Аутор Тема: Шарићи / Сињ / Свети Никола  (Прочитано 4024 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Шарићи / Сињ / Свети Никола
« послато: Септембар 21, 2017, 09:42:49 поподне »
Зна ли неко нешто о Шарићима из села Бајагић поред Сиња који славе Никољдан?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Шарићи / Сињ / Свети Никола
« Одговор #1 послато: Септембар 21, 2017, 10:37:46 поподне »
Да ли сигурно славе Никољдан? Има чланак о Бајагићу код нас, али нисам знао славе. Шарићи и Кривићи су били једини Срби у селу.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Шарићи / Сињ / Свети Никола
« Одговор #2 послато: Септембар 21, 2017, 10:41:48 поподне »
Да ли сигурно славе Никољдан? Има чланак о Бајагићу код нас, али нисам знао славе. Шарићи и Кривићи су били једини Срби у селу.

Да, то ми је тазбина :) Колонизовани су у Сечањ после другог светског рата. Покидане везе са завичајем и наравно немају појма о пореклу нити неко име даље од прадеде.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Шарићи / Сињ / Свети Никола
« Одговор #3 послато: Септембар 21, 2017, 10:50:01 поподне »
Да ли сигурно славе Никољдан? Има чланак о Бајагићу код нас, али нисам знао славе. Шарићи и Кривићи су били једини Срби у селу.

Šarići su jedini pravoslavni rod u selu.  Krivići su katolici. 



Teško se snaći u zemljišniku iz 1709. pošto su obitelji podijeljene po banderijama a ne selima, ali čini mi se da bi Marko Šarić rečeni Tadić iz banderije harambaše Bogdanovića mogao biti njihov predak.  Ova banderija je uglavnom bila smještena u Obrovcu, koji se nalazi odmah do Bajagića, no nisam potpuno siguran.

Prvi pouzdani spomen sam našao u maticama manastirske parohije Dragović 1841.


Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Шарићи / Сињ / Свети Никола
« Одговор #4 послато: Септембар 21, 2017, 11:00:00 поподне »
Ispravka, prvi upis koji sam našao je 1839.



U svakom slučaju, čini se da su oko 1840. u selu živjela bar dva domaćinstva Šarića.  Jedno Ivana i Ivanice rođ. Beara i jedno Nikole i Marije rođ. Kozlica. 

U susjednoj parohiji Zagorje se 1834. bilježi Ivanica rođ. Šarić kao mati jednog djeteta. 

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Шарићи / Сињ / Свети Никола
« Одговор #5 послато: Септембар 21, 2017, 11:01:44 поподне »
...
Prvi pouzdani spomen sam našao u maticama manastirske parohije Dragović 1841.



Паво, тешко успевам да прочитам шта пише. Да ли ти знаш?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Шарићи / Сињ / Свети Никола
« Одговор #6 послато: Септембар 21, 2017, 11:22:09 поподне »
Паво, тешко успевам да прочитам шта пише. Да ли ти знаш?

Stavio sam ispod.  Taj upis iz 1841. je krštenje muškoj djeteta koje se zove Đuro.  Otac mu je Nikola Šarić iz Bajagića, a mati Maria Kozlica iz Radune, sad naravno nastanjena u Bajagiću.  Krsti ga jeromonah Josip Milković.  U drugom dijelu koji nije na slici vidimo da su kumovi Andrija Vulić iz Bitelića i Špiro Mrvić iz Zasioka.

Ovaj drugi upis iz 1839. je krštenje curice Jele.  Roditelji su joj Ivan Šarić iz Bajagića i Ivanica Beara sa Zelova Sutinskog.  Kumovi su oba iz Bitelića, Petar Đapić i Ivan Bulović.  Ivan Šarić je kum sinu Petra Đapića, tako da se vidi da su ove dvije obitelji bile jako bliske. 

Čisto ilustrativno, ovo je raspored zaseoka(komšiluka, kako ih zovu) u tom kraju prije nekih 100 godina.  Plavo su katolički a crveno pravoslavni zaseoci.  Šarići su živjeli u potpuno katoličkom okruženju i prilično daleko od većinskih pravoslavnih sela.  Sjeverno od njih je Bitelić s nešto razbacanih pravoslavnih zaseoka.  Do manastira Dragović im je 4 sata hoda, tako da mi je upitno jesu li uopće nedjeljom mogli ići na službu.

https://s26.postimg.org/ogqbf5ujt/Saric.png


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Шарићи / Сињ / Свети Никола
« Одговор #7 послато: Септембар 21, 2017, 11:25:16 поподне »
Паво, тешко успевам да прочитам шта пише. Да ли ти знаш?

Шарић Никола и Марија рођ. Козлица из Радуне (Велић) добили Ђуру 1841.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Шарићи / Сињ / Свети Никола
« Одговор #8 послато: Септембар 21, 2017, 11:30:06 поподне »
Значи Кривићи нису били православци? То сам се баш распитивао и један из тог краја рече да су Срби. Можда их је помешао са другим Кривићима из Далмације. Паво, јел има тих Кривића у католичким књигама из 19. в?

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Шарићи / Сињ / Свети Никола
« Одговор #9 послато: Септембар 21, 2017, 11:37:28 поподне »
Значи Кривићи нису били православци? То сам се баш распитивао и један из тог краја рече да су Срби. Можда их је помешао са другим Кривићима из Далмације. Паво, јел има тих Кривића у католичким књигама из 19. в?

Ima ih u stanju duša iz 1806. i stanju duša iz 1912.  Fra Josip Ante Soldo ih i 1978. spominje kao katolike. 

Opet je problem s Banderijama ali mi se čini da bi ovim predak trebao biti Jakov Krivić koji se 1709. spominje u banderiji harambaše Prološčića.  Harambašina kuća je bila malo zapadnije od Bajagića, u Potravlju. 

I izgleda da su bar neki njegovi potomci preselili u Bajagić jer Jure Krivić 1725. dobija zemlju u Bajagiću.  Sad je dio banderiji harambaše Filipovića.  Neki su valjda i ostali jer 1784. imamo Matu Krivića iz Potravlja koji duguje novac nekom bogatom Sinjaninu. 

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Шарићи / Сињ / Свети Никола
« Одговор #10 послато: Септембар 22, 2017, 12:02:21 пре подне »
Зрно, видим да си већ изменио чланак о Бајагићима на порталу. Да ли је поуздана информација да је Шарића још увек било у селу 1948. године? Ови моји су у Војводину стигли као избеглице из Македоније где су насељени још у првој колонизацији између два рата.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Шарићи / Сињ / Свети Никола
« Одговор #11 послато: Септембар 22, 2017, 12:06:46 пре подне »
Зрно, видим да си већ изменио чланак о Бајагићима на порталу. Да ли је поуздана информација да је Шарића још увек било у селу 1948. године? Ови моји су у Војводину стигли као избеглице из Македоније где су насељени још у првој колонизацији између два рата.

Па пише број 31..толико их је било :) И на пописима становништва све до 1991. године био је мањи проценат Срба у Бајагићу. Значи да их је било дефинитивно и вероватно их има и данас.

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Шарићи / Сињ / Свети Никола
« Одговор #12 послато: Септембар 22, 2017, 12:07:05 пре подне »
Зрно, видим да си већ изменио чланак о Бајагићима на порталу. Да ли је поуздана информација да је Шарића још увек било у селу 1948. године? Ови моји су у Војводину стигли као избеглице из Македоније где су насељени још у првој колонизацији између два рата.

Je li u pitanju Aleksandrovo kod Prilepa?  Danas se zove Slavej, ja mislim.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Шарићи / Сињ / Свети Никола
« Одговор #13 послато: Септембар 22, 2017, 12:13:04 пре подне »
Неки су из Далмацији добили земљу код Струмице, према Дојранском језеру. Великом већином Срби из залеђа Сплита (Броћанац, Вучевица). Има и списак.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Шарићи / Сињ / Свети Никола
« Одговор #14 послато: Септембар 22, 2017, 12:22:55 пре подне »
Пардон, ови код Струмице су ишли одмах након Првог св рата и мислим да су били углавном католици из Каштела. А ови, претежно Срби, добили су дозволу средином 1936. године и не наводи се у који део Македоније иду. На списку нема Шарића, али могуће да је то било баш у то време - 1936.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Шарићи / Сињ / Свети Никола
« Одговор #15 послато: Септембар 22, 2017, 12:35:54 пре подне »
Где су били у Македонији не знам. Морао бих питати таста, ако и он зна. За време рата били су протерани од Бугара у Србију и једно време живели негде код Свилајнца, да би после рата дошли у Сечањ.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Pavo

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 915
Одг: Шарићи / Сињ / Свети Никола
« Одговор #16 послато: Септембар 22, 2017, 01:26:44 пре подне »
Ahhh, sad mi je jasno zašto ona knjiga o Sečnju. ;)

Naručio sam i ovo, čisto reda radi.


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Шарићи / Сињ / Свети Никола
« Одговор #17 послато: Септембар 22, 2017, 09:12:03 пре подне »
Ahhh, sad mi je jasno zašto ona knjiga o Sečnju. ;)

Naručio sam i ovo, čisto reda radi.


Јесте, то је разлог  ;D

Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже sinisab

  • Гост
  • *
  • Поруке: 17
Одг: Шарићи / Сињ / Свети Никола
« Одговор #18 послато: Новембар 17, 2022, 09:26:32 пре подне »
Pozdrav. Pojedini Šarići su došli iz Dalmacije zajedno sa Bulovićima u Gašnicu kod Gradiške, te i danas te familije žive na istom mjestu. Tačnije 1918. je došao moj pradjed Petar Bulović sa određenim brojem svojih rođaka i komšija, u ovom slučaju Šarića.

E sad da li meni neko može odgovoriti na sledeće pitanje?

Istražio sam detaljno MKR iz manastira Dragović od 1838-1859 (možda sam fulao u godinu, dve). Da li postoje ranije matične knjige iz manastira Dragović ili uopšte za pravoslavce iz tih dijelova Dalmacije, konkretno me zanima Bitelić.