Аутор Тема: Живковићи-Јеринићи I2-PH908  (Прочитано 2464 пута)

Ван мреже Shone82

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 30
Живковићи-Јеринићи I2-PH908
« послато: Мај 08, 2017, 08:33:27 поподне »
Тему покрећем на молбу ујака који ће се касније прикључити.
Преносим његове речи:

Истражујем порекло Живковића (слава Свети Ђорђе) из Старе Бање код Равне Бање покрај Медвеђе.
Оно што од података знам јесте да је мој отац Божо Живковић, рођен 14.09.1924. у Старој Бањи, његов отац Ђођре Живковић, рођен 25.12.1902. у Старој Бањи, док је његов отац Јаков Живковић, дошао из Црне Горе у Стару Бању. Пише да је рођен 01.01.1885. године, док за његову жену Анђу Ниношевић пише да је рођена 01.01.1870. Претпостављам да године рођења нису тачне. Мала је вероватноћа да су обоје рођени 01.01.

Сећам се да ми је отац говорио да потичемо од Церовића из Пиве.
У књизи Светозара Томића, Пива и Пивљани пронашао сам:
У крају Јеринића живе: Живковићи (11 к., св. Ђорђије) старином су из Дробњака од Церовића из Тушине. Доселио се Живко, по њему Живковићи, а по његовој жени Јерини познат крај Јеринићи. Род су им Гашовићи и Ликићи.

Такође, и Обрен Благојевић у књизи Пива, пише да Живковићи живе у Јеринићима, Жеичну, Шарићима, Бријегу и Сељанима.

Да ли неко има податке постоји ли списак црногорских досељеника у делове око Медвеђе, одакле су дошли и сл.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Живковићи-Јеринићи I2-PH908
« Одговор #1 послато: Мај 08, 2017, 09:05:22 поподне »
Тему покрећем на молбу ујака који ће се касније прикључити.
Преносим његове речи:

Истражујем порекло Живковића (слава Свети Ђорђе) из Старе Бање код Равне Бање покрај Медвеђе.
Оно што од података знам јесте да је мој отац Божо Живковић, рођен 14.09.1924. у Старој Бањи, његов отац Ђођре Живковић, рођен 25.12.1902. у Старој Бањи, док је његов отац Јаков Живковић, дошао из Црне Горе у Стару Бању. Пише да је рођен 01.01.1885. године, док за његову жену Анђу Ниношевић пише да је рођена 01.01.1870. Претпостављам да године рођења нису тачне. Мала је вероватноћа да су обоје рођени 01.01.

Сећам се да ми је отац говорио да потичемо од Церовића из Пиве.
У књизи Светозара Томића, Пива и Пивљани пронашао сам:
У крају Јеринића живе: Живковићи (11 к., св. Ђорђије) старином су из Дробњака од Церовића из Тушине. Доселио се Живко, по њему Живковићи, а по његовој жени Јерини познат крај Јеринићи. Род су им Гашовићи и Ликићи.

Такође, и Обрен Благојевић у књизи Пива, пише да Живковићи живе у Јеринићима, Жеичну, Шарићима, Бријегу и Сељанима.

Да ли неко има податке постоји ли списак црногорских досељеника у делове око Медвеђе, одакле су дошли и сл.
Поздрав теби и твом ујаку,
за почетак покушај да набавиш:
1. Радош Требјешанин: ''Насељавање црногорског становништва у Јабланици и Топлици од 1880. до 1906. год.'', сепарат из Лесковачког зборника XIX, 1979. год.
2. Добросав Ж. Туровић: ''Горња Јабланица - кроз историју'', Београд 2002. год.
3. Мита Костић: ''Исељавање Црногораца у Србију 1889. год.'', гласник Етнографског института САН II-III, Београд 1957. год.
4. 'Поименични протоколи издатих пасоша у књажевини Црној Гори'' - Државни Архив Црне Горе - Цетиње, књиге 1, 2 (1879-1883. год.) и 3.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3422
  • Васојевић
Одг: Живковићи-Јеринићи I2-PH908
« Одговор #2 послато: Јул 18, 2019, 06:52:52 поподне »
За Живковиће из Старе Бање код Медвеђе је утврђено да припадају грани I2-PH908. Тестирани Живковић нема генетске рођаке у Црној Гори.
Ово је још једно братство чије је предање о пореклу од Церовића из Дробњака оборено.

Тема је преименована и премештена са подфорума "Црна Гора" на подфорум "Родови и њихове хаплогрупе".