Аутор Тема: Контић из Србије  (Прочитано 1653 пута)

Ван мреже DKonte

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Контић из Србије
« послато: Јул 17, 2018, 07:03:20 поподне »
Здраво свима!

Желео бих прво да најавим да сам новајлија, и да немам појма о тестирању порекла. Зато сам овде да питам за помоћ у вези тога, јер ме порекло занима.
Ја сам један Контић из Србије, из Земуна. Знам да сам пореклом из племена Пјешивци, из Црне Горе. Имам и кљигу о пореклу, али ме примарно занима У-хаплохрупа.
Читао сам мало и по форумима, и видим да вам фали Контић за тестирање.

Да ли би неко могао да ме усмери ка сајту где би могао да нађем податке о тестирању и ост.

Даћу вам још које податке о мојој грани Контића:
Населили су Срем (Доње Петровце специфично) негде пред почетак 1800. године.
Мој прадеда је умро у Матхаузену ваљда 1942. године. Звао се Стеван.

Ако неко жели да помогне тупсону попут мене, хвала унапред!

Ван мреже DKonte

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Контић из Србије
« Одговор #1 послато: Јул 17, 2018, 09:03:21 поподне »
+Само да додам да се не збуните: тражим линк или локацију за место или инфо за тестирање

И хтео бих да поставим питање:
Иако је једно презиме из Пјешиваца потврђено да има Ј2а ген, да ли то значи да и ја имам тај ген?

Хвала поново

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Контић из Србије
« Одговор #2 послато: Јул 18, 2018, 02:10:57 поподне »
Поздрав Контићу, код нас Срба овој хаплогрупи припадају велики родови: Потолићи из Пјешваца, Бајковићи из Цуца, али и бројни други. Гледајући родослов потомака од Богдана Потолића, вјероватно сте и Ви као и остали тестирани Потолићи J-S8230. Контићима су најближи Мијушковићи и они су тестирани.

Хаплогрупе су мутације које су настале код мушкарца на Y хромозому. Тако рецимо Ј2а јесте мутација која се збила код мушкарца који је живио прије 20.000 година, те она обухвата све његове потомке до данас; дакле обухвата на 100-е милона мушкараца којима је предак Ј2а, Потолићи имају мутацију од Ј2а мушкарца и имају мутације од следећих потомака:

Наша филогенетска позиција(родослов) је:

J2a PF4610>L26>PF5087>PF5116>Z2227>L558>M67>Z500>M92>CTS2906>Z38467>Z38463>S8230>Z38463


J2a је појам и мутација која обухвата све мушкарце којима је предак мушкарац код кога се десила мутација J-M410, а то период од прије 18.400 година. Када урадите тест на мање маркера рецимо Y23 Невген предвиђач показује само до филогенетске позиције(мутације) Z500. То је зато јер сте радили тест са 23 маркера(Y-STR), дакле када се уради мање маркера предвиђач показује оквирнију позицију, док када се уради више маркера Y37,Y67,Y111 Невген може преопзнати и ближе гране.
Када се утврди главна грана, а то је за наш род J2a-M92, онда се млађе гране којима припада род могу одредити преко блиских хаплотипова који су радили тестове низводних СНП(снип), а коначно се потврђују преко СНП тестова. 

Према билскости хаплотипова(Y-STR вриједности) из иностраних база уочило се да би наш род могао бити грана S8230 која је стара 4.200 година. То је и потврђено преко СНП теста као и низводна мутација Z38463 стара 4.100 година. Нажалост наше лабараторије не раде још увијек СНП тестове, па сам ја тест урадио преко YSEQ који је најближи и најбољи. Преко њих(YSEQ) сам радио и додатне маркере. Више урађених маркера(Y37,Y67,Y111) могу показати прецизније вријеме заједничког претка са осталима из рода који имају(Y37,Y67,Y111). Док када се раде поређења на Y23 маркера вријеме заједничког претка није могуће прецизно израчунати, већ се тада може рећи само хаплогрупа, припадност неком роду и повезаност јача или слабија са појединцима из утврђеног рода.

Укратко о нама J2a-M92>Z8096>S8230>Z38463

Хаплогрупа Ј настала је из предачке хаплоскупине ИЈ, када се одвојила прије 31.000 година. Настала је на подручју Мале Азије, вјеровато на простору Кура-Аркаске културе, јужно од Кавказа. Даље се дијели на Ј1 и Ј2 хаплогрупу. Хаплогрупа Ј1 се може посматрати у прото семитском, док се Ј2 може гледати у грчко-анадолском свјетлу. Ј2 је медитеранска хаплогрупа, што значи да је свеукупно присутна у медитеранском појасу. Предак свих Ј2 мушкараца, који се још означава као Ј-М172 живио је прије 27.000 година. Ова хаплогрупа има своје двије велике гране Ј2а и Ј2б.
Хаплогрупа Ј2а се још означава као Ј-М410, чији је предак живио прије 18.400 година, а која има своја примарна жаришта у Анадолији и на Кавказу.
Хаплогрупа Ј2а-М67, која је предачка од М92, имала је заједничког претка прије 12.000 година. Мушки предак М67 живио је највјероватније на подручју данашње Јерменије или Грузије.
Док је хаплогрупа Ј2а М92 настала у Анадолији, прије 11.500 година, а чији је заједнички предак живио прије 7.900 година. Око локације гдје је живио предак М92 мушкараца влада спор. Дио круга сматра сјеверозападну Анадолију мјестом настанка, други грчка острва, а трећи Плодни полумјесец. Своју експанзију доживљавају на западу, у Грчкој и Италији; те на сјеверу у Јерменији, а на југу у Израелу. Основна хаплогрупа Минојске цивилизације је била М319 и М92. На Криту је доживјела експанзију прије 5.000 година.
Сама М92 се даље грана на двије велике гране CTS2906(Z8096), те на  PF7412.

За предака S8230(прије 4.200. г) мушкараца сматра се да је живо на тлу Европе; док има чврстих теза да је и он живио на тлу Анадолије или Грчке, те да је његово потомство масовно мигрирало у Италију током бронзаног доба.

Цивилизације у којима је егзистирала значајна популација М92:
Миноја, Хетити, Микена, Грчка, Рим(посебно Романија/Византија), Јерменија, те доцније Отомани.

Фреквенција и дистрибуција

Највећа фреквенција хаплогрупе Ј-М92 је у:

Грузија 12%
Јерменија 6-10%
Кипар 5%
Израел 4-5%
Грчка 3,3%
Турска 2,5% - Кападокија ~6%, Тракија 4-5%
Италија 2% - на југу од 3-7%

Највећа разноврсност Ј-М92 хаплотипова је на Балкану, Тоскани, Кападокији.

S8230(прије 4.200. г)

Највећа концентрација S8230 је у Италији гдје је и највећа разнорсност. Присутна је у Италији, Саксонији, Србији, Јерменији, Турској и у Ирану.

Детаљније ће бити у чланку на коме радим.

Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1691
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Одг: Контић из Србије
« Одговор #3 послато: Јул 18, 2018, 02:11:24 поподне »
Приједлог

Тест на Y23 можете урадити у Београду, доћи лично или послати букални брис поштом. Цијена је 13.000 дин без попуста, за чланове 6.500 дин (чланови имају и низ других погодности). Јавите се на мејл [email protected] .
Било би одлично када би се још људи одлучило за тестирање додатних маркера Y37, Y67, или у најбољем случају Y111. Најјефтинији и најближи нам је YSEQ.

Са тестирањем већег броја маркера могли би:

1) прецизније одредити старост наше српске цуцко-пјешивачке групе
2) одредити вријеме раздвајања Цуца од Пјешиваца те раздвајање Богуновића; вријеме раздвајања родова
3) реконструисати филогенетски родослов српских S8230
4) одредити вријеме миграција према Крајини
5) одредити прецизније вријеме насељавања на Хелм

Прилажем линкове према:

1) SNP Z38463
https://www.yseq.net/product_info.php?currency=EUR&products_id=60664

2) Допунски панел са 23  на Y37 стандард
https://www.yseq.net/product_info.php?cPath=23_30&products_id=40762

Срдачан поздрав,

Милан Радуловић
« Последња измена: Јул 19, 2018, 10:54:52 поподне Број 1 »
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже DKonte

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Контић из Србије
« Одговор #4 послато: Јул 19, 2018, 10:25:26 поподне »
Zahvaljujem na vasem komentaru.
Moracu prvo da skupim novac pa da odradim testiranje pa ce ovo potrajati.

Hvala jos jednom!  8)

Ван мреже DKonte

  • Гост
  • *
  • Поруке: 4
Одг: Контић из Србије
« Одговор #5 послато: Јул 19, 2018, 10:43:43 поподне »
Nego zanima me nesto drugo, u kom aspektu je vazna Y-haplogrupa poreklo?
Znam se tu otkriva kretanje naroda i kako su moji preci dosli u Evropu, ali bilo mi je cudno kako da su moji preci Sloveni ako su dosli sa Kavkaza? Ipak J2a je generalno dominantna kod Grka,Turaka i naroda sa Kavkaza.

Pratio sam neke americke sajtove poput ancestry.com, gde ti otkrivaju punu sliku porekla sa strane svih predaka. Zanima me kako to funkcionise ako neko zna.

U buducnosti cu sigurno testirati sebe za Y-haplogrupu, samo neznam kada tacno.