Аутор Тема: Poreklo prezimena Stoiljković  (Прочитано 6039 пута)

Lazar Stailkovic

  • Гост
Poreklo prezimena Stoiljković
« послато: Фебруар 05, 2016, 10:27:56 пре подне »
Ja sam Lazar i prezivam se Stailković.To prezime imam zato što su kod mog dede Albanci promenili slovo.Dok kod brata od mog dede on se preziva Stoiljković i kaže da je to matično prezime.Ako jeste želim da vidim odakle sam poreklom.Samo znam nadimak moje porodice,a to su Ljumci.Živeli na Kosovu selo Draganac.Narod im je dao naziv Ljumci,zato što dolaze iz Ljume Crna Gora.Neki moj Čukun deda se zvao Stoiljko i ubio je nekog Albanca i pobegao.Bacio ga je u potok.Taj potok se zove Stoiljkov potok.Krenuo je posle ka Kosovu.Slavimo Sv.Arhangela.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Poreklo prezimena Stoiljković
« Одговор #1 послато: Фебруар 05, 2016, 11:05:11 пре подне »
Љума је племе и област у северној Албанији. Није ми познато да у Црној Гори постоји место са таквим називом.

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Poreklo prezimena Stoiljković
« Одговор #2 послато: Фебруар 05, 2016, 11:07:07 пре подне »
Ja sam Lazar i prezivam se Stailković.To prezime imam zato što su kod mog dede Albanci promenili slovo.Dok kod brata od mog dede on se preziva Stoiljković i kaže da je to matično prezime.Ako jeste želim da vidim odakle sam poreklom.Samo znam nadimak moje porodice,a to su Ljumci.Živeli na Kosovu selo Draganac.Narod im je dao naziv Ljumci,zato što dolaze iz Ljume Crna Gora.Neki moj Čukun deda se zvao Stoiljko i ubio je nekog Albanca i pobegao.Bacio ga je u potok.Taj potok se zove Stoiljkov potok.Krenuo je posle ka Kosovu.Slavimo Sv.Arhangela.

Атанасије Урошевић бележи да сте пореклом из Љуме у северној Албанији.

Драганац
Љумци (7 к., св. Аранђео); досељени из Љуме ускоро после Марковаца. Прво су се настанили у Бобовнику (Огоште), па су потом прешли у Драганац. Марковци су према Урошевићи досељени око 1790. године, а твоји Љумци су се после Марковца доселили у Драгинац из једног околног села Бобовник а у том селу сте дошли из Љуме.

Имате и сроднике у Мозгову
Љумци (9 к., св. Арханђео); пресељени око 1860. године из истоименог рода у Драганцу.

Подаци су из 1930. године из монографије А. Урошевића. "Новобрдска Крива Река".

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Poreklo prezimena Stoiljković
« Одговор #3 послато: Фебруар 05, 2016, 11:24:23 пре подне »
У охридском селу Годијве (Дебарца) постоји група македонских родова, која такође носи име "Љумци". Име су им дали околни становници зато што сви потичу од досељеника "са северо-западне стране".

(Српска академија наука и уметности, балканолошки институт, 1986)

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Poreklo prezimena Stoiljković
« Одговор #4 послато: Фебруар 05, 2016, 12:06:48 поподне »
Ja sam Lazar i prezivam se Stailković.To prezime imam zato što su kod mog dede Albanci promenili slovo.Dok kod brata od mog dede on se preziva Stoiljković i kaže da je to matično prezime.Ako jeste želim da vidim odakle sam poreklom.Samo znam nadimak moje porodice,a to su Ljumci.Živeli na Kosovu selo Draganac.Narod im je dao naziv Ljumci,zato što dolaze iz Ljume Crna Gora.Neki moj Čukun deda se zvao Stoiljko i ubio je nekog Albanca i pobegao.Bacio ga je u potok.Taj potok se zove Stoiljkov potok.Krenuo je posle ka Kosovu.Slavimo Sv.Arhangela.

На основу твог презимена Стоиљковић/Стаилковић неможеш да истражујеш своје порекло. Зато што носиш презиме по претку који је живео пре четири, пети колена, дакле по чукундеди, наврндеди или евентуално по курђелу. И тај твог предак Стоиљко је живео током 19. века, а можда умро почетком 20. века или пре Другог светског рата и после његове смрти сте формирали презиме Стоиљковић. Ти сигурно имаш и друге сроднике које носе друга презимена по њиховим најближим директним прецима, а у сродству сте по мушкој линији, лако то можеш да утврдиш ако знаш поуздано родослов бар 200 година уназад.

