ДНК порекло > Српски ДНК пројекат

Српски ДНК Пројекат- примједбе

<< < (2/70) > >>

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Окир  Октобар 22, 2014, 10:07:13 поподне ---Зар Комљеновић са Баније не упада у кластер Васојевића?

Са Ђукићем има поклапање 19/20, са Бојовићем 18/20...

--- Крај цитата ---

Нисам га ставио у кластер Васојевића јер нема за Васојевиће карактеристичну вриједност маркера 389I=14.

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Александар I1  Октобар 22, 2014, 10:22:27 поподне ---И Каран је Мацура? А зашто није онда и Хаџиахмедовић који има поклапање 12/12 са Мацурама и Пространом?  ;D

--- Крај цитата ---

Хаџиахметовић нема 12/12 покпапање са Пространом и Мацуром.

Проблем генерално са мацурским и дробњачким I1 je идентичност на првих 12 маркера. Једина разлика се види на гата Х4 који је Дробњака виши 11 и 12, док је код Мацура 10.

Каран је сврстан уз Мацуре само из разлога јер му су му два хаплотипа најближа: Маринковић и Хаџиахметовић и то на различитим маркерима. Због географске блискости мислим да би Каран могао упадати у мацурски, а Хаџиахметовић у дробњачки род.

Кад тестирају више маркера и та ће се ствар разјаснити.

Небојша:
Иван Фрањо Јукић (босански фрањевац) и Стојан Новаковић су мишљења, да је презиме Каран настало од рударских кола Karren.

Тога је мишљења и Драгиша Лопашић. Народ у овој области мисли да је презиме Каран од карати (корити и казнити), а неки штавише од турске речи кара (црн). "Закопина" Карана је у Уначкој жупи, где их и сада има по продуженом презимену Карановића око 100 кућа.

Милан Карановић, "Поуње у Босанској Крајини" 1925. год

Karren је немачка реч ако се не варам? Можда су неки припадници I1 "донели" то име на Балкан, мада пре бих рекао да је у питању случајност.

Треба поменути да је Милан Карановић највероватније припадао овој хаплогрупи. Карановић је био свештеник, а потом је, као етнолог-истраживач, истражио изузетно вредну културну заоставштину великог дела крајишког подручја. Народне песме, везови, народни обичаји само су део фолклорног богатства прикупљеног у готово педесетогодишњем раду овог вредног научног радника.

Муњени Ћелић:
Више од свега би волео да је Каран ''карика која ми недостаје'', али проширење на више маркера не мора дати жељени одговор. Премда је мала вероватноћа да је Каран Z58, сличност хаплотипова са Мацурама неће нужно значити припадност мацурском роду. На основу сличности хаплотипова постојала је теорија да су Мацуре и Мерџан исти род и да су Мацуре L1237, а радило се на претпоставци заснованој на 37 маркера (Каран има 12). Такво предвиђање је пало у воду након извршених тестова на S2078, PR683 и L1237 који су показали да Мацуре не само да не припадају L1237 већ и да су два корака узводно од тог СНП-а.  Све док Каран не обави додатне тестове на S2078 и PR683, не можемо бити сигурни да ли је он од Мацура или не (основано је веровати да јесте Z63). Тек онда долазимо до вредности DYS459a - 8, која је Мацура (за L1237 је обавезно 7).
С друге стране, не знам да ли имамо назнаку да је Каран мењао славу или да је у било каквој вези са Мацурама. Да ли је Каран јавио да ће направити проширење исхода и, евентуално, додатне снипове? Ако није, претпоставке о вези Карана са Мацурама су преурањене, на моју велику жалост.
Мислим да би требали правити разврставање на основу поузданих чињеница, а не нагађања.

Синиша Јерковић:

--- Цитат: Александар I1  Октобар 23, 2014, 06:45:26 поподне ---Више од свега би волео да је Каран ''карика која ми недостаје'', али проширење на више маркера не мора дати жељени одговор. Премда је мала вероватноћа да је Каран Z58, сличност хаплотипова са Мацурама неће нужно значити припадност мацурском роду. На основу сличности хаплотипова постојала је теорија да су Мацуре и Мерџан исти род и да су Мацуре L1237, а радило се на претпоставци заснованој на 37 маркера (Каран има 12). Такво предвиђање је пало у воду након извршених тестова на S2078, PR683 и L1237 који су показали да Мацуре не само да не припадају L1237 већ и да су два корака узводно од тог СНП-а.  Све док Каран не обави додатне тестове на S2078 и PR683, не можемо бити сигурни да ли је он од Мацура или не (основано је веровати да јесте Z63). Тек онда долазимо до вредности DYS459a - 8, која је Мацура (за L1237 је обавезно 7).
С друге стране, не знам да ли имамо назнаку да је Каран мењао славу или да је у било каквој вези са Мацурама. Да ли је Каран јавио да ће направити проширење исхода и, евентуално, додатне снипове? Ако није, претпоставке о вези Карана са Мацурама су преурањене, на моју велику жалост.
Мислим да би требали правити разврставање на основу поузданих чињеница, а не нагађања.

--- Крај цитата ---

Ако бисмо вршили груписање на основу поузданих чињеница, сваки би хаплотип стајао понаособ.

Ово груписање које радим заснива се прије свега на општој блискости хаплотипа, и за неке групе веома је тешко и то урадити , јер су сви хаплотипи на овај или онај начин блиски.

Већ сам ти објаснио зашто је Каран стављен са Мацурама. Не ради се о нагађању, већ о временски веома захтјевном послу гдје настојим да испоштујем једну методологију (И1 је ништа какав проблем имам са И2а и Р1а). Значи постоји могућност да је Мацура и она није ништа мања него да није. Да знамо све СНП-ове за сваки хаплотип било би идеално, али не знамо. Груписање треба схватити као подстицај за истраживање, а не као свето слово. 

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију