Аутор Тема: Препорука потребна  (Прочитано 961 пута)

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Препорука потребна
« послато: Октобар 07, 2022, 01:16:02 поподне »
Урадио бих неки од аутосомалних тестова па тражим од вас препоруку шта је тренутно најпаметније поручити, пошто видим да тестови неких компанија уопште не стижу у Србију.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Препорука потребна
« Одговор #1 послато: Октобар 07, 2022, 01:27:21 поподне »
Препоручујем MyHeritage, кад буде на попусту.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Препорука потребна
« Одговор #2 послато: Октобар 07, 2022, 02:02:38 поподне »
FamilyFinder тест компаније FamilyTreeDNA (FTDNA) такође стиже у Србију, на попусту је слична цена као и код MyHeritage, а резултати се могу додатно послати и на MyHeritage (као и на GedMatch). Предност овог теста у односу на MyHeritage је што се касније може лако докупити и Y-STR тест (37, 111) или Big Y-700, без поновног слања узорка у лабораторију.

Међутим, много је бољи избор приштедети још мало новца и поручити Dante Labs WGS тест за $199 (надамо се да ће бити та цена за "црни петак"), јер из целог генома се лако направе аутозомални фајлови у свим могућим форматима (23andMe, Ancestry, MyHeritage, FTDNA).

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Препорука потребна
« Одговор #3 послато: Октобар 07, 2022, 02:24:48 поподне »
FamilyFinder тест компаније FamilyTreeDNA (FTDNA) такође стиже у Србију, на попусту је слична цена као и код MyHeritage, а резултати се могу додатно послати и на MyHeritage (као и на GedMatch). Предност овог теста у односу на MyHeritage је што се касније може лако докупити и Y-STR тест (37, 111) или Big Y-700, без поновног слања узорка у лабораторију.

Међутим, много је бољи избор приштедети још мало новца и поручити Dante Labs WGS тест за $199 (надамо се да ће бити та цена за "црни петак"), јер из целог генома се лако направе аутозомални фајлови у свим могућим форматима (23andMe, Ancestry, MyHeritage, FTDNA).

Znaci iz testa celog genima mogu da se naprave autosomalni fajlovi? Na koji nacin i kako sa tim formatima pristupiti bazama gde svoje rezultate uporedjujete sa drugim testiranim osobama? Pitam jer trenutno mi obradjuju wgs u Dante Labs, nisam znao da iz tog testa mogu bilo sta sa autosomalnim informacijama da izvadim.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Препорука потребна
« Одговор #4 послато: Октобар 07, 2022, 03:28:37 поподне »
Znaci iz testa celog genima mogu da se naprave autosomalni fajlovi? Na koji nacin i kako sa tim formatima pristupiti bazama gde svoje rezultate uporedjujete sa drugim testiranim osobama? Pitam jer trenutno mi obradjuju wgs u Dante Labs, nisam znao da iz tog testa mogu bilo sta sa autosomalnim informacijama da izvadim.

Када буде завршено секвенвцирање у Dante Labs, јавите се, па ћу вам ја или већ неко ко има инсталиран WGS Extract, изгенерисати аутозомалне фајлове у свим постојећим форматима.

Фајлови се онда могу учитати (upload) на MyHeritage, FTDNA и GedMatch (на прва два је потребно доплатити нешто ситно након анализе, да би се откључала пуна функционалност, као када се директно преко њих уради аутозомални тест).

Ван мреже Ивица Јовановић

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 882
  • J-L70 > J-Z40772* mdDNA:HV-b15a
Одг: Препорука потребна
« Одговор #5 послато: Октобар 07, 2022, 03:47:51 поподне »
Када буде завршено секвенвцирање у Dante Labs, јавите се, па ћу вам ја или већ неко ко има инсталиран WGS Extract, изгенерисати аутозомалне фајлове у свим постојећим форматима.

