Аутор Тема: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука  (Прочитано 31330 пута)

Jelic

  • Гост
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #80 послато: Фебруар 07, 2018, 03:45:40 поподне »
Веселиновића (Петровдан) има и у Голубићу Обровачком. И то неколико заселака.
Суботићи су из Ервеника, доселили су крајем 17. века  из Бјелајског поља, као што Свевлад помиње, а постојбина им је село Ратково на Змијању, јужно од Бањалуке.

Баба и деда са мајчине стране су ми из ове две породице.

Имамо и тестиране Суботиће из Ервеника, припадају хаплогрупи E1b-V13>Z5017>Z19851. У сваком случају, требало би да су по најдаљој старини из Раткова на Змијању, као и сви остали родови западно од Врбаса који славе Марковдан. Додуше, хаплогрупа Суботића из Ервеника се не уклапа у хаплогрупу осталих "крајишких марковштака".

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #81 послато: Фебруар 07, 2018, 03:50:19 поподне »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #82 послато: Фебруар 07, 2018, 03:58:09 поподне »
Имамо и тестиране Суботиће из Ервеника, припадају хаплогрупи E1b-V13>Z5017>Z19851. У сваком случају, требало би да су по најдаљој старини из Раткова на Змијању, као и сви остали родови западно од Врбаса који славе Марковдан. Додуше, хаплогрупа Суботића из Ервеника се не уклапа у хаплогрупу осталих "крајишких марковштака".
Веселиновића (Петровдан) има и у Голубићу Обровачком. И то неколико заселака.
Суботићи су из Ервеника, доселили су крајем 17. века  из Бјелајског поља, као што Свевлад помиње, а постојбина им је село Ратково на Змијању, јужно од Бањалуке.

Баба и деда са мајчине стране су ми из ове две породице.

Видећу да сурдучког пароха замолим за списак породица са славама,јер што се презимена тиче има поклапања са породицама које су остале у Жегару али као обојица кажете и из других далматинских места са даљим пореклом из Босанске Крајине.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #83 послато: Фебруар 07, 2018, 04:44:27 поподне »
Од презимена у Сурдуку јављају се и следећа презимена:Ацкета,Алексић,Баљак,Башкот,Бањанац,Бароња,Басара,Баштанин,Белић,Бељаковић,Белокапић,Бенковић,Београдац(из Сланкамена пореклом),Бижић,Блажић,Богдановић,Богићевић,Бојанић,Болозанов,Боројевић,Босанац,Боснић,Божанић,Божидар,Божиновић,Булић,Брегдолл,Васичин,Васов,Везировић,Вијук,Витас,Витез,Војводић,Врачевић,Врањеш,Врљановић,Вучковић,Вученовић,Вучуревић, Вујаклија,Вујин,Вујчић,Вукашиновић,Вукић,Вуковић,Вулиновић,Гајић,Гашпаровић,Гавриловић,Гледић,Глумичић(од Глумац забележеног у 19.веку можда),Голијан,Гребовић,Грубач,Гуљан,Гузијан,Гужвица,Далић,Дамњановић,Давидовић,Дедовић,Дејановић,Делибашић,Десанчић,Деспенић,Ђулинац,Ђумић,Ђурђар,Ђурђевић,Ђурић,Добрички,Добројевић,Драгичевић,Драгушин,Дракулић,Драшковић,Дрча,Дроњак,Дрвенџија,Дугачки,Дудућ,Дукић,Ердељанин,Еванс,Еишлингер,Затезало,Здјеларић,Зинајић,Живковић,Илић,Ивић,Инџић, Ивошевић,Лепшановић,Јајић,Јагодић,Јаковљевић,Јанчић,Јањанин,Јанковић,Јефтић,Јелача,Јеремић,Јојић,Јевтић,Јоргић,Јовановић,Јовичић,Јовковић,Јуришевић,Калаба,Каламбура,Калањ,Кекић,Келе,Клипа,Кнежевић,Конатар,Коњевић,Косановић,Ковачевић, Крајинц,Кричковић,Крајновић,Крстић,Купрешанин,Лацковић,Лакић,Лале,Лазић,Лепшановић,Личанин,Љешњак,Љубојевић,Ловић,Ловрић,Луцић,Лукачев,Лукић,Маџаревић,Мајсторовић,Максимовић,Марчетић,Мали,Маретић,Марковић,Мартиновић,Машић,Матић,Матишић,Марунић-19.и20.веку,Медаковић,Медић,Михајловић,Михаљевић,Мијовић,Мијушковић,Милановић,Миленковић,Милетић,Милин,Милиновић,Миљуш,Милобратовић,Милојевић,Милошевић,Миловановић,Мимић,Мишчевић,Мрдаљ,Мрђа,Мркобрад,Мркшић,Хаџи-Нинић,Недељковић,Новаков,Нешовић,Обреновић,Огњеновић,Орељ,Оташевић,Ожеговић,Пантелић,Паравиња,Пауновић,Пашћан,Павић,Павковић,Павлекић,Пејић,Петровић,Перић,Полавдер,Поповић,Прчетић,Предојевић,Предраговић,Пријић,Продановић,Пуцар,Пулетић,Раденовић,Радић,Радојчић,Радошевић,Радовановић,Радуловић,Раишић,Растовић,Ристески,Ристић,Рокнић,Романић, Росић,Самарџија,Сарајлија,Сарић,Савић,Секулић,Семан,Симић,Смедеревац,Смиљанић,Смуђа,Сотошел,Совиљ,Станишић, Станковић,Станојевић,Стапар,Старчевић,Степановић,Стефановић,Стеубел,Стоиљковић,Стојановић,Ступар,Судар,Судимац, Суручић,Тановић,Теофиловић,Тишма,Тепшић,Точанац,Тодоровић,Тојагић,Томић,Тураковић,Тврдишић,Ћопић,Ћосић,Усорац, Узелац,ФелдеждиФилиповић,Френзел,Хаџић,Хрстић,Цицмил,Цвејић,Цветановић,Чанковић,Чичевић,Чоја,Чојчић,Чолаковић,Чолић,Шаковић,Шарић,Шашић,Шиђанин,Шимић,Шкрбић,Шобат,Штимац,Штулић,Шушић,Шуша
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #84 послато: Фебруар 07, 2018, 05:13:00 поподне »
Грубо речено село је састављено предоминантно од досељеника из крајишких области-Далмација+Лика+Босанска Крајина+Херцеговина+Црна Гора.
Оваква слика чини ми се да постоји у готово сваком селу,макар Источног Срема.Делује ми да то може бити један од потенцијалних проблема у случају да у некој будућности генеолошки фокус бацимо на овај крај Србије.Који ће критеријуми бити за евентуално тестирање старинаца немам појма јер су се породице углавном досељавале Сеобом Срба и у току Кочине Крајине.Презимена су сва доста стара,преко 250-300 година и сачувана још од боравка породица у Крајишким крајевима пре насељавања Срема.Поприличан проблем је и недостатак литературе за Срем у виду пописа становништва,података о славама и њиховим померањима и пореклу ,за разлику од Крајине и Баната рецимо.Да ли ће критеријум бити да се тестирају породице које немају крајишка презимена или већ нешто друго не знам,но отом потом.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Jelic

  • Гост
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #85 послато: Фебруар 07, 2018, 05:15:03 поподне »
Грубо речено село је састављено предоминантно од досељеника из крајишких области-Далмација+Лика+Босанска Крајина+Херцеговина+Црна Гора.
Оваква слика чини ми се да постоји у готово сваком селу,макар Источног Срема.Делује ми да то може бити један од потенцијалних проблема у случају да у некој будућности генеолошки фокус бацимо на овај крај Србије.Који ће критеријуми бити за евентуално тестирање старинаца немам појма јер су се породице углавном досељавале Сеобом Срба и у току Кочине Крајине.Презимена су сва доста стара,преко 250-300 година и сачувана још од боравка породица у Крајишким крајевима пре насељавања Срема.Поприличан проблем је и недостатак литературе за Срем у виду пописа становништва,података о славама и њиховим померањима и пореклу ,за разлику од Крајине и Баната рецимо.Да ли ће критеријум бити да се тестирају породице које немају крајишка презимена или већ нешто друго не знам,но отом потом.

Ако је тако као што кажеш, онда је боље фокусирати се у случају Војводине на Бачку и Банат, јер се за многа презимена са списка са тестираним њиховим рођацима у Крајини хаплогрупа мање или више зна.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #86 послато: Фебруар 07, 2018, 05:43:17 поподне »
Ако је тако као што кажеш, онда је боље фокусирати се у случају Војводине на Бачку и Банат, јер се за многа презимена са списка са тестираним њиховим рођацима у Крајини хаплогрупа мање или више зна.

