Аутор Тема: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту  (Прочитано 2530363 пута)

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1440 послато: Јануар 29, 2016, 06:30:55 поподне »
Нисам га на FTDNA нашао, тако да не знам. Значи ли то да тамо постоји неки 444538 I2a из Црне Горе?

Пожељно је навести извор одакле се узимају подаци, као ИД бројеве да би се избегле забуне и пратиле могуће промене.
Познат ми је извесни Кургаш с тим ФТДНА бројем, али не и његова хаплогрупа. Можда се ради о истој особи можда и не.
Икавац

Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1441 послато: Јануар 29, 2016, 06:38:01 поподне »
Петковић Србац/Р.Српска, хг. R1a CTS3402+ Y33+ CTS8816+, Волгокарпатски

1-37
13 26 16 11 11-14 12 12 10 14 11 31 15 8-9 11 11 24 14 20 32 12-15-15-16 12 12 19-23 17 16 17 20 36-38 11 11

38-67
11 8 16-17 8 12 10 8 10 10 12 22-22 15 10 12 12 14 8 14 23 21 12 12 11 13 11 11 12 13

68-111
32 15 9 15 12 25 27 19 12 12 12 12 10 9 12 11 10 11 11 30 12 13 25 13 9 10 19 15 20 11 23 15 12 15 24 12 23 19 11 15 17 9 11 11

Odakle si izvukao ovoga Akso?

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1442 послато: Јануар 29, 2016, 07:13:11 поподне »
Odakle si izvukao ovoga Akso?

Са семаргл сајта. Петковићев кит број је: 442802

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1443 послато: Јануар 29, 2016, 09:22:52 поподне »
Хвала свима на проналажењу хаплотипова. Унесени су на табелу.

Поред ових унесен је и Вујовић/Трново/Црмница/ЦГ, слава Аранђеловдан, источна Р1б 11-11

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1444 послато: Јануар 29, 2016, 10:15:57 поподне »


Поред ових унесен је и Вујовић/Трново/Црмница/ЦГ, слава Аранђеловдан, источна Р1б 11-11

Јесу ли то они Вујовићи који имају предање да су од Војиновића (осим тога и потврде о племству)? Значи Војиновићи/Алтомановићи - источна R1b. :)

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1445 послато: Јануар 29, 2016, 10:47:44 поподне »
Јесу ли то они Вујовићи који имају предање да су од Војиновића (осим тога и потврде о племству)? Значи Војиновићи/Алтомановићи - источна R1b. :)
Тако је, то су ти Вујовићи. Још се није десило да имамо две породице које имају предање о пореклу од средњевековних Војиновића а да припадају истој хаплогрупи, Лисичићи (Поблаће, Пљевља, ЦГ) E1b1b1, Вујовићи (Трново, Црмница, ЦГ) Р1б-М269, Љешњани-Војинићи (Лијешње-Ровца, Рашко-Д.Морача) И2а Дин. Север. Да би се дошло до неког коначног закључка мораће још неке породице које такође чувају исто предање да се тестирају (Пуношевићи са Његуша, тј.  Богдановићи из Копита у Његушима, Милошевићи, Пејовићи, Марићевићи, Пајовићи, Водалије (Одаловићи), Боратовићи и Параче из  Дугог Дола у Његушима, Вујаши или Вујашевићи, Пераши и Ћоровићи из Мирца у Његушима, Ђурановићи из Дугог Дола у Његушима и Каменарима. Такође и Војиновићи из Трепче у Васојевићима чувају исто предање, а по некима и Вукчевићи из Љешанске нахије и њихови сродници Милићи и Болевићи из Љешкопоља и Аматбашићи из Скадра). Ако би смо добили барем још једну породицу која припада неком од хаплотипова као и наведене породицекоје су се тестирале, то би могло да укаже која од наведених породица има истинито предање. Сигурну потврду ко заиста потиче од Војиновића могли би пре свега добити ако би се урадио ДНК на костима из гробнице Војиновића у манастиру св. Никола у Бањи код Прибоја. Тамо су сахрањени Велики кнез Војислав Војиновић, Велики челник Димитрије, Лазар (монах Михаило) вероватно Војиновић. У том манастиру је између осталих сахрањена и ћерка војводе Младена а мајка Николе Алтомановића.
« Последња измена: Јануар 29, 2016, 11:53:24 поподне админ »

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1446 послато: Јануар 29, 2016, 10:55:47 поподне »
Тачно. Трновски Вујовићи по предању су од љуботињских Вујовића, који су били спахије у почетку турске власти и потомци Војиновића. Само, у праву је Војинена, много њих претендује да су од Војиновића, а резултати показују велико шаренило...
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1447 послато: Јануар 29, 2016, 10:58:44 поподне »
... а по некима и Вукчевићи из Љешанске нахије и њихови сродници Милићи и Болевићи из Љешкопоља...

А по неким тврдњама, ови родови вуку порекло од Немањића (Стањевићи). Неки исто порекло изводе и за Орловиће.
"Наша мука ваља за причешћа"

На мрежи vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1448 послато: Јануар 29, 2016, 11:07:27 поподне »
А по неким тврдњама, ови родови вуку порекло од Немањића (Стањевићи). Неки исто порекло изводе и за Орловиће.
Тако је, било би баш интересантно да видимо хаплотип Вукчевића. Просто ми је невероватно да од толико бројног братства Вукчевић још нико се није тестирао. Надам се да ће се ускоро и то десити.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13161
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1449 послато: Јануар 29, 2016, 11:54:43 поподне »
Било је мало ироније у мом коментару, зато што већина очекује I2a за Војиновиће. ;)

Војинена, не знам колико је веродостојно, али и Гурешићи имају неко предање о пореклу од Војиновића. Према томе и I2a DS улази у ужи избор. Ако су Војиновићи из Херцеговине пореклом, слажем се да је реално да су нека I2a. Уколико су са југа, могу бити свашта.

Занимљиво би било да су заиста источна R1b. Било је доста нетрпељивости између Алтомановића и Лазара. ;)

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1450 послато: Јануар 30, 2016, 08:02:27 пре подне »
Тачно. Трновски Вујовићи по предању су од љуботињских Вујовића, који су били спахије у почетку турске власти и потомци Војиновића. Само, у праву је Војинена, много њих претендује да су од Војиновића, а резултати показују велико шаренило...

Небо молим те како може бити то предање? Ја би рекао да је то мит и легенда, ако се говори о далекој прошлости од пре песто - шесто и више  година...

Др. Тодоровић је тестирао неког који такође везује своје порекло за средњовековне Војиновиће то је саопштио на недавном скупу који се одржао пре неколико месеци мислим да си и ти био присутан на том скупу и тај тестирани који везује своје порекло за Војиновиће је испао припадник хаплогрупе I1.

Ван мреже herceg

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 120
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1451 послато: Јануар 30, 2016, 08:17:11 пре подне »
Са семаргл сајта. Петковићев кит број је: 442802

Onda pisi Kaoci, slava sv. Stefan, prislava Konstantin & Jelena. U Kaocima od barem 1850, ne zna se odakle su dosli, po predanju iz Crne Gore. Najstariji poznati predak je bio prvi pop na srbackom podrucju i navodno se spominje u Ekmecicevom radu o ustanku u Bosanskoj krajini. Ako itko ima dodatnih saznanja, neka se javi.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1452 послато: Јануар 30, 2016, 08:46:30 пре подне »
Причу о поријеклу Гурешића од средњевјековних Војиновића широј јавности је пласирао етнолог Миле Недељковић. Наиме, он се повео за једним текстом Драгутина Вуковића: Трипко Гуриш прађед Карађорђев, који је објавио Историјски музеј Србије. У том тексту Вуковић преноси предање из Роваца гдје се каже да је Трипко Гуриш предак Карађорђев. Даље Вуковић наводи да је Трипко Гуриш потомак кнеза Богдана Војинића - Љешњанина, а овај да потиче од Војиновића. Када сам Недељковића питао на основу чега мисли да је текст истинит, одговорио ми је да је вјеоватно Историјски музеј провјерио то што је објавио. Стеван Поповић, аутор најбоље књиге о Ровцима, у свом коментару о Карађорђевом поријеклу а који је објавио Етнографски музеј у вези текста Трипко Гуриш прађед Карађорђев каже да се ту ради о измишљотини Вуковића, који је покушао своје Вуковиће да доведе у везу са Карађорђевићима, односно са Војиновићима. ДНК тестови су показали да је Поповић био у праву, јер су Гурешићи Динарски југ, Љешњани - Војинићи Динарски сјевер, а Вујовићи са Љуботиња за које је традиција у Црној Гори најснажнија да су потомци Марка Алтомановића су Р1б-М269. Дакле, прича да су Карађорђевићи потомци Војиновића је обична бесмислица, што је и генетика потврдила. Прилог овом би могао да да неко од Карађорђевића ако би се тестирао и објавио своју хаплогрупу, али ја мислим да они то неће урадити јер им одговара мало мистификације.

