Аутор Тема: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан  (Прочитано 8028 пута)

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5481
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #20 послато: Јун 18, 2018, 06:36:03 поподне »
Ја бих рекао да су Шуљагићи нека друга "прича" ипак.

У сваком случају код Трифуновића се ради о Бушетама, који су вероватно као и Ковачани, разнородни. Јер села у Врховини: Ковачица, Белица, Маринце, Житиња, послужиле су као пребежиште становништва средњовековне Трепче у неком периоду, а највероватније током прве пловине XVII века.

Ван мреже Trifunovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #21 послато: Јун 18, 2018, 07:14:25 поподне »
Koji bi vi meni savet dali za dalje istraživanje?

Hvala unapred!

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #22 послато: Јун 18, 2018, 07:38:21 поподне »
Трифуновићу, Ваши Трифуновићи су сигурно ови из Лозовика. То је веома велика фамилија. Најстарији родови тог краја славе Св. Тому. У Белици су то Станимировићи који су у Белицу дошли из Топлице, а одатле са Косова, а онда Милутиновићи и Недићи у истом селу са истим правцем играција, мада не држе да су род. У Лозовику, који није далеко од Белице, то су Томићи и Трифуновићи (вероватно Ваши) са истим правцем сеобе (Косово -> Топлица -> Лозовик). У Мишевићу су то Тасићи који су ту дошли из Лозовика. У Багрдану су то Милосављевићи (Косово -> Топлица -> Багрдан), а у Рибару Тимићи (Косово -> Топлица -> Рибаре). Слично је и предање Бушетића из Рековца који славе Св. Тому, да су пореклом са Косова, одакле су прешли у Топлицу, а из Топлице у Левач. Скоро све ове фамилије спадају у најстарије у својим селима или спадају у прве досељенике и углавном су досељене половином 18. века.
Вероватно имате пуно "рођака" у околини Јагодине.
« Последња измена: Јун 18, 2018, 07:41:42 поподне Дробњак »
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Jelic

  • Гост
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #23 послато: Јун 18, 2018, 07:51:27 поподне »
У сваком случају код Трифуновића се ради о Бушетама, који су вероватно као и Ковачани, разнородни.

Да, ово је врло могуће.

Ван мреже Trifunovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #24 послато: Јун 18, 2018, 07:55:19 поподне »
Трифуновићу, Ваши Трифуновићи су сигурно ови из Лозовика. То је веома велика фамилија. Најстарији родови тог краја славе Св. Тому. У Белици су то Станимировићи који су у Белицу дошли из Топлице, а одатле са Косова, а онда Милутиновићи и Недићи у истом селу са истим правцем играција, мада не држе да су род. У Лозовику, који није далеко од Белице, то су Томићи и Трифуновићи (вероватно Ваши) са истим правцем сеобе (Косово -> Топлица -> Лозовик). У Мишевићу су то Тасићи који су ту дошли из Лозовика. У Багрдану су то Милосављевићи (Косово -> Топлица -> Багрдан), а у Рибару Тимићи (Косово -> Топлица -> Рибаре). Слично је и предање Бушетића из Рековца који славе Св. Тому, да су пореклом са Косова, одакле су прешли у Топлицу, а из Топлице у Левач. Скоро све ове фамилије спадају у најстарије у својим селима или спадају у прве досељенике и углавном су досељене половином 18. века.
Вероватно имате пуно "рођака" у околини Јагодине.

Tehnički znači da je postojao neki Trifun od kog su nastali moji Trifunovići?

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #25 послато: Јун 18, 2018, 08:32:11 поподне »
Tehnički znači da je postojao neki Trifun od kog su nastali moji Trifunovići?

Kod patronimičkog prezimena kao što je Trifunović, gotovo sigurno je da je nastalo od osobe čije krsno ime je bilo Trifun.  Vrlo mala vjerojatnoća uvijek postoji da je Trifun bio nadimak čovjeka koji se zvao drukčije. 

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #26 послато: Јун 18, 2018, 08:52:38 поподне »
Tehnički znači da je postojao neki Trifun od kog su nastali moji Trifunovići?
Сасвим је сигурно да потичете од Трифуна јер је презиме патронимично. Врло је велика вероватноћа да је тај Ваш предак Трифун живео у првој половини 19. века јер се презимена у централној Србији устаљују за време владавине кнеза Александра Карађорђевића.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Trifunovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #27 послато: Јун 18, 2018, 09:05:42 поподне »
Hvala vam puno ljudi!

Recite mi šta bi vi radili na mom mestu s obzirom da znam unazad ovako

Trifunović Teodor (moj sin)
Trifunović Vladimir (ja)
Trifunović Slavoljub (moj otac)
Trifunović Svetolik (moj deda)
Trifunović Radomir (moj pradeda) (krajem 19. veka rođen)
Trifunović Tanasije (moj čukundeda)

Tehnički je moguće da je Trifun od kog su moji Trifunovići bio možda samo 1 ili 2 generacije pre Tanasija.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #28 послато: Јун 18, 2018, 09:10:15 поподне »
Hvala vam puno ljudi!

Recite mi šta bi vi radili na mom mestu s obzirom da znam unazad ovako

Што се родослова и предака тиче, можете да покушате да добијете што више података из архивског материјала из 19. века.