Са једне стране мислим да је у реду такво гледиште а са друге стране мислим да би тестирање могло да разреши проблеме типа порекла Веселиновића нпр,да ли су из Ервеника или Жегара рецимо.
Са друге стране можемо се и фокусирати на породице са нејасним пореклом а дугом традицијом и присуством у Срему,а са презименом на основу ког не можемо изводити никакве закључке уколико не тестирамо родове.Као пример даћу пар својих предачких породица.За Рашиће који славе Никољдан се ништа не зна о пореклу,док се први Рашић са именом Бошко јавља у попису Белегиша 1736.године.Исто важи и за Веренчевиће који су из Бановаца прешли у Белегиш и ту се јављају у попису из 1736/7 Срдан и Недељко(чак су се уписивали од презименом Веренац па прича о настанку презимена од личног имена Ференц не знам колико пије воду).У Сланкамену ту су Јовановићи са надимком Црвењаков који се јављају 1702(Ђурађ,Паво),1736/7 и 1749.године.У Војци су ту опет Јовановићи са надимком Бећарови и помиињу се и у пописима из 1722.године али и 1736/7 и 1749.године али као Јованови.Не кажем да те породице морају да буду тестиране или ће бити тестиране али ето пример на шта се треба фокусирати уколико дође до реалиације тестирања северних крајева наше земље.
Свакако мислим да од укупног планираног броја на Сремце се треба најмање фокусирати због наведених особености,али ипак треба оставити одређен део намењен за родове налик онима које сам као пример навео.
« Последња измена: Фебруар 07, 2018, 05:47:43 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #87 послато: Фебруар 07, 2018, 05:48:02 поподне »
Грубо речено село је састављено предоминантно од досељеника из крајишких области-Далмација+Лика+Босанска Крајина+Херцеговина+Црна Гора.
Оваква слика чини ми се да постоји у готово сваком селу,макар Источног Срема.Делује ми да то може бити један од потенцијалних проблема у случају да у некој будућности генеолошки фокус бацимо на овај крај Србије.Који ће критеријуми бити за евентуално тестирање старинаца немам појма јер су се породице углавном досељавале Сеобом Срба и у току Кочине Крајине.Презимена су сва доста стара,преко 250-300 година и сачувана још од боравка породица у Крајишким крајевима пре насељавања Срема.Поприличан проблем је и недостатак литературе за Срем у виду пописа становништва,података о славама и њиховим померањима и пореклу ,за разлику од Крајине и Баната рецимо.Да ли ће критеријум бити да се тестирају породице које немају крајишка презимена или већ нешто друго не знам,но отом потом.

И ја бих рекао да је становништво источног Срема које се сматра староседелачким доминанто насељено из крајишких крајева у 18-ом и 19-ом веку, а ређе из Босне (из других делова осим Босанске Крајине) и Херцеговине.  Од многих староседелачких породиоца из источног Срема које сам упознао само сам од једног човека из Батајнице чуо да су негови старином са Косова, већина са којима сам причао на ту тему су ми рекли да су им преци дошли из Далмације, Лике, са Кордуна, са Баније и из Босанске Крајине.  Чак и тај човек који тврди да су његови преци са Косова каже да су са Косова ишли преко Херцеговине, Далмације, Лике и Славоније док нису стигли у Батајницу, испада да су кружили преко крајишких крајева а не да су дошли преко централне Србије.

Српско становништво Срема које је дошло са југа у сеобама са патријарсима Арсенијем Чарнојевићем и Аресенијем Јовановићем Шакабентом треба тражити у другим деловима Срема. Мислим да их највише има око Фрушке Горе и у западном Срему.
У Срему су типична "лалошка" презимена која се завршавају на ов, ев, ски, цки, чки и ин веома ретка. 
« Последња измена: Фебруар 07, 2018, 05:50:58 поподне Свевлад »

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #88 послато: Фебруар 07, 2018, 06:04:32 поподне »
Кад смо већ код тога, какво је стање што се тиче порекла становништва које живи на Фрушкој гори? Да ли су и они пореклом већином Крајишници или неки други динарци, или је ту доминантна косовска струја?
Чињеницама против самоувереног незнања.

Jelic

  • Гост
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #89 послато: Фебруар 07, 2018, 06:05:48 поподне »
Кад смо већ код тога, какво је стање што се тиче порекла становништва које живи на Фрушкој гори? Да ли су и они пореклом већином Крајишници или неки други динарци, или је ту доминантна косовска струја?

