Аутор Тема: Ужа браственичка презимена?  (Прочитано 6966 пута)

Ван мреже Miler

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Ужа браственичка презимена?
« послато: Мај 24, 2017, 12:27:37 пре подне »
Поздрав свима.  Можда је мало глупо питање, али шта се тачно подразумева под "ужа браственичка презимена"?

Да ли је то најближи (ужи) род са другим презименом или се "браственичко" односи на само племе где поменута презимена и не морају бити род, тј у крвном сродству?

Цитат
Неки од исељених Ровчана, пореклом од Никшића, сачували су ужа браственичка презимена: Богавци, Вељовићи, Гузоњићи и Веруси, и под истим врло много исељени.


Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #1 послато: Мај 24, 2017, 03:59:54 пре подне »
Чини ми се овдје мисли на уже братство, огранак братства тј "трбушчић". Сваки огранак има своје незванично презиме и неријетко сам огранак постане засебно братство.

Ван мреже Miler

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #2 послато: Мај 24, 2017, 04:23:05 пре подне »
Значи ипак се ради о крвном сродству, највероватније ближем између Веруса, Вељовића итд..?  Мене буни то што теоретски овде може и да се мисли и на племенско братство које може а и не мора бити у крвном сродству. 


Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #3 послато: Мај 24, 2017, 08:57:57 пре подне »
U svakom većem bratstvu dolazi množenjem do toga da se deo bratsva počinje nazivati na uže. To je ono što Brdjanin naziva trbuščićima. To postoji kod Srba, Bošnjaka i Albanaca. Vremenom može doći do toga da trbuščić ozvaniči svoj nadimak u zvanično prezime. Primer su Çelaji u Vusanju koji su ogranak Ulaja kod Albanaca, Julevići u Dosudju koji su ogranak Radončića i Cemovići na Buču koji su ogranak Delevića.


Takodje postoje primeri da su su iseljenici sačuvali šire prezime a da su se u selu odakle su se iselili vremenom formirala nova prezimena (odnosno ozvaničeni su nazivi trbušćića u prezimena).

Guberinići su najbolji primer za to.

Ван мреже Radomir

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #4 послато: Мај 24, 2017, 09:25:52 пре подне »
Значи ипак се ради о крвном сродству, највероватније ближем између Веруса, Вељовића итд..?  Мене буни то што теоретски овде може и да се мисли и на племенско братство које може а и не мора бити у крвном сродству.
Ево ти пример, ја се презивам Аџић, на уже Драгићевић, међутим ово Драгићевић је незванично, боље рећи служи да би се знало којој грани који припадник братства припада. Као што рече Руговац вероватно намножавањем или исељењем поједини припадници узму уже презиме за званично. Конкретно, код нас тога није било.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #5 послато: Мај 25, 2017, 10:50:20 пре подне »
Ево примера из мог братства:

Презиме Ћетковић је настало половином 18. века код синова родоначелника Ћетка.

Почетком 19. века код једног огранка почиње се користити уже братствено "презиме" (тада још не презиме у пуном смислу) - Бабић (по баби - самохраној удовици). Од почетка 20. века Бабић постаје званично презиме.

Један део Бабића, потомци Ђорђија - Ђора Бабића, по њему називан је - Ђоровићи. Ово није било презиме, већ ужи братствени надимак. Међутим, припадници овог огранка од 1920/30-их узимају Ђоровић за званично презиме.

С друге стране, у оквиру рода Бабића, постоје и други ужи братствени надимци - Маљовићи, Магрићи, Терентићи, итд, али они никада нису постали презимена, јер је презиме Бабић већ постало званично презиме у јавним документима.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #6 послато: Мај 25, 2017, 10:55:12 пре подне »
Takodje postoje primeri da su su iseljenici sačuvali šire prezime a da su se u selu odakle su se iselili vremenom formirala nova prezimena (odnosno ozvaničeni su nazivi trbušćića u prezimena).

Ово је Руговац одлично запазио.

Исељеници често задрже старије презиме које у матици нестане баш под утицајем гранања братства и узимања ужих презимена по огранцима.

У продавници код мене у крају ради једна жена која на радној блузи носи плочицу са презименом - Васојевић.
Ја је питах одакле су њени (односно, фамилија њеног мужа), а она ми рече да су из Васојевића, али су се јако давно иселили негде на Пештер (не сећам се које је место у питању).

