Вјера и култура Срба > Православље

Нова преиспитивања Дарвинове теорије еволуције

<< < (2/17) > >>

Amicus:
Нисам гледао емисију, али сам пре десетак дана прочитао у Политици став неког из научне заједнице управо на ову поново покренуту тему... и оно што сам очекивао да ћу само прочитати, и било је тако, исмејала се иницијатива за преиспитивање, а наведеним ретком се дотични члан научне заједнице није осврнуо, лепом и људском речју према залуталима, па да објасни зашто морамо задржати Дарвинову хипотезу о еволуцији у школским клупама...

Можда они сматрају да нема потребе нешто да се брани, јер је то као и неке друге ствари код нас, установљено као светиња, догма и табу, али о каквој науци онда ми говоримо, ако се не осећа потреба преиспитивања, на крају крајева, ако је тако добро и значајно, неуморног просвећивања, учења, ширења спознаја према другима, ако говоримо о нечему вредном и неопходном за боље разумевање света око нас?

Одисеј:
Теорија еволуције има озбиљне мане. Прије свега, ако бисмо поређали све врсте у складу са интелектуалним капацитетима истих, раст интелектуалних капацитета би био јако спор и постепен од неке мушице па до мајмуна. Али интелектуални скок који се јавља кад се оде од мајмуна до човјека, једноставно је неописив. Опрез - ја не кажем да је човјек хиљаду, милион или милијарду пута паметнији од мајмуна. Не, човјекова интелигенција је други свијет, друга димензија у односу на "интелигенцију" било које животиње. Свака животиња, од гадне бубашвабице па до нашег длакавог "рођака" малтене познаје само нагоне, уопште нема разум. Сјећам се једне књиге која се је бавила постанком људског језика, реченица гласи "колико год пас елоквентно лајао, никад неће моћи саопштити да су му родитељи били сиромашни", што значи да животиње не познају концепт времена и да оне осим парења, узимања хране и воде, вршења нужде, спавања и борбе за опстанак ништа ни не знају друго (не рачунам сад дресуру ту). Штовише, комуникацијски систем мајмуна је очајан и јадан, ова лингвисткиња каже да је делфин много интелигентнији од њега. С друге стране, чак и прецизни плес којим пчеле једне другима указују на налазишта цвијећа такође је супериоран у односу на мајмунове комуникацијске капацитете. Да смо настали од неког протомајмуна, логично би било да је мајмун најпаметнија животиња након нас. Али мајмун је по својој "интелигенцији" много ближи бубашваби него чак и ментално ретардираном човјеку.

Проблем код креациониста је тај што покушавају да докажу да је њихова вјера једина права и истинита, а не да дарвинисти гријеше. Зацртају себи погрешан циљ и онда се спотакну у старту. Јер су дарвинисти тешки догматици и њихове лажи су на јако климавим ногама. Ево, у овом мом горњем пасусу показујем како бих ја започео расправку с њима. Теорија еволуције је спрдња над спрдњама и врло лако ју је оборити.

Atlantische:
Колико год се политички и у многим другим стварима постављао у дијаметрално супротну страну у односу на Муамера Зукорлића, морам признати да је запушио уста супротном табору речима да ''Теорија није научна истина'' и да је управо зато потребно дебатовање и изучавање нечега што није научно доказано односно у овом случају Дарвинова теорија о пореклу врста.

Милош:
Пpoблeм кoд "кpeaциoнизмa" je упpaвo штo ce и oвдe мoжe пpoчитaти:

-Зaмeнa тeзa, гдe ce нeштo штo je тeopиja, дaклe нe нaучнa чињeницa, нaзивa дoгмoм, a oнo штo je peлигиjcкa дoгмa, нaзивa тeopиjoм.

-Циљ je пpeдcтaвити Дapвинoву тeopиjу кao лaж, a ca дpугe cтpaнe нeмa aлтepнaтивниx peшeњa и oдгoвopa.

Meни je oд билo чeгa нajзaнимљивa тeopиja Илoнa Macкa, дa je цeo Унивepзум и ми у њeму кoмпjутepcкa cимулaциja, зa кojу je oдгoвopнa вишa интeлигeнциja, биo тo зa нeкoгa Tвopaц, a зa нeкoг, пoпут Peja Kepзвajлa, cpeдњoшкoлaц из дpугoг Унивepзумa. Aлaн Гaт cмaтpa дa je cвeт cтвapaн, aли je cвe ocтaлo cимулaциja нeкe cупepинтeлигeнциje. Њиxoви "дoкaзи" oвoмe cу упpaвo тo дa je изглeдa цeo унивepзум cтвopeн пo oдpeђeнoм мoдeлу. Aли oндa je и oнaj дpуги гдe je cтвopeнa cимулaциja пo нeкoм мoдeлу... Дa нe зaмapaм, пpoчитajтe: http://www.blic.rs/slobodno-vreme/zanimljivosti/da-li-zapravo-zivimo-u-matriksu-odgovor-vodecih-svetskih-naucnika-mogao-bi-da-vas/3crbvzc

Селаковић:
Уффф.....

Гледам ову тему пола сата, размишљам се одакле да почнем да пишем, али шта год да замислим, схватам да ће ми бити потребно пар сати писанија.

Замера се еволуцији да је само теорија, а не научна истина. Ова је замерка на месту. Сви горди академици који не пристају на ову и друге замерке, или са висине гледају на опоненте еволуције, нису ми омиљени ликови и не служи им то на част. Свак треба са сваким да разговара.
 
Међутим, сматрају ли противници теорије еволуције, која није научна истина, да је 2+2=4? Сматају ли да је "3*3=9" теорија или научна истина? Ја сматрам да није истина, већ само теорија! И подсећам да је Господ нахранио хиљаде људи са мало рибе, умноживши је, пркосећи математици, физици и другим наукама. Ако сматрате да треба избацити еволуцију из школе, или сматрате да је треба допунити и другим приступима, сложићу се са вама драге воље, али залажите се онда и да треба избацити и математику, физику, биологију, географију, или их макар допунити и другим приступима, јер све су ове области флуидне, а њихови закони немоћни у крепкој десници Господњој.

Немојте ме схватити погрешно или као да вас критикујем  :)  Пошто нажалост немам кад да пишем омању књигу на форуму, ја, Селаковић, православац, Србин, научник и "еволуциониста" вас позивам на неку дискусију уживо  :) Или да уврстимо као тачку дневног реда на Скупштини :) (дакле позивам на дискусију о теорији еволуције, а не о теорији настанка живота и сложених органских молекула, ово је друга теорија/друге теорије, а можемо и о њој/њима да причамо).



Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију