Аутор Тема: Српски ДНК дан 2015  (Прочитано 177548 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #500 послато: Октобар 10, 2015, 08:46:43 пре подне »
Поштовани Синиша, замолио бих те да ме са вредностима моје хаплогрупе приближиш највише некому што, макар, личи или даје наговештај некој вези. Једноставно, да се крене изнова од некуд.
Хвала и сретан рад

Саџо, сам твој хаплотип је у неким маркерима специфичан. Од ближих поклапања, занимљиво је да су ти најближи И2а Динарик Сјевер хаплотипови из Крајине, Кљајић из Лике и Вујасиновић из Далмације. Са Кљајићем се разликујеш у 2 од упоредивих 16 маркера, а са Вујасиновићем у 3 од упоредивих 17 маркера. Међутим мали је ово број маркера за епохалне закључке.

Оно што је занимљиво јесте да се Кљајићи у Крајини помињу као дио племена Никшића, да су неки славили Лучиндан. Иако је за овог Кљајића из Коренице уписано да слави Лучиндан, то треба још провјерити. У сваком случају, интересантно је да ти је баш он најближи.

Као што рекох у претходном посту, треба још даљим тестовима утврдити који су прави Никшићи: Динарик Југ или Динарик Сјевер.

Sasa123

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #501 послато: Октобар 10, 2015, 10:49:39 пре подне »
Свака част Саџо, што си у данашње време направио херојски корак и окупио братственике и племенике на дискусију о пореклу! Живимо у времену када се Срби одричу једни других и они најрођенији а камоли братства, племена и подлежу регионалним разликама од којих праве нације и иду на руку нашим непријатељима.Да је више таквих ко ти српство би било као кремен камен. Поздрав Црногорцу од Шумадинца!

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #502 послато: Октобар 10, 2015, 11:03:42 пре подне »
Поштовани Војинена,
Имам једно питање у вези Булатовића који се тестирао преко 23андме.
Како можете преко тог теста знати да је човјек заиста И2а Динариц Југ?

Ево и разлог за моје питање..
Један мој пријатељ Михајловић се тестирао код 23андме, а припада (по њима) хаплогрупи "I2а2b".
Њега видим на 23андме заједно са нпр једним Савићем и Петровићем (и другима), који припадају овој истој хаплогрупи И2а2б (како је они називају).
Мислим да би ова хг требала да буде И2а Дин Југ или Сјевер, иако 23андме не прате новију номенклатуру.
Позната је ствар да им хаплогрупе нијесу јача страна.

Колико сам ја схватио, не може се одредити дали је неко И2а Дин Југ или Сјевер на 23андме.
Јер код 23андме нема тест за СТР или СНП, који одређује дали је јужна или сјеверна грана у питању.
Молим некога да ме исправи ако за ово нијесам у праву - овђе сам као и сви остали да научим.

И да вам се захвалим, и теби такође Саџо за интересантну дискусију.
Моја ујчевина су Шћепановићи па ми је ова тема о племену Никшићи и Ровца посебно занимљива.
Свако добро.
Жељко,
што се тиче теста Булатовића који се тестирао преко 23аМ информацију о томе да он припада И2а Дин. Југ добио сам од људи са форума који су упућенији у то, или сам ја то тако погрешно разумео пошто ни ја нисам претерано упућен у ДНК истраживања. Сад је ово што ти и Синиша кажете за мене новост јер нисам знао за то да се преко 23аМ не може конкретно и са сигурношћу тврдити да ли је неко југ или север. Колико се сећам тада ми је речено да је ознака И2а2б стари начин обележавања, а да је то уствари И2а1б, што сам ја вероватно аутоматски регистровао да је и Дин. Југ. Међутим, без обзира на то да ли је Булатовић И2а Дин. Југ или Север, чињеница да је Бечановић И2а Дин. Југ и по вредностима маркера најближи баш са Шћепановићем, наводи на то да су ''прави'' Никшићи И2а Дин. Југ. Али понављам тек када будемо добили резултате теста Тапушковића, Реџића, Минића, моћи ћемо са сигурношћу да тврдимо да су Никшићи односно ''прави'' Булатовићи заиста Југ.  По свему до сада што имамо наводи ме на закључак онога како сам изнео у свом претходном обраћању Саџи по овом питању.  Надам се да ћемо ускоро имати резултате уз помоћ којих ћемо моћи коначно да дамо закључак.

sadzo59

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #503 послато: Октобар 10, 2015, 11:17:41 пре подне »
Војинена

Наравно да сам присутан на Пепиће, тамо су нам сви мимо нас што смо које куде, тамо нам почивају бољи од нас...веома сам често тамо и све ми је, годинама који надолазе , све то нешто драже. Нека мене, но су унуци показали интересовање и задовољство када пођемо. Ја сам плод љубави младог и напредног црногорца с Пепића кога породица одабра и младе личанке из Коренице која у склопу програма црвеног крста Југославије, тамо негде 1956-те, бивају послати у Сомбор, у борбу за живот и школовање.Ја сам рођен на северу Србије у Војводини.

Војинена, познајем Стијовиће, има их у Плав а, мислим и тамо према Брезојевици око лимског моста у Пепићима. Нисам сигуран ко је Миличко Стијовић.
Иначе што се тиче назива Ћесак,ћесац, ћесар, истраживао сам тај назив и нашао неколико занимљивих момената. У Византијском говорном подручју  и номенклатури која је важила готово до 11-12 века, цесар или ћесар су били, сам владар ( у смислу цар,краљ) или припадник његове наследне линије. Затим, у доба Аустријских ратова и присуства њихових војски и по нашим просторима, најближи цару, команданту или оном ко руководи у безбедносном смислу била је ,,посебна војска,, или као код нас гарда, а звали су их ћесари.Касније је у народу примећено да се овај назив користи и за било ког странца који се појави, а не зна се који је. Такође већ речено, у локализму, пратећи пристигле караване народ би препознавао ,,неке што долазе,, и називао их ћесацима зато што се није знало ко су, а у својим караванима у сред блага и живог што се гони, којег је било на стотине, налазили би се насамарени коњи који би на себи носили кожне кесе(ћесе-бисаге) са највећим вредностима које би поседовали.Уз те товаре, налазили би се вични момци с оружјем, а те придошлице и те момке, звали би их ћесаци.
У књизи ,,Плав и Гусиње у прошлости,, Мустафа Мемић каже: Братства која су од раније боравила ође, средином 17 века, старинци, Јањуш,Живаљевић,Рмуш,Тмушић,Војновић, Савић,Маркишић,Јанковић,Сланковић,Стојковић.....а када посебно наводи досељенике из Роваца, каже: Савићи, Џудовићи, Булатовићи....
Е сад, заиста у селу Корита, источно од Плава, на локалитету званом Буриташ а испод планине Кофиљаче, постоји, како народ каже ћесачко гробље, а зову га и грчко и влашко и илирско и старо...датира од почетка 17 века и сматра се да је припадало досељеницима из Роваца који су ту боравили.Наравно оно није у употреби и сва друга села около  и презимена имају своја посебна гробља. Ко су ти били, ко су Ћесаци, нико не зна, на крају крајева и где се денуше, јер сви који су остали или  сада бораве на простору горњег Полимља, нико не везује своју прошлост за њих или тај појам.

Војинена, поново сам мало истраживао Ровца  и нађем дословце како каже да је Вуксан Булатов имао два сина: Батрића и Богића. Оно што се створи од Батрића и по простору ђе је боравио, назва се Батрићевићи и Горњоровчани и Мртводубочани. У тој линији од Драгића, сина Батрићевог, налазим и јасно наведено презиме Савић. Исто тако, од Богића Вуксановог,они што пођоше с оне стране Мртвице у Церовицу и Дол и што се тамо створи, назваше их Церовичани и Богићевци. Међу тим новоствореним презименима, такође, налазим јаку линију и Савиће које су још звали ,,Сланци,, не знам зашто. Моји стари кажу да то није наша линија.
Војинена, жељан сам сазнавања те и даље не бежим од могућности да смо ,,старинци,, и могуће прислоњени или стопљени са неким од ових наведених праваца Булатовића, но само ово истичем као могућу гаранцију тврдњи које моји стари заступају. Вероватно не знају у својим сећањима и приповедањима ништа испод тога и уназад.

Жељко, хвала ти на лепом ставу. Један од разлога што сам у све ово ушао и бавим се на један крајње упоран начин, веруј ми управо је гос.Предраг Шћепановић. Имао сам прилику да контактирам, прво његовог брата у иностранству, а потом и њега самог и да заједнички кренемо у авантуру и проналажење порекла мојих Савића.Мислим да имам привилегију што сарађујем са њим.

Хвала на простору, сретан рад људи

I-P109

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #504 послато: Октобар 10, 2015, 11:44:11 пре подне »
Свака част Саџо, што си у данашње време направио херојски корак и окупио братственике и племенике на дискусију о пореклу! Живимо у времену када се Срби одричу једни других и они најрођенији а камоли братства, племена и подлежу регионалним разликама од којих праве нације и иду на руку нашим непријатељима.Да је више таквих ко ти српство би било као кремен камен. Поздрав Црногорцу од Шумадинца!

Nije svaki projekat devetnaestovekovnih nacija bio uspešan. Najneuspešniji su bili oni koji su bili u najvećem raskoraku sa realnim stanjem i koji su se pokazali najrigidniji u nametanju fabrikovanih činjenica. Stvarnost je najbolji test za istinu.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #505 послато: Октобар 10, 2015, 11:48:52 пре подне »
Саџо,
сарадња са Предрагом је нешто што да ниси учинио свакако бих ти саветовао јер га познајем и лично дужи низ година, и знам да је можда и најбољи познавалац не само порекла његових Шћепановића и других Ровчана већ и многих других братстава и племена у Црној Гори, па и много шире широм српства.
Миличка Стијовића није чудо што не знаш јер је он давно умро али су му тамо синови. Ја сам као дете тамо био последњи пут, али се сећам његовог дворишта куће, воћњака. Он је брат од рођеног стрица моје мајке, али не знам откуда он баш у Пепиће обзиром да је породица моје мајке из Сеоца, а били су између два рата насељени у Љумбарди крај Дечана.
Мислим да један од главних задатака у наредном периоду треба да ти буде да пронађеш неког од тих да их назовем ''правих'' Булатовића, пре свега ту мислим на братства која сам ти већ навео, и да их наговориш да се тестирају. То је једини и прави кључ решења.

Sasa123

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #506 послато: Октобар 10, 2015, 01:39:41 поподне »
Stvarnost u kojoj mi se obraćaš ovim pismom je za našu naciju kreirana na Apeninskom poluostrvu u jednnoj organizaciji koja je nekad bila uz Hrista a sada je protiv Njega već duže vreme jer je izgubila kompas. Kod nas je ta stvarnoist  uvedena zahvaljujući ljudima sa teškim zapaljenjem mozga 1943 u Jajcu, и НАТО бомбама и извињавам се администратору и људима на форуму кад већ морам тако да се изразим.

I-P109

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #507 послато: Октобар 10, 2015, 01:45:11 поподне »
Stvarnost u kojoj mi se obraćaš ovim pismom je za našu naciju kreirana na Apeninskom poluostrvu u jednnoj organizaciji koja je nekad bila uz Hrista a sada je protiv Njega već duže vreme jer je izgubila kompas. Kod nas je ta stvarnoist  uvedena zahvaljujući ljudima sa teškim zapaljenjem mozga 1943 u Jajcu, и НАТО бомбама и извињавам се администратору и људима на форуму кад већ морам тако да се изразим.

Stvarnost je jedna, a vi ste u njoj tragično izgubljeni sledeći neke potpuno neodržive izmišljotine.  Međutim, to je vaše pravo, ali je beskorisno rasipanje koje se plaća nerazvijenošću društva.

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #508 послато: Октобар 10, 2015, 03:26:04 поподне »
Замолио бих администратора да реагује јер ми је већ постало иритантно да читам коментаре дотичног. Још нисам прочитао ни један његов коментар да у њему нисам приметио провокацију и позадину која је сасвим јасна. Ја га већ неко време игноришем и не одговарам на његове коментаре из разлога непоштовања правила које смо сви прихватили а везано је за ћирилично писмо, али његови коментари су нешто што једноставно не могу да сварим јер једноставно вређају. Дотичном бих препоручио да се окрене ''лијепој њиховој'' и да не забада нос у туђа посла а нарочито на форуму који јасно каже да је СРПСКИ ДНК ПРОЈЕКАТ, пошто већ не признаје сопствене корене.

Sasa123

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #509 послато: Октобар 10, 2015, 03:36:02 поподне »
Brat je mio koje vjere bio...пројекат који је њега родио је са овим пројектом порекло пропао и човеку је криво, али би и даље да нас учи учи као и онај из Куће цвећа или Кумровца или већ одакле је...треба му узети ДНК. Ми за њега Бизантинци али ми није јасно како је научио да чита ћирилицу? Изгледа да смо у пројекту СФРЈ и ми њих нечему научили. Сад може да чита Свете Оце Православне Цркве па се спашава док је време јер пургаторијум не постоји. Ја се упецао, извините...

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #510 послато: Октобар 10, 2015, 03:52:51 поподне »
Нека си му реко Саша, ал батали га, нећемо да губимо време на глупости. Иначе немам ништа против да буде на форуму (припадник је хаплогрупе I1 P-109), можда нешто допринесе расветљавању порекла српског племена Дробњака  8)

Него, имао сам данас у рукама "Смедеревски гласник" у ком је објављен рад Александра Крстића о раним турским пописима нахије Кучево (то Кучево обухватало је данашњи смедеревски крај са Гроцком и Младеновцем, тачније крај између Мораве, Доње Јасенице, Космаја, Авале и Дунава).

Врбовац носи исто име на сва три пописа 1476,1512 и 1528. године, углавном има само 5 кућа и припада санџакбеговом хасу. У његовом данашњем атару се налази и неко сеоце Ројиште. Колари је било потпуно расељено, а на задњем попису га насељавају муслимани, јер постаје паланка на Цариградском друму. Такође, на месту данашњег села Раља код Колара било је село Варошево, што указује да је ту био трг (варошица) пре него је порастао значај Колара.

Има ли данас помена у селу о некадашњем Ројишту? Зна ли се где се Цариградски друм од Колара пео на брег, има ли какав траг тог друма на терену данас?

Отворићу тему "Смедеревски крај" за почетак, па да тамо може да се пише шта год буде интересантно о прошлости тог краја. Видећемо временом, ако буде интереса, да се договоримо са администратором да ли да се отворе сличне теме за сваки крај, па да се сва питања о прошлости неких породица групишу унутар таквих тема о територијалним целинама, да би то било прегледније за претраживање. За сада мислим да још нема потребе.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Члан Друштва
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4197
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #511 послато: Октобар 10, 2015, 06:08:33 поподне »
Замолио бих администратора да реагује јер ми је већ постало иритантно да читам коментаре дотичног. Још нисам прочитао ни један његов коментар да у њему нисам приметио провокацију и позадину која је сасвим јасна. Ја га већ неко време игноришем и не одговарам на његове коментаре из разлога непоштовања правила које смо сви прихватили а везано је за ћирилично писмо, али његови коментари су нешто што једноставно не могу да сварим јер једноставно вређају. Дотичном бих препоручио да се окрене ''лијепој њиховој'' и да не забада нос у туђа посла а нарочито на форуму који јасно каже да је СРПСКИ ДНК ПРОЈЕКАТ, пошто већ не признаје сопствене корене.
Vojinena, и раније је било разлога за реаговање, колико због неких заиста неумесних прозивања (ко се крије иза ког надимка), толико и због ових сада већ отворених провокација дотичног. Сматрао сам да ипак треба дозволити да се чује и такав глас, ма колико нас он иритирао. Међутим, ово што смо имали прилике да прочитамо у његовим последњим објавама, несумњиво прелази одређене границе. Због тога, овим путем изричем опомену форумашу под надимком I-P109 и позивам га да не злоупотребљава отвореност овог форума и његових чланова, јер ћемо му, у противном, ускратити гостопримство. Такође, због непоштовања писма којим се служи највећи број чланова овог форума, као меру најављујем да ћемо све објаве форумаша I-P109, написане латиницом, убудуће пребацивати на ћирилично писмо.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10049
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #512 послато: Октобар 10, 2015, 06:44:37 поподне »
Стварно ми није јасно, зашто је тај човек уопште присутан на овом форуму где смо ми остали изгубљени у времену и простору са својим измишљотинама. Питам се зашто се не прикључи неком форуму Белих и Црвених Хрвата, Монтенегрина, Дукљана... Тамо ће имати добре и реалне саговорнике са сличним идејама.
Да се разумемо, немам ништа против њега, нек је здраво и добро, има доста знања о неким стварима из тематике овог форума, али ми се чини да та знања злоупотребљава избацујући овде неке антисрпске концепте. Не знам са којим циљем.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #513 послато: Октобар 10, 2015, 06:54:30 поподне »
Не бих сад да износим теорије завере али мислим да такви типови нису случајно на форумима, чак шта више мислим да је ту по задатку и са очигледним циљем.
« Последња измена: Октобар 10, 2015, 06:55:18 поподне админ »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10049
  • I2a S17250 A1328
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #514 послато: Октобар 10, 2015, 06:54:52 поподне »
Поштовани Небо, Војинена, Синиша ....!
Са одушевљењем пратим Ваш рад ...

Sadzo, хвала на лепим речима.
А што се тиче вашег порекла, желим вам добродошлицу у наше ДН братство. О вези вашег братства са ровачким Гојаковићима, писали смо и неки закључак је да ви пореклом ипак припадате старијем словенском становништву у свом завичају које је ту живело пре дошљака из племена Никшића. Ипак, још увек је премало тестираних за коначне закључке, поготово за тако велико и разгранато племе какво је племе Никшића.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #515 послато: Октобар 10, 2015, 06:56:01 поподне »
Стварно ми није јасно, зашто је тај човек уопште присутан на овом форуму где смо ми остали изгубљени у времену и простору са својим измишљотинама. Питам се зашто се не прикључи неком форуму Белих и Црвених Хрвата, Монтенегрина, Дукљана... Тамо ће имати добре и реалне саговорнике са сличним идејама.
Да се разумемо, немам ништа против њега, нек је здраво и добро, има доста знања о неким стварима из тематике овог форума, али ми се чини да та знања злоупотребљава избацујући овде неке антисрпске концепте. Не знам са којим циљем.

Генерално је проблем што неки људи који дођу на овај форум, имају потребу да промовишу своју идеју о свијету, иако ово није форум који се бави погледом на свијет, већ само истраживањем поријекла и традиционалном културом, прије свега Срба (не значи да остали народи нису добродошли). Прије неколико мјесеци смо овдје имали човјека који је имао креационистичке погледе на свијет. Једва је саставио два поста о генетици  и о поријеклу, а већ трећи је био о креационизму.

Дамјановић или П-109 је сличан случај. Написао је два поста о И1 хаплогрупи, и већ трећи је био о бесмислености нација.

