Порекло становништва > Хрватска - Република Српска Крајина

Batasi

(1/3) > >>

Krajishnik90:
Pozdrav svima,
Nov sam na forumu i imam par pitanja u vezi porekla mog prezimena ako bih neko  mogao da pomogne. Poticemo iz jednog dalmatinskog sela Mokro Polje ali me zanima postoje li neki podatci odakle su moji predci doselili u dalmaciju i kada? Slavimo sv.Jovana Krstitelja.

Hvala vam unapred

Селаковић:

--- Цитат: Krajishnik90  Август 10, 2016, 02:27:35 поподне ---Pozdrav svima,
Nov sam na forumu i imam par pitanja u vezi porekla mog prezimena ako bih neko  mogao da pomogne. Poticemo iz jednog dalmatinskog sela Mokro Polje ali me zanima postoje li neki podatci odakle su moji predci doselili u dalmaciju i kada? Slavimo sv.Jovana Krstitelja.

Hvala vam unapred

--- Крај цитата ---

Крајишниче, добродошао! Да ли сте ви Батаси или Баташи, на основу "Batasi" се не може закључити?

Krajishnik90:
Batasi   sa s  ne sa š izvinjavam se zbog toga jer sam poruku pisao na mobilnom :)

Селаковић:

--- Цитат: Krajishnik90  Август 10, 2016, 03:24:05 поподне ---Batasi   sa s  ne sa š izvinjavam se zbog toga jer sam poruku pisao na mobilnom :)

--- Крај цитата ---

Овде има људи који добро познају тај крај, верујем да ће се јавити. Ја сам само видео да се презиме спомиње сигурно још пре 250 година (а вероватно је и старије).

Amicus:

--- Цитат: Krajishnik90  Август 10, 2016, 03:24:05 поподне ---Batasi   sa s  ne sa š izvinjavam se zbog toga jer sam poruku pisao na mobilnom :)
--- Крај цитата ---

Презиме Баташ би могло бити зоонимског порекла, јер је баташ у приморју један од назива за рибу ципол главаш (лат. Mugil cephalus).

(в. Поморска енциклопедија, Том 2, Загреб, 1975, стр. 21)

То помало усложњава трагање за пореклом овог рода, јер Мокро Поље је релативно близу мору, па тако у презимену немамо ништа необично што би указивало на неко конкретније порекло.

Елем, на чланку о Стрмици, селу поред Книна нађох међу коментарима посетилаца и следеће: Bastasi vuku poreklo iz Niksicke zupe, odakle su se selili na zapad…Tamo je selo Bastasi…, али је питање да ли су Батаси исто што и Баташи, односно Басташи?

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

Иди на пуну верзију