, u Priboju, Novom Pazaru, nahijama Starog Vlaha koji su podvrgnuti mukati Stari Vlah, a u nahiji, selu i salašu koji su podvrgnuti ovim oblastima, imena postojećih rudara i glavnog filologa, naplaćene sume i njihovi ukupni katastarski registar mukata, koji obuhvata račun, status načelnika, neki pravni status, potpis i pečat pomenutog lica i Novopazarskog kadije".... veoma rogobatno...

Dakle, ko je iz kadiluka Priboj, Stari Vla i Novi Pazar, u njemu ima popis vlasnika baština iz 1708. godine...

pozdrav

Sale1976:
Pozdrav, negde je objavljen u digitalnom obliku?

Витомир Радовић:

--- Цитат: Sale1976  Август 06, 2023, 03:17:36 поподне ---Pozdrav, negde je objavljen u digitalnom obliku?

--- Крај цитата ---

Да ли се зна гдје је објављен у дигиталној форми?

Давид Радић:
Што се тиче детаљних турских пописа (defter-i mufassal) који су везани за територију Босне и Херцеговине, покушао бих да сумирам, ако има грешака замолио бих вас да ме исправите:

- Попис Босанског санџака из 1468. - 1469. године
- Попис Херцеговачког санџака из 1475. - 1477. године
- Попис тимара у Босни након освојења из 1476. године
- Попис "Краљеве земље" у средишњој Босни из 1485. године
- Попис Босанског санџака из 1489. године
- Попис порезних обвезника у Босанском санџаку из 1490. године
- Попис за Босну из 1517. године
- Попис Босанског санџака 1528. - 1530. године
- Попис тимара и вакуфа у Босни из 1530. године
- Попис Босанског санџака из 1532. године
- Попис Босанског санџака 1540. - 1542. године
- Попис порезних обвезника, за источну и средњу Босну из 1541. године
- Попис Клишког санџака из 1550. године
- Попис Босанског санџака (нема датума, а настао је послије јула 1561. године.)
- Попис Босанског санџака из 1566. године
- Попис Клишког санџака 1574. године
- Попис Босанског санџака (нема датума, а настао је послије јануара 1575. године.)
- Попис Херцеговачког санџака из 1585. године
- Попис Босанског санџака из 1604. године
- Попис Клишког санџака 1604. године
- Попис села и земље санџака Крка, Клис и Херцеговина, ослобођених од Млетачке републике 1701. године
- Попис Босанског санџака за 1850. - 1851. годину
- Попис Босанског санџака за 1851. - 1852. годину

CrmnicaKrnjice:
ja sam kontaktirao drzavni arhiv turske u istanbulu, jer predpostavljam da imaju dosta informacija vezanih npr za okolinu skadarskog jezera odakle poticem.
Kontaktirao sam razne arhive, pocev od Cetinja, pa Beograda, Njemacke i Belgije. Nikad cudnijeg odgovora nisam dobio na moja pitanja.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију