Порекло становништва > Србија

Порекло презимена Вићентић

(1/1)

Vladan:
Поздрав

Занима ме где могу да нађем порекло презимена Вићентић? Незванично знам да су дошли из Херцеговине.  Вићентића има у Рађевини (општина Крупањ) одакле сам и ја, околина Шапца и околина Ваљева. Моја породица слави крсну славу Ђурђевдан.
Ако неко зна нешто више нека напише.

Унапред хвала

Небојша:
Презиме Вићентић срећемо заиста често у западној Србији.

У околини Крупња, у селу Костајник забележени су Вићентићи са славом Ђурђевдан. Не зна се одакле воде порекло. Досељени су из суседне Церове у другој половини 18. века.

Ово су подаци из књиге Боривоја Милојевића. Занимљиво да их аутор није сврстао у стараоседеоце, већ у досељенике који су махом пореклом из Херцеговине.

Као што сте рекли, Вићентића има пуно у околини Шапца, па нам они можда могу бити од користи. Рецимо, они из Белотића, Никољштаци, воде порекло из Херцеговине.

У тим крајевима има и Вићентића са славом Ђурђиц. Они су досељени из управо из Јадра.

У Мачви (Баново Поље) има и Вићентића пореклом из Срема (Ердевик). Они славе Јовањдан.

Занимљив је род Пејовића у  Црној Бари. Наиме, они славе Ђурђевдан, досељени су из Дворске у Рађевини. Вићентићи су огранак овог рода. Даље порекло Пејовића је Херцеговина, а раније презиме је гласило Перовић.


Извор:

1.   Рађевина и Јадар, Боривоје Милојевић
2.   Шабачка Посавина и Поцерина, Војислав С. Радовановић

Навигација

[0] Индекс порука

Иди на пуну верзију