Порекло становништва > Србија

Одакле су се Срби досељавали на Власину и шта су уствари шопови?

<< < (4/58) > >>

НиколаВук:

--- Цитат: OlovniCovek  Јул 31, 2016, 11:17:55 поподне ---Hah, pa sta je on rekao sto ja nisam? :D

--- Крај цитата ---

Истог смо мишљења, ја сам само још мало то допунио.  ;)
Што се тиче њиховог идентитета, код Шопова је била слична ситуација као и у Македонији, већина их се изјашњавала као "ристјани", тј. идентификовала се религијски, а не национално, барем до друге половине 19. века и ослобођења од Турака.

bolepk:
По томе шопови су назив за народ који је живео на територији шоплука, терироријално је до 19. Века тако било, ту су живели Срби, Бугари, власи, и др. Много је Срба етнички припадало тада и у Бугаској све до Софије, него су њихове власти одрадиле лепо - ов, чак на неким научним симпозијумима тврде да је југоисточна Србија шопска а мисле бугарска, мада то није тачно они су ту за време другог светског рата мењали презиме на -ов.
Још ми нико необјасни на Власину одакле су се доселили срби.

OlovniCovek:

--- Цитат: bolepk  Август 01, 2016, 12:23:21 пре подне ---По томе шопови су назив за народ који је живео на територији шоплука, терироријално је до 19. Века тако било, ту су живели Срби, Бугари, власи, и др. Много је Срба етнички припадало тада и у Бугаској све до Софије, него су њихове власти одрадиле лепо - ов, чак на неким научним симпозијумима тврде да је југоисточна Србија шопска а мисле бугарска, мада то није тачно они су ту за време другог светског рата мењали презиме на -ов.
Још ми нико необјасни на Власину одакле су се доселили срби.

--- Крај цитата ---

Mislim da je pravilo reci da je izmedju Srba i Bugari postojao jedan postepeni prelaz. Sopi su cesto slavili slavu, pricali dijalektima jako bliskim srpskom, u bugarskoj ih i danas zovu prelaznim dijalektima, imali narodne pesme o Kosovu, Knezu Lazaru, Caru Dusanu, ali samo za deo njih imamo podatke da su se bas direktno i jasno izjasnili Srbima, recimo kod Trana u Bugarskoj izjasnili su se kao Srbi i hteli da udju u sastav Srbije, ali su ih eto dali Bugarima. No nisu ni svi Sopi isto, oni blize Srbiji vise su se osecali i kao Srbi, a oni blize Bugarskoj, vise kao Bugari. A za  Vlasinu, ja iskreno nemam pojma. :D

OlovniCovek:

--- Цитат: НиколаВук  Јул 31, 2016, 11:33:34 поподне ---Истог смо мишљења, ја сам само још мало то допунио.  ;)
Што се тиче њиховог идентитета, код Шопова је била слична ситуација као и у Македонији, већина их се изјашњавала као "ристјани", тј. идентификовала се религијски, а не национално, барем до друге половине 19. века и ослобођења од Турака.

--- Крај цитата ---

Ma znam, zezam se :D

...:

--- Цитат: Rugovac  Јул 31, 2016, 10:38:01 поподне ---Bravo Nidzo, tacna definicija Sopova, jedino da dopunim jos i ovo. Nije zabelezen slucaj islamizacije medju Sopovima.

--- Крај цитата ---

Било је исламизираних породица у котлинама које су касније враћане у православље, али не велики број. Данас потомке тих породица називају "потурњацима". Питање је да ли су то били Шопови који су примили  турску веру, или арнаутске породице досељене из других крајева да би чувале и обрађивале турску земљу у котлинама.

Што се вере тиче никада па ни данас нису јој давали већи значај. Цвијић их је описао као становништво које не зна које је вере и нације, може се рећи да је то тачно. Више су сујеверни него верници, и код њих постоје разна празноверја раширена као по Источној  Србији.
О хришћанству врло мало знају, нарочито старије генерације. То је занимљиво с обзиром да их многи повезују са хришћанским пре-словенским становништвом. Прво сам мислио да је то последица комунизма, али касније читањем литературе дошао сам до закључка да је тако било и раније.
Рецимо на питање о посту, неки старији становници кажу да никада нису постили у детињству, док други кажу да јесу али су то радили да се стока не разболи. 

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију