Аутор Тема: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције  (Прочитано 199862 пута)

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #400 послато: Октобар 24, 2016, 12:11:30 пре подне »
Jareb može biti i jevrejskog porekla. Malo nategnuta teorija, ali šta da se radi.
http://biblehub.com/topical/j/jareb.htm

Ideju o mogućem nastanku prezimena Sinobad od ličnog imena Obadia je svojevremeno izneo Rambo, što sam u prvi mah odbio, no kasnije mi je ipak palo na pamet da to i ne bi bilo toliko neverovatno. U biti nemam neke argumente sem neke verovatnoće o poreklu prezimena od ličnog imena Obad, a dok se nešto činjenično ne utvrdi, moguće je to i preispitivati.

 Mislim da je jako malo vjerovatno da postoji veza bilo sa aškenazima bilo sefardima (što je neko sugerirao), jer sve upućuje na rimske legionare, kojeg su oni porijekla bili prije toga je otvoreno, dakle samo drevni judejci prije nastanka ovih grupa. A ovaj cluster aškenaski pitanje je kad postao dio Jevreja jer ovaj gen se ne čini "ultra Hebrejskim" kao neki drugi, neko je spominjao ranije negdje centralnu anadoloju kao moguće mjesto nastanka, odnosno Asirce. Tu već ima puno testiranih, i mislim da bi trebalo biti moguće iskonstruisati neku verziju. Bilo je tu i nekih kasnijih ulazaka u Hebreje, npr Hasmonejska dinastija je nasilno preobratila Idumejce u judaizam.

 Što se tiče Sinobada, vidim početkom 17 v. (od 1608-1613) se spominje 7 raznih Sinobadovića, što znači možda previše da im svima Sinobad bude otac, već djed, onda se možda može pronaći on u popisu iz 1550 g. Morao bi biti rođen negdje najkasnije 1535 da se nađe u tom popisu.

 Ime Džerab, da tu treba poraditi na etimologiji, u hebrejskom ne postoji zvuk "dž" ali naravno da je moguće da pređe iz j. treba vidjeti posebno historijsku učestalost tih raznih varijanti. Neko spomenu Sinbad :), ne može se ni to isključiti.
 Zanimljivo da se Jareb naziva neki Asirski kralj po izraelcima iako nije takav postojao (pod asirskim imenom). Jeroboam što spomenu Velmuž, možda.:D
 
 Ja sam isto prije tražeći nešto više za Ugarke analizirao Mussius, i našao sam i nekog jevreja iz 3 v. u Efezu sa tim cognomenom (možda ga je uzeo kao pandan Mojsiju-Moshe), a to je inače poznati nomen.

 Generalno, tu treba dublje raditi jer se mogu i iz arapske i iz hebejske perspektive posmatrati ova imena. :)

Čitajući ono malo podataka na internetu izgledalo mi je da su Ugarci bili relativno skroman katun po broju članova, dok se sad spominje velik broj imena. Da li imaš možda podatke o njihovoj brojnosti u periodu u kom se spominju, kraj 14 i početak 15 veka?

 Pa može se reći da su jedan od srednje velikih. Dakle ova dva katuna kombinovano 1477 su imala 98 domova. Isto toliko su imali Mataruge, dok su Kriči imali skoro 250 porodica. Ako računamo za to vrijeme 4-5 članova po porodici npr, onda to znači potencijalno 400-500 ljudi z Ugarke, a 1000-1250 za Kriče, nije to tako malo. I na srpskom dnk projektu su Godijelji mnogo brojniji od Sinobada.

 

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #401 послато: Октобар 24, 2016, 12:38:43 пре подне »
Тешко ћемо сазнати локацију зато што су ова истраживања анонимна у правом смислу те речи (нема тачне локације и презимена). Свакако су студије овог типа значајније од било чега другог, па је некад довољно знати да је тестирани пореклом из тог краја.

 Mislio sam recimo da su išli redom po regijama, npr u onoj studiji od 180+ Grka prvih 15 haplotipova regija 1, pa regija 2 itd.. Bilo bi ekstremno teško na osnovu ovih skromnih 280 Grka sa njihovog projekta na takav način otkriti njegovu moguću lokaciju.


Када сам помињао Криче и Синобаде у истом контексту мислио сам више на блискоисточно порекло, не толико на исти миграциони правац. Ту се Синобади више поклапају са Мириловићима, него са Кричима који су у у долини Таре.

 Ako su regrutovani od rimljana sa bliskog istoka možda je u pitanju sličan vremenski period ili lokacija kada se to desilo. Malo ću o tome istraživati.


Проблем је што ни J1c Синобади, ни J2b1 Кричи немају пуно поклапања на југу Балкана. Зато су хаплотипови попут овог из Македоније од велике користи. Иначе, J1 није слабо заступљена код Грка, што се не може рећи за J2b1.

Ако изузмемо Србе и Хрвате, најближа поклапања су код Бугара. Постоји и један анадолски Грк који се савршено уклапа у крички кластер, а недавно се појавио и Турчин из Сарајева (пореклом из Анадолије), који такође улази у род Крича.

Ово су уједно и једини, тј. најближи рођаци (балканска грана, 392=12). У остатку Грчке, као и у Албанији, овај кластер J2b1 je практично непостојећи.

Највећа концентрација хаплогрупе је код кипарских Грка (око 6%), а чини се да је солидно заступљена и на простроу јужног Леванта.

 Da su tu samo Bugari onda bi mogli imati veze s Tračanima, ovako dakle ne mogu biti ni Tračani ako je podtip učestao na levantu, neki autori su spekulisali da bi naziv Kriči mogao poticati od tračke ili ilirske riječi za osobu tamnije kompleksije. Isto zanima me da li neki od Kriča imaju veze s Matarugama, i neki su smatrali Mataruge podgrupom Kriča. Ako ima toliko Kriča trebalo bi da ima i Mataruga ili su dakle oni isti rod?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #402 послато: Октобар 24, 2016, 12:51:10 пре подне »
Mislio sam recimo da su išli redom po regijama, npr u onoj studiji od 180+ Grka prvih 15 haplotipova regija 1, pa regija 2 itd.. Bilo bi ekstremno teško na osnovu ovih skromnih 280 Grka sa njihovog projekta na takav način otkriti njegovu moguću lokaciju.

Нема нажалост такве поделе.

Ako su regrutovani od rimljana sa bliskog istoka možda je u pitanju sličan vremenski period ili lokacija kada se to desilo. Malo ću o tome istraživati.

У том смислу да. Блискоисточно порекло, сеоба у доба Рима, итд.

Da su tu samo Bugari onda bi mogli imati veze s Tračanima, ovako dakle ne mogu biti ni Tračani ako je podtip učestao na levantu, neki autori su spekulisali da bi naziv Kriči mogao poticati od tračke ili ilirske riječi za osobu tamnije kompleksije. Isto zanima me da li neki od Kriča imaju veze s Matarugama, i neki su smatrali Mataruge podgrupom Kriča. Ako ima toliko Kriča trebalo bi da ima i Mataruga ili su dakle oni isti rod?

Битна је и старост групе, која по Y-full-у износи 425-1450 година. Ово значи да вероватно не допире да Трачана и Илира. Од потенцијалних Матаруга имамо мислим Братиће из Херцеговине, хаплогрупа E1b. Можда и постоји веза, видећемо када пристигну неки резултати.

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #403 послато: Октобар 24, 2016, 12:51:52 пре подне »
Ако предпоставимо, да су Угарци (у основи) J1 и ммају уникатна јевреска имена као Џераб/ Jareb (или Јаробоам), ондах и лично име Угарак може да буде оставштина/сећање на кананејску прапостојбину - град Угарит (веома смело :)). Посебно је занимљиво да су они (Угарити) славили бога Дагона, као што су и подунавски Срби (по средњовековним хроникама) чинаше " и све Србска служаше Дагону"

https://en.wikipedia.org/wiki/Ugarit


Ван мреже Korisnik77

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 81
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #404 послато: Октобар 24, 2016, 12:13:49 поподне »
Ima jedno lično ime unikatno kod Ugaraka, Džerab. Vjerovatno potiče od arapskog Jurab, što znači čarapa, a potiče od srednje perzijskog Gorev. Tako da ne može biti starije negdje od 8-9 v. teoretski. I ovo Musa/Muso se javlja čak 3 puta kod njih, dvaput kroz prezime u arhivu Musić, i kasnije za drugu osobu Musojević, i jednom u popisu 1477 kao sin Muse. Pa je dilema je li Musa ili Muso. Bio je onaj vlastelin čelnik Musa i od njega Musići. Ima kod vlaha drugih imena arapskih kao Aladin par puta, ili Sracin tj Saracen. A Sinobad je zanimljiv, da je hebrejski Ovadia, arapski je Ubayd npr. Ali mislim da sam vidio negdje ime Obad u popisima, pa će biti da je to ali moram provjeriti.
 
 Našao sam o prezimenu Pflaume, Sebastian Pflaume 1630-1662 iz Mühlhausena sklopio brak 1662, Mühlhausen je oko 50 km istočno od Kassela.

Горе сам замастио име Џареб. Интересује ме гдје си нашао тај податак?


Што се тиче Руденклауа он је прилично удаљен од нас. По резултатима БигУ и по СТР анализи око 1750г. (вјероватно и 100ињак г. више износи старост заједничког претка нас и њега. То је већ тако давно вријеме да је могуће да муи Балкан није ни био нека успутна станица. Оно што је свакако интересантно јесте прилично велика удаљеност Михића од нас осталих (реда 1200г.). Та удаљеност Михића може говорити у корист томе да Михићи нису ни били Угарци, или су се Угарци као такви јако дуго очували - што је опет мање вјероватно. Рано је, наравно, говорити да су Угарци већински Ј1, мада није искључено.

Интересантна ми је ова прича о твом породичном предању о Ходидједима. Тај топоним вјероватно има везе са мјестом столовања поглавара цркве босанске - Дједа. Или Дида, ако се у то доба користила икавица (отуда Ходидид).

Сумњам да Синобад и Џареб реално могу упућивати на неко скорије арапско/јеврејско поријекло. Превише је ту вијекова прошло да би се могао очувати обичај давања таквих имена. Сматрам да је чиста коинциденција у питању.


Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #405 послато: Октобар 24, 2016, 08:15:29 поподне »
Горе сам замастио име Џареб. Интересује ме гдје си нашао тај податак?

 Opširni popis vilajeta Hercegovina iz 1477.g. jako bitan jer se gomila ovih naših plemena spominje u njemu tamo sve do Vasojevića, dakle jedan veliki prostor, mnogo veći od današnje Hercegovine. Da ti olakšam ovdje možeš otići
http://www.montenet.org/2002/bozo.html
 Samo ukucaj u find Zelengora i dobićeš dva rezultata, oba lokacije ljetovanja ova dva katuna Ugaraka iz tog popisa, tako odmah nađeš katune.


Што се тиче Руденклауа он је прилично удаљен од нас. По резултатима БигУ и по СТР анализи око 1750г. (вјероватно и 100ињак г. више износи старост заједничког претка нас и њега. То је већ тако давно вријеме да је могуће да муи Балкан није ни био нека успутна станица. Оно што је свакако интересантно јесте прилично велика удаљеност Михића од нас осталих (реда 1200г.). Та удаљеност Михића може говорити у корист томе да Михићи нису ни били Угарци, или су се Угарци као такви јако дуго очували - што је опет мање вјероватно. Рано је, наравно, говорити да су Угарци већински Ј1, мада није искључено.

 Znam to za Ruddenklau od 1750 g., ono što me više zanima jeste ovaj cluster sa Aškenazima, koji je TMRCA do njih, jer kao što sam rekao pitanje je kad su ti ljudi ušli u Jevrejski korpus, ako je TMRCA sa njima 2500 godina (nisam sam nešto računao puno) onda veliko je pitanje kojoj su grupi tada pripadali. Spominjao sam Hasmonejsku dinastiju koja je oko 110 g. p.n.e. proširila svoju državu i asimilirala ljudi. Isto tako ovaj Grk se čini se nalazi na sličnoj distanci kao i Mihić.

Интересантна ми је ова прича о твом породичном предању о Ходидједима. Тај топоним вјероватно има везе са мјестом столовања поглавара цркве босанске - Дједа. Или Дида, ако се у то доба користила икавица (отуда Ходидид).

 Da skoro sigurno ima. I generalno Vrhbosna je bila uporište crkve Bosanske. A ikavicu je očito koristio pisar na stećku Ugarak ("svita"). Hodidjed ja jako komplikovan jer imaju dvije tvrđave koje se u raznim izvorima jesu nazivale Hodidjedom, jedna je bila na mjestu današnje Bijele tabije na brdu kod Sarajeva, koja je sasvim drugačije izgledala prije 300 godina dakle još je imala dominantno tad srednjevjekovni izgled, današnju su tvrđavu izgradili Austrijanci. A drugi Hodidjed je bio u vrleti iznad sastava paljanske i mokranjske Miljacke, naziva se Starim gradom i postoje ruševine i danas. Neki su spominjali i treće mjesto kao Gradište ali to su Austrougarski prsobrani i nema veze s Hodidjedom.
 
