Аутор Тема: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora  (Прочитано 14250 пута)

Ван мреже radulovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« послато: Септембар 14, 2016, 09:33:02 пре подне »
Pozdrav!
Istrazivao sam poreklo porodice Radulović iz Kotora.
U porodičnom arhivu postoje različiti artefakti koji opisuju istoriju porodice.
Po predanju porodica je u 15 veku prebegla sa Kosova u Hercogovinu, ovaj period trebalo bi vise istraziti i za njega nema pozdanih dokaza.
Period kada porodica Radulović dolazi u Boku Kotorsku nakon Morejskih ratova 1690 godine.
Od kraja 17. do danas porodica je prošla kroz burne periode. Pokušaću da vam predstavim podatke do kojih sam dosao tokom istrazivanja.
Naravno ostalo je jos podataka koje treba uporediti, analizirati i naci im adekvatno mesto.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #1 послато: Септембар 14, 2016, 11:11:40 пре подне »
Pozdrav!
Istrazivao sam poreklo porodice Radulović iz Kotora.
U porodičnom arhivu postoje različiti artefakti koji opisuju istoriju porodice.
Po predanju porodica je u 15 veku prebegla sa Kosova u Hercogovinu, ovaj period trebalo bi vise istraziti i za njega nema pozdanih dokaza.
Period kada porodica Radulović dolazi u Boku Kotorsku nakon Morejskih ratova 1690 godine.
Od kraja 17. do danas porodica je prošla kroz burne periode. Pokušaću da vam predstavim podatke do kojih sam dosao tokom istrazivanja.
Naravno ostalo je jos podataka koje treba uporediti, analizirati i naci im adekvatno mesto.

Добродошао Радуловићу!

Ово би могла бити занимљива прича, поготово ако говоримо о грбословном наслеђу једне породице, али свакако и због простора на ком је боравила. Наравно, у духу тог наслеђа и тог простора, било би логично наставити дискусију и у духу писма и језика који се више од хиљду година користио на том простору.

Amicus



Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #2 послато: Септембар 14, 2016, 02:12:00 поподне »
Коју славу славиш? Сеоба, одакле са Косова, гдје у Херцеговину? :)
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже radulovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #3 послато: Децембар 14, 2016, 07:37:39 поподне »
Pozdrav!
Od poslednjeg posta saznao sam još podataka. Evo podelicu za početak sa vama fotografije voštanog pečata i otiska istog.
Zanmljivo je da porodica slavi sv. Arhangela Mihajla, par krila se između ostalih simbola pojavljuje u herladici grba.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #4 послато: Децембар 14, 2016, 08:13:33 поподне »
Pozdrav!
Od poslednjeg posta saznao sam još podataka. Evo podelicu za početak sa vama fotografije voštanog pečata i otiska istog.
Zanmljivo je da porodica slavi sv. Arhangela Mihajla, par krila se između ostalih simbola pojavljuje u herladici grba.

Радуловићу, ако си мислио на те фотографије, препорука је да их поставиш преко овог линка: postimg.org > Choose image > изабереш слику(е) > ископираш линк за форум > налепиш тај линк у своју поруку. ;)



Ван мреже radulovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #5 послато: Децембар 14, 2016, 08:19:15 поподне »

Ван мреже radulovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #6 послато: Децембар 14, 2016, 08:20:07 поподне »

Ван мреже radulovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #7 послато: Децембар 14, 2016, 08:24:50 поподне »
 Отисак у воску

Ван мреже radulovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #8 послато: Децембар 14, 2016, 08:27:26 поподне »
Исти печат, већи зум. :)

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #9 послато: Децембар 14, 2016, 08:30:34 поподне »

Лепо очуван примерак грба, типичан приморској и млетачкој хералдици, да ли знате коме је припадао?

Баш ћу покушати да нађем и сам неку паралелу са овим двема сликама.

Одлично у сваком случају! :)

p. s.
Не умем да дешифрујем шта је ово изнад куле, орао можда?



Ван мреже radulovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #10 послато: Децембар 14, 2016, 08:37:02 поподне »
Прппадао је мојим прецима Радулуовићима из Пелузице, Котор.

Ван мреже radulovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #11 послато: Децембар 14, 2016, 08:51:37 поподне »
Још једна фотографиија отисак број 2.

mladjo

  • Гост
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #12 послато: Децембар 14, 2016, 09:12:49 поподне »
Исти печат, већи зум. :)


Да ли се зна од када датира овај печат?
По ономе што се види, изгледа да је урађен у ”бароко духу”...да ли би то значило да овакав изгледа печата би могли датирати у раздобљу од 1600 до 1750? Или је урађен касније у том ”духу”?
« Последња измена: Децембар 14, 2016, 09:14:44 поподне млађо »

Ван мреже radulovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #13 послато: Децембар 14, 2016, 09:29:44 поподне »
ДА, печат припада барокном стили. По родослову који сам успео да испратим, отишао сам уназад све до почетка 18 века. Наиме два претка, од којих се гранају две линије од којих је једна угашен а друга се може испратити до данас, могући су грбоносци. Обе гране су се бавиле поморством од којих је једна поседовала сопствене бродове. Имена Бродова су бригантин Славијанка, брихантин Софија Р.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #14 послато: Децембар 14, 2016, 11:17:40 поподне »
Још једна фотографиија отисак број 2.

Овде се већ види да је изнад тврђаве орао, али нејасно је шта је између, да ли неки цвет, хлеб, ђуле?

Занимљиво, добих малопре интерну информацију о грбу једне друге породице, чији блазон одговара гоњем пољу овог грба. ;)

Биће ово још једна врло интересантна хералдичка прича. 8)



Ван мреже radulovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #15 послато: Децембар 14, 2016, 11:50:52 поподне »
Evo moguće rekonstrukcijekoju sam uradio. Pod lupom se vidi da je simbol izmedju krila SUNCE . Dakle nije u pitnaju orao .Krila verovatno imaju veze sa arhangelom mihajlom kako sampisao i u prethodnom postu.Porodica slavi tog sveca generacijama unazad. Po priči rođaka koji je bio kustos u pomorskom muzeju u Kotoru, grb je stradao u zemljotresu a boje ili metali u denjem delu štita bile su zlatna i plava ( gold,azure) kako je i pretstavljeno srafurom na crtežu.

Ван мреже radulovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #16 послато: Децембар 14, 2016, 11:56:19 поподне »
Ovo je negativ fotografije pečatakoju sam već postovao. Vide se da su krila i sunce dva odvojena elementa.

На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #17 послато: Децембар 15, 2016, 12:27:45 пре подне »
Ovo je negativ fotografije pečatakoju sam već postovao. Vide se da su krila i sunce dva odvojena elementa.

Овде је сад много јасније, Радуловићу, шта је на штиту од шаржи. Међутим, моје је мишљење да би овај грб по својој природио могао бити маршалован (спојена два породична грба), и при том деломично нарушен емблазон грба у првом пољу!

Али док не истражим ствар, да не уносим забуну, јављам се кад проверим још пар ствари. ;)



Ван мреже radulovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 25
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #18 послато: Децембар 15, 2016, 01:24:56 пре подне »
Хвала на брзом одговору :)  Радуловићи из Пелузице, Котора, Дожидар и Тодор  помињу се 1743-1746 у документу у коме их моли извесна удовица за новчану позајмицу како ипслатила дугове својег мужа.
То је најстарији документкоји сам успео за сада да нађем, касније  у документу из 24. јуна 1757. у коме се помиње као и у претходном документу Тодор Божидара Радуловић како је добио дозволу за пловидбу за Албанију.
Сличан документ, 17 септембар 1763. у коме Тодор такође добија дозволу за пловидбу.

У документу из 1828. који наводи списак православних породица са Мула ( Пелузица) које су донирале изградњу гробља у Шкаљарима. Две породичне гробнице постоје до данас.
Списак наведених имена;

Natale quondam Saverio Radulovich ( Божидар пок. Сава Радуловић )
Giovani quondam Saverio Rаdulovich ( Јован или Иван пок. Сава РАдуловић)

Matteo Todorov Radulovich ( Матеја Тодоров Радуловић)
Giurio Todorov Radulovich (Ђуро Тодоров Радуловић )

Tomasso  di Cristiforo Radulovich ( Томо Крстов Радуловић )
Demetrio di Cristiforo RAdulovich ( Дмитар Крстов Радуловић)

Cristiforo quondam Raffaele Radulovich ( Крсто пок. Рафаила Радуловић )

На основу овоих документа као и докмената књига умрлих и рођених и спискова сахрањених у гробницама
поставио сам родослов.

Породица живи и ради у континуитету од прве половине 18. века па све до пред крај 20. века у Пелузици, Котору.
део породице којој и сам припадам Живи од 20-тих година XX века до данас у Београду. Други део породице живи у Буенос Аиресу, Аргентини.

Период 18. века је занимљив из два разлога, први је тај што по Сави Накићеновићу досељавају се у Муо, Пелузицу 1699. са великим миграцијама из Херцеговине што доводи у питање њихов статус, да ли су били обични сељаци или нешто друго. Ово је упитно из разлога што су за једну генерацију успели да стекну велику имовину ( Куће и земљу ) а знамо да Венцијанци нису давали земљу досељеницима на простору општине Котор у том периоду. Дакле једини податак о њиховом досељавању бележи Сава Накићеновић на основу усменог предања у књизи Антропогеографска студија Боке,1913 г.
Печат на којем је грб може припадати 18. или као касни барок првој половини 19. века. Ово су нека од питања која су још увек загонетка :)

Период 19. века је поузданији што се тиче података али има још детаља које би требало истражити. Пзнати су сви чланови фамилије који живе од периода 1805 па до данас. Познато је и да се баве поморством, зна се где су им куће и земља, ко је од њих продовласник, где су им произведени бродови, где су усидрении којег су типа. Постоје и сачуване две слике уља на платну на којим су приказани бродови у власништву породице.

Постоваћу родослов ускоро
 
Ето толико за вечерас од мене, поздрав !




На мрежи Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Grb i poreklo porodice Radulovic iz Kotora
« Одговор #19 послато: Децембар 15, 2016, 02:08:07 поподне »
Драго ми је што се Форуму Порекло придружио очигледно још један темељан родословац. ;D

Узгред, значи ли вам шта ово име (Nicolo Radulovich):



Almanacco provinciale della Dalmazia: per l'anno 1825



Hof- und Staats-Handbuch des Kaiserthumes Österreich: 1856

Очигледно је човек Которанин.

Могуће да је и овај Радуловић, власник брода Zar Dusan (1835), неки од ваших (оних полињанских колико се сећам већ не би требало да буде)?



Giornale del Lloyd Austriaco, 1835

А вероватно и овај:



Listino dei bastimenti partiti dal Porto-Franco di Trieste. - (Trieste), Coletti 1832-1847

Мене је мало понело, али ви вероватно све ово већ знате, но ето да само потврдимо да су Радуловићи права поморска трговачка породица. ;)