Аутор Тема: ЦРКВИШТА  (Прочитано 1441 пута)

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
ЦРКВИШТА
« послато: Септембар 04, 2020, 08:03:07 пре подне »
[/url]



  [/img]

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: ЦРКВИШТА
« Одговор #1 послато: Септембар 04, 2020, 08:21:08 пре подне »
Ово црквиште налази се у селу Матарова, а ово село се налази близу села Мердара у општини Куршумлија, на око 3 километара од административне линије са Косовом и Метохијом. Црквиште је дуго око 8 метара а широко око 4 (мерио парним корацима 😄). Дебљина зида му је око 0,8 метара. Висина очуваних зидова је око 1,5 метара. На улазу у цркву има два камена степеника и лепо обрађен улаз у цркву. Састоји се од припрате 2х2 м2 која је овојена зидом. Унутрашњост цркве је око 3,5х2 м2. Грађена је од тесаног камена који је лепо обрађен. Постоје и лепо обрађени камени који су изгледа служили или за декорацију унутрашњост или како мени личи за завршетак цркве до почетка крова (то сам већ виђао зато дајем ову предпоставке). Причајући са мештанима они кажу да је ова црква посвећена Светој Јели (односно Св. Царици Јелени, мајци цара Константина) у цркви се код олтара налази икона овим светитељима где се пале свеће и оставља новац. У цркви не видим трагове живописа, али не мора да значи да га није било. Не ради се о некој великој цркви али није ни занемарљива јер није рађена тек онако и по каменим плочама и урезима и радом на њему се види да није баш ни обична сеоска црква. Нисам видео никакве записе или натписе у њој али су ми мештани рекли да су нашли плочу на којој пише 1813. година. Ја не бих рекао да је црква из тог периода и личи ми на цркву из средњег века (између 14 и 16 века). У плану мештана је да је ускоро обнове и да су већ саставили одбор за обнову. Проблем је у томе што ово црквиште није археолошко истражено и што бих вероватно они само наставили градњу од места где сада стоји зидови, тако да би била велика штета допустити да се ово овако уради без претходних археолошких истраживања.

Ван мреже Неродимац

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 627
Одг: ЦРКВИШТА
« Одговор #2 послато: Септембар 04, 2020, 08:27:54 пре подне »
[/url]






[/img]

На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: ЦРКВИШТА
« Одговор #3 послато: Септембар 10, 2020, 02:19:29 поподне »
Објављен је чланак о археолошким ископавањима у Дворинама код Аранђеловца, где се претпоставља да је кућа Павла Бакића. Како се наводи, архоеолози су наишли на цркву из 14. века по димензијама већу од Грачанице.



На мрежи Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: ЦРКВИШТА
« Одговор #4 послато: Јул 01, 2021, 01:15:24 поподне »

Ван мреже crni

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 362
Одг: ЦРКВИШТА
« Одговор #5 послато: Јул 02, 2021, 12:20:56 поподне »
Настављена археолошка истраживања у Церници код Гацка:

https://nasahercegovina.info/index.php/2021/07/01/nastavljena-arheoloska-istrazivanja-u-cernici-kod-gacka/?fbclid=IwAR3Qj2EznFyGuyEne2yZ26W77DbKPB55zyk00riEhDZpdo_M6u-KGOsJa2g

Сјајна вијест за српску археологију и историографију.

На страници Радио Гацка иста је новост мало "сликовитије" пропраћена, уз вриједан тонски прилог ријечи директорице Музеја Херцеговине и руководиоца археолошких истраживања Иване Грујић из којих, по моме скромноме суду, ваља издвојити детаљ о налазу камених уломака црквене архитектуре са стилским детаљима који се везују за 12. и 13. вијек, период Немањићког владања Гатачким подручјем. Значај ових открића у многоме ће доприњети у датовању првобитног настанка саме цркве, њених периода најмање двије обнове (посљедња у 16. вијеку) као и планираним јесењим испитивањима гробница унутар саме цркве.