Аутор Тема: О Србству Црногораца  (Прочитано 224089 пута)

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #300 послато: Април 14, 2017, 08:53:01 поподне »
Сви Вaсoјевићи су Срби , a oни Вaсoјевићи кoји нису Срби нису ни Вaсoјевићи. Имaм једнoгa рoђaкa у Берaнaмa, дoбиo пoсao у oпштини дoк је влaст држao ДПС и пoстao милoгoрaц. Свa рoдбинa зa кoју знaм гa oмрзну oд тaдa. Пoстaде синoним зa некaрaктернa чoвекa, некo чијa се кућa зaoбилaзи итд. Имa нaс рaзних , aли никo не мoже дa oспoри дa је  Вaсoјевићимa већински Србијa јединa држaвa. Мени је кao детету јoш крaјем oсaмдесетих гoдинa oд стaријих кaзивaнo дa кaд ме некo питa штa сaм , дa увек кaжем Србин из Црне Гoре , a никaд Србијaнaц или Црнoгoрaц. Мoј oтaц је нa свим пoписимa у СФРЈ кao нaциoнaлнoст уписивao Србин. У Берaнскoј гимнaзији писao искључивo екaвским писмoм писмене зaдaтке и имao прoблемa збoг тoгa. ( свaкaкo су и икaвски , екaвски и ијекaвски српски , њему је тo биo инaт јер му је брaњенo).  Мoј прaдедa кoји је биo учитељ у Бaрaмa Крaљским је тестaмент кoји и дaље чувaмo писao екaвским изгoвoрoм. Јa личнo бих пре руку пружиo Албaнцу негo некoм црнoгoрцу кoји кaже дa није Србин.
Пoштујем и вoлим све Србе из свих крaјевa , и нисaм oд oних кoји смaтрaју дa су oви или oни Срби лепши или бoљи. Срби у Стaрoј Србији су нaјвише и нaјдуже пaтили , a и дaље пaте. Бесмисленo је рaспрaвљaти дaл је oвo или oнo племе билo у тежем пoлoжaју , a дaнaс у 21. веку нa Кoсoву и Метoхији нaши Срби живе кao у лoгoру. Студенти излaзе нa прoтесте , a дa требa дa се брaни Кoсoвo једaн aутoбус се не би нaпуниo. Нaциoнaлнa свест дoведенa нa нaјнижи нивo у истoрији. Држaвa немa кoнцепт , не пoстoји јaснa нaциoнaлнa и држaвнa стрaтегијa . Срби кao нaрoд угрoжени у Албaнији, Мaкедoнији, Црнoј Гoри, Хрвaтскoј ( пoгледaти стaтистику кoликo је прaвoслaвних прешлo у кaтoличку веру oд 1995. дo дaнaс).  Вaсoјевић...
Мислим да је за нас увијек било важније припадност самом племену него било којој етничкој групи. Ипак је племе породица. Ако престанеш пружати руку људима који се изјашњавају као етнички Црногорци онда смо их изгубили за стално. Такође можемо отписат Црну Гору као српску државу ако се будемо окрећали Србији. Не видим нешто да се власт у Србији много залаже за нас Србе у Црној Гори. Црна Гора ће увијек бити моја земља па макар Албанац био предсједник. Васојевић...

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #301 послато: Април 14, 2017, 09:01:23 поподне »
Мислим да је за нас увијек било важније припадност самом племену него било којој етничкој групи. Ипак је племе породица. Ако престанеш пружати руку људима који се изјашњавају као етнички Црногорци онда смо их изгубили за стално. Такође можемо отписат Црну Гору као српску државу ако се будемо окрећали Србији. Не видим нешто да се власт у Србији много залаже за нас Србе у Црној Гори. Црна Гора ће увијек бити моја земља па макар Албанац био предсједник. Васојевић...

Богами, не залаже се ни за нас Србе у Србији.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #302 послато: Април 14, 2017, 09:05:45 поподне »
Богами, не залаже се ни за нас Србе у Србији.
Истина :)
Али ако ћемо судити Црној Гори по њеној садашњој власти онда је фер да се исто примијени и у случају Србије.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #303 послато: Април 14, 2017, 09:14:10 поподне »
Тај примат који се придаје племенској, а мање националној свести је оно што разликује Црну Гору од Херцеговине. Због тих племенских зађевица и нетрпељивости и имамо данас милогорце у ЦГ, а Срби из Херцеговине нпр. никада нису доводили у питање своју припадност српском националном корпусу. Наравно, није племенски менталитет једини разлог овоме, али свеукупно врло доприноси.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Одисеј

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 896
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #304 послато: Април 14, 2017, 09:39:52 поподне »
Модерна црногорска дукљанска србофобија није ништа друго осим дегенерација оног гусларско-митоманског "суперсрпства" из доба Петровића, које је Црногорце карактерисало као "плавокрвне" и "најчистије Србе", а "Србијанце" као "нижу расу". Управо је увјерење у црногорску расну супериорност унутар српске нације било иницијални расцјеп који је заувијек подијелио народ на овим просторима на двије до крви завађене скупине. Комунисти ту јесу одиграли највећу улогу, али они нису били иницијатори тог пројекта, нити би комунистички активизам на том пољу дао било какве резултате да није било тог унутарсрпског супремацизма који се је развио у доба Петровића на подручју старе Црне Горе.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #305 послато: Април 14, 2017, 09:53:27 поподне »
Модерна црногорска дукљанска србофобија није ништа друго осим дегенерација оног гусларско-митоманског "суперсрпства" из доба Петровића, које је Црногорце карактерисало као "плавокрвне" и "најчистије Србе", а "Србијанце" као "нижу расу". Управо је увјерење у црногорску расну супериорност унутар српске нације било иницијални расцјеп који је заувијек подијелио народ на овим просторима на двије до крви завађене скупине. Комунисти ту јесу одиграли највећу улогу, али они нису били иницијатори тог пројекта, нити би комунистички активизам на том пољу дао било какве резултате да није било тог унутарсрпског супремацизма који се је развио у доба Петровића на подручју старе Црне Горе.

О том супрематизму је врло проницљиво писао Херман Нојбахер, Хитлеров опуномоћеник за Балкан, који је препознао ту потребу Црногораца да буду "најчистији" Срби, а поготово ниподаштавање које су показивали према Србима из других крајева (нарочито према Моравцима и Јужносрбијанцима), што је касније мутирало у милогорство и монтенегринство. Још једном је потврдио стари аксиом да ће ти непријатељ увек рећи болну истину од које иначе због поноса или других ствари бежиш. Међутим, иако је био нациста, био је већи пријатељ Србима од многих Срба или "савезника", нпр. за време  његове управе је укинута она злогласна одредба "100 за убијеног, 50 за рањеног", такође је подржао Недићев предлог о СвеСрбији, међутим није наилазио на разумевање код Хитлера.

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A5%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%B0%D0%BD_%D0%9D%D0%BE%D1%98%D0%B1%D0%B0%D1%85%D0%B5%D1%80
https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%B2%D0%B5%D0%A1%D1%80%D0%B1%D0%B8%D1%98%D0%B0
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #306 послато: Април 14, 2017, 09:55:42 поподне »
Модерна црногорска дукљанска србофобија није ништа друго осим дегенерација оног гусларско-митоманског "суперсрпства" из доба Петровића, које је Црногорце карактерисало као "плавокрвне" и "најчистије Србе", а "Србијанце" као "нижу расу". Управо је увјерење у црногорску расну супериорност унутар српске нације било иницијални расцјеп који је заувијек подијелио народ на овим просторима на двије до крви завађене скупине. Комунисти ту јесу одиграли највећу улогу, али они нису били иницијатори тог пројекта, нити би комунистички активизам на том пољу дао било какве резултате да није било тог унутарсрпског супремацизма који се је развио у доба Петровића на подручју старе Црне Горе.

Интересантна теорија. Нисам размишљао у том смеру. Међутим, када се погледа данас присуство Срба у ЦГ, види се да је их је највише у крајевима који нису били племенски устројени (изузимајући Васојевиће). ;)



Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #307 послато: Април 14, 2017, 10:03:27 поподне »
Овде се види да се у рубним деловима, изјашњавају као Срби(копнена граница и половина приморја) а у унутрашњости као Црногорци...Не видим да се било где уз копнену границу Црне Горе изјашњавају као Црногорци, једини рубни део где се тако изјашњавају, је мањи део приобаља и уз Скадарско језеро...
« Последња измена: Април 14, 2017, 10:07:18 поподне ДушанВучко »

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #308 послато: Април 14, 2017, 10:18:04 поподне »
А видим под сивом бојом да су подаци заштићени, што ли је тако? А највише сивих области су уз плаве...

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #309 послато: Април 14, 2017, 10:35:25 поподне »
А видим под сивом бојом да су подаци заштићени, што ли је тако? А највише сивих области су уз плаве...
Подаци су заштићени јер су то насеља са веома мало становника. Често испод 10.

Интересантна теорија. Нисам размишљао у том смеру. Међутим, када се погледа данас присуство Срба у ЦГ, види се да је их је највише у крајевима који нису били племенски устројени (изузимајући Васојевиће). ;)

Мени се чини да је највећи проценат оних који себе сматрју Црногроцима управо на простору Старе Црне Горе и њој суседних области и племена, као што су Бјелопавлићи и Пипери, који су припојени Црној Гори нешто раније од других брдских племена. Ту је и Зета, где генерално има доста насељеника са простора Старе Црне Горе, Пипера и Бјелопавлића. Потом Рудине, Никшићко Поље и Луково где исто има доста насељеника са простора Старе Црне Горе. Што су племена била ближе Црној Гори то је утицај Црне Горе био већи. Општине које су 1912. године биле припојене Црној Гори у тој држави су биле веома кратко, па се можда поистовећивање са Црном Гором није довољно развило. У Краљевини СХС, Пљевља су чак била у Ужичком округу.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1678
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #310 послато: Април 14, 2017, 11:20:05 поподне »
О том супрематизму је врло проницљиво писао Херман Нојбахер, Хитлеров опуномоћеник за Балкан, који је препознао ту потребу Црногораца да буду "најчистији" Срби, а поготово ниподаштавање које су показивали према Србима из других крајева (нарочито према Моравцима и Јужносрбијанцима), што је касније мутирало у милогорство и монтенегринство. .....

Морам рећи да то баш и није чисто црногорски изум. И моји Херцеговци сматрају да су бољи од многих других Срба, а нарочито, као што ти рече, од Мораваца и Јужносрбијанаца, а не бих искључио ни Лале. У ствари, сви динарски Срби тако мисле (хоћу рећи, велика већина динарских Срба, али "сви" у смислу Срби са свих српских динарских подручја). То је јавна тајна и непријатна истина, али тако је. То је највероватније због ратничког духа и преке нарави динарских Срба, а у њиховом појимању српства, то су неке најбитније особине.
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #311 послато: Април 14, 2017, 11:24:58 поподне »
Морам рећи да то баш и није чисто црногорски изум. И моји Херцеговци сматрају да су бољи од многих других Срба, а нарочито, као што ти рече, од Мораваца и Јужносрбијанаца, а не бих искључио ни Лале. У ствари, сви динарски Срби тако мисле (хоћу рећи, велика већина динарских Срба, али "сви" у смислу Срби са свих српских динарских подручја). То је јавна тајна и непријатна истина, али тако је. То је највероватније због ратничког духа и преке нарави динарских Срба, а у њиховом појимању српства, то су неке најбитније особине.
Не само динарски Срби, него сви сви Срби себе сматарју најбољим Србима. И Срби са Косова и Метохије, и Срби из Поморавља, и они из Западне Србије и Мачве себе сматрају најбољим Србима. Први пут сам израз Србијанац са неким тоном гађења баш чуо од Срба из Косовског Поморавља. Тај израз сам наравно чуо и раније али увек у смислу одређивања географског порекла а не као покушај увреде.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #312 послато: Април 14, 2017, 11:32:55 поподне »
Морам рећи да то баш и није чисто црногорски изум. И моји Херцеговци сматрају да су бољи од многих других Срба, а нарочито, као што ти рече, од Мораваца и Јужносрбијанаца, а не бих искључио ни Лале. У ствари, сви динарски Срби тако мисле (хоћу рећи, велика већина динарских Срба, али "сви" у смислу Срби са свих српских динарских подручја). То је јавна тајна и непријатна истина, али тако је. То је највероватније због ратничког духа и преке нарави динарских Срба, а у њиховом појимању српства, то су неке најбитније особине.

