Аутор Тема: Северјани/Северци и хаплогрупа R1a-M458  (Прочитано 8834 пута)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Северјани/Северци и хаплогрупа R1a-M458
« Одговор #20 послато: Децембар 21, 2016, 06:05:42 поподне »
На Yfull-у, тестирних из Бугарске има у оквиру подгране R-YP417
https://www.yfull.com/tree/R-YP417/
На основу података са овог сајта, наведена грана делуја као карактеристична за Источну Европу.

Владице, веома добро си уочио ову грану и она заиста може бити повезница. Сви Бугари који су урадили дубље СНП истраживање јој припадају, а на сјеверу је има прилично на територији коју су насељавали Северјани. При томе је, рекло би се типично источнословенска грана. И њена старост од 2000 година иде у прилог томе да је могла бити хаплогрупа коју су, не искључиво, али у доброј мјери носили и Северјани односно Северци.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Северјани/Северци и хаплогрупа R1a-M458
« Одговор #21 послато: Децембар 21, 2016, 07:32:13 поподне »
Владице, веома добро си уочио ову грану и она заиста може бити повезница. Сви Бугари који су урадили дубље СНП истраживање јој припадају, а на сјеверу је има прилично на територији коју су насељавали Северјани. При томе је, рекло би се типично источнословенска грана. И њена старост од 2000 година иде у прилог томе да је могла бити хаплогрупа коју су, не искључиво, али у доброј мјери носили и Северјани односно Северци.

Проверио сам и на R1a пројекту, грана је присутна углавном међу Источним Словенима. Код Бугара само један припадник је L260, сви остали су R-YP417.
Остаје питање одакле у истој области појачан I2a-Z17855, ту има и грана које највероватније нису А1221. Можда је у питању случајност, тј. да долазе пре или касније на то подручје. Али је могуће и да се спајају негде много раније и имају заједничку историју миграција.
Пропратићемо да ли се у другим областима где има Z17855 појављује и R-YP417.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10033
  • I2a S17250 A1328
Одг: Северјани/Северци и хаплогрупа R1a-M458
« Одговор #22 послато: Децембар 23, 2016, 11:29:41 поподне »
Онда можемо сви заједно заиграти https://youtu.be/-G8yAP54h94

Што би рекли омладинци данас - доживео сам "трансфер блама", било ме срамота што овако нешто уопште гледам...
"Наша мука ваља за причешћа"