Дакле, ваш најстарији родовски надимак је Љумац/Љумци. Ко су ти Љумци? А. Урошевић је забележио око 1930. године да сте пореклом из Љуме у сверној Албанији. Војинена каже да је то неко племе Љума, ја нисам баш неки познавалац становништва Албаније и шиптарских племена. Све указује да сте пореклом одатле, а могуће је и да имате шиптарско порекло. Друга варијанта око вашег презимена би могла бити да нисте пореклом из Љуме, већ да сте тај родовски надимак покупили негде где сте живели близу досељених Шиптара, они би могли бити пореклом из Љуме и њихова махала се можда звала Љума и пошто су ваши стари живели близу те махале и по исељавању из тог села, локално становништво Бобовника или Драганца  ваше претке је прозвало Љумцима иако можда и нисте пореклом из Љуме, и временом код ваших предака је на основу тог родовског надимка Љумци повезано да сте порекло из Љуме, а надимак сте добили по топониму, навео сам ти пример што немора да значи да је тачан. 

Само ДНК анализа може да ти помогне да сазнаш којег си порекла и са кога си делио исте претке уназад пар стотина и више хиљаду година. Помоћу ДНК анализа сазнао би своје далеко прапорекло. Уколико си заинтересован за ДНК анализу? И можеш да приустиш 8500 динара толико кошта ДНК тест на 23 маркера са попустом преко Друштво Српских родословаца.

Ево табеле тестираних појединаца широм бивше Југославије: http://www.dnk.poreklo.rs/naslovna/

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Poreklo prezimena Stoiljković
« Одговор #5 послато: Фебруар 05, 2016, 12:39:56 поподне »
Na Baniji se kaže "ljumati" kad neko teško hoda, a vidim i da je izraz u upotrebi i u Bosanskoj krajini i u Bukovici.

http://www.znanje.org/lektire/i22/04/02iv0409/rijecnik.htm

Kaplan Burović u recenziji knjige:"Imena i prezimena u Crnoj Gori" daje jedno zanimljivo tumačenje prezimena Ljuma

Цитат
-LJUMA, LJUMIJA.- Pejović pretendira: „alb. rijeka, sreća, blažena; ljumati tromo hodati“. Luma je oblast u Albaniji, dok lum-i znači „reka“. Ono LJUMIJA (Verovatno LUME-LUMJA, ili LUMTIRI-JA) je žensko lično ime, koje proizilazi od apelativa lumtuni-lumturi – „sreća, blaženost“. LJUMATI ne znači ništa u alb. jeziku.

https://dijaspora.wordpress.com/2015/07/11/pejovic-sekula-imena-i-pezimena-u-crnoj-gori-i-njihova-znacenja-ulcinj-2007-pise-prof-dr-kaplan-burovic-akademik/

Na žalost nemam pri ruci latinski rečnik da potražim neki sličan izraz kod Latina. Postoji prezime Loma, ali ne znam njegovo poreklo.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Poreklo prezimena Stoiljković
« Одговор #6 послато: Фебруар 05, 2016, 12:43:18 поподне »
Обзиром да постоје подаци о пореклу ваше породице које је објавио Атанасије Урошевић нема сумње да су твоји претци дошли из тог места. Да ли им је то била само успутна станица у којој су се можда задржали неки временски период довољан да због тога у новом месту насељења добију надимак Љумци, или су можда и по ''крви'' из племена Љума, одговор можеш добити само уколико урадиш ДНК тест. Оно што мени упада у очи је то да је ваше презиме настало од личног мушког имана Стоил/Стаил, које нипошто нема основу у албанском језику нити оно као такво постоји код албанаца. Барем ја тако мислим. Време вашег досељења у село Драганац из села Бобовник, у коме сте највероватније и добили надимак Љумци јер сте претходно у њега доселили из Љуме, је према забележеним подацима изгледа било на почетку 19. века. Ако је тачно то предање које је сачувано у твојој породици да је тај Стоилко убио неког Албанца, бацио га у поток и одселио у новобрдсу Криву Реку односно у Бобовник па у Драганац, то онда наводи на помисао да је ближе логици да можда нисте по пореклу и по крви припадници племена Љума већ да сте можда у непосредној области или у самом племену Љума само боравили неко време, што је касније било довољан разлог да у новом насељу добијете тај надимак. Иначе би тај твој предак који је доселио из Љуме сигурно имао неко несловенско име или бар надимак од неког албанског имена, а не Стоилко. Албански пребези су обично били отпорни у смислу губљења ентитета барем у неколико генерација, па је због тога неретко у њиховим презименима остајао ''траг'' са албанским призвуком.   

