Аутор Тема: Бугари  (Прочитано 94139 пута)

Ван мреже Zor

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1386
Одг: Бугари
« Одговор #160 послато: Мај 01, 2017, 03:47:45 поподне »
Само кажем да су прото-Бугари дошли из Азије (то је опште познато), а ПРОТО-БУГАРИ НИСУ ИСТО ШТО И ДАНАШЊИ БУГАРИ.
Ова тема је о Бугарима, тако да су и прото-Бугари неизбежни ако желимо да расправљамо о Бугарима.

 Ако ти је интерес сличан оном за Албанце, и њихов језик гдје протураш небулозне теорије онда се ту нема пуно расправљати. Дакле постављање само једне реконструкције Прабугара која вуче на туранску страну, а пропуштање истог код многих које уопште не вуку јасно значи лошу намјеру с твоје стране, онда би то имплицирало нпр. и мањи раст.. Но знаш ли ти Руски, ја познајем Руски и ту јасно стоји да су Прабугари били растом високи за своје доба, што је чест случај код владајућих касти.


Моје лично мишљење (не мора бити тачно, јер само Бог зна пуну истину а ми смртници можемо евентуално доћи до неке релативне истине) је да су прото-Бугари били један конгломерат туркијских, кавкаских, скитско-сарматсих, а можда и угро-финских племена.  Али је туркијски елемент вероватно био најјачи.

 Да су били когломерат сасвим могуће, обзиром да неки аутори етимолошки изводе из термина "Болгар" слично значење (мијешани). Али да оногурски може се рећи на првом мјесту, мада и сам оногурски по аутоматизму је са степско иранским утицајима.

Ако си хтео да кажеш да су Дробњаци били романофони Власи, онда те молим да за ту тврдњу изнесеш неке конкретне доказе, зато што ми је те приче о Власима више преко главе

 Дробњаци су у дубровачком и которском архиву засвједочени као Власи, и ту никаквог спора не може бити. Што се тиче језика, ако су били Нормани наравно да су били романофони, јер којим језиком су говорили Нормани? Старонордијским? Не. Нормани су сами микс Викинга и домицилног становништва Нормандије, који су романизовани. Дакле Нормани у 11 вијеку нису једнако Викинзи.
 Но везано за Арумуне, и источнороманске дијалекте, то је тешко рећи. Али ономастика ту може бити од велике помоћи, позабавићу се тиме, нисам гледао Дробњаке, иако имам збирку личних имена код њих од 14-15 вијека.


По њима су скоро сви Срби посрбљени Власи, са нешто турског, хрватског, албанског и бугарског уплива.
Због те усташке анти-српске пропаганде малтене да сам постао алергичан на реч Власи.

 Српска, бугарска, грчка истиориографија Влахе проглашава за "планинске Србе, Бугаре, Грке", а румунска за Румуне. Истина је између као и обично вјероватно. Једном је један ономастичар поставио тезу о томе да су то планински Срби који су носили дугу косу па по власима дуге косе су прозвани Власима.  ;D ;D
 Власи су били сталеж са својом организацијом, катунима, кнезовима, примићурима, војнучким лагаторима.
 Нпр. код подручја Старог Влаха, ту се заиста могу у старим пописима од прије 500 година примјетити имена која сугеришу романофоност, као нпр. Паун, Дракул, дакле која се срећу код сигурно романофоног становништва нпр. Кључа, тамо неке тромеђе данашње Румуније, Србије, Бугарске. Може се слободно рећи да за било какво појачано присуство имена са суфиксом -ул (одређени члан) долази или тадашња или нека ранија романофоност. Даље, ту су имена тичична за јужну-источнобалканску словенску популацију.. С друге стране иста имена се не јављају нпр. по Херцеговини, Црној Гори, али се код ових јаве нека друга имена, и то код неких племена. То указује да се ради о засебним влашким групама.
 То што је неко I2a па и R1a, никаква гаранција није да нема везе са Власима, па код Цинцара итекако има и I2a и R1a. А ипак су они били изолована популација. Нпр. род Никшића су познато влашко племе, још се спомињу 1399. Власи су имали бољи статус од себара, меропага, зависних земљорадника. Сами су имали доста често неки статус локалне властеле, кад су Османлије дошли Никшићи су првобитно били и Хришћани спахије, 1455. се помиње седам тимарлија код њих. Многи, неки аутори ће рећи скоро сви Хришћани спахије су припадали влашком сталежу. Па и многа већа властела је била влашког поријекла као нпр. Косаче који се спомињу као Власи на њиховом стариначком подручју.
 Као што Срби имају јак влашки утицај, тако и Румуни имају јак словенски. А наравно да и Хрвати имају примјетан влашки утицај.
 