Фајлови се онда могу учитати (upload) на MyHeritage, FTDNA и GedMatch (на прва два је потребно доплатити нешто ситно након анализе, да би се откључала пуна функционалност, као када се директно преко њих уради аутозомални тест).

Хоћу, хвала унапред.
Милутин Бранковић, 4. ескадрон Коњичке дивизије. Крф 26.04.1916.
Сава Питић, 13. Пук. Острво Видo 24.01.1916.
Сима Мијуцић, 9. пешадијски пук. Браунау 1917.

Ван мреже Skalica

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Препорука потребна
« Одговор #6 послато: Октобар 07, 2022, 10:45:02 поподне »
FamilyFinder тест компаније FamilyTreeDNA (FTDNA) такође стиже у Србију, на попусту је слична цена као и код MyHeritage, а резултати се могу додатно послати и на MyHeritage (као и на GedMatch). Предност овог теста у односу на MyHeritage је што се касније може лако докупити и Y-STR тест (37, 111) или Big Y-700, без поновног слања узорка у лабораторију.


Moje poštovanje.
Na koji način se ovo radi.
Ne poznajem engleski pa mi je potrebna pomoć u komunikaciji sa компанијom FamilyTreeDNA.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Препорука потребна
« Одговор #7 послато: Октобар 08, 2022, 08:00:14 пре подне »
Појасните на шта мислите када кажете ”на који начин се ово ради?”

Да ли имате већ FamilyFinder тест и налог на FTDNA?

Ван мреже Никац

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 938
Одг: Препорука потребна
« Одговор #8 послато: Октобар 08, 2022, 02:14:27 поподне »
Урадио бих неки од аутосомалних тестова па тражим од вас препоруку шта је тренутно најпаметније поручити, пошто видим да тестови неких компанија уопште не стижу у Србију.

MyHeritage има много бољу анализу и листу поклапања од FTDNA. FTDNA зато зна бити нешто јефтинији кад је сезона попуста.

Код FTDNA након аутосомалног теста можеш купити и y-днк и мт-днк тест без слања новог узорка, то би била нека предност. Али теби то не треба јер већ имаш WGS.

Могуће је пребацити податке с FTDNA на MyHeritage, и обрнуто, за малу накнаду, која је још јефтинија кад је сезона попуста.

Ти имаш WGS тест, па можеш пребацити податке и на FTDNA и на MyHeritage, и касније откључати пуне резултате ако желиш. На MyHeritage се резултати могу откључати бесплатно једном годишње.

Да немаш WGS, можда би најисплативије било купити FTDNA, па пребацити на MyHeritage.

Ван мреже Skalica

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Препорука потребна
« Одговор #9 послато: Октобар 08, 2022, 10:59:47 поподне »

Да ли имате већ FamilyFinder тест и налог на FTDNA?
[/quote]

Da testiran sam na 37 markera. Što dalje, kako provjeriti da li postoje ostali markeri do 111, .... Ne znam na koji način provjeriti.

Ван мреже Драган Обреновић

  • Члан Управног одбора
  • Истраживач
  • *
  • Поруке: 955
  • R1b-U152>FTA27217
Одг: Препорука потребна
« Одговор #10 послато: Октобар 08, 2022, 11:30:09 поподне »
Da testiran sam na 37 markera. Što dalje, kako provjeriti da li postoje ostali markeri do 111, .... Ne znam na koji način provjeriti.

Чини се да сте потпуни почетник у свему овоме. Кажете да сте слаби са енглеским језиком, али пробајте уз помоћ Google Translate или неког сличног сервиса да прочитате за почетак:

https://help.familytreedna.com/hc/en-us/categories/1500001398742-Types-of-DNA-Tests

https://dna-explained.com/y-dna-resources/

Све у свему, ако вас родословље и генетичка генеалогија занимају, нема магичне пречице - неопходно је да инвестирати време и труд да уђете у материју до нивоа који вам омогућава да даље сами истражујете. Практично сви ми на овом форуму смо прошли тај пут :)