Сумњам да Синобад и Џареб реално могу упућивати на неко скорије арапско/јеврејско поријекло. Превише је ту вијекова прошло да би се могао очувати обичај давања таквих имена. Сматрам да је чиста коинциденција у питању.

 Ja mislim da ako se neko ime javlja isljučivo kod nekog plemena onda se može govoriti o nekoj vezi s njihovim daljim porijeklom. Evo npr. lično ime Ugarak koje se u cijelom ogromnom popisu iz 1477 javlja jednom i to gle čuda u katunu Ugaraka, ili u popisu Klisa iz 1550, ima neki sin Ugarka u nahiji Vukosava, sina Vukmana Ugarka. Dakle definitivno čini se da to ime ima veze s njima. Sinobad i Dzerab se javljaju jednom uopšte i to je niži nivo vjerovatnoće nego kod imena Ugarak (koje naravno se veže i za ime katuna, i to mu daje dodatnu težinu), ali u kombinaciji s drugim faktorima ne može se zapostaviti, naravno koincidencija je moguća.
 Na kraju da kažem da s obzirom da se radi o rimskom periodu, u to doba hebrejski je bio izumro kao jezik a arapski je bio u svojoj ranoj varijanti i mnogo manje raširen, dominantni jezik lingua franca bio je aramejski. Ime Dzerab stoji tu kako ga je autor preveo sa osmanskog turskog jezika. Sigurno da su u redu samoglasnici ali suglasnici ne znam jesu li bili kratki (koji se ne pišu u arapskom) ili dugi koji se pišu. Ako tu samo stoji Dz, r i b onda su samoglasnici njegov proizvoljni guess. Sumnjam da je prvi samoglasnik pisani, drugi moguće jeste, moguće ne.
 No svakako moguća je i opcija da se radi od proliferaciji takvih imena od nekih arapa iz doba njihovih napada na neka balkanska područja itd., dakle jednostavno da je među vlahe ušao taj neki fond imena i onda se nasumice raširio i javljao.  Ali gdje ima dima ima i vatre.

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #406 послато: Октобар 24, 2016, 09:09:32 поподне »
da su u redu samoglasnici ali suglasnici

 Greška, obrnuto je, ovdje nema edit? :D

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1372
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #407 послато: Октобар 24, 2016, 11:09:36 поподне »
Од потенцијалних Матаруга имамо мислим Братиће из Херцеговине, хаплогрупа E1b. Можда и постоји веза, видећемо када пристигну неки резултати.

 Bratić, izgleda totalno kao E-M84, onda znači još jedno pleme legionara. :) Iskreno očekivao sam veze s Rimljanima ali malo više italije, mada već oko 100 g. n.e. su Legije na zapadu imale samo 20 % italijana a na istoku samo 10 %.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #408 послато: Новембар 02, 2016, 05:42:21 поподне »
Гледао сам мало YHRD поклапања хаплотипова из групе J1-PF7263.

Изгледа да на простору источне Анадолије постоји сличан хаплотип:

12 24 13 10 13-18 ? ? 12 12 11 29

С обзиром да нема маркера 388 и да су на YHRD углавном хаплотипови до 17, тј. 23 маркера, можемо само претпоставити да се ради о даљем рођаку.

Извор: Haplotype frequencies of 17 Y-chromosomal short tandem repeat loci from the Cukurova region of Turkey

Занимљиво да се исти хаплотип јавља и на простроу централне Европе (Аустрија), где већ имамо неколико PF7263. Кад смо већ код тих крајева, поменимо и да Ruddenklau, на YHRD, има поклапање у Келну (Немачка).

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #409 послато: Новембар 02, 2016, 05:50:17 поподне »
Још један сличан хаплотип у том делу Анадолије. "Невген" на малом броју маркера даје 100% Ј1 PF7264.

Адана, Турска: 12 24 13 10 12-19 ? ? ? 12 11 29

Извор: Y-STR haplotypes in populations from the Eastern Mediterranean region of Turkey

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #410 послато: Новембар 03, 2016, 07:34:56 пре подне »
Hvala Nebojša, zanimljivi rezultati. Malo i neočekivani. Kipar je blizu, možda imaju neku vezu s njim (ili Kipar sa njima). Vidim da je u starini to bila provincija Kilikija, možda je i to mogućnost. U anonimnim istraživanjima javlja se dosta PF 7263 u mediteranskom pojasu, više nego u evropskom kontinentalnom delu, dok je na J1 projektu donekle obrnuto. Iznenadilo me koliko ima Kurda sa DYS 390-24 (umesto 25 što sam ranije vezivao za Kurde)

Hvala još jednom

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #411 послато: Новембар 03, 2016, 08:09:54 пре подне »
Hvala Nebojša, zanimljivi rezultati. Malo i neočekivani. Kipar je blizu, možda imaju neku vezu s njim (ili Kipar sa njima). Vidim da je u starini to bila provincija Kilikija, možda je i to mogućnost. U anonimnim istraživanjima javlja se dosta PF 7263 u mediteranskom pojasu, više nego u evropskom kontinentalnom delu, dok je na J1 projektu donekle obrnuto. Iznenadilo me koliko ima Kurda sa DYS 390-24 (umesto 25 što sam ranije vezivao za Kurde)

Hvala još jednom

Нема на чему. Ово око FTDNA пројеката и анонимних истраживања сам приметио још давно. Није FTDNA поуздан за креирање неке реалне слике када је порекло у питању, али може бити од помоћи.

Нпр., да је до FTDNA, припадници "медитеранских" хаплогрупа би највише рођака имали на западу Европе, што вероватно није реално, али се на западу Европе често тестирају преко ове фирме.

С обзиром на ту чињеницу, не чуди ваше присуство у медитеранском појасу (у истраживањима).

Генерално, неке хаплогрупе, односно подгране одређених хг, које се јављају код Срба, су изгледа карактеристичне само за овај регион (да не кажем само за Србе). ;)

Ту, поред ваше гране J1c, убрајам и I1 P109, N1a, J2b1, а вероватно их има још.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #412 послато: Новембар 04, 2016, 09:12:16 пре подне »
Нема на чему. Ово око FTDNA пројеката и анонимних истраживања сам приметио још давно. Није FTDNA поуздан за креирање неке реалне слике када је порекло у питању, али може бити од помоћи.

Нпр., да је до FTDNA, припадници "медитеранских" хаплогрупа би највише рођака имали на западу Европе, што вероватно није реално, али се на западу Европе често тестирају преко ове фирме.

С обзиром на ту чињеницу, не чуди ваше присуство у медитеранском појасу (у истраживањима).

Генерално, неке хаплогрупе, односно подгране одређених хг, које се јављају код Срба, су изгледа карактеристичне само за овај регион (да не кажем само за Србе). ;)

Ту, поред ваше гране J1c, убрајам и I1 P109, N1a, J2b1, а вероватно их има још.

Nemoj da mi diraš FT DNA, znaš koliko mi on znači ;D Šala, šala. Kod malih grupa problem je skupiti podatke. Mislim da nas na J1 projektu ima nešto više od tridesetak, a na anonimnim istraživanjima što sam uspeo pronaći i utvrditi do dvadesetak (a i za sve nisam siguran da su PF7263), pa svaki otkriveni pripadnik nosi neki elemsnt za sastavljanje bolje slike seoba i kultura kojima je pripadala osnvna linija od koje je sve počelo. Npr PF7263 je gotovo nepostojeća u arapskom svetu po anonimnim istraživanjima, dok na J1 projektu ima lep broj pripadnika arapskog porekla. Slično je i sa istraživanjima u mediteranskom pojasu gde J1 isto ima veći broj otkrivenih u anonimnim istraživanjima nego u J1 projektu. No na J1 dominiraju Englezi i potomci nemačkih iseljenika na raznim stranama sveta koji su gotovo ne postojeći u istraživanjima. Tako da mi "mali" moramo da kombinujemo i jedne i druge izvore da bi došli do detaljnije slike.
Kod J1 projekta postoji još jedna prednost a to je što postoje i lični podaci, od prezimena do kraja iz kog potiču što omogućuje i dublje traganje za poreklom pojedinih testiranih. No, slažemo se, važni su svi podaci.

Ovo za nabrojane haplogrupe si dobro primetio. Ne znam da li je to zbog toga što je Balkan dobar za skrivanje, pa kad prođu osvajači a dođu bolja vremena gotovo ugašena loza može opet da se razraste. Baš me zanima da li i kod nekih drugih naroda (Bugara, Grka, Rumuna) postoje slični primeri. Za Albance smo nešto utvrdili da imaju karakteristične R1b i J2b grane.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #413 послато: Новембар 04, 2016, 09:00:03 поподне »
Nemoj da mi diraš FT DNA, znaš koliko mi on znači ;D Šala, šala. Kod malih grupa problem je skupiti podatke. Mislim da nas na J1 projektu ima nešto više od tridesetak, a na anonimnim istraživanjima što sam uspeo pronaći i utvrditi do dvadesetak (a i za sve nisam siguran da su PF7263), pa svaki otkriveni pripadnik nosi neki elemsnt za sastavljanje bolje slike seoba i kultura kojima je pripadala osnvna linija od koje je sve počelo. Npr PF7263 je gotovo nepostojeća u arapskom svetu po anonimnim istraživanjima, dok na J1 projektu ima lep broj pripadnika arapskog porekla. Slično je i sa istraživanjima u mediteranskom pojasu gde J1 isto ima veći broj otkrivenih u anonimnim istraživanjima nego u J1 projektu. No na J1 dominiraju Englezi i potomci nemačkih iseljenika na raznim stranama sveta koji su gotovo ne postojeći u istraživanjima. Tako da mi "mali" moramo da kombinujemo i jedne i druge izvore da bi došli do detaljnije slike.
Kod J1 projekta postoji još jedna prednost a to je što postoje i lični podaci, od prezimena do kraja iz kog potiču što omogućuje i dublje traganje za poreklom pojedinih testiranih. No, slažemo se, važni su svi podaci.

Вас и на анонимним истраживањима има у централној Европи (Аустрија, Немачка...), где се појављујете и на FTDNA. Арапа има пуно на FTDNA. Штета што се неки Европљани не тестирјау у том броју, онда би FTDNA био још сврсисходнији.

Ovo za nabrojane haplogrupe si dobro primetio. Ne znam da li je to zbog toga što je Balkan dobar za skrivanje, pa kad prođu osvajači a dođu bolja vremena gotovo ugašena loza može opet da se razraste. Baš me zanima da li i kod nekih drugih naroda (Bugara, Grka, Rumuna) postoje slični primeri. Za Albance smo nešto utvrdili da imaju karakteristične R1b i J2b grane.

Некако ми, осим I1 P109 за коју отприлике знамо одакле је могла доћи и са ким, за ове остале (N1a, J1c, J2b1) највише одговара "уско грло". Поменуте подгране се у већем броју могу пронаћи само на простору Балкана.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #414 послато: Децембар 07, 2016, 01:50:13 поподне »
Радоне, у студији "Y-chromosomal STR haplotypes in three major population groups in Bulgaria" постоје неки хаплотипови који би могли бити блиски вашој грани.

Проблем је што је тестирано свега 7 маркера, па је тешко било шта рећи. Ипак, Невген за неке и на овако малом броју маркера (препознатљиве комбинације) даје велике проценте.

http://www2.ib.unicamp.br/caeb/Eduardo%20Becker/art%2008.pdf

Погледај хаплотипове h5 и h6.

h5: 12 24 13 10 ? ? ? ? ? 12 11 28
h6: 13 24 13 10 ? ? ? ? ? 12 11 29 (посебно је овај занимљив, иста комб. маркера)

За обојицу Невген даје процену PF7264. Први 89.2%, други 77.9% J1-PF7264 и 19.9% E1b.

Тестирани су иначе Бугари, Турци и Роми из Бугарске. Оба хаплотипа припадају Бугарима, али понављам, јако је незахвално извлачити закључке на основу овако малог броја маркера.

Мислим да би због оног Македонског Грка, ваше гране морало бити и у Бугарској, бар у неком симболичном проценту.