Са Прото-Бугарима тешко, пре свега због генетике. А и касније мислим да нису на тај начин (са Бугарима) дошли на простор западног Балкана. Све упућује на влашке миграције с југа, али треба још конкретних доказа.

 Ономастика, којом се бавим између осталог, је чини се изузетно јако оруђе код ових питања. Ево примјер. Лично име Васо/Васоје, као име родоначелника племена Васојевића је у османским дефтерима били изузетно ријетко на овим подручјима. У попису Скадарског санџака 1485. само један Васо у Кучима. Смедеревски санџак у 16. вијеку ништа, Босански 1604 само један Васоје код Олова, Херцеговачки 1477 ништа и 1585 само један Васо, ког Горажда, ту има на пројекту неки Бошњак Васојевић из Горажда. Земље Бранковића 1455 ништа.
 Већ кад се прође данашња Македонија, и дође на подручје данашњег Аргос Орестикона (Хрупишта) у Касторији, 16. вијек: Васо бр. 1, Васо 2, Васо 5, Васо 10, Васо 20, Васо 30...  :) То случајност? Врло врло тешко. А и генетски се Васојевићи могу потенцијално довести у везу с тим неким простором. Влашка племена су чувала име родоначелника, и многа давала дјеци таква имена, слично је са Кричима, Угарцима, Никшићима, Бурмазима, Мириловићима итд..
 Ту код Крича, њихових сигурних и вјероватних катуна, има неке прабугарске ономастике али то може бити и резултат утицаја на то подручје другог "правог" прабугарског елемента.
« Последња измена: Мај 01, 2017, 03:53:07 поподне Zor »

Ван мреже Бакс

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1679
  • E-V13>A18844>E-CTS11222
Одг: Бугари
« Одговор #161 послато: Мај 01, 2017, 04:40:21 поподне »
....  Што се тиче језика, ако су били Нормани наравно да су били романофони, јер којим језиком су говорили Нормани? Старонордијским? Не. Нормани су сами микс Викинга и домицилног становништва Нормандије, који су романизовани. Дакле Нормани у 11 вијеку нису једнако Викинзи.

Не треба изједначавати Нормане и Нормандијце. Нормандијци су само они из Нормандије, а Нормани могу бити из Скандинавије, с Исланда, северне Русије, итд.
Сама реч "Норманин" значи "Северњак". Можда су они "наши" дошли баш из Скандинавије.
« Последња измена: Мај 01, 2017, 04:42:56 поподне Бакс »
"Не може се царство задобити на душеку све дуван пушећи"

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Бугари
« Одговор #162 послато: Мај 01, 2017, 05:30:04 поподне »
Ако ти је интерес сличан оном за Албанце, и њихов језик гдје протураш небулозне теорије онда се ту нема пуно расправљати. Дакле постављање само једне реконструкције Прабугара која вуче на туранску страну, а пропуштање истог код многих које уопште не вуку јасно значи лошу намјеру с твоје стране, онда би то имплицирало нпр. и мањи раст.. Но знаш ли ти Руски, ја познајем Руски и ту јасно стоји да су Прабугари били растом високи за своје доба, што је чест случај код владајућих касти.


 Да су били когломерат сасвим могуће, обзиром да неки аутори етимолошки изводе из термина "Болгар" слично значење (мијешани). Али да оногурски може се рећи на првом мјесту, мада и сам оногурски по аутоматизму је са степско иранским утицајима.

 Дробњаци су у дубровачком и которском архиву засвједочени као Власи, и ту никаквог спора не може бити. Што се тиче језика, ако су били Нормани наравно да су били романофони, јер којим језиком су говорили Нормани? Старонордијским? Не. Нормани су сами микс Викинга и домицилног становништва Нормандије, који су романизовани. Дакле Нормани у 11 вијеку нису једнако Викинзи.
 Но везано за Арумуне, и источнороманске дијалекте, то је тешко рећи. Али ономастика ту може бити од велике помоћи, позабавићу се тиме, нисам гледао Дробњаке, иако имам збирку личних имена код њих од 14-15 вијека.