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Poreklo prezimena Stoiljković
« Одговор #7 послато: Фебруар 05, 2016, 12:56:27 поподне »
Vidim da u okrugu Luma u Albaniji živi dosta Goranaca pa je moguće da je predak pobegao od islamizacije i albanizacije u tom kraju. Takođe, na jednom sajtu sam pročitao da Kun govoreći o nordidima u Albaniji kaže da ih najviše živi u okrugu Luma.
I ja toplo preporučujem genetsko testiranje.  Dobrodošao na Poreklo. :)

Lazar Stailkovic

  • Гост
Одг: Poreklo prezimena Stoiljković
« Одговор #8 послато: Фебруар 05, 2016, 04:45:25 поподне »
Kad su krenuli posle sela Ogošta.Taj moj predak Stoiljse zaustavio i on  imao dvojicu braće Tasa i još  jednog brata Maksa tako se zove.Tasa je krenuo severnije i njihovo prezime je Tasić,a Maksa Maksimović.Mesto na kom su se podelili ima neki park

Lazar Stailkovic

  • Гост
Одг: Poreklo prezimena Stoiljković
« Одговор #9 послато: Фебруар 05, 2016, 05:28:19 поподне »
Hteo sam da pitam u naselju imaju neka deca i prezivaju se Stoiljković,imaju srodnike u Soko Banji i Crnoj Gori

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Poreklo prezimena Stoiljković
« Одговор #10 послато: Фебруар 05, 2016, 07:43:18 поподне »
Kad su krenuli posle sela Ogošta.Taj moj predak Stoiljse zaustavio i on  imao dvojicu braće Tasa i još  jednog brata Maksa tako se zove.Tasa je krenuo severnije i njihovo prezime je Tasić,a Maksa Maksimović.Mesto na kom su se podelili ima neki park
Да ли знаш где су се населили ти Тасићи?

Ван мреже vidoje 013

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1164
Одг: Poreklo prezimena Stoiljković
« Одговор #11 послато: Фебруар 05, 2016, 10:06:59 поподне »
 У Црној Гори изворно не постоје презимена Стаилковић, Стојиљковић. Могуће је једино да се неко са таквим презименима доселио у Црну Гору, што се не искључује. Могуће је да у Србији има и потомака неких који су поријеклом из Црне Горе, и временом се стопили са средином, па узели ново презиме. Област Љума је била насељена Србима. Опака и зла  Љума је од поарбанашених Срба. Не мора да значи да је Стаилковић, односно Сојиљковић шиптарског поријекла. Ово презиме у Старој Србији - Косову и Метохији, југу данашње   централне Србије је новијег датума, разнородно,  према вјеродостојним подацима највише око 100 година, негдје и мање. Два брата  три презимена, са чим се неће сложити неки на овом форуму.  Ово ми је лично познато, јер у Јужном Банату сам сретао таквих примјера и са другим презименима која су коријеном са југа Србије ( школе, изводи из књига рођених, венчаних, умрлих...) Каквих све уписаних презимена има, то се може  увјерити само неко ко се среће   обављањем својег  посла.  Прави пут је ДНК тестирање, што су вам предложили учесници форума.

Ван мреже Aca M

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Poreklo prezimena Stoiljković
« Одговор #12 послато: Фебруар 24, 2019, 03:38:20 пре подне »
Поздрав Лазаре, дали можда имаш сазнање како се презивао Стојиљко и како му се звао Отац. Мислим да смо сродници, ја сам Максимов потомак.

Ван мреже Слатинац

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 375
  • R1b>Z2705>BY199059*
Одг: Poreklo prezimena Stoiljković
« Одговор #13 послато: Фебруар 24, 2019, 09:34:45 пре подне »
Љумци из Драганца имају рођаке "Драганчане"  у Трнићевцу код Новог Брда.
"Драганчани (1 к., св. Арханђео); пресељени као чифчије 1840. године из Драганца, од рода Љумци. Даља старина им је као код Љумаца у Драганцу."
« Последња измена: Фебруар 24, 2019, 09:37:19 пре подне Слатинац »

Ван мреже Aca M

  • Гост
  • *
  • Поруке: 2
Одг: Poreklo prezimena Stoiljković
« Одговор #14 послато: Фебруар 24, 2019, 11:29:05 пре подне »
То знам, него покушавам да направим породично стабло,моји си из Драганца отишли у Мозгово.Према неким пописима из 1911 које сам пронашао наведено је да се Максим и Таско презивају Стојковић. Нажалост нико из моје породице нема та сазнања.

Ван мреже Lazar Stailkovic

  • Почетник
  • **
  • Поруке: 40
Одг: Poreklo prezimena Stoiljković
« Одговор #15 послато: Март 01, 2019, 10:29:15 пре подне »
Javi mi se na fejsu ili posalji mi poruku preko foruma.