Могуће да су ту присуте обе струје, али да можда "превагу" има косовска. То је моје мишљење, не мора значити да сам у праву.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #90 послато: Фебруар 07, 2018, 06:13:05 поподне »
И ја бих рекао да је становништво источног Срема које се сматра староседелачким доминанто насељено из крајишких крајева у 18-ом и 19-ом веку, а ређе из Босне (из других делова осим Босанске Крајине) и Херцеговине.  Од многих староседелачких породиоца из источног Срема које сам упознао само сам од једног човека из Батајнице чуо да су негови старином са Косова, већина са којима сам причао на ту тему су ми рекли да су им преци дошли из Далмације, Лике, са Кордуна, са Баније и из Босанске Крајине.  Чак и тај човек који тврди да су његови преци са Косова каже да су са Косова ишли преко Херцеговине, Далмације, Лике и Славоније док нису стигли у Батајницу, испада да су кружили преко крајишких крајева а не да су дошли преко централне Србије.

Српско становништво Срема које је дошло са југа у сеобама са патријарсима Арсенијем Чарнојевићем и Аресенијем Јовановићем Шакабентом треба тражити у другим деловима Срема. Мислим да их највише има око Фрушке Горе и у западном Срему.
У Срему су типична "лалошка" презимена која се завршавају на ов, ев, ски, цки, чки и ин веома ретка.
Слажем се,од свих презимена које сам за Сурдук исписао,можда 10-так њих отпада на оне са наставцима на ин,ов,ев,ски,цки,шки и чки.
Не кажем да Срем ,Банат,Бачка и Барања нису били насељени уопште пре наведених сеоба,али за разлику од Космета,Крајине,Босне и Херцеговине,Црне Горе,Старе Србије не може се за ове северне крајеве баш рећи да су били Матица из које се наш народ масовно исељавао и попуњавао друге пределе.
То можда може да се односи на Галипољске Србе који се наводе као старинци у Срему(теорија и о Јагодинском пореклу постоји) још крајем 15,почетком 16.века и којима је Срем вероватно био матица.
Највероватније је данашње становништво Срема микс староседеоца,Крајишника,Косоваца и Старосрбијанаца.
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #91 послато: Фебруар 07, 2018, 06:49:54 поподне »
У некој емисији коју сам гледао наш познати драматург Синиша Ковачевић је рекао да су његова породица јако дуго у Срему.
Каже да је неки његов рођак истраживао порекло њиховог рода и да је дошао до закључка да су у Срему преко 20 генерација, а није успео да открије кад су се и одакле су се доселили у даљој прошлости. Вероватно су Срему од бар 16-ог века, а можда и од раније.
Синиша Ковачевић је родом из села Шуљам код Сремске Митровице  https://sr.wikipedia.org/wiki/Синиша_Ковачевић

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #92 послато: Фебруар 07, 2018, 07:15:12 поподне »
У некој емисији коју сам гледао наш познати драматург Синиша Ковачевић је рекао да су његова породица јако дуго у Срему.
Каже да је неки његов рођак истраживао порекло њиховог рода и да је дошао до закључка да су у Срему преко 20 генерација, а није успео да открије кад су се и одакле су се доселили у даљој прошлости. Вероватно су Срему од бар 16-ог века, а можда и од раније.
Синиша Ковачевић је родом из села Шуљам код Сремске Митровице  https://sr.wikipedia.org/wiki/Синиша_Ковачевић
Интересантно,питам се како је до могао да закључи ако не постоје протоколи и матице који добацују толико генерација уназад,и ако не постоје аустријски,турски или мађарски пописи а да су континуирани.Мада шта знам,све је могуће.За њега сам чуо да има викендицу управо у Сурдуку у који често навраћа. :D 8)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #93 послато: Фебруар 07, 2018, 07:23:12 поподне »
Интересантно,питам се како је до могао да закључи ако не постоје протоколи и матице који добацују толико генерација уназад,и ако не постоје аустријски,турски или мађарски пописи а да су континуирани.Мада шта знам,све је могуће.За њега сам чуо да има викендицу управо у Сурдуку у који често навраћа. :D 8)

Он каже да је његов рођак истраживао по разним архивима, међу којима су и архив у Бечу и архиви у Турској чини ми се.

Покушавам да пронађем ту емисију у којој се поменуо своје порекло, ако је пронађем ставићу линк.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #94 послато: Фебруар 07, 2018, 08:11:31 поподне »

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #95 послато: Фебруар 07, 2018, 09:42:33 поподне »
Eво нечег занимљивог https://fedorabg.bg.ac.rs/fedora/get/o:8235/bdef:Content/get

Интересантан рад.Две ствари ми упадају у очи,прво највећи део пописаних има 2 имена уместо класичног презимена,а друга ствар је виско учесталост имена Вук,Вучина,Вучета,Вуја,Ђурађ. :)
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Гргур

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 68
  • R1a-Z280>L366
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #96 послато: Фебруар 08, 2018, 02:54:06 поподне »
Кад смо већ код тога, какво је стање што се тиче порекла становништва које живи на Фрушкој гори? Да ли су и они пореклом већином Крајишници или неки други динарци, или је ту доминантна косовска струја?