 Српска, бугарска, грчка истиориографија Влахе проглашава за "планинске Србе, Бугаре, Грке", а румунска за Румуне. Истина је између као и обично вјероватно. Једном је један ономастичар поставио тезу о томе да су то планински Срби који су носили дугу косу па по власима дуге косе су прозвани Власима.  ;D ;D
 Власи су били сталеж са својом организацијом, катунима, кнезовима, примићурима, војнучким лагаторима.
 Нпр. код подручја Старог Влаха, ту се заиста могу у старим пописима од прије 500 година примјетити имена која сугеришу романофоност, као нпр. Паун, Дракул, дакле која се срећу код сигурно романофоног становништва нпр. Кључа, тамо неке тромеђе данашње Румуније, Србије, Бугарске. Може се слободно рећи да за било какво појачано присуство имена са суфиксом -ул (одређени члан) долази или тадашња или нека ранија романофоност. Даље, ту су имена тичична за јужну-источнобалканску словенску популацију.. С друге стране иста имена се не јављају нпр. по Херцеговини, Црној Гори, али се код ових јаве нека друга имена, и то код неких племена. То указује да се ради о засебним влашким групама.
 То што је неко I2a па и R1a, никаква гаранција није да нема везе са Власима, па код Цинцара итекако има и I2a и R1a. А ипак су они били изолована популација. Нпр. род Никшића су познато влашко племе, још се спомињу 1399. Власи су имали бољи статус од себара, меропага, зависних земљорадника. Сами су имали доста често неки статус локалне властеле, кад су Османлије дошли Никшићи су првобитно били и Хришћани спахије, 1455. се помиње седам тимарлија код њих. Многи, неки аутори ће рећи скоро сви Хришћани спахије су припадали влашком сталежу. Па и многа већа властела је била влашког поријекла као нпр. Косаче који се спомињу као Власи на њиховом стариначком подручју.
 Као што Срби имају јак влашки утицај, тако и Румуни имају јак словенски. А наравно да и Хрвати имају примјетан влашки утицај.
 

 Ономастика, којом се бавим између осталог, је чини се изузетно јако оруђе код ових питања. Ево примјер. Лично име Васо/Васоје, као име родоначелника племена Васојевића је у османским дефтерима били изузетно ријетко на овим подручјима. У попису Скадарског санџака 1485. само један Васо у Кучима. Смедеревски санџак у 16. вијеку ништа, Босански 1604 само један Васоје код Олова, Херцеговачки 1477 ништа и 1585 само један Васо, ког Горажда, ту има на пројекту неки Бошњак Васојевић из Горажда. Земље Бранковића 1455 ништа.
 Већ кад се прође данашња Македонија, и дође на подручје данашњег Аргос Орестикона (Хрупишта) у Касторији, 16. вијек: Васо бр. 1, Васо 2, Васо 5, Васо 10, Васо 20, Васо 30...  :) То случајност? Врло врло тешко. А и генетски се Васојевићи могу потенцијално довести у везу с тим неким простором. Влашка племена су чувала име родоначелника, и многа давала дјеци таква имена, слично је са Кричима, Угарцима, Никшићима, Бурмазима, Мириловићима итд..
 Ту код Крича, њихових сигурних и вјероватних катуна, има неке прабугарске ономастике али то може бити и резултат утицаја на то подручје другог "правог" прабугарског елемента.
Или усташка пропаганда толико јако зрачи и опија и не-Хрвате, или је нешто друго у питању али ја видим да си се ти дебело наложио на тај влахизам да то тако назовем.

Тачно је да се у турским дефтерима спомињу често Власи, али то уопште не мора да се односи на етничке романофоне Влахе, већ сам објаснио шта је Влах, a шта влах и која још све значења може да има.
Већина тих Влаха из дефтера нису знали да бекну ни реч влашког (романског), а готово сви су имали српско-словенска имена и презимена на ић.

Што се тиче Албанаца ја сам изнео одређене лингвистичке доказе о конекцији њиховог језика са чеченским и башкирским, с друге стране не могу да се претварам да сам ћорав па да не приметим да сваки други или трећи Албанац има арменоидног уплива у некој мери.
По заступљености арменоидног уплива Албанци дебело шију остале балканске народе и могу слободно рећи да Албанци имају највише арменоидног уплива у читавој Европи, а то није пало с неба, зна се у ком региону је извор арменоидног под-расног типа.

