Порекло становништва > Србија

Порекло Ивковића

<< < (2/2)

Аксић:

--- Цитат: Иван Репак  Новембар 23, 2013, 10:46:47 поподне ---Поздрав Игњатије,
О Ивковићима се у литератури највише писало као о породици која има порекло у Херцеговини: у Бијелој Рудини(Билећа) и  Дрежњу и Удрежњу они славе св Николу; Малој Грачаници (Гацко) и Дабру(Столац). Ови из Дабра славе св Јована. У Далмацији има Ивковића међу којима има и католика.

Ристо Милићевић ''Херцеговачка презимена''
V. Dedijer monografijа "Hercegovina"

Нигде нисам наишао на Ивковиће који славе Аранђеловдан. Нема ни пуно Ивковића који славе св. Игњатија. Могуће је да се до обе славе, твојих и мојих Ивковића, дошло домазетством.
Поздрав

--- Крај цитата ---

Иване, неко ко има исто презиме, не значи да има и заједничко порекло, то исто важи и за крсне славе, запамти то :). Ви сте цитирали Ристу Милићевића и Јевту Дедијера и написали сте још да има Ивковића у Далмацији. Зар мислите да су све те породице Ивковић сродне и да потичу од неког претка Ивка?  Имам још једно питање за тебе, колика је по теби старост српских презимена у Босни?    И у Херцеговини посебно?     


Брале мој нема то никакве везе твојих Ивковића са овима из Гурдаша код Житорађе, односно пореклом из Пуковца код Дољевца. Зато што Срби са југа Србије, носе презимена по прецима углавном из петог или шестог колена, односно по чукундедовима и наврндедовима, ређе по курђелима, а још ређе по неком претку који је рођен на пример пре десет колена. У ужој централној Србији презимена су у просеку нешто старија.

Иван Репак:

--- Цитат: Аксић  Новембар 24, 2013, 07:50:51 пре подне ---Иване, неко ко има исто презиме, не значи да има и заједничко порекло, то исто важи и за крсне славе, запамти то :). Ви сте цитирали Ристу Милићевића и Јевту Дедијера и написали сте још да има Ивковића у Далмацији. Зар мислите да су све те породице Ивковић сродне и да потичу од неког претка Ивка?
--- Крај цитата ---

Није ми јасно на ком сам то месту ја тврдио да сви Ивковићи имају заједничко порекло и да потичу од једног Ивка? Ја сам само у кратким цртама написао оно што су Милићевић и Дедијер писали у свoјим радовима о пореклу НЕКИХ Ивковића, тачније Херцеговачких. Последње што ми је било на памети јесте да СВЕ Ивковиће повежем до једног претка. Ако је неко стекао такав утисак, ја се искрено извињавам и још једном наглашавам - Не постоје докази који указују на то да сви Ивковићи који постоје имају исто порекло (ако пак дођем да каквих доказа који то потврђују радо ћу их поделити са вама  ;) )
Појављују се на појединим форумима и блоговима појединци који и ово тврде али без икаквих конкретних доказа, те из тог разлога нисам их узимао у разматрање, нити сам их спомињао. Јер иза тастатуре и монитора сви су паметни и сви све знају. Ја ипак знам колико не знам о овој теми, и сваки добронамеран савет и сугестија су и више него добродошли.

Поздрав


Навигација

[0] Индекс порука

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију