Аутор Тема: Активности портала Порекло на медијима  (Прочитано 90022 пута)

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #260 послато: Јун 26, 2020, 12:47:32 поподне »
<a href="https://www.youtube.com/v/LZsSzX5JP0E" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/LZsSzX5JP0E</a>

Проверите да ли сте Викинг или Монгол... На територији Лике и Западне Босне присутан је моннголски ген... Асоцирање N хаплогрупе са Монголијом, или још горе са некаквим монголским геном, не стоји. Ајде са Сибиром би још некако могло проћи, али са Монголијом никако. Незнам да ли постоји опција да се са новинарком договори да промени ове небулозе.

Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #261 послато: Јун 26, 2020, 12:57:26 поподне »
Ово смо већ коментарисали интерно, да је испало врло лоше.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #262 послато: Јун 26, 2020, 12:58:34 поподне »
Проверите да ли сте Викинг или Монгол... На територији Лике и Западне Босне присутан је моннголски ген... Асоцирање N хаплогрупе са Монголијом, или још горе са некаквим монголским геном, не стоји. Ајде са Сибиром би још некако могло проћи, али са Монголијом никако. Незнам да ли постоји опција да се са новинарком договори да промени ове небулозе.
Помињање Монгола је само у овом наслову и без мог знања. Није речено да је на територији Лике и Западне Босне присутан монголски ген. Кад сам помињао хаплогрупу N рекао сам да је само да је највише присутна код зауралских народа. Рецимо, онај део где говорим да у Херцеговини срећем људе који имају такав изглед да их зову Кинезима и Јапанцима је истргнут из контекста (говорио сам преко 20 минута за овај снимак, а на крају је тога што сам изговорио не више од 2 минута...).
С обзиром на искуство са новинарима мислим да ту сад тешко можемо да утичемо, јер то већ отишло и линковано је са овим насловом. Понављам, нисам био упознат да ће га овако насловити.

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #263 послато: Јун 26, 2020, 01:14:10 поподне »
Помињање Монгола је само у овом наслову и без мог знања. Није речено да је на територији Лике и Западне Босне присутан монголски ген. Кад сам помињао хаплогрупу N рекао сам да је само да је највише присутна код зауралских народа. Рецимо, онај део где говорим да у Херцеговини срећем људе који имају такав изглед да их зову Кинезима и Јапанцима је истргнут из контекста (говорио сам преко 20 минута за овај снимак, а на крају је тога што сам изговорио не више од 2 минута...).
С обзиром на искуство са новинарима мислим да ту сад тешко можемо да утичемо, јер то већ отишло и линковано је са овим насловом. Понављам, нисам био упознат да ће га овако насловити.

Није речено, али записано свакако јесте, па би било добро да се барем тај део измени ако се већ наслов не може:


Ван мреже Зрно

  • Помоћник уредника
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2334
  • R1b>Z2705>BY200954
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #264 послато: Јун 26, 2020, 01:16:07 поподне »
Убудуће се заиста треба уздржати од неких прича, ма колико интересантне биле. Посебно косих очију.

Ван мреже Јовица Кртинић

  • Помоћник уредника
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 4187
  • Нема ни могућег ако не желимо немогуће!
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #265 послато: Јун 26, 2020, 01:46:16 поподне »
Питала ме је да ли се присуство те зауралске генетике може приметити и у изгледу људи...  Мислим да то по себи није проблем. Ово што је ставила потпис за монголски ген нисам видео, само сам поново преслушао шта сам говорио. Слажем се да је испод сваке критике, али шта да се ради. Тек ово сад није могуће променити, јер би значило да поново све треба монтирати...

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #266 послато: Јун 26, 2020, 02:16:24 поподне »
Питала ме је да ли се присуство те зауралске генетике може приметити и у изгледу људи...  Мислим да то по себи није проблем. Ово што је ставила потпис за монголски ген нисам видео, само сам поново преслушао шта сам говорио. Слажем се да је испод сваке критике, али шта да се ради. Тек ово сад није могуће променити, јер би значило да поново све треба монтирати...

Možemo se na našem Portalu ograditi od tog dela...
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #267 послато: Јун 26, 2020, 02:27:28 поподне »
Питала ме је да ли се присуство те зауралске генетике може приметити и у изгледу људи...  Мислим да то по себи није проблем. Ово што је ставила потпис за монголски ген нисам видео, само сам поново преслушао шта сам говорио. Слажем се да је испод сваке критике, али шта да се ради. Тек ово сад није могуће променити, јер би значило да поново све треба монтирати...

Али је упитно да ли то долази од N2-P189.2, а тако је бар презентовано у овом тексту. Генерално се (барем у нашим текстовима) треба оградити од тог повезивања изгледа и Y-ДНК хаплогрупа, пошто смо се уверили да не постоји научно упориште за тако нешто. За овакве ствари би могли евентуално да се "ухвате" неки који већ имају пик на Порекло. Да не би критиковали превише, слажемо се сви да је испало чудно, али је битно да се препозна где је "проблем" и да се убудуће такве замке избегавају.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #268 послато: Јун 26, 2020, 03:43:00 поподне »
...
Генерално се (барем у нашим текстовима) треба оградити од тог повезивања изгледа и Y-ДНК хаплогрупа, пошто смо се уверили да не постоји научно упориште за тако нешто.
...

Тако је. Ова тврдња је чврста као стена.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Đorđo

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 775
  • shí shì qiú shì
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #269 послато: Јун 26, 2020, 05:20:50 поподне »
Ово је већ милионити пут да се дешава иста ствар, 99% новинара не разуме основне ствари о генетичкој генеалогији и само хоће да направе што провакативнији прилог са бомбастичним насловом типа "10% Срба има викиншки ген", "15% Срба има келтски ген", "50% Срба има илирски ген", "5% Срба има монголски ген" и слично... ја то немам живаца да гледам и читам, и гостовањем код таквих новинара се само нарушава кредибилитет друштва

Ван мреже Златан

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 553
  • Y: E-V13>А18833>А9739
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #270 послато: Јун 26, 2020, 05:32:22 поподне »
Ово је већ милионити пут да се дешава иста ствар, 99% новинара не разуме основне ствари о генетичкој генеалогији и само хоће да направе што провакативнији прилог са бомбастичним насловом типа "10% Срба има викиншки ген", "15% Срба има келтски ген", "50% Срба има илирски ген", "5% Срба има монголски ген" и слично... ја то немам живаца да гледам и читам, и гостовањем код таквих новинара се само нарушава кредибилитет друштва

Обичан новинар нема потребе да се разуме у популациону генетику, јер по струци и јесте новинар. Наслов је ту да привуче читаоца (то је његов посао), тако да лично с таквим насловима немам ништа против, ако се касније у тексту или у самом интервју јасно и правилно поставе ствари. Као и у свему у животу, мора се наћи баланс.

Цела наша материја би особи ван ДНК теме била "шпанско село", ако би почели да баратамо да процентима, терминологијом, SNP, STR, TMRCA и инсистирати до краја на неким детаљима. А ако већ идемо на ТВ, значи да желимо да привучемо обичног човека на ДНК тест. Такав ће се пре опробати на ДНК тест да провери има ли у њему генетике Викинга, а шта је маркер и који му је терминални СНП, то ће многима бити последња рупа на свирали.

Пробајте у свом окружењу и видећете да ћете 90% људи изморити с том терминологијом за два минута. Људи с телевизије имају нешто другачији интерес од нас. Њима је гледаност просечног човека примарна, и заред ње се могу жртвовати неки детаљи.

По мени, само требамо разумети да готово у свему постоји одређени конфликт интереса и уколико је сукобљавање истих за обе стране до одређене тачке прихватљиво, онда можемо ићи на такве активности у медијима.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #271 послато: Јун 26, 2020, 06:36:26 поподне »
Iskreno, ako je razgovor trajo dvadesetak minuta Jovica joj nije dao mnogo materijala koji bi mogla iskoristiti. Recimo, nije mogla da stavi u naslov:"Srbi potomci Vinčanaca!!!" (ili Lepenaca, princip je isti). Nema ni Kelta kao još jednog zanimljivog plemenskog identiteta. Germani nisu popularni pa ništa o Gotima, tako da su joj ostali Vikinzi i Mongoli kao najpoznatije plemenske grupe za koje zna prosečan Srbin a na koje nije ljut. Obradila je i važnu temu međusobnog odnosa turske i srpske genetike što je isto zanimljivo prosečnom Srbinu. Taman da zaradi dnevnicu.

