Аутор Тема: Породица Дабовић - Челопек, Зворник  (Прочитано 1036 пута)

Ван мреже Мирјана Д.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Породица Дабовић - Челопек, Зворник
« послато: Октобар 11, 2020, 06:19:12 поподне »
Поздрав,

Истражујем поријекло породице Дабовић из села Челопек, општина Зворник. Потомци првог Дабовића који је дошао у Челопек користе и презимена Стјепановић (по Стјепану, зачетнику ове гране) и Дабић. Породична слава је Свети Јован (20. јануар).
Према доступним информацијама Стјепан је са супругом и два сина дошао у Челопек почетком друге половине 19. вијека. Према једном предању, Дабовићи су из Црне Горе (Дабојевићи код Острога), одакле су отишли у Тули код Требиња, одатле на Романију, па онда у Челопек.

Стјепанове потомке сам пописала и израдила родослов, али се надам да ћу моћи утврдити одакле су дошли на ове просторе. Стјепан је мој наврдеда.

Да ли неко има какве податке о Дабовићима који славе св. Јована, а да су са простора Херцеговине и Црне Горе?

Хвала.

Ван мреже CrmnicaKrnjice

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Породица Дабовић - Челопек, Зворник
« Одговор #1 послато: Октобар 13, 2020, 03:15:40 поподне »
здраво Мирјана
Имате Дабовића и иѕ Црмнице. Јесте ли можда у каквој вези са њима?
Поздрав

Ван мреже Мирјана Д.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Породица Дабовић - Челопек, Зворник
« Одговор #2 послато: Октобар 14, 2020, 08:08:06 пре подне »
Искрено, не знам да ли имамо икакве везе са тим Дабовићима, мада ми је познато да постоје.

У књизи ”Херцеговачка презимена” Риста Милићевића нашла сам Дабовиће у Тулима код Требиња који славе исту славу, св. Јован. За њих пише да су дошли из Крушевица код Херцег Новог. 
На Интернету сам нашла пдф документ са презименима у Црној Гори (не знам аутора) и ту пише:

”Dabović, Gureza, Livari i Gornji äestani (Primorska Krajina). Od njih su u Skadru (Albanija), srodni su Lukićima u Krajini, doseljenicima iz Klimenata (sjeverna Albanija); Kruöevice, Mokrine i Bajkove Kruöevice, pa odatle (1692. god.) u Baoöiće, Perast i Ubli (Herceg-Novi) i u Herceg-Novi pa (oko 1860. god.) u Sutorinu i Kuti, sve u Boki Kotorskoj; Dobra Voda, Krute i Bojka (Crnogorsko Primorje) i kao: Dabojević; u Ljeöevićima (Grbalj); Kotor; Meljine i Kruöevice, Herceg-Novi, a iz područnih Mokrina odselili u Ljubomir (Trebinje); u Paötrovićima su se jedni ranije prezivali Davidović; U stvari su oni Dabkovići, ali je vremenom različito izgovarano. Za Kosovi Lug i Dabovićima (Bjelopavlići) od njih i u Niköiću 1758. god. jesu potomci starinaca Milonöića (oko 1750. god.), navode se i naselja Kruöevice i Crnci. Tako se u Paötrovićima navodi da su (u 8. v.) doseljeni iz Crnaca (Piperi) preci Dabkovića - Davkovića ranije: Crnac ili Cernac i Dapković, pa jedni i kasnije kao: Davidović; na Dukljan brijegu (Paötrovići) jesu ogranak Kaluđerovića; Niköić i područno Grahovo (Nudo) doseljenici iz Hercegovine; Njeguöi (Cetinje); Podbabac i Dukljan Brijeg (Paötrovići), vidi: Kalođurđević; Baoöići, Herceg-Novi, porijeklom su iz Zubaca (Trebinje); u seocima na Ljuötici (Grbalj) 1543. god.”

За ове који се помињу у Требињу знам да славе Мратиндан, а опет за Крушевице се везује презиме Дабојевић.

Ван мреже CrmnicaKrnjice

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Породица Дабовић - Челопек, Зворник
« Одговор #3 послато: Октобар 14, 2020, 08:32:36 пре подне »
Ima selo u crmnicu sto se zove Dabovici ili ti Krusevica
Porojeklom iz hercegovine. Dosla su 3 brata. Jedan je presao u islam, drugi katolik (Dabovici iz boke)
I ovaj u crmnicu je pravoslavac.

Ван мреже Мирјана Д.

  • Гост
  • *
  • Поруке: 15
Одг: Породица Дабовић - Челопек, Зворник
« Одговор #4 послато: Октобар 14, 2020, 04:54:01 поподне »
Хвала ти, то је интересантан податак који вриједи истажити.
Једино што ме буни су Крушевица и Крушевице. То су два различита мјеста колико сам видјела на Гугл картама - Крушевица код Скадарској језера и Крушевице код Херцег Новог.

Ван мреже CrmnicaKrnjice

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 87
Одг: Породица Дабовић - Челопек, Зворник
« Одговор #5 послато: Октобар 14, 2020, 05:23:50 поподне »
Da Jesu
99.9 % Sam ubIjedjen da su ovi kod HG katolici ali da potiču od jednog od te 3 brata