Што се тиче Бугара, није ми јасно шта си ухватио за њих, не би да си Бугарин, промовишеш их као као да су ти род рођени.
Са тим Блгарима који су дојахали из Азије немају скоро никакве везе ни модерни Бугари, а камоли ко други!
« Последња измена: Мај 01, 2017, 05:37:18 поподне Свевлад »

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Бугари
« Одговор #163 послато: Мај 01, 2017, 05:38:02 поподне »
Или усташка пропаганда толико јако зрачи и опија и не-Хрвате, или је нешто друго у питању али ја видим да си се ти дебело наложио на тај "влахизам" да то тако назовем.

Тачно је да се у турским дефтерима спомињу често Власи, али то уопште не мора да се односи на етничке романофоне Влахе, већ сам објаснио шта је Влах, a шта влах и која још све значења може да има.
Већина тих Влаха из дефтера нису знали да бекну ни реч влашког (романског), а готово сви су имали српско-словенска имена и презимена на ић.

Што се тиче Албанаца ја сам изнео одређене лингвистичке доказе о конекцији њиховог језика са чеченским и башкирским, с друге стране не могу да се претварам да сам ћорав па да не приметим да сваки други или трећи Албанац има арменоидног уплива у некој мери.
По заступљености арменоидног уплива Албанци дебело шију остале балканске народе и могу слободно рећи да Албанци имају највише арменоидног уплива у читавој Европи, а то није пало с неба, зна се у ком региону је извор арменоидног под-расног типа.

Што се тиче Бугара, није ми јасно шта си ухватио за њих, не би да си Бугарин, промовишеш их као као да су ти род рођени.
Са тим Блгарима који су дојахали из Азије немају скоро никакве везе ни модерни Бугари, а камоли ко други!
Постоје и власи са малим в https://sr.wikipedia.org/wiki/Себри#.D0.92.D0.BB.D0.B0.D1.81.D0.B8
Изгледа да је на помолу ненаква "влахизација" Срба, што представља досад невиђени (а свашта је виђено) најновији облик аутошовинизма  >:(
Надам се да грешим!  Јер је доста више разно разних подела међу Србима које неминовно доводе до осипања српског националног корпуса, а од браће прави смртне непријатеље.   
« Последња измена: Мај 01, 2017, 05:45:08 поподне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Бугари
« Одговор #164 послато: Мај 01, 2017, 05:56:55 поподне »
Постоје и власи са малим в https://sr.wikipedia.org/wiki/Себри#.D0.92.D0.BB.D0.B0.D1.81.D0.B8
Изгледа да је на помолу ненаква "влахизација" Срба, што представља досад невиђени (а свашта је виђено) најновији облик аутошовинизма  >:(
Надам се да грешим!  Јер је доста више разно разних подела међу Србима које неминовно доводе до осипања српског националног корпуса, а од браће прави смртне непријатеље.

Добронамерни савет, немој да се "палиш" Свевладе. Нема никакве теорије завере. Нити су Срби чисти генетски, нити неко овде покушава да оцрни Србе. Износе се углавном научне чињенице, па их тумачи како ко зна.

Иди на неки хрватски сајт, па тамо говори људима да шире усташтво, немој Србима овде то да причаш, мало је неукусно. ;)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Бугари
« Одговор #165 послато: Мај 01, 2017, 06:11:06 поподне »
Добронамерни савет, немој да се "палиш" Свевладе. Нема никакве теорије завере. Нити су Срби чисти генетски, нити неко овде покушава да оцрни Србе. Износе се углавном научне чињенице, па их тумачи како ко зна.

Иди на неки хрватски сајт, па тамо говори људима да шире усташтво, немој Србима овде то да причаш, мало је неукусно. ;)
Је си ли ти видео шта господин zor каже?

Човек мртав ладан проглашава Никшиће и Дробљаке који су носиоци хаплогрупа I2a и I1 Власима. 
Господин очито не прави разлику између Влаха и влаха.
Господин сугерише да су и носиоци хаплогрупа R1a и I2a такође влашког порекла!  :'(

Имамо словенску и влашку струју на форуму, а можда и неку трећу, одлична је ствар да се унесе мало страсти на форум, то може да буде погонско гориво да употребимо српско-динарски квантни ум, те дођемо до неких конкретних закључака!  ;D 

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Бугари
« Одговор #166 послато: Мај 01, 2017, 06:15:06 поподне »
Је си ли ти видео шта господин zor каже?

