Аутор Тема: Развој и (бугаризација) Македонског језика?  (Прочитано 2418 пута)

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #20 послато: Децембар 12, 2022, 07:40:59 поподне »
Само преко друштва ,,Порекло". Ово остало ће сачекати догодине, Боже здравља. Не рече која ти је слава. Да није св. Алимпије, Ђурђевдан, св. Ђорђија посни? 9-и децембар?

Ван мреже Шарпланинац

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
  • G2a>M406>Z17887>FTB20525
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #21 послато: Децембар 12, 2022, 07:57:39 поподне »
Само преко друштва ,,Порекло". Ово остало ће сачекати догодине, Боже здравља. Не рече која ти је слава. Да није св. Алимпије, Ђурђевдан, св. Ђорђија посни? 9-и децембар?

Odlicno, zelim ti puno srece da dobijes rezultat koji ce ti pomoci okriti svoje poreklo. Inace moja slava je Sv.Djordje Posni, 9. Decembra. Kako si znao ?

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #22 послато: Децембар 12, 2022, 08:19:02 поподне »
Odlicno, zelim ti puno srece da dobijes rezultat koji ce ti pomoci okriti svoje poreklo. Inace moja slava je Sv.Djordje Posni, 9. Decembra. Kako si znao ?
Крв није вода, без обзира на Y -хаплогрупу ;)

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #23 послато: Децембар 12, 2022, 08:30:03 поподне »
Pozdrav svima. Ja sam iz sela Lesak kod Tetova (Donji Polog) a po majci iz sela Vratnice. Kao sto je vec Julian napisao mi smo jedna od poslednjih bastiona srpstva ne samo sto se tice jezik  vec i tradicije, kultura i srpska svest. Postoje razlike izmedju dialekta Vratnice, Rogaceva, Starog sela, Belovista i Odrija, koji cine jednu odvojenu grupu poloskog govora. Evo par primera:

Vratnicki dialekt  -    tetovski dialekt :

Dobar dan  -  dobar den
deka si       -  kej si (na srpskom gde si)
jucera        -   vcera
ulaz           -   vlez
vidi ga       -    vidi go
.....

Овај твој дијалект више личи на српске торлачке говоре него на македонски језик у правом смислу (тј. говор западне Македоније).
Мада се у задње вријеме ти торлачки говори све више македонизују и губе изворне српске (штокавске) црте.

Ван мреже Шарпланинац

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
  • G2a>M406>Z17887>FTB20525
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #24 послато: Децембар 12, 2022, 08:40:32 поподне »
Овај твој дијалект више личи на српске торлачке говоре него на македонски језик у правом смислу (тј. говор западне Македоније).
Мада се у задње вријеме ти торлачки говори све више македонизују и губе изворне српске (штокавске) црте.

Tako je.

Vratnicki dijalekt je poseban. On je najslicniji govoru sredacke i sirinicke zupe. U Makedoniji nema nijedan dijalekt ko mu je blizu. Mozda kumanovski govor ali i on je mnogo specifican govor i razlikuje se dosta pogotovo izgovor reci (on vise vuce prema Vranje). Ja na primer tesko razumem nekog ko dolazi iz jugo-istocne Makedonije (Strumica). Dijalekt je potpuno drugaciji i nema veze sa nasim govorom sto je i normalno posto Bugarska nije daleko a i samo stanovnistvo je bugarskog porekla. Tamo nema krsne slave kao na polog ali to je druga tema.

Lep Pozdrav svima

Ван мреже Gorance

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 692
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #25 послато: Децембар 12, 2022, 08:55:01 поподне »
Tako je.

Vratnicki dijalekt je poseban. On je najslicniji govoru sredacke i sirinicke zupe. U Makedoniji nema nijedan dijalekt ko mu je blizu. Mozda kumanovski govor ali i on je mnogo specifican govor i razlikuje se dosta pogotovo izgovor reci (on vise vuce prema Vranje). Ja na primer tesko razumem nekog ko dolazi iz jugo-istocne Makedonije (Strumica). Dijalekt je potpuno drugaciji i nema veze sa nasim govorom sto je i normalno posto Bugarska nije daleko a i samo stanovnistvo je bugarskog porekla. Tamo nema krsne slave kao na polog ali to je druga tema.

Lep Pozdrav svima
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4032.0
  Овде на сајту имаш тему о нашој слави. Ту сам свашта повезао што се тиче моје фамилије, што не мора да има неке везе, али има толико колико логике (захваљујући Неродимцу, он би ти можда боље објаснио).

Ван мреже Шарпланинац

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 42
  • G2a>M406>Z17887>FTB20525
Одг: Развој и (бугаризација) Македонског језика?
« Одговор #26 послато: Децембар 13, 2022, 08:04:00 пре подне »
https://forum.poreklo.rs/index.php?topic=4032.0
  Овде на сајту имаш тему о нашој слави. Ту сам свашта повезао што се тиче моје фамилије, што не мора да има неке везе, али има толико колико логике (захваљујући Неродимцу, он би ти можда боље објаснио).

Gorane, dobio si privatnu poruku