Аутор Тема: Презиме Дујаковић, Брезичани (Општина Челинац), Република Српска  (Прочитано 1354 пута)

Ван мреже Дујус

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Поздрав добри људи!

Прочешљао сам све теме у рубрикама за порекло свог презимена и за Босну и Херцеговину- Републику Српску и за Хрватску - Република Српска Крајина да неко није питао за моје презиме, и није. Нашао сам га само у теми о далматинском Косову, као и податак да је настало из презимена Симић. У поменутој теми пише да су те породице мигрирале из Босне у Далмацију у 16. и 17. веку, а пре тога са Косова у Босну у 14. веку. Е сад, нешто се ту не поклапа: моји Дујаковићи славе Марковдан, а Дујаковићи нпр. из Книна(околине) славе Никољдан (као и Симићи). Што се моје лозе тиче, ја најдаље знам до чукундеде (Дука Дујаковић). Деда, прадеда као и чукундеда су из села Брезичани. Од мојих нико није водио рачуна, а ни бриге о томе, а ја изгорех од жеље да сазнам што више и много би ми значило кад би неко знао нешто о Дујаковићима и поделио са мном.

У здравље!

Ван мреже drajver

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5160
Одг: Презиме Дујаковић, Брезичани (Општина Челинац), Република Српска
« Одговор #1 послато: Децембар 26, 2019, 09:44:41 поподне »
Поздрав добри људи!

Прочешљао сам све теме у рубрикама за порекло свог презимена и за Босну и Херцеговину- Републику Српску и за Хрватску - Република Српска Крајина да неко није питао за моје презиме, и није. Нашао сам га само у теми о далматинском Косову, као и податак да је настало из презимена Симић. У поменутој теми пише да су те породице мигрирале из Босне у Далмацију у 16. и 17. веку, а пре тога са Косова у Босну у 14. веку. Е сад, нешто се ту не поклапа: моји Дујаковићи славе Марковдан, а Дујаковићи нпр. из Книна(околине) славе Никољдан (као и Симићи). Што се моје лозе тиче, ја најдаље знам до чукундеде (Дука Дујаковић). Деда, прадеда као и чукундеда су из села Брезичани. Од мојих нико није водио рачуна, а ни бриге о томе, а ја изгорех од жеље да сазнам што више и много би ми значило кад би неко знао нешто о Дујаковићима и поделио са мном.

У здравље!

Подручје између Врбаса и Босне је најслабије етнографски покривено, тако да се веома мало зна о историји тамошњих породица. Презиме Дујаковић је управо у том подручју најчешће,ако не и ендемско. При томе Дујаковићи овог подручја славе различите славе. Око Усоре славе Ђурђевдан, око Јошавке Марковдан, око Дервенте и Прњавора Василијевдан и Стевањдан. Вјероватно ови Дујаковићи разних слава нису крвно повезани, већ је њихова концентрисаност у истом географском подручју  посљедица учесталости личног имена Дујак. Нека лична имена су карактеристична за одређена подручја. Што се тиче помена Дујаковића у околини Книна , то би требао бити огранак рода Симића и не вјерујем да имају ближе везе са Дујаковићима источно од Врбаса.

Становништво Јошавке и околине највећим дијелом потиче од српских досељеника из Херцеговине у 16. вијеку. Могуће да је било и нешто старосједилаца, као и каснијих директних досељеника из Херцеговине. Једино што се за породице из тог краја може покушати, јесте да се уради генетички тест и да се евентуално покаже веза са неким профилисаним родом у Херцеговини или Крајини. Ово важи и за Дујаковиће.

Занимљиво је да се патронимски облик Дујаковић појављује још у Дечанској хрисовуљи. Ово наравно не значи континуитет презимена.

Ван мреже Павловић

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 105
  • I2a-PH908
Одг: Презиме Дујаковић, Брезичани (Општина Челинац), Република Српска
« Одговор #2 послато: Јануар 22, 2020, 01:35:41 пре подне »
Pozdravljam komsiju Dujakovica. Ovo sto je rekao drajver je vrlo vjerovatno tacno. Ja kao pretplaceni clan imam pristup biblioteci na poreklo.rs i prilikom pretrage mog prezimena "Pavlovici" dobijam skoro 500 rezultata. Nazalost do sada jos nista nije ukazivalo na odgonetanje zagonetke odakle smo dosli u celinacki kraj. Ujedno sam i u kontaktu sa Momcilom Spasojevicem i znam na koji nacin je on pravio svoj spis o porijeklu stanovnistva celinackog kraja. Njegova je pretpostavka da je vecina stanovnistva u Krajinu dosla iz Hercegovine i to prilicno kasno, mozda zbog toga sto niko nije htio da naseli bosansku Krajinu sve dok joj se nisu priblizili zapadni osvajaci koji su potiskivali Turke, pa kad su izgledi bili da ce u buducnosti biti bezbijedno zivjeti i u nizinskim krajevima, onda se krenulo putem bosanske Krajine. Istrazujuci biblioteku naisao sam na jedan noviji rad iz 2018 o stanovnistvu Zmijanja i Krupe na Vrbasu. U Krupi ima dosta prezimena koja se ponavljaju u Celincu. Medjutim, slave su drukcije od moje, tako da je tesko izvuci zakljucak. Do sada sam pronasao samo jednu porodicu sa istom slavom i prezimenom, a to je u Popovu Polju. Odgovor na pitanje da li smo u srodstvu sa njima mozda ce se morati donijeti na osnovu genetske analize.
« Последња измена: Јануар 22, 2020, 01:38:45 пре подне Павловић »