Човек мртав ладан проглашава Никшиће и Дробљаке који су носиоци хаплогрупа I2a и I1 Власима. 
Господин очито не прави разлику између Влаха и влаха.
Господин сугерише да су и носиоци хаплогрупа R1a и I2a такође влашког порекла!  :'(

Имамо словенску и влашку струју на форуму, а можда и неку трећу, одлична је ствар да се унесе мало страсти на форум, то може да буде погонско гориво да употребимо српско-динарски квантни ум, те дођемо до неких конкретних закључака!  ;D

У сваком случају имаш право да се не слажеш са њим, али само припази око тих класификација. Мислим да то не приличи овом форуму. На другој теми говоримо о влашким племенима у Херцеговини и свакако има ствари које нису још увек сасвим јасне.

Замисли, можда има неких R1a и I2a Влаха, стварно трагедија, шта нам ради овај запад. :)

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Бугари
« Одговор #167 послато: Мај 01, 2017, 06:22:32 поподне »
У сваком случају имаш право да се не слажеш са њим, али само припази око тих класификација. Мислим да то не приличи овом форуму. На другој теми говоримо о влашким племенима у Херцеговини и свакако има ствари које нису још увек сасвим јасне.

Замисли, можда има неких R1a и I2a Влаха, стварно трагедија, шта нам ради овај запад. :)
Ја се мало шалим, али ово што сам рекао за Хрвате је сасвим тачно, хрватско изједначавање Срба са Власима у етничком смислу има дубоке корене, а посебно је постало популарно од распада СФРЈ на овамо.


« Последња измена: Мај 01, 2017, 06:24:22 поподне Свевлад »

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Бугари
« Одговор #168 послато: Мај 01, 2017, 06:25:29 поподне »
Ја се мало шалим, али ово што сам рекао за Хрвате је сасвим тачно.

Не треба се бавити њима уопште. Нити је важно ко шта каже и шта ће ко да мисли. Већини овде је верујем битно да се дође до неких конкретних научних података који су од користи за истраживање корена, без икаквог улепшавања историје и сл.

Ван мреже Лаф

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 80
Одг: Бугари
« Одговор #169 послато: Мај 01, 2017, 09:49:44 поподне »
Може се слободно рећи да за било какво појачано присуство имена са суфиксом -ул (одређени члан) долази или тадашња или нека ранија романофоност.

С тим у вези је занимљив пример пећког патријарха са именом Јован Кантул. Дотични је остао упамћен по томе што је са никшићким и дробњачким војводом Грданом у садејству са банатским и румунским православцима покренуо неуспели устанак против Турака 1594.-1597. Тиме је српска црква направила радикалан отклон од политичке оријентације патријараха из рода Соколовића.

Цитат
Ту код Крича, њихових сигурних и вјероватних катуна, има неке прабугарске ономастике али то може бити и резултат утицаја на то подручје другог "правог" прабугарског елемента.

У лингвистици је већ доказано да је прабугарско-туркијски језик поприлично оставио трага у словенским дијалектима око Солуна, па се може претпоставити и да је неки утицај оставио у Тесалији, тј. Мегаловлахији, одакле су, можебити, кренуле влашке сеобе ка северозападу.
https://www.youtube.com/v/3IeRG2DYYag&t=1s



Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Бугари
« Одговор #170 послато: Мај 03, 2017, 03:55:16 поподне »
Владица ми је дао инспирацију да одрадим статистику за још неки крај у Бугарској, на основу њиховог пројекта. Они имају оно велико истраживање по регионима из 2013. године, тако да је могуће упоредити заступљеност хаплогрупа на овај начин.

Узорак за Ловеч и околину (у ширем смислу) тамо износи 62, а у Бугарском днк пројекту 45.

Више на:
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0056779

Бугарски днк пројекат (узорак 45)

E1b - 22.2%
I2a - 17.8% (13.3% I2a DN, 4.4% недефинисани, тј. по 12 маркера)
J2a - 15.6%
R1a - 11.1% (M458 4.4%, Z280 4.4%, недефинисани 2.2%)
J2b - 11.1% (M241 6.7%, M12Q 2.2%, M205 2.2%)
G2a - 8.9%
R1b - 4.4%
I1 - 4.4% (L22 2.2%, Z63 2.2%)
I2-M223 - 2.2%
Q - 2.2%

Иако је узорак мали на оба места, резултати не одударају пуно. Биће добро ако и наши овако обраде читав српски простор на неком истраживању. Онда можемо упоредити са стањем у днк пројекту.