Ван мреже Ранко Бубања

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 442
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1453 послато: Јануар 30, 2016, 08:53:26 пре подне »
Иначе, Гурешићи су врло мало знали и о Трипку Гуришу и у њиховом родослову име Трипко се никад није поновило. А о томе да имају неке везе са Војиновићима сазнали су из Вечерњих новости прошле године.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1454 послато: Јануар 30, 2016, 09:21:25 пре подне »
Причу о поријеклу Гурешића од средњевјековних Војиновића широј јавности је пласирао етнолог Миле Недељковић. Наиме, он се повео за једним текстом Драгутина Вуковића: Трипко Гуриш прађед Карађорђев, који је објавио Историјски музеј Србије. У том тексту Вуковић преноси предање из Роваца гдје се каже да је Трипко Гуриш предак Карађорђев. Даље Вуковић наводи да је Трипко Гуриш потомак кнеза Богдана Војинића - Љешњанина, а овај да потиче од Војиновића. Када сам Недељковића питао на основу чега мисли да је текст истинит, одговорио ми је да је вјеоватно Историјски музеј провјерио то што је објавио. Стеван Поповић, аутор најбоље књиге о Ровцима, у свом коментару о Карађорђевом поријеклу а који је објавио Етнографски музеј у вези текста Трипко Гуриш прађед Карађорђев каже да се ту ради о измишљотини Вуковића, који је покушао своје Вуковиће да доведе у везу са Карађорђевићима, односно са Војиновићима. ДНК тестови су показали да је Поповић био у праву, јер су Гурешићи Динарски југ, Љешњани - Војинићи Динарски сјевер, а Вујовићи са Љуботиња за које је традиција у Црној Гори најснажнија да су потомци Марка Алтомановића су Р1б-М269. Дакле, прича да су Карађорђевићи потомци Војиновића је обична бесмислица, што је и генетика потврдила. Прилог овом би могао да да неко од Карађорђевића ако би се тестирао и објавио своју хаплогрупу, али ја мислим да они то неће урадити јер им одговара мало мистификације.

Историјски, Војиновићи се на сцени појављују за вријеме Светог краља Стефана Дечанског и војвода Војин на управу добија град Гацко. С обзиром и на њихове касније посједе рекло би се да је то била властела са подручја оне територије која ће се касније назвати Херцеговином. Они свакако не спадају у онај круг властеле коју је Душан промовисао као српско-ромејски спој у источним областима Царства.

Управо послије Душанове смрти, они постају јаки, све до пропасти 1373, године, када на сцену долази нови род Косача.

По опису би се рекло да они спадају у класично српско племство, па би логично било да имају неку од словенских хаплогрупа.

Занимљиво је име једног од чланова породице- Алтоман. Не знам да ли се такво име помиње још код неког у српском средњем вијеку.

Припадност Војиновићима су истицали и католички дубровачки Војиновићи.

Не знам да ли су заиста у манастиру Бања остали сачувани остаци Војиновића. Ако јесу, вјерујем да би се из зуба могао издвојити Y-днк, а то би онда веома брзо ријешило све недоумице и истинита и неистинита предања.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1455 послато: Јануар 30, 2016, 09:39:50 пре подне »
Занимљиво је име једног од чланова породице- Алтоман. Не знам да ли се такво име помиње још код неког у српском средњем вијеку.

Био је још један Алтоман, војвода деспота Ђурђа Бранковића, који је управљао поседима деспотовим у Зети, средином 15. века.
Име је можда изведено од латинског altus - висок.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10048
  • I2a S17250 A1328
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1456 послато: Јануар 30, 2016, 09:41:36 пре подне »
Небо молим те како може бити то предање? Ја би рекао да је то мит и легенда, ако се говори о далекој прошлости од пре песто - шесто и више  година...
/quote]

Па, предање, Аксо, оно што се предаје са оца на сина, латински речено - традиција. Многа наша предања су митови и легенде, нарочито та о племенитом пореклу.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1457 послато: Јануар 30, 2016, 10:44:40 пре подне »
Невероватно је колико су Црногорци склони измишљању и преувеличвању да воде порекло од средњовековних владарских породица или познатих високо или средње рангираних властелинских породица/родова. Ја не спорим да можда има нешто таквих породица на простору Црне Горе.

Небо, а велиш и верујеш у тим тврдњама да су ти љешански Вукчевићи од Немањића? А изводе порекло и од Орловића? машала машала, како њима годи ако нису од Немањића, па нема везе могу се ти Вукчевићи и њихови огранци пребацити и повезати са Орловићима. Шалим се мало  :D Него искрено, зар ти Небо заиста верујеш у те племенске преносиве главарске митове, предања?
   
 

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1458 послато: Јануар 30, 2016, 11:06:55 пре подне »
Onda pisi Kaoci, slava sv. Stefan, prislava Konstantin & Jelena. U Kaocima od barem 1850, ne zna se odakle su dosli, po predanju iz Crne Gore. Najstariji poznati predak je bio prvi pop na srbackom podrucju i navodno se spominje u Ekmecicevom radu o ustanku u Bosanskoj krajini. Ako itko ima dodatnih saznanja, neka se javi.

Ја сам га на мапи лоцирао да је негде из општине Србац. Нисам био сигуран да је баш из Каоца, а заиста облачић се налази нешто сверније од Каоци.

Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Нови тестирани на Српском ДНК Пројекту
« Одговор #1459 послато: Јануар 30, 2016, 03:06:12 поподне »
Onda pisi Kaoci, slava sv. Stefan, prislava Konstantin & Jelena. U Kaocima od barem 1850, ne zna se odakle su dosli, po predanju iz Crne Gore. Najstariji poznati predak je bio prvi pop na srbackom podrucju i navodno se spominje u Ekmecicevom radu o ustanku u Bosanskoj krajini. Ako itko ima dodatnih saznanja, neka se javi.

Релативно близу су и Бардаци (Св. Стефан), такође R1a. Тачније, они су из околине Дервенте, највероватније из села Босански Лужани. Бардак и Петковић деле нешто и заједничких гена.
Икавац