1. Матичне црквене књиге рођених, венчаних и умрлих воде се од 1837. Оно што је сачувано налази се углавном у архивима у средиштима округа (за 19. век).
2. Арачки дефтери, спискови пореских глава, тефтери чибука, пописи - бесплатно се могу прегледати у Архиву Србије у Карнегијевој у Београду.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #29 послато: Јун 19, 2018, 12:04:29 пре подне »
Што се тиче Лозовика у самом селу се чувају матичне књиге од Другог светског рата на овамо, што Вама не врши посао. Старије матичне књиге, после 1900. су у матичној служби општине Јагодина, а оне још старије, оно што је сачувано, налази се у Историјском архиву Средњег Поморавља у Јагодини и један део, мислим да су то најстарије, у манастиру Јошаници под Црним Врхом, који је био парохијска црква за већину околних села. Можда Вам помогну подаци са пописа из 1863. који се чувају у архиву у Јагодини, али вероватно их има и у Архиву Србије. Што се тиче података са пописа из 1863. мој је закључак да је више од половине данас присутних презимена у одређеном насељу било присутно и тада. Одређени број презимена је настао након овог периода, па Вас то може збунити и одвести на погрешан траг ако не знате више података, као што је нпр. тачно име претка, његове жене или деце.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Trifunovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #30 послато: Јун 19, 2018, 04:09:29 поподне »
Hvala svima najlepše!

Šta mislite o knjigama i radu Božidara Kljaljevića?

Da li bi on možda mogao takođe da pomogne u ovom procesu?

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #31 послато: Јун 19, 2018, 04:26:49 поподне »
Hvala svima najlepše!

Šta mislite o knjigama i radu Božidara Kljaljevića?

Da li bi on možda mogao takođe da pomogne u ovom procesu?

Причали смо о њему овде.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Trifunovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #32 послато: Јун 20, 2018, 04:35:51 поподне »
Hvala puno!

Ko je po vašem mišljenju najveći stručnjak u Srbiji za tako nešto?

(pored vas koji stvarno ste super informativni na forumu).

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #33 послато: Јун 20, 2018, 04:54:07 поподне »
Hvala puno!

Ko je po vašem mišljenju najveći stručnjak u Srbiji za tako nešto?

(pored vas koji stvarno ste super informativni na forumu).
Код истраживања породичног порекла, најбоље је да то урадите сами. Прво јефтиније је, јер сви ти који то раде за новац, добро то наплаћују. Друго, можда откријете нешто што неко са стране не би. Нпр. неке ситнице које могу да буду кључне за повезивање шире приче, а за које неко други ко би то радио за Вас нема времена и интересовања. И треће, можда најважније, ништа не може да замени тај осећај када откривате детаље из живота Ваших предака и склапате слику.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #34 послато: Јун 20, 2018, 05:03:18 поподне »
И тај што би вам радио за новац, може да напише било шта и да измишља, па да се ми из Порекла смејемо кад видимо то.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #35 послато: Јун 21, 2018, 11:48:46 пре подне »
Фамилије у Лозовику које славе Св. Тому по предању потичу од два брата који су се доселили после Кочине крајине а пре Првог српског устанка са Косова и Топлице. Све фамилије потичу од два рођена брата. Тодор Чуљко, старији брат је побегао из тамнице негде на Копаонику и дошао у Лозовик од њега су у селу:
Гајићи (4 куће) и Радојевићи - Болини (2 куће) славе Св. Тому, малу славу немају. Од њих су у суседном Мишевићу Тасићи (2 куће).
Од млађег брата који је дошао пратећи старијег су:
Томићи - Спасојеви (16 кућа), Трифуновићи (3 куће), Филиповићи (7 кућа) и Милошевићи - Цукарићи (2 куће). Сви славе Св. Тому, а мала слава им је Преображење.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Trifunovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #36 послато: Јун 23, 2018, 12:21:44 пре подне »
Hvala najlepše svima na odgovorima!

Pokušaću ovde da pišem proces i napredak u istraživanju.

Svako dobro i puno vam hvala svima još jednom!

Ван мреже Trifunovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #37 послато: Јун 23, 2018, 12:23:18 пре подне »
Фамилије у Лозовику које славе Св. Тому по предању потичу од два брата који су се доселили после Кочине крајине а пре Првог српског устанка са Косова и Топлице. Све фамилије потичу од два рођена брата. Тодор Чуљко, старији брат је побегао из тамнице негде на Копаонику и дошао у Лозовик од њега су у селу:
Гајићи (4 куће) и Радојевићи - Болини (2 куће) славе Св. Тому, малу славу немају. Од њих су у суседном Мишевићу Тасићи (2 куће).
Од млађег брата који је дошао пратећи старијег су:
Томићи - Спасојеви (16 кућа), Трифуновићи (3 куће), Филиповићи (7 кућа) и Милошевићи - Цукарићи (2 куће). Сви славе Св. Тому, а мала слава им је Преображење.

Drugi, mlađi brat se zvao?

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #38 послато: Јун 23, 2018, 12:26:07 пре подне »
Drugi, mlađi brat se zvao?
Нема података у литератури. Томићи мисле да је Тома.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Trifunovic

  • Гост
  • *
  • Поруке: 14
Одг: Трифуновићи, Лозовик (Јагодина), Томиндан
« Одговор #39 послато: Новембар 11, 2019, 09:53:36 поподне »
Pošto su mi pisali neku članovi da ih zanima ikona Svetog Tome koju imam duže od 100 godina prema rečima mog oca (ja za nju znam od kad znam za sebe). Evo je. Vrlo netipičan Sveti Toma koji je koliko znam preminuo mlad, a ovde je mator oslikan?



Ako neko ima informaciju o njoj ili gde bih mogao da pitam, neka javi.