Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 226987 пута)

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7255
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #700 послато: Јануар 08, 2020, 07:42:51 поподне »
Мислим да је наша позиција у Црној Гори што се тиче опредељености народа и вере у ту опредељеност, јача, без обзира на ситуацију ( да они други имају власт на својој страни и да их је нешто више него нас). Верујем да у овим шетњама имају учешће и они који се изјашњавају као Црногорци (тј. већи је број оних који су припадници СПЦ и који се изјашњавају да говоре српским језиком, него оних који се изјашњавају као "Црногорци"). Тако да је њихова позиција "клизна" , а што се тиче оних екстремних "дукљана", мислим да се ради о мањини у оквиру "црногорског" корпуса. Доказ за то је и у пракси (однос у броју присутних на паљењу "њиховог" и нашег Бадњака). Прича им "не пије воду" на дуге стазе, јер је лажна. Тако да видим код њих ситуацију отприлике овако: 1. Срби Црногорци, 2. Црногорци (умерени, који говоре српски и признају само СПЦ), 3. Црногорци ("дукљани") ...у том "црногорском" корпусу ми се чини да има те две нијансе
« Последња измена: Јануар 08, 2020, 07:51:33 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Bulajić

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
  • E-V13>Z5017>A18833 род Катуњана и Риђана
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #701 послато: Јануар 09, 2020, 09:55:32 поподне »
  Slažem se da je srpska pozicija dobra u CG. Jeste da je presija ogromna, ali niko od sebe nije pobegao. Mislim da ekstremnih Dukljana nema više od 10% državotvornog naroda u Crnoj Gori. A i oni svi navijaju za Partizan ili Zvezdu, slušaju Cecu i Maju Berović a čim dođu do para sele u Beograd ili Novi Sad.

Ван мреже Владимир Бојановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1367
  • I2>PH908>Y52621>FT190799 Лимски (Тарски) Никшић
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #702 послато: Јануар 09, 2020, 11:59:29 поподне »
  Slažem se da je srpska pozicija dobra u CG. Jeste da je presija ogromna, ali niko od sebe nije pobegao. Mislim da ekstremnih Dukljana nema više od 10% državotvornog naroda u Crnoj Gori. A i oni svi navijaju za Partizan ili Zvezdu, slušaju Cecu i Maju Berović a čim dođu do para sele u Beograd ili Novi Sad.
Слажем се. 10-15% плафон.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #703 послато: Јануар 12, 2020, 01:01:41 поподне »
Сви ми који смо се задесили у границама авнојевске Црне Горе смо једноставно с врха власти прозвани другим именом.
Само је Србијанцима, источним Херцеговцима и Пречанима са сталним пребивалиштем на тлу ЦГ дозвољено да се изјасне Србима, а од аутохтоних становника само онима који нису православци. Ми аутохтони православци то нисмо могли. Нико нас није тјерао пушком да се изјаснимо Црногорцима, али је у рубрици "националност" само уписивано "Црногорац" уколико си старосједилац на тлу авнојевске ЦГ и православац.
Након тога, провођена је црногоризација по ђиласовском концепту нације у нацији (главна струја црногорских комуниста је полазила од тезе да су Црногорци засебна нација, али српских коријена), идентитет краја око Цетиња је наметан од Пљеваља до Улциња. Наметнули су нам црногорску народну ношњу, тј. ношњу Срба из четири нахије, наметнули су нам њихово регионално име, а све то под изговором (премда прећутним) да се подразумијева да је логично да си Србин ако си Црногорац, а да си, с друге стране, четник и монархиста, а самим тим и народни непријатељ, ако истичеш да си Србин.

Не могу негирати да је један број Срба из авнојевске ЦГ изгубио српску националну свијест већ између 1920-их и 1945, понајвише они из четири нахије, као посљедица фрустрације због неких неостварених идеала из доба династије Петровић, а и под утицајем надолазећег комунизма, који је најјаче коријене ухватио управо на Цетињу и околини.
Али је исто тако тачно да је црногорски идентитет наметнут великом броју људи који га никад нису баштинили до тад чак ни у регионалном смислу, рецимо сјевер и Бока. Захваљујући црногоризацији провођеној од 1945, данас чак и Срби из Пљеваља носе црногорске ношње на разним манифестацијама и себе описују као Црногорце.
« Последња измена: Јануар 12, 2020, 04:11:41 поподне Amicus »

Ван мреже Sneki

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 70
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #704 послато: Јануар 12, 2020, 02:30:55 поподне »
.
Само је Србијанцима, источним Херцеговцима и Пречанима са сталним пребивалиштем на тлу ЦГ дозвољено да се изјасне Србима, а од аутохтоних становника само онима који нису православци. Ми аутохтони православци то нисмо могли. Нико нас није тјерао пушком да се изјаснимо Црногорцима, али је у рубрици "националност" само уписивано "Црногорац" уколико си старосједилац на тлу авнојевске ЦГ и православац.


Мислим да не треба одвајати "Србијанце" од Војвођана, ако већ морате користити тај израз.

Мислим да смо већ више пута писали о томе да Босанци и Срби из Хрватске нису и никада нису били "пречани". Пречани су Сремци и Банаћани, можда и Бачвани.

Убрајање Босанаца у пречане долази из недобронамерне кухиње.



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #705 послато: Јануар 12, 2020, 09:54:49 поподне »
Пречанин је релативан појам. Србијанцима су Банаћани и Сремци Пречани, а исти ти Лалоши и Сремци зову Србијанце - Пречанима. Постоји јако занимљив локални назив на Златару - Проводаши. Тако су они јужно од Увца звали оне на север, јер су били - про (преко) воде. На сличан начин настао је и назив Пречанин - они преко, обично неког водотока.

Што се тиче назива Србијанац, у њему не треба видети ништа лоше. Та негативна конотација потиче из комунистичког периода. Србијанац је становник Србије, или Србин из Србије. То је географска одредница. Не видим ништа због чега се тај назив не би требало употребљавати.

Далеко негативније последице има поистовећивање етнонима Србин са Србином из Србије. Да ли је онда Србин неко из Црне Горе, Херцеговине, Босне, Лике, Далмације....? Или је он, по аналогији, Црногорац, Херцеговац, Босанац....? Дакле, назив Србијанац треба прихватити као географску одредницу Срба из Србије, као што су Црногорци - Срби из Црне Горе и Херцеговци Срби из Херцеговине. Ако погледате етнографску литературу из времена пре Другог светског рата, Србијанац (па тако и Старосрбијанац за Србе из Старе Србије - КиМ и Македоније) су појмови који су коришћени без икакве задршке.

Ово, наравно, не треба посматрати једнострано. Јер, нпр. у Херцеговини или Далмацији живе и Хрвати, па када се у контексту тог народа каже Херцеговац или Далматинац, то свакако означава Хрвата из тих области.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #706 послато: Јануар 13, 2020, 07:37:59 поподне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #707 послато: Јануар 13, 2020, 07:40:15 поподне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #708 послато: Јануар 13, 2020, 07:56:42 поподне »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7255
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #709 послато: Јануар 21, 2020, 12:27:23 пре подне »
Актуелни устав Црне Горе:
http://www.skupstina.me/images/dokumenti/ustav-crne-gore.pdf
Član 13
"Službeni jezik u Crnoj Gori je crnogorski jezik. Ćirilično i latinično pismo su ravnopravni. U službenoj upotrebi su i srpski, bosanski, albanski i hrvatski jezik."
Пошто је устав писан латиничним писмом, као и што се натписи на установама тамо пишу латиницом, овде су вероватно "погрешили" стављајући ћирилично писмо као прво, па тек онда латинично...
Član 14
"Vjerske zajednice su odvojene od države. Vjerske zajednice su ravnopravne i slobodne u vršenju vjerskih obreda i poslova."
Тзв. законом "о верским слободама" су прекршили чак и свој устав.
Član 79
"Pripadnicima manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica jemče se prava i slobode koje mogu koristiti pojedinačno i u zajednici sa drugima:
...3) na upotrebu svog jezika i pisma u privatnoj, javnoj i službenoj upotrebi
4) na školovanje na svom jeziku i pismu u državnim ustanovama i da nastavni programi obuhvataju i istoriju i kulturu pripadnika manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica"
7) da sopstveno ime i prezime koriste na svom jeziku i pismu u službenim ispravama
Проблем је овде што су Срби у данашњој Црној Гори ван устава...Међутим , иако правни статус Срба није дефинисан, опет се крши устав, јер српски језик по попису користи више грађана Црне Горе, него што се изјашњавају као Срби и припадност СПЦ има већинско православно становништво. У том смислу, опет се крши устав јер се те ствари онемогућавају грађанима Црне Горе...Већинска Црна Гора користи језик и припада цркви која је везана за националност која није правно дефинисана...Ово мислим да је јединствен случај у свету...Има овде још тога


« Последња измена: Јануар 21, 2020, 12:34:53 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7255
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #710 послато: Јануар 25, 2020, 06:13:15 поподне »



Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7255
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #712 послато: Јануар 27, 2020, 01:03:36 пре подне »


Стоји у закону, али смета им и њихов закон, па крече
« Последња измена: Јануар 27, 2020, 01:05:09 пре подне ДушанВучко »

На мрежи ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7255
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #713 послато: Јануар 27, 2020, 11:48:55 поподне »
Svetosavska Akademija Budva
Published on 27 Jan 2020
<a href="https://www.youtube.com/v/Wx7QJeEO6pI" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/Wx7QJeEO6pI</a>
« Последња измена: Јануар 27, 2020, 11:55:00 поподне ДушанВучко »

Ван мреже suponik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #714 послато: Јануар 28, 2020, 10:26:09 пре подне »


Prva je drzavna zastava CG 1851-1860, a druga 1860-1905.

Ovo je drzavna zastava CG u 15. vijeku(na grbu Crnojevica dvoglavi orao je zlatne boje).


Kao i trobojka, sve ove zastave imaju istorijsko utemeljenje.
« Последња измена: Јануар 28, 2020, 10:27:47 пре подне suponik »

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #715 послато: Јануар 28, 2020, 10:31:07 пре подне »


Prva je drzavna zastava CG 1851-1860, a druga 1860-1905.

Ovo je drzavna zastava CG u 15. vijeku(na grbu Crnojevica dvoglavi orao je zlatne boje).


Kao i trobojka, sve ove zastave imaju istorijsko utemeljenje.
Ja ovako laički na prvu.Sve su ovo zastave Crne Gore ali ne i Brdah.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #716 послато: Јануар 28, 2020, 11:14:25 пре подне »
Ja ovako laički na prvu.Sve su ovo zastave Crne Gore ali ne i Brdah.

А камо ли Боке, Приморја, Зете, источних крајева Херцеговине који су данас у саставу ЦГ.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #717 послато: Јануар 28, 2020, 11:16:34 пре подне »
Ове заставе, тробојка и ова црвена, не искључују једна другу.
Тробојка је народна, црвена је државна.
Тек у 21. веку оне добијају ново значење, двају супротстављених стремљења.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #718 послато: Јануар 28, 2020, 12:22:49 поподне »
Ovo je drzavna zastava CG u 15. vijeku(na grbu Crnojevica dvoglavi orao je zlatne boje).

Овде је двоглави орао сребрн, што има одређеног утемељења и у изворима који претходе Илирском грбовнику, нпр. оним млетачким грбовницима што се чувају у Баварској државној библиотеци, а који датирају из периода 1550-1555. године.



Наравно, у неким другим који су каснији од ових, а ранији од Илирског грбовника, имамо и верзије са златним двоглавим орлом.



У то не спада овај први грб који је такође са сребрним двоглавим орлом, и овај последњи који је из каснијег времена (XVII век), дакле мисли се само на ова два у средини које тренутно имам при руци (има тих грбова још по разним млетачким грбовницима).



Ван мреже suponik

  • Гост
  • *
  • Поруке: 18
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #719 послато: Јануар 28, 2020, 02:02:45 поподне »
Apsolutno su zastave i Brda(ja sam Brdjanin-Bjelopavlic), posebno od 1796(tu normalno racunam i trobojku).