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Бугари
« Одговор #171 послато: Мај 03, 2017, 04:16:53 поподне »
Узорак за Ловеч и околину (у ширем смислу) тамо износи 62, а у Бугарском днк пројекту 45.

G2a - 8.9%

У Европи је ретко где тако висок проценат G2a.

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Бугари
« Одговор #172 послато: Мај 03, 2017, 04:29:07 поподне »
Свака част Небојша!

Да и ја дам мало свој допринос статистици наведене области.
Овога пута само пројекат  "Central Balkan Mountains"
https://www.familytreedna.com/groups/central-balkan-mountains/about/background
Биће корисно за поређење, има урачунатих који нису пријављени на Бугарски днк пројекат а налазе се на наведеном пројекту:

image sharingcertificity.com

Главна разлика је виши I2a динарик који достиже 30%, са тим да за разлику од Шоплука (са сличним процентом) и Тракије (нижи проценат) где доминира Динарик jуг овде је већина Динарик север (Z17855). Док код Помака у Пиринској Македонији највише има Y4460 (4 од 6).

 

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Бугари
« Одговор #173 послато: Мај 03, 2017, 04:39:17 поподне »
У Европи је ретко где тако висок проценат G2a.

То је зато што је узорак мали вероватно. И Владица је у Шоплуку добио 6% G2a. На истраживању из 2013., G2a је знатно испод овог просека.

Свака част Небојша!

Да и ја дам мало свој допринос статистици наведене области.
Овога пута само пројекат  "Central Balkan Mountains"
https://www.familytreedna.com/groups/central-balkan-mountains/about/background
Биће корисно за поређење, има урачунатих који нису пријављени на Бугарски днк пројекат а налазе се на наведеном пројекту:

image sharingcertificity.com

Главна разлика је виши I2a динарик који достиже 30%, са тим да за разлику од Шоплука (са сличним процентом) и Тракије (нижи проценат) где доминира Динарик jуг овде је већина Динарик север (Z17855). Док код Помака у Пиринској Македонији највише има Y4460 (4 од 6).

Свака част!

Претпостављам да су ови недефинисани J2b тестирани на 12 маркера? У принципу у том крају (бугарски днк пројекат) су присутне све гране J2b.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Бугари
« Одговор #174 послато: Мај 03, 2017, 09:03:06 поподне »
Бургас, истраживање из 2013 (узорак 45)

E1b - 27.6% (E-V13 17.8%)
I2a - 15.6%
R1b - 17.7% (L23 8.9%)
R1a - 11.1% (M458 6.7%)
J2b - 11.1% (M241 11.1%)
J2a - 6.6%
J1 - 6.6%
G2a - 4.4%

Бургас, Бугарски днк пројекат (узорак 39)

E1b - 35.9% (E-V13 30.8%)
J2a - 12.8%
I2a - 10.3%
J2b - 10.3% (M241 7.7%, M205 2.6%)
R1b - 7.7% (BY611 2.6%)
R1a - 5.1% (Z280 5.1%)
G2a - 5.1%
I1 - 2.6% (Z58 2.6%)
J1 - 2.6%
I2-L38 - 2.6%
L2 - 2.6%
H1a - 2.6%



Извор:

- Y-Chromosome Diversity in Modern Bulgarians: New Clues about Their Ancestry
- Бугарски днк пројекат

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Бугари
« Одговор #175 послато: Мај 04, 2017, 01:29:16 поподне »
У Европи је ретко где тако висок проценат G2a.

Једном из ЦБМ пројекта Невген даје 100% за G2a1-L293
Другог само видим на мапи.

Из тог региона Централна Бугарска на БДНК пројекту има још шесторо:
Једном невген такође даје 100% за G2a1-L293
Један потврђен као U1.
Један потврђен као L42
Један на 12 маркера, Невген му даје  L497, могућ L42 такође.
Један је груписан као M406
Један L91
Неки можда територијално упадају у Тракију, у сваком случају на самој су граници

Шоплук:
Једном на 12 Невген даје разне проценте.
Два су L91.