Једино могу поручити да ово није форум таквог типа. И ја имам своје погледе на свијет, па их овдје не износим и не промовишем.

mladjo

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #516 послато: Октобар 10, 2015, 07:36:30 поподне »
Vojinena, и раније је било разлога за реаговање, колико због неких заиста неумесних прозивања (ко се крије иза ког надимка), толико и због ових сада већ отворених провокација дотичног. Сматрао сам да ипак треба дозволити да се чује и такав глас, ма колико нас он иритирао. Међутим, ово што смо имали прилике да прочитамо у његовим последњим објавама, несумњиво прелази одређене границе. Због тога, овим путем изричем опомену форумашу под надимком I-P109 и позивам га да не злоупотребљава отвореност овог форума и његових чланова, јер ћемо му, у противном, ускратити гостопримство. Такође, због непоштовања писма којим се служи највећи број чланова овог форума, као меру најављујем да ћемо све објаве форумаша I-P109, написане латиницом, убудуће пребацивати на ћирилично писмо.



Мишљења сам да не треба ускраћивати право форумашима (лични избор), да користе латиницу (као и ону ”ошишану”) или било који други ”словни облик”.
Ћирилица и латинца су равноправни и не видим проблем, али порблем настаје када се ова друга покушава протјерати са Форума...што је свакако недопустиво.
« Последња измена: Октобар 10, 2015, 07:43:12 поподне млађо »

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #517 послато: Октобар 10, 2015, 07:47:27 поподне »


Мишљења сам да не треба ускраћивати право форумашима (лични избор), да користе латиницу (као и ону ”ошишану”)...ћирилица и латинца су равноправни и не видим проблем, али порблем настаје када се ова друга покушава протјерати са Форума...што је свакако недопустиво.

Искрено, нисам за пребацивање из латинице у ћирилицу и мијењање било чијих постова. Уколико неко крши правила форума онда га треба опоменути, у крајњем случају суспендовати,а ли никако му мијењати постове. Поштеније је обрисати читав пост, него мијењати његову садржину. Што се тиче употребе ћирилице или латинице, или је требало од самог почетка поставити правило да се на форуму пише само ћирилицом (по мени је то сасвим легитимно) или ако то већ није учињено на почетку, такво правило донијети сада са важењем за све чланове или га не доносити уопште.

У сваком случају нисам да се посебна правила примјењују само на неке чланове, у том смислу и на И1-П109.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #518 послато: Октобар 10, 2015, 08:01:04 поподне »


Мишљења сам да не треба ускраћивати право форумашима (лични избор), да користе латиницу (као и ону ”ошишану”) или било који други ”словни облик”.
Ћирилица и латинца су равноправни и не видим проблем, али порблем настаје када се ова друга покушава протјерати са Форума...што је свакако недопустиво.

Слажем се. Иако сам и сам за ћирилицу и признајем да би лепше изгледало да је све написано нашим писмом, не видим разлог за "протеривање" латинице са форума. Много наших људи (СРБА) користи и латиницу, да ли то значи да су мање Срби од ових других?

Такође, Срби живе и у иностранству, а многи су једноставно навикли на латиницу. Битно је да немају лоше намере, а то које ће писмо користити заиста је мање битно.

Све ово личи на лов на вештице и вампире, најбоље да спалимо на ломачи све "латиничаре".

Не знам шта се постиже тиме, коме више доказујемо да смо већи Срби него што јесмо?

Ван мреже Лепеничанин

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 953
  • R1b
Одг: Српски ДНК дан 2015
« Одговор #519 послато: Октобар 10, 2015, 08:18:51 поподне »
Нисам видео да је неко тражио да се протера латиница с форума. Ко је то тражио???

Цитат
многи су једноставно навикли на латиницу

ђе је навике ту је и одвике.

Иначе, мислим да код велике већине оних који су пореклом Срби не постоји елементарна свест о сопственом народном идентитету. Један од доказа је и непостојање воље да се одвикну од писања латиницом.

То што нису свесни шта значи бити Србин не значи да нису пореклом Срби, и зато треба да се оглашавају на било ком писму које је иоле читљиво. Овде нас занима порекло Срба, тако да су драгоцени подаци које може да пружи свако ко их поседује. Поред Срба и оних који су пореклом Срби, добродошли су и прилози људи који припадају било којој другој нацији, уколико се то што имају да кажу тиче порекла Срба.