Bar niko nije napisao :"Bliskoistočni migranti su među nama!!! Već čine 5-10% stanovništva!!! I Zdravko Čolić je jedan od njih!!!" Tako da sam ja zadovoljan

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #272 послато: Јун 26, 2020, 06:56:01 поподне »
Bar niko nije napisao :"Bliskoistočni migranti su među nama!!! Već čine 5-10% stanovništva!!! I Zdravko Čolić je jedan od njih!!!" Tako da sam ja zadovoljan
А Бајага? (N2-P189.2) Није тек тако написао давно овај текст  :D :
Duvaju promaje kroz vrata naroda
tuda smo prosli mi jos davno nekada
« Последња измена: Јун 26, 2020, 07:01:05 поподне ДушанВучко »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #273 послато: Јун 26, 2020, 07:07:21 поподне »
Обичан новинар нема потребе да се разуме у популациону генетику, јер по струци и јесте новинар. Наслов је ту да привуче читаоца (то је његов посао), тако да лично с таквим насловима немам ништа против, ако се касније у тексту или у самом интервју јасно и правилно поставе ствари. Као и у свему у животу, мора се наћи баланс.

Цела наша материја би особи ван ДНК теме била "шпанско село", ако би почели да баратамо да процентима, терминологијом, SNP, STR, TMRCA и инсистирати до краја на неким детаљима. А ако већ идемо на ТВ, значи да желимо да привучемо обичног човека на ДНК тест. Такав ће се пре опробати на ДНК тест да провери има ли у њему генетике Викинга, а шта је маркер и који му је терминални СНП, то ће многима бити последња рупа на свирали.

Пробајте у свом окружењу и видећете да ћете 90% људи изморити с том терминологијом за два минута. Људи с телевизије имају нешто другачији интерес од нас. Њима је гледаност просечног човека примарна, и заред ње се могу жртвовати неки детаљи.

По мени, само требамо разумети да готово у свему постоји одређени конфликт интереса и уколико је сукобљавање истих за обе стране до одређене тачке прихватљиво, онда можемо ићи на такве активности у медијима.

Тако је....

И мора се водити рачуна којој се циљној групи обраћате.
По мени - мислим да широке народне масе ако не потичу од Словена (опција А), онда би да потичу од староседелаца - али не било којих - него од Винчанаца по могућству (опција Б). Мене то ништа не чуди. Закон тла и крви је исконски. А има и до менталитета.

Кад им поменете неке друге опције - мислим да пола њих не разуме шта причате (и зашто им то причате), ако разуме - не прихвата јер нарушава њихову представу о пореклу ...

 Моје лично мишљење је да треба бити врло опрезан и обазрив приликом наступа у медијима ...

А надам се (и стрепим) да се нећемо сутра делити по хаплогрупама....

Иначе и пре ГГ у нашем народу (тако је и код других народа) људи су примећивали разлике међу собом у изгледу (светлопути, тамнопути, високи, ниски, широког лица, уског лица, косе очи, спуштене веђе и др.) и карактеру (темпераментни, пргави, мирни, опуштени ...). И приписивали су то мешању крви тј. народа. То је свака баба знала да уочи и каже чак и ако је била неписмена...
« Последња измена: Јун 26, 2020, 07:09:13 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Uzi

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1644
  • N2-P189.2>FT182494>FGC28435
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #274 послато: Јун 26, 2020, 07:08:16 поподне »
Обичан новинар нема потребе да се разуме у популациону генетику, јер по струци и јесте новинар. Наслов је ту да привуче читаоца (то је његов посао), тако да лично с таквим насловима немам ништа против, ако се касније у тексту или у самом интервју јасно и правилно поставе ствари. Као и у свему у животу, мора се наћи баланс.