Сличан пример је са презименом Дробњак, које постоји у многим крајевима, али не и у самој матици дробњачког племена.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Miler

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #7 послато: Мај 25, 2017, 05:00:12 поподне »
Хвала на одговорима.  Мени и даље није јасно откуд презиме Гузоњић и то међу Ровчанима.  Да је настало негде у Хрватској под Аустроугарском па да разумем, али о том презимену нема ама баш никаквих информација осим да је неки предак оладио турчина и где смо се доселили што се поклапа са усменим предањем.  Једини Гузоњићи данас постоје у Сјеници, Пазару и има их врло врло мало.   Реално, ко би волео да се тако презива, па зато и мислим да то није право презиме или је барем било у употреби као надимак једно кратко време.  Исправите ме ако грешим.

Цитат
    Неки од исељених Ровчана, пореклом од Никшића, сачували су ужа браственичка презимена: Богавци, Вељовићи, Гузоњићи и Веруси, и под истим врло много исељени.


Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #8 послато: Мај 26, 2017, 02:22:37 поподне »
Ово је Руговац одлично запазио.

Исељеници често задрже старије презиме које у матици нестане баш под утицајем гранања братства и узимања ужих презимена по огранцима.

У продавници код мене у крају ради једна жена која на радној блузи носи плочицу са презименом - Васојевић.
Ја је питах одакле су њени (односно, фамилија њеног мужа), а она ми рече да су из Васојевића, али су се јако давно иселили негде на Пештер (не сећам се које је место у питању).

Сличан пример је са презименом Дробњак, које постоји у многим крајевима, али не и у самој матици дробњачког племена.


Prezime Vasojević je jedino u selu Lopiže kod Sjenice. Oni su od Kikovića iz Rovaca kod Šekulara a deo njih je i zadržao prezime Kiković. Ima ih iseljenih u Toplici po 1878 i po Šumadiji posle 1960. To bi trebao da znaš dobi moj "Ćetkoviću".

A Kikovići su ogranak Mijovića iz Gračanice su od Mija koji je bio dovodak Laba od koga su Labani.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #9 послато: Мај 26, 2017, 02:24:39 поподне »
Хвала на одговорима.  Мени и даље није јасно откуд презиме Гузоњић и то међу Ровчанима.  Да је настало негде у Хрватској под Аустроугарском па да разумем, али о том презимену нема ама баш никаквих информација осим да је неки предак оладио турчина и где смо се доселили што се поклапа са усменим предањем.  Једини Гузоњићи данас постоје у Сјеници, Пазару и има их врло врло мало.   Реално, ко би волео да се тако презива, па зато и мислим да то није право презиме или је барем било у употреби као надимак једно кратко време.  Исправите ме ако грешим.
[/quote


U Rovca nema to prezime a ako ne grešim Guzonjici na Peštri su Bošnjaci.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #10 послато: Мај 26, 2017, 02:26:36 поподне »

Prezime Vasojević je jedino u selu Lopiže kod Sjenice. Oni su od Kikovića iz Rovaca kod Šekulara a deo njih je i zadržao prezime Kiković. Ima ih iseljenih u Toplici po 1878 i po Šumadiji posle 1960. To bi trebao da znaš dobi moj "Ćetkoviću".

A Kikovići su ogranak Mijovića iz Gračanice su od Mija koji je bio dovodak Laba od koga su Labani.

Нисам знао, хвала  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #11 послато: Мај 26, 2017, 02:30:11 поподне »
У преводу, они су презиме Васојевић узели по досељењу на Пештер, да би истакли своју племенску припадност, а имали су већ уже презиме Киковић.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #12 послато: Мај 26, 2017, 02:31:14 поподне »
Нисам знао, хвала  ;)

Bracki pozdrav mada vi Šekularci ne verujete u ovaj pridev pred pozdravom kad dolazi iz Rugova.
Verovatno opravdano.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #13 послато: Мај 26, 2017, 02:38:39 поподне »
Bracki pozdrav mada vi Šekularci ne verujete u ovaj pridev pred pozdravom kad dolazi iz Rugova.
Verovatno opravdano.

Добро, имали смо и лоших и добрих времена.
Од добрих, нпр. котробудан на Ржани, на обострано задовољство  :)

Ја знам један јако леп детаљ о односима Шекулараца и Руговаца у Другом светском рату, где се на делу показало шта је беса, али не бих сад да ширим тему.

Ако те занима, писаћу ти на ПП.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #14 послато: Мај 26, 2017, 02:45:13 поподне »
Добро, имали смо и лоших и добрих времена.
Од добрих, нпр. котробудан на Ржани, на обострано задовољство  :)

Ја знам један јако леп детаљ о односима Шекулараца и Руговаца у Другом светском рату, где се на делу показало шта је беса, али не бих сад да ширим тему.

Ако те занима, писаћу ти на ПП.

Napiši mi.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #15 послато: Мај 26, 2017, 02:58:50 поподне »

Prezime Vasojević je jedino u selu Lopiže kod Sjenice. Oni su od Kikovića iz Rovaca kod Šekulara a deo njih je i zadržao prezime Kiković. Ima ih iseljenih u Toplici po 1878 i po Šumadiji posle 1960. To bi trebao da znaš dobi moj "Ćetkoviću".

A Kikovići su ogranak Mijovića iz Gračanice su od Mija koji je bio dovodak Laba od koga su Labani.

 Тачно је да селу Лопиже код Сјенице постоји презиме Васојевић. Више о томе у књизи  Хроника села Лопиже пок. Слављуба Васојевића (Београд 1996).    Нијесам сигуран да се поуздано зна да су од Киковића из Роваца, односно шире Лабана. Одмах по изласку књиге из штампе био сам на промоцији те књиге у Банату ( ђе има колониста из Сјенице). То ми је у разговору тада и касније у телефонскоом разговору рекао сам Славољуб, који је био  проф. руског јеика, директор школе и просвјетни савјетник  у Краљеву. О томе се он оглашавао и на Пореклу... Они јесу  од Васојевића, али не зна се тачно од којих. Ваљало би да се неко од њих тестира.
 Провјерићу још једном, ако има помена  о Киковићима јављам.
 За Неба:  нову цркву у Лопижама је 1855. године подигао знаменити поп Илија Церовић. О томе су писали и руски путописац Гиљфердинг и Милан Ђ. Милићевић.

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #16 послато: Мај 26, 2017, 03:08:35 поподне »
Тачно је да селу Лопиже код Сјенице постоји презиме Васојевић. Више о томе у књизи  Хроника села Лопиже пок. Слављуба Васојевића (Београд 1996).    Нијесам сигуран да се поуздано зна да су од Киковића из Роваца, односно шире Лабана. Одмах по изласку књиге из штампе био сам на промоцији те књиге у Банату ( ђе има колониста из Сјенице). То ми је у разговору тада и касније у телефонскоом разговору рекао сам Славољуб, који је био  проф. руског јеика, директор школе и просвјетни савјетник  у Краљеву. О томе се он оглашавао и на Пореклу... Они јесу  од Васојевића, али не зна се тачно од којих. Ваљало би да се неко од њих тестира.
 Провјерићу још једном, ако има помена  о Киковићима јављам.
 За Неба:  нову цркву у Лопижама је 1855. године подигао знаменити поп Илија Церовић. О томе су писали и руски путописац Гиљфердинг и Милан Ђ. Милићевић.


U Lopižama ima sigurno Kikovića. A ovo sam ja čuo u Prištini od jednoga čoveka poreklom iz Gračanice. Rodjak je rodjaku oteo ženu i pobegao na Pešter. U tursko doba bilo je kad pobgneš 100 km od sela gde si živeo od krvi to je bilo kao danas da pobegneš sa Balkana u Ameriku.

