ДНК порекло > Српски ДНК пројекат

Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту

<< < (1700/1868) > >>

Небојша:
Бајић, Ђурђевдан, Брајићи, Горњи Милановац, J2a-Z6055>Y14439

У литератури се о Бајићима каже следеће:

Бајићи, славе Ђурђевдан. Пореклом су из Пиве; мисле да су од истог рода од кога је био Бајо Пивљанин. Казују да је Бајо имао три сина и да су сва тројица напустили Пиву, па је један остао у Богданици, друго отишао у Београдски округ (Смрдљиковац) а трећи – Милић – остао овде, под Сувобором. Имао је стоке и бирао је планину. Населио се најпре у Потоку и подигао кулачу. Тврде да су од истог рода и Бајићи* у Јабучју, у Посавско-тамнавском срезу, а да их има од тог рода и у Мачви. Неки су се одавде доцније одселили у Стублине код Обреновца. Досељење Бајића у Брајиће пада у 18. век, јер је предак (Милић?) био четврти – чукундеда Радоша Бајића, рођеног 1898. године. Дуго су чували „текне“ (корито) за мешење хлеба, донето из Црне Горе. На договру у Такову 1815. године учествовао је и Радован Бајић из Брајића.
https://www.poreklo.rs/2014/12/15/poreklo-prezimena-selo-brajici-gornji-milanovac/

Много је изгледније да су ови Бајићи старином из Дробњака. Генетички се сасвим уклапају у добро профилисани род Дробњака J2a-Y14439. Блиски су им практично сви тестирани из овог рода (они су иначе међусобно сви јако блиски). Вредност 29 на маркеру 389II тестирани дели са Сатарићем из Лучана. На простору Лике и Херцеговине, припадници овог рода славе доминатно Јовањдан и нешто слабије Ђурђевдан, на простору Западне Србије Никољдан, Јовањдан и Ђурђевдан. На простору Дробњака - Аранђеловдан.

Код Бајића може бити да је Ђурђевдан преслава из Дробњака. Још неке исељене дробњачке породице у матици славе Аранђеловдан, а по Србији Ђурђевдан, добар пример су чувени Караџићи.

Стабло J-Y14439: https://www.yfull.com/tree/J-Y14439/

Ово је иначе још једна у низу српских подграна, која показује везу ка миграционом путу: Бугарска-ЈИ Србија-Херцеговина-Стари Влах-Крајина (или обрнуто). Треба нагласити да је значајно заступљенија у динарској зони.

Radul:

--- Цитат: Небојша  Јун 15, 2022, 02:18:03 поподне ---Бајић, Ђурђевдан, Брајићи, Горњи Милановац, J2a-Z6055>Y14439

--- Крај цитата ---

За потпуну спознају препоручујем док је на попусту 249Е:
https://dantelabs.com/products/whole-genome-sequencing

или за 299$
https://nebula.org/whole-genome-sequencing-dna-test/

Иван Вукићевић:
Кузмановић, Алимпијевдан, Осипаоница, Смедерево, E-V13>Z1057

Са претходно тестираним Кузмановићем из истог места има потпуно поклапање на 17 маркера. Хаплотип тестираног поседује карактеристичне вредности маркера DYS390=23 и DYS385=15. На четири маркера се разликује од Шкера из Придвораца код Требиња, али се не може говорити о некој ближој вези пошто не деле карактеристичне вредности маркера.

Тестирани Кузмановић нема предање о даљем пореклу, док је претходно тестирани Кузмановић из истраживања САНУ навео да му је предак био Влах из Источне Србије.

Иван Вукићевић:
Кокора, Никољдан, Бранешци (заселак Оцка Гора), Чајетина, E-V13>Z5017>CTS9320>Y30991>Z38456

Припада роду Г из табеле Српског ДНК пројекта. Потпуно поклапање на 23 маркера има са следећим припадницима овог рода:
- Радовић, Никољдан, Крушевац
- Радуновић, Никољдан, Фармаци/Подгорица

Тестирани је навео да Кокоре потичу из Кокорине, села које се налази између Гацка и Невесиња, те да им је старо презиме Поповић. У етнографској литератури се не помињу Поповићи у овом селу, нити их су тамо пописани 1991. године, али зато у суседном селу Сливља живе Игњатовићи који такође припадају овом генетичком роду. Резултат је објављен у оквиру акције Светски ДНК месец 2022:


--- Цитат: Иван Вукићевић  Јун 26, 2022, 02:49:14 пре подне ---75. Игњатовић, Никољдан, Сливља, Гацко, E-V13>Z5017>CTS9320>Y30991>Z38456

Припада роду Г из табеле Српског ДНК пројекта. Најближа поклапања има са Мирковићем из Истока у Метохији (22/23), који према предању потиче из Подгорице, Радовићем из Крушевца (21/23) и Радуновићем из Фармака код Подгорице (21/23). За овај род је карактеристична снижена вредност маркера DYS456=15. Радовић и Радуновић такође славе Никољдан, док Мирковић слави Митровдан.

Тестирани је навео два предања о пореклу своје породице. Према устаљеном предању потичу од Игњата, сина Светозара Црногорца, који је пореклом из Комана у Црној Гори. Према другом предању потичу од Миљанића из Бањана. С обзиром да Миљанићи припадају хаплогрупи I1, а да тестирани има генетичке сроднике из најближе околине Комана, може се закључити да је прво предање тачно.

Матица овог рода је очито на подручју Љешанске нахије и суседних Комана.

--- Крај цитата ---

Хаплотипови Кокоре и Игњатовића се разликују на свега два маркера. Очито су били део исте миграције из околине Подгорице.

Црна Гуја:
Вукотић, Јовањдан, Мрчајевци, Чачак

Припада хаплогрупи R1a-Z280, док се млађа подграна не може поуздано утврдити на овом броју маркера. Вукотић се хаплотипом најбоље уклапа у родове Е1 и Е2, који имају практично идентичан хаплотип, а разликују се на основу славе и географске распрострањености. Род Е1 одликује слава Јовањдан и распрострањеност махом на подручју Шумадије, Старог Влаха, Срема и Брда, док тестирани из рода Е2 славе Аранђеловдан и пореклом су из нешто јужнијих крајева (Расина, Понишавље, Врањско Поморавље). Вукотић поседује две вредности које одударају од модала, DYS385=11-15 и нешто нижа вредност на брзомутирајућем маркеру DYS576=16. Најближе поклапање има са Ристићем из Греваца код Крушевца (Аранђеловдан) и Гавриловићем из Новака код Александровца (Јовањдан), од првог се разликује на 2 од 23, а од другог на 2 од 17 упоредивих маркера. На 3 од 23 маркера разликује се од Лазовића из Корита код Бијелог Поља (Јовањдан), Вучковића из Вртишта код Ниша (Аранђеловдан) и Пешића из Јовца код Владичиног Хана (Аранђеловдан), а на 4 од 23 од Берисавца из Гараша код Аранђеловца (Јовањдан). Тестирани је у упитнику навео да су према породичном предању даљим пореклом из Црне Горе, и да им је старије презиме било Вуковић. С обзиром на блискост хаплотипа и исту славу са Лазовићем из Корита код Бијелог Поља, ово предање би заиста могло бити истинито. С обзиром да се млађа подграна не може поуздано утврдити, Вукотићу свакако препоручујем дубинско тестирање помоћу WGS или BigY-700 теста, чиме би се јасно генетички профилисала читава ова група горенаведених фамилија које припадају родовима Е1 и Е2.

Навигација

[0] Индекс порука

[#] Следећа страна

[*] Претходна страна

Иди на пуну верзију