Аутор Тема: Племе Загарач  (Прочитано 6326 пута)

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Племе Загарач
« послато: Јул 10, 2016, 11:34:12 поподне »
Trazim detaljni podaci o plemenu Zagarac u Danilovgradu. Poznato da vecina bratstva su poreklom iz Bratonozica (meni narocito interesuju bratstva Radmanovica-Djurica i njihovih potomka http://www.montenegro.org.au/pleme_zagarace.html )

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Племе Загарач
« Одговор #1 послато: Јул 11, 2016, 08:34:24 поподне »
Текст који си навео је из Ердељановићевог дела "Стара Црна Гора" из 1910. године. Дакле, тада су у Загарачу постојале три велике групе сродних братстава:
1) Мијогоштани и Мустеровићи
2) Ђуричковићи (по предању су пореклом Орловићи)
3) Радмановићи
Загарач је уз Комане најмлађе племе у Катунској нахији тако да је о њима најмање и писано с обзиром да су друга племена у тој нахији била доста утицајнија. Одакле ти податак да су Радмановићи досељени из Братоножића? И да ли су од правих Братоножића (Братови потомци) или су од неке друге групе братстава (Лутовци, Букумири...)? Нигде до сада нисам наишао на податке о њима, што не значи да их нема.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Загарач
« Одговор #2 послато: Јул 11, 2016, 10:01:07 поподне »
Једино што могу поуздано да кажем је да су загарачки Ђуричковићи огранак Орловића, од цетињских Орловића (сродни Мартиновићима). За остале Загарчане не знам. Требало би детаљно истражити за сваки род по литератури. 
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Рус

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 134
  • R1a-L1029>YP6047
Одг: Племе Загарач
« Одговор #3 послато: Јул 11, 2016, 10:25:07 поподне »
Текст који си навео је из Ердељановићевог дела "Стара Црна Гора" из 1910. године. Дакле, тада су у Загарачу постојале три велике групе сродних братстава:
1) Мијогоштани и Мустеровићи
2) Ђуричковићи (по предању су пореклом Орловићи)
3) Радмановићи
Загарач је уз Комане најмлађе племе у Катунској нахији тако да је о њима најмање и писано с обзиром да су друга племена у тој нахији била доста утицајнија. Одакле ти податак да су Радмановићи досељени из Братоножића? И да ли су од правих Братоножића (Братови потомци) или су од неке друге групе братстава (Лутовци, Букумири...)? Нигде до сада нисам наишао на податке о њима, што не значи да их нема.

Radmanovici su tacno Bratovi potomci. Djurica kojih ja trazim ima i sad u Bratonozicima i oni su takodje Bratovi potomci. Ali ne znam jel bila neka struja tih iselenika-Djurica u Cetinje (naime odande je moje stare poreklo).

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Племе Загарач
« Одговор #4 послато: Октобар 10, 2016, 09:53:59 поподне »
Наишао сам на родослов Кековића у коме су наведени бројни подаци о пореклу овог и других братстава из Загарача:
http://kekovici.com/images/Sadrzaj_sajta/30_07_2013_KNJIGA_STAMPA.pdf

У предговору се у краћим цртама говори о пореклу три највеће групе братстава у племену:
Цитат
Premа rezultаtimа istrаživаčа, i predаnju, polovinom 15. vijekа ovdje su živjeli Dubinići — Jovаnovići, Piljenovići — Vаsiljevići i Ivаnovići i Kаdije — Đurišići.
Premа predаnju bilo je ovdje još brаtstаvа kojа su ili rаnije iselilа u druge krаjeve ili izumrlа. Drugom polovinom 15. vijekа ovdje, po predаnju prenošenom s koljenа nа koljeno, iz Hercegovine, iz Čаrаđа kod Gаckа, bježeći ispred Turаkа dolаze Mustro i Đuričko (po M. Gl. Šćepаnoviću Đuričkov otаc Đurаšin), а iz Brаtonožićа Rаdmаn. Od njih su nаstаlа brаtstvа Musterovići, Đuričkovići i Rаdmаnovići, kojа su se kаsnije dijelilа nа više brаtstаvа. Dаkle, Mustro je doselio iz Čаrаđа kod Gаckа. Prvo se nаselio u Cucаmа а zаtim nа južnim pаdinаmа Gаrčа, u drugoj polovini 15. vijekа. Predаnje kаže dа je Vukаjlo bio unuk Mustrov, а zа sinа se pretpostаvljаlo dа mu je dаo ime Ivаn, po Ivаnu Crnojeviću u čiju se zemlju doselio. Potomstvo Mustrovo se rаzvilo u više brаtstаvа, od kojih su dаnаs Kekovići,
Rаičevići, Grujičići, Rаdonjići, Mаrkovići, Stojаnovići, Lаkićevići, Todorovići i Jovovići. Premа predаnju, od Petrа Mаtijаševа ili Đikаnа Petrovа su Šuškаvčevići u Zeti kod Podgorice i Đukаnovići u Bijeloj kod Šаvnikа. Imа još brаtstаvа u Crnoj Gori, kojа po predаnju potiču od Musterovićа, аli se znа dа nijesu od Kekа, izuzev ovih koji su unijeti u ovаj rodoslov. Kekovići iz Brаtonožićа nemаju nikаkve veze sа Kekovićimа iz Zаgаrаčа.