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #17 послато: Мај 26, 2017, 04:16:39 поподне »

U Lopižama ima sigurno Kikovića. A ovo sam ja čuo u Prištini od jednoga čoveka poreklom iz Gračanice. Rodjak je rodjaku oteo ženu i pobegao na Pešter. U tursko doba bilo je kad pobgneš 100 km od sela gde si živeo od krvi to je bilo kao danas da pobegneš sa Balkana u Ameriku.
  Има Киковића у Лопижама. То су потомци Илије Кика - Васојевића, који је први дошао у засеок  Деку у Лопижама. Када се доселио, кажу  да су Лопиже  биле пусто, ненасељено мјесто. У цијелом селу су  биле само кућа Зеленкапића и двије Парезана ( Парезановића).  То је било послије 1809. године.Киковића до 1996, када је објављена Славољубова књига било их је и девето кољено. Нема их много. Поменути Кико се доселио послије Карађорђевог похода у ове крајеве и масовнијег учествовања српског живља на његовој страни. Тако пише мр Славољуб Васојевић рођен у селу Доње  Лопиже.
 Комшија, детаљ кој наводиш не искључујем. С. Васојевић то није забиљежио.
 Ђе су Васојевићи ту су и Шекуларци, а било је и других Србљака - Ашана и других из Црногорских  Брда у Лопижама, чак и Скадра. С. Васојевић каже: " све лопижанске фамилије воде порекло из области Васојевића у Црној Гори"

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #18 послато: Мај 26, 2017, 04:26:18 поподне »
 Киковићи у  Шекуларским Ровцима су једно са Киковићима у Лопижама, по Р.Ј. Вешовићу, односно саопштењу Љ. Павловића.  Опет кажем, ваљало би да се неко тестира. Та прича са Лабанима је јако контроверзна. Знају то и Лабани и Васојевићи. Распитивах се  да ли у селу Мраморку (колонизовани 1946) код Ковина има мушкараца са презименом Васојевић и Киковић. Казаше да сада нема.

Ван мреже Никало

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
  • СРБ-Интегрализам
Одг: Ужа браственичка презимена?
« Одговор #19 послато: Јануар 29, 2019, 06:21:37 пре подне »
Kњига „Ђоле Лабан – први племенски капетан
Полимља” аутора Божидара Радуновића - ПРЕПОРУЧУЈЕМ КЊИГУ КОГА ЗАНИМА ВИШЕ О ЛОПАЋАНИМА и ГОРЊИМ ВАСОЈЕВИЋИМА.
подељена је у три поглавља, које пред-
стављају једну целину, која говори: О историјским
приликама, борби Васојевића за ослобођење од
Турака, улога Ђола Лабана у томе, као и изреке и
анегдоте Ђола и о Ђолу Лабану. Овакав приступ
писању ове студије о Ђолу Лабану је био нужан.
Аутор је тежио да у првом делу истакне историјска
збивања која су се на простору Горњег Полимља а
и шире кретала како би на тај начин могао да
расветли у контексту тих збивања и историјске
заслуге и личност Ђола Лабана. Ђоле је поникао у
племену Васојевића, братству Лабана /огранак
Радуновића/ које се „истакло као најаче братство у
Полимљу. Ово врло угледно братство, после дуге
потиштености, будући да је било изложено
највећем притиску од стране плавогусињских
Турака, одједанпут се уздигло педесетих година
прошлог века, те је дало неколико истакнутих
првака васојевићком племену и имало је у својој

средини главарство за Полимље. Били су племенс-
ки капетани, командири батаљона. Лабани иду у

најздравија и најнапреднија братства у племену”,
како истиче др. Радослав-Јагош Вешовић у свом
делу „Племе Васојевићи”.

Лабани потичу од братственичке групе Раје-
вића, што чине још подгрупе: Лопаћани, Дабетићи

и Ковачевићи, а Лабани припадају лопатској групи.

9
Они су из своје матице Лијеве Ријеке дошли на

овим просторима прије два-три вијека и ту бити-
сали на изворишту Лима, на његовој десној обали,

којега окружују висови планинских венаца

Проклетија. Овуда су се кретали многи путеви-
каравани, а богме и многе војске и освајачи. Брат-
ство Лабана са својим огранцима /Радуновићи,

Мирковићи, Ивановићи, Радивојевићи, Конићи,
Зекићи, Јелићи, Угреновићи, Перовићи, Вуканићи,
Вукделићи, као и Мијовићи са Киковићима,

разрођени су на десетак пасова. Они су овде опста-
јали, одолијевајући свим ветрометинама, које су их

нештедимице шибале, ових прошлих векова. У
свему томе велику улогу у историји овога братства
и племена Васојевића, па и Црне Горе имао је Ђоле
Лабан. Он је незаобилазна личност јер је допри-
носио развоју.Носилац је највиших српских одликовања.