Да, али је једино код милогораца тај егоизам еволуирао у отворену мржњу према сопственом народу, а појам "Над-Срба" у појам "Монтенегрина". Са Херцеговцима сам направио поређење због географске блискости, рељефа и услова живота. Иначе си за динарце генерално у праву, тај егоизам и надметање са другима је у одређеним случајевима позитивна особина, али је у доста случајева негативан и понекад прераста у патологију (као са милогорцима).
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Радевић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
  • Васојевић
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #313 послато: Април 15, 2017, 02:41:51 пре подне »
Мислим да је за нас увијек било важније припадност самом племену него било којој етничкој групи. Ипак је племе породица. Ако престанеш пружати руку људима који се изјашњавају као етнички Црногорци онда смо их изгубили за стално. Такође можемо отписат Црну Гору као српску државу ако се будемо окрећали Србији. Не видим нешто да се власт у Србији много залаже за нас Србе у Црној Гори. Црна Гора ће увијек бити моја земља па макар Албанац био предсједник. Васојевић...

Ја као Србин могу имати само једну земљу Србију , а Црна Гора је за мене само њен део. Што се тиче граница Србије више верујем Немањићким границама него Авнојско-Титовским. Садашње стање је противприродни блуд и једна историјски статистичка грешка која надам се неће још дуго. Ја Црну Гору волим , летос сам био месец дана ( Беране ,Лијева Ријека, Подгорица , Будва ) и нисам наишао на човека који не воли Србију. Нисам имао утисак да сам ван Србије. Где год да сам био на кабловским каналима РТС на првом месту, па остали канали из Србије. Просто једна очигледна мањина која држи власт уценама и притисцима , иживљава се над већином православног народа. Народ ћути и трпи. Цетиње ме позитивно изненадило. Један дан сам аутобусом пошао из Будве за Подгорицу. Стаје аутобус  на станицу на Цетињу и улази старина од седамдесетак година. Прилази девојци поред које је празно седиште и пита да ли је слободно. Девојка не чује од музике коју слуша, те се старина продера гласније " Ђевојко , српкињо чујеш ли што те питам".  Нешто се мислим у том тренутку , што у пријестоници једне државе човек несвесно назва девојку српкињом. То су оне ситуације кад нпр.чекаш ред у пошти а неко крене преко реда . Наравно одмах се продереш " Ало Србине куда, јел видиш ред" итд. Несвесна етно-константа.  Тетак из Паштровића ми исприча како је као дијете питао свога ђеда шта значе слова на црногорској капи ( 4С ). " А јели Ћићо, шта значе та слова на капи. То ти је Српски знак , само слога Србина спашава. А јесмо ли ми Срби Ћићо. Јесмо. А што онда живимо у Црну Гору. Па неки Срби живе у Црну Гору , неки у Србију али сви смо Срби". И тако ми тетак послуша свога ђеда и оста и дан данас Србин, па због тога остаде без посла у општини Подгорица као и моја тетка пре петнаестак година. Да не буде да неког вређам цитираћу песника Момира Војводића
" Црногорци који нијесу Срби су нечија копилад".
А ево мало и Његоша:
‘‘Сваки Србин који се превјери,
просто вјеру што пригрли другу,
но му просто не било пред Богом
што оцрни образ пред свијетом,
те се звати Србином не хоће.’‘
 

Ван мреже Brđanin

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 230
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #314 послато: Април 15, 2017, 06:14:44 пре подне »
Ја као Србин могу имати само једну земљу Србију , а Црна Гора је за мене само њен део. Што се тиче граница Србије више верујем Немањићким границама него Авнојско-Титовским. Садашње стање је противприродни блуд и једна историјски статистичка грешка која надам се неће још дуго. Ја Црну Гору волим , летос сам био месец дана ( Беране ,Лијева Ријека, Подгорица , Будва ) и нисам наишао на човека који не воли Србију. Нисам имао утисак да сам ван Србије. Где год да сам био на кабловским каналима РТС на првом месту, па остали канали из Србије. Просто једна очигледна мањина која држи власт уценама и притисцима , иживљава се над већином православног народа. Народ ћути и трпи. Цетиње ме позитивно изненадило. Један дан сам аутобусом пошао из Будве за Подгорицу. Стаје аутобус  на станицу на Цетињу и улази старина од седамдесетак година. Прилази девојци поред које је празно седиште и пита да ли је слободно. Девојка не чује од музике коју слуша, те се старина продера гласније " Ђевојко , српкињо чујеш ли што те питам".  Нешто се мислим у том тренутку , што у пријестоници једне државе човек несвесно назва девојку српкињом. То су оне ситуације кад нпр.чекаш ред у пошти а неко крене преко реда . Наравно одмах се продереш " Ало Србине куда, јел видиш ред" итд. Несвесна етно-константа.  Тетак из Паштровића ми исприча како је као дијете питао свога ђеда шта значе слова на црногорској капи ( 4С ). " А јели Ћићо, шта значе та слова на капи. То ти је Српски знак , само слога Србина спашава. А јесмо ли ми Срби Ћићо. Јесмо. А што онда живимо у Црну Гору. Па неки Срби живе у Црну Гору , неки у Србију али сви смо Срби". И тако ми тетак послуша свога ђеда и оста и дан данас Србин, па због тога остаде без посла у општини Подгорица као и моја тетка пре петнаестак година. Да не буде да неког вређам цитираћу песника Момира Војводића
" Црногорци који нијесу Срби су нечија копилад".
А ево мало и Његоша:
‘‘Сваки Србин који се превјери,
просто вјеру што пригрли другу,
но му просто не било пред Богом
што оцрни образ пред свијетом,
те се звати Србином не хоће.’‘
Нисам рекао да треба мрзјети Србију, наравно да су све то наше земље. Али модерна Србија није она држава из доба Немањића, а Црна Гора није производ комунизма. Када би једноставно утопили Црну Гору у постојећу Србију онда би дошло до још једне историјске неправде, ова земља је била светионик слободарске борбе Срба против турског окупатора и хтјели ми то или не природно је сама себе дефинисала.

Ван мреже Радевић

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 57
  • Васојевић
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #315 послато: Април 15, 2017, 08:46:58 пре подне »
Михаило Петровић Његош
мемоари:
" ...разумео сам у којој мери је било праведно, и неопозиво, то уклапање Црне Горе у једну ширу отаџбину, након векова растављености, с осталим Србима...  Црна Гора, – која се била одржала кроз историју као острвце независности и слободе, док су се остала браћа налазила у склопу Аустрије или Турске, – није имала разлога да постоји као целина за себе кад су се браћа ослободила туђинског господарства. Они што су жалили за Црном Гором као засебном државом, нису увиђали једну основну ствар: да Црна Гора није могла постојати као самостална држава од тренутка кад су се створили услови за једну велику националну државу народа исте крви и језика.

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #316 послато: Април 15, 2017, 12:50:13 поподне »
Милогорци су некад били Срби, данас су национални Црногорци односно милогорци, а сутра ће бити Шиптари!

Ван мреже OlovniCovek

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 240
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #317 послато: Април 15, 2017, 03:21:27 поподне »
Ne znam za vas, ali ja sam uvek Crnu Goru dozivljavao samo kao one cetiri nahije. Nek` nama Milo lepo vrati Brda, Staru Hercegovinu i Boku, pa neka tamo na Cetinju uzivaju u svojoj "Duklji".  ;D

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #318 послато: Април 15, 2017, 03:26:31 поподне »
Ne znam za vas, ali ja sam uvek Crnu Goru dozivljavao samo kao one cetiri nahije. Nek` nama Milo lepo vrati Brda, Staru Hercegovinu i Boku, pa neka tamo na Cetinju uzivaju u svojoj "Duklji".  ;D
Слажем се!  ;D https://youtu.be/Ckh2wY0rDQU?t=14s

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: О Србству Црногораца
« Одговор #319 послато: Април 15, 2017, 03:56:03 поподне »
Ne znam za vas, ali ja sam uvek Crnu Goru dozivljavao samo kao one cetiri nahije. Nek` nama Milo lepo vrati Brda, Staru Hercegovinu i Boku, pa neka tamo na Cetinju uzivaju u svojoj "Duklji".  ;D
Не претеруј у великодушности, што се мене тиче не бих му дао ни плажу у Милочеру да столује, а камоли четири нахије. За ту Црну Гору моји су претци гинули и на Вучјем Доју, и на Скадру, са идејом слободе свеколиког Српства и надахнути митом Косовских јунака. Ничија није горела до зоре, и ово ће се звати лане!