Изледа и Мустеровићи имају предање о пореклу из чувеног Чарађа... Додуше, не спомињу се Орловићи и Војиновићи.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Загарач
« Одговор #5 послато: Октобар 10, 2016, 10:09:13 поподне »
Наишао сам на родослов Кековића у коме су наведени бројни подаци о пореклу овог и других братстава из Загарача:

Одлична ствар, Иване.
Нисам ову књигу раније видео. А баш сам и хтео у некој ближој будућности да напишем неки текст о Загарчу.
За Ђуричковиће се зна да су од Орловића; за Мустеровиће нисам знао да су из фамозног Чарађа.
"Наша мука ваља за причешћа"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Племе Загарач
« Одговор #6 послато: Октобар 10, 2016, 10:14:30 поподне »
Одлична ствар, Иване.
Нисам ову књигу раније видео. А баш сам и хтео у некој ближој будућности да напишем неки текст о Загарчу.
За Ђуричковиће се зна да су од Орловића; за Мустеровиће нисам знао да су из фамозног Чарађа.

Примјетио сам да и код Цуца има неколико братстава које су по предању из Чарађа,а не каже се да су изричито Орловићи.

Него кад се већ спомиње Чарађе и Орловићи, да ли постоји негдје на интернету монографија која обрађује Голију и тамошња братства? Та Голија је као нека шупљина између Бањана и Пиве, нема неких података о њој,а очигледно је да је значајна за Орловиће.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Загарач
« Одговор #7 послато: Октобар 10, 2016, 10:22:03 поподне »
Примјетио сам да и код Цуца има неколико братстава које су по предању из Чарађа,а не каже се да су изричито Орловићи.

Него кад се већ спомиње Чарађе и Орловићи, да ли постоји негдје на интернету монографија која обрађује Голију и тамошња братства? Та Голија је као нека шупљина између Бањана и Пиве, нема неких података о њој,а очигледно је да је значајна за Орловиће.

Да, неколико голијских братстава везује своје порекло за Чарађе, али не и за оне гране Орловића које су касније населиле Цуце, Бјелице и Цетиње, па би се могло закључити да су се они из Чарађа директно раселили по Голији и друге у никшићком крају.
Ја сам више пута тражио неки рад о Голији, али не нађох. Барем не на мрежи.
Ако неко нешто има, нек јави!
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Племе Загарач
« Одговор #8 послато: Октобар 10, 2016, 10:31:02 поподне »
Постоји књига "Голија и Голијани" Обрада Вишњића, нема је на интернету. Пре пар година сам је тражио, није је било ни у библиотекама. Можда је има у Народној.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10023
  • I2a S17250 A1328
Одг: Племе Загарач
« Одговор #9 послато: Октобар 10, 2016, 10:35:26 поподне »
Имамо нашег човека у библиотеци, наћи ће се  ;)
А, кад написа, чуо сам за ту књигу, али нисам имао прилике да је читам.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Племе Загарач
« Одговор #10 послато: Октобар 10, 2016, 11:34:57 поподне »
Посједујем књигу Голија и Голијани од Вишњића. Када дођем у Београд, за мјесец дана, даћу је Јовици да је дигитализује .

Велики поздрав
Вито Радовић
из Улциња

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3378
  • Васојевић
Одг: Племе Загарач
« Одговор #11 послато: Децембар 02, 2016, 04:54:22 поподне »
Посједујем књигу Голија и Голијани од Вишњића. Када дођем у Београд, за мјесец дана, даћу је Јовици да је дигитализује .

Велики поздрав
Вито Радовић
из Улциња
Да није којим случајем у међувремену дигитализована ова књига?

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Племе Загарач
« Одговор #12 послато: Децембар 02, 2016, 05:13:40 поподне »
Прочитао сам да постоји и књига "Загарач кроз историју". Издата 2009, аутор Ђуро Вујовић.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Srdanović

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Племе Загарач
« Одговор #13 послато: Април 18, 2022, 02:22:39 поподне »
Nisam još nabavio kjjigu, ali po opisu i delovima porodičnog stabla koji su mi stigli, rekao bih da je veoma zanimljiva mnogima, kako zbog rodoslova, tako i kao primer kako bi trebalo obraditi poreklo porodice.

http://www.alma.rs/knjizevni-pregled/broj05/kp27.html