Најбољи увид у порекло становништва Фрушке Горе даје књига Милоша Ђ. Шкарића : Дванаест села у Фрушкој Гори - ЈАЗУ 1911.
Након турског пораза код Беча 1683 г. Турци из освете пустоше Славонију и Срем и народ масовно бежи у ФГ.Поред тога досељавају се и из осталих српских земаља:Стара Србија,Босна,Бачка,Македонија,Лика,...У Бешеново су се после разуре Никшића,доселили садашњи Никшићи.За Велике Радинце пише да је старо становништво изумрло због неморала :D ;) увек исти сукоб старих и нових1 За то старо становништво верујем да је стигло после пада Смедерева.Гргуревци су у XVI в. били касаба и центар нахије са 7 муслиманских и 3 српске махале.Кад су се муслимани одселили логично је да су Срби долазили на испражњена имања.као и после 1945 год. на Швапска.

На мрежи НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #97 послато: Фебруар 08, 2018, 04:43:31 поподне »
Најбољи увид у порекло становништва Фрушке Горе даје књига Милоша Ђ. Шкарића : Дванаест села у Фрушкој Гори - ЈАЗУ 1911.
Након турског пораза код Беча 1683 г. Турци из освете пустоше Славонију и Срем и народ масовно бежи у ФГ.Поред тога досељавају се и из осталих српских земаља:Стара Србија,Босна,Бачка,Македонија,Лика,...У Бешеново су се после разуре Никшића,доселили садашњи Никшићи.За Велике Радинце пише да је старо становништво изумрло због неморала :D ;) увек исти сукоб старих и нових1 За то старо становништво верујем да је стигло после пада Смедерева.Гргуревци су у XVI в. били касаба и центар нахије са 7 муслиманских и 3 српске махале.Кад су се муслимани одселили логично је да су Срби долазили на испражњена имања.као и после 1945 год. на Швапска.

Хвала на подацима.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #98 послато: Фебруар 08, 2018, 04:59:15 поподне »
Ко буде гледао пописе Петроварадинске 9.регименте ова карта са поделом регименте на компаније са уцртаним свим местима која су улазила у њихов састав може бити од велике користи.
https://maps.hungaricana.hu/en/HTITerkeptar/637/view/?bbox=1800%2C-4522%2C7263%2C-2219
https://maps.hungaricana.hu/en/MOLTerkeptar/31918/?list=eyJxdWVyeSI6ICJzemVyZW0gbWVneWUifQ
« Последња измена: Фебруар 08, 2018, 05:06:30 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*

Ван мреже Делија

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1354
  • I2-PH908-Z16983>A493>A8741* (Никољдан, Панчево)
Одг: Пописи Срема и малог сремског села Сурдука
« Одговор #99 послато: Фебруар 08, 2018, 05:17:10 поподне »
9.Регимента-Мапа из 1789.године
https://maps.hungaricana.hu/en/MOLTerkeptar/4448/view/?bbox=4526%2C-3084%2C11023%2C-345
9.Регимента мапа направљена 100 година касније ,из 1890.године
https://maps.hungaricana.hu/en/HTITerkeptar/584/view/?bbox=359%2C-4043%2C6856%2C-1305
Подела на дистрикте из 1826.године
https://maps.hungaricana.hu/en/MOLTerkeptar/4490/view/?bbox=7087%2C-6616%2C12550%2C-4313
Петроварадинска регимента 1798.године
https://maps.hungaricana.hu/en/MOLTerkeptar/31917/view/?bbox=1379%2C-4230%2C7875%2C-1491
Мапа из 1786.године где је представљена Славонска крајина
« Последња измена: Фебруар 08, 2018, 05:18:51 поподне Делија »
Рацко Панчево 1764- Опово (1765-1790)- Црепаја (1790-1912)-Панчево

BigY DNK: Максим Животин Панчевац (1735-1784), Живота Поповић 1710-? : I2 PH908>Z16983>A493>A8741*

Мтднк : Јовановић-Бећаров Софија, Војка, Никољдан (1896): U5b1b1-b*