Цела наша материја би особи ван ДНК теме била "шпанско село", ако би почели да баратамо да процентима, терминологијом, SNP, STR, TMRCA и инсистирати до краја на неким детаљима. А ако већ идемо на ТВ, значи да желимо да привучемо обичног човека на ДНК тест. Такав ће се пре опробати на ДНК тест да провери има ли у њему генетике Викинга, а шта је маркер и који му је терминални СНП, то ће многима бити последња рупа на свирали.

Пробајте у свом окружењу и видећете да ћете 90% људи изморити с том терминологијом за два минута. Људи с телевизије имају нешто другачији интерес од нас. Њима је гледаност просечног човека примарна, и заред ње се могу жртвовати неки детаљи.

По мени, само требамо разумети да готово у свему постоји одређени конфликт интереса и уколико је сукобљавање истих за обе стране до одређене тачке прихватљиво, онда можемо ићи на такве активности у медијима.

Проблем је у томе што се у овом случају то није десило.

Iskreno, ako je razgovor trajo dvadesetak minuta Jovica joj nije dao mnogo materijala koji bi mogla iskoristiti. Recimo, nije mogla da stavi u naslov:"Srbi potomci Vinčanaca!!!" (ili Lepenaca, princip je isti). Nema ni Kelta kao još jednog zanimljivog plemenskog identiteta. Germani nisu popularni pa ništa o Gotima, tako da su joj ostali Vikinzi i Mongoli kao najpoznatije plemenske grupe za koje zna prosečan Srbin a na koje nije ljut. Obradila je i važnu temu međusobnog odnosa turske i srpske genetike što je isto zanimljivo prosečnom Srbinu. Taman da zaradi dnevnicu.

Bar niko nije napisao :"Bliskoistočni migranti su među nama!!! Već čine 5-10% stanovništva!!! I Zdravko Čolić je jedan od njih!!!" Tako da sam ja zadovoljan


Шта онда није ставила да ли носите ген Индијанаца? Код њих има толико хаплогрупе N ко код Монгола. Тако би онда могли поставити, да у било ком народу где се појави нека хаплогрупа, да Срби носе ген тог народа.
Ајде да барем стави сибирски ген, јер тамо има највише хаплогрупе N, или кинески ген, где је N хаплогура и настала... Али где нађе ову Монголију која везе са везом нема.

Ван мреже Exiled

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2394
  • ПХ908>А20333>FT14649>FT175994
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #275 послато: Јун 26, 2020, 07:32:19 поподне »
Постоји у савременом свјету па и у свакој врсти издаваштва а самим тим и медија термин под називом"ауторизација".Па како не би долазило до високоумних интерпретација којекаквих,назови,стручњака и новинара лепо се одради ауторизација  и готова прича...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #276 послато: Децембар 17, 2020, 04:05:15 поподне »
Кратак видео-прилог у емисији "Добро јутро Војводино" РТВ Војводине о Српском ДНК пројекту:

<a href="https://www.youtube.com/v/kfEV-RfCR38" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/kfEV-RfCR38</a>
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Витомир Радовић

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 381
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #277 послато: Децембар 17, 2020, 08:00:19 поподне »
Кратак видео-прилог у емисији "Добро јутро Војводино" РТВ Војводине о Српском ДНК пројекту:

<a href="https://www.youtube.com/v/kfEV-RfCR38" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/kfEV-RfCR38</a>

Одлично Никола, свака част.

Ван мреже Platin

  • Одбор за архивистику
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 981
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #278 послато: Децембар 17, 2020, 09:17:49 поподне »
Добар прилог :)

Надамо се да ћемо видети још материјала :)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7223
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Активности портала Порекло на медијима
« Одговор #279 послато: Децембар 17, 2020, 09:24:05 поподне »
Кратак видео-прилог у емисији "Добро јутро Војводино" РТВ Војводине о Српском ДНК пројекту:

<a href="https://www.youtube.com/v/kfEV-RfCR38" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/kfEV-RfCR38</a>
Браво рођо, само напред! :)