На овом истраживању видех и једног потенцијалног M205 код Бугара. С обзиром да је тестирано 127 Бугара, то је опет испод 1% ове хг тамо (0.8%). Слично је и на оном великом истраживању за Бугаре (узорак 808) и на већини истраживања за Македонце.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #415 послато: Децембар 07, 2016, 05:01:55 поподне »
Hvala Nebojša  :)

Što se tiče ova dva rezultata, sedam markera je ipak malo. Čak bih pre prihvatio h5 kao pripadnika J1 PF7263 haplogrupe, s obzirom da se tamo pojavljuje u kombinaciji DYS393-12. Ovaj drugi (DYS393-13 sumnjam da je naš, pošto je ta vrednost tipična za Sinobade) je verovatno E1b. Šteta što nema DYS385a/b jer bi tad sa više verovatnoće mogli odrediti haplotip

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #416 послато: Децембар 07, 2016, 05:05:27 поподне »
Hvala Nebojša  :)

(DYS393-13 sumnjam da je naš, pošto je ta vrednost tipična za Sinobade) je verovatno E1b. Šteta što nema DYS385a/b jer bi tad sa više verovatnoće mogli odrediti haplotip

Баш зато мислим да би он могао бити ваш, али мало је маркера. Чини ми се да сте ваш кластер J1 некако ограничили на простроз западног Балкана, иако постоји онај Македонски Грк. Он је, рекло би се, за ове медитеранске хг попут J1, много важнији.

Ван мреже Be like Bill

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 842
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #417 послато: Децембар 07, 2016, 05:47:27 поподне »
Баш зато мислим да би он могао бити ваш, али мало је маркера. Чини ми се да сте ваш кластер J1 некако ограничили на простроз западног Балкана, иако постоји онај Македонски Грк. Он је, рекло би се, за ове медитеранске хг попут J1, много важнији.

On jeste važan, ali s obzirom na procenjenu starost grupe koja je na našim prostorima pitam se u kakvim je vezama sa nama. Ranije sam bio uveren u seobu iz Grčke prema Hercegovini, no danas sam malo rezervisan prema tome. Osim seoba na sever bilo je i seoba na jug (pisali smo o tim premeštanjima za vreme cara Dušana), pa nisam siguran u odnose. S obzirom na procenjenu starost zajedničkog pretka Mihića i Šepe uveren sam i u lokaciju dolaska naših predaka na ovaj prostor ako ne baš u dolinu Neretve, a ono sigurno na prostor između Neretve i Drima
A i što fali što ne želimo da idemo dalje od Hercegovine i Dalmacije? Dobre ribe, blizu more, život brate ;D

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #418 послато: Децембар 07, 2016, 05:55:00 поподне »
On jeste važan, ali s obzirom na procenjenu starost grupe koja je na našim prostorima pitam se u kakvim je vezama sa nama. Ranije sam bio uveren u seobu iz Grčke prema Hercegovini, no danas sam malo rezervisan prema tome. Osim seoba na sever bilo je i seoba na jug (pisali smo o tim premeštanjima za vreme cara Dušana), pa nisam siguran u odnose. S obzirom na procenjenu starost zajedničkog pretka Mihića i Šepe uveren sam i u lokaciju dolaska naših predaka na ovaj prostor ako ne baš u dolinu Neretve, a ono sigurno na prostor između Neretve i Drima
A i što fali što ne želimo da idemo dalje od Hercegovine i Dalmacije? Dobre ribe, blizu more, život brate ;D

Да сте нека I2a, па и да разумем што нећете из Херцеговине, али овако... ;) Некако сам мишљења да су ти јужни крајеви битни за ове, условно речено, влашке хг код нас.

Херцеговина, па и делови данашње ЦГ, делују као добра дестинација за Влахе с југа. О овим сеобама писао је и Храбак, а оне вероватно имају континуитет, тј. дешавају се и пре доласка Словена, па стога не треба да чуди већа старост појединих групација на простору западног Балкана.

Али ако сте одлучили да је то Херцеговина, онда да вас не дирамо.;)

Иначе, не знам колико се ваша J1c уклапа у те влашке миграције с југа. Ту се више уклапају неке E1b, J2 и R1b подгране. Ваши "рођаци" су углавном по источној и централној Европи, али ето имате и тог Грка. ;)

Ван мреже Жика

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 579
Одг: Хаплогрупа J1-PF7263, покушај историјске реконструкције
« Одговор #419 послато: Децембар 07, 2016, 06:27:30 поподне »
Camillo Contarini, Istoria della guerra di Leopoldo primo imperadore e de' principi collegati contro il Turco ; 1710.

Упитна истоветност презимена Sinobaldi са Синобад, поводом упада биоградског паше у Книн 1710.год.