Североситок
Један потврђен G-P303, Невген му даје највише шанси за U1

Већ је било речи на форумо о увећаном проценту G2а у Северној Бугарској на основу анонимних студија:

Западна Бугарска (Монтана + Софијска област) разне гране укупно 5.93%, (ја сам добио 4,35%)
Ловеч: G-M303 3.2%,;  G-M406 1.6%
Разград: G-L497 4.8% ; G-U1 9.5%

Највероватније стварно постоји повећан постотак ове хаплогрупе.

Оно шта мене чуди је  слабија R1a у Шоплуку и Ловечу у односу на анонимне студије.

То је зато што је узорак мали вероватно. И Владица је у Шоплуку добио 6% G2a. На истраживању из 2013., G2a је знатно испод овог просека.

Претпостављам да су ови недефинисани J2b тестирани на 12 маркера? У принципу у том крају (бугарски днк пројекат) су присутне све гране J2b.

Да на 12 маркера, са тим да тек сад приметих да су двоје са различитим презименима идентични, а такође ставили истог претка. Требао сам их искључити из статистике, углавном сада имају нижи проценат J2b 2/32 или 6,25%

симо

  • Гост
Одг: Бугари
« Одговор #176 послато: Мај 04, 2017, 01:44:42 поподне »
Једном из ЦБМ пројекта Невген даје 100% за G2a1-L293
Другог само видим на мапи.

Из тог региона Централна Бугарска на БДНК пројекту има још шесторо:
Једном невген такође даје 100% за G2a1-L293
Један потврђен као U1.
Један потврђен као L42
Један на 12 маркера, Невген му даје  L497, могућ L42 такође.
Један је груписан као M406
Један L91
Неки можда територијално упадају у Тракију, у сваком случају на самој су граници

Шоплук:
Једном на 12 Невген даје разне проценте.
Два су L91.

Североситок
Један потврђен G-P303, Невген му даје највише шанси за U1

Већ је било речи на форумо о увећаном проценту G2а у Северној Бугарској на основу анонимних студија:

Западна Бугарска (Монтана + Софијска област) разне гране укупно 5.93%, (ја сам добио 4,35%)
Ловеч: G-M303 3.2%,;  G-M406 1.6%
Разград: G-L497 4.8% ; G-U1 9.5%

Највероватније стварно постоји повећан постотак ове хаплогрупе.



Спомињали смо раније управо ову G-U1 грану код Бугара http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=61.msg12322#msg12322

Ван мреже Свевлад

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1737
  • Аутошовинизам је тешка болест!
Одг: Бугари
« Одговор #177 послато: Мај 10, 2017, 06:56:51 поподне »
Нема сумње да највише остатака прото-бугарске генетике има у севеоисточној Бугарској и уз Дунав, управо где тамо су се прото-Бугари и неселили.
То се и по назире по томе што су Бугари са истока/североистока Бугарске у просеку нижег раста и тамније пигментације од Бугара са запада Бугарске, управо у североисточној Бугарској се може и најчешће срести туранидски уплив, који је наравно заоставштина прото-Бугара.

Погледајте овај клип https://youtu.be/GHyBfUhHdQI  то су деца из школе из града Червен Брjаг у централно-северној Бугарској.
Сва ова деца имају тамну косу, а понека и азијски уплив у у облику главе, очима и цртама лица, што није случај например код бугарске деце из Димитровграда или Босилеграда где на групним сликама из школа има преко пола плавокосе деце.



 
« Последња измена: Мај 10, 2017, 07:01:43 поподне Свевлад »

Ван мреже Bane

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 977
  • E-Z16988+BY99620+
Одг: Бугари
« Одговор #178 послато: Мај 13, 2017, 03:24:52 поподне »
Цитат
Results: In the PCA of Y-chromosome haplogroup profiles, the distribution of the populations is mainly determined by the south-north cline of the first principal component. It positions Bulgarians at the one extreme close to other South Slavic speaking populations; East Slavic speaking populations on the other extreme and West Slavic speaking populations in-between. The Y-chromosome haplogroup PCA profile follows similar pattern separating South and East by West Slavic speaking populations. Conclusion: Similarly to previous uniparental and genomic studies, our analysis shows that Bulgarians are genetically most close with Serbs, Croats and Herzegovians and are particularly distant from East Slavic speaking populations.

То је извод из још увек необјављеног рада: The position of Bulgarian uniparental diversity in the Slavic genetic landscape

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Бугари
« Одговор #179 послато: Мај 25, 2017, 12:02:29 поподне »