nepoznata grupa ljudi u civilnim odelima pozira nemačkom fotografu ispred originalne Njegoševe kapele na Lovćenu. Moguće je da je reč o lokalnim saradnicima u prvim danima okupacije. Kapela je uz velike kontroverze bila srušena nakon rata da bi na vrhu Lovćena bilo podignuto sadašnje zdanje za Njegošev počinak.
Cveće za oslobodioce: negde u severnim delovima Kraljevine Jugoslavije okićeni nemački vojnici od strane lokalnog stanovništva u znak dobrodošlice.
Isto mesto: uočava se oznaka "Gostiona" na zgradi sa leve strane prizora.
Prvi dani "slobode": stanovništvo u hrvatskom gradu Varaždinu ruši spomenik kralju Aleksandru I Karađorđeviću, april 1941.
Kolo negde u novoj državi, satelitskoj NDH.
Formiranje "ustaške vojnice", april/maj 1941: oprema i uniforme su od iščezle jugoslovenske vojske, dok se sa desne strane slike u pozadini uočava i čovek u novoj crnoj ustaškoj uniformi. Sličnost ovih formacija sa vojskom prethodne države učiniće da ih stanovništvo u srpskim selima dočeka bez ikakvog opreza, uvereno u kakav takav "sistem" nove države u kojoj su se naglo obreli, i potpuno nesvesno zlikovačke prirode ustaške ideje: u istim uniformama i šlemovima sa kojima je dvadesetak godina ranije vojska Kraljevine Srbije probila Solunski front i porazila Austrougarsku, u strašnoj ironiji, ove formacije počiniće stravične zločine u delovima Hrvatske naseljene pravoslavnim srpskim stanovništvom, pre negoli ih budu kompletno obukli u nove karakteristične ustaške odore.
Nanošenje nove oznake "U" na stari nemački šlem M17 koji je kao trofejni služio i u Kraljevini Jugoslaviji. Umesto odvaljene kraljevske kokarde, na brzinu se farba nova oznaka "ustaške vojnice"...
Преузето са ФБ профила Банета Гајића.