Аутор Тема: Програми за израду родослова  (Прочитано 22297 пута)

Ван мреже Radul

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1684
  • J-Y230853 Башино Село, Цетиње > Кривошије
Програми за израду родослова
« послато: Фебруар 07, 2017, 11:09:56 поподне »
Ваша искуства, препоруке :)

My heritage family tree builder - добар програм, једноставан за коришћење.
Ако се бојите, немојте то чинити; ако то радите, не бојте се! - Темуџин

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #1 послато: Фебруар 07, 2017, 11:50:24 поподне »
Family Tree builder је одличан за израду родослова и породичних стабала. Свиђа ми се што могу да се додају побочне гране и да се упише више података нпр. године рођења и смрти, место рођења и смрти, више бракова, религија. Једино ми се не свиђа што имена не могу да се уписују на ћирилици, бар не на овој варијанти коју ја имам. Или ја не знам. Почео сам да га користим пре три-четири године и у њега сам уписао између 700 и 800 имена. У међувремену ми се срушио Виндовс а ја пре тога нисам преузео адекватне мере, тако да морам поново да га израђујем. Срећом углавном имам све записано. Такође, за израду једноставнијих и мање обимних родослова може да послужи и Office word.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #2 послато: Фебруар 08, 2017, 09:21:47 пре подне »
Пробао сам све што се дало наћи и преузети са интернета и на крају одлучио за Family Tree Maker. Можда није најједноставнији али је најмоћнији програм од свих које сам пробао, са мноштвом корисних опција.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #3 послато: Фебруар 08, 2017, 09:37:21 пре подне »
У принципу већина људи воли неку врсту програма тј неки софтвер у који се уносе подаци у за то већ предвиђена поља, из падајућих менија бирају се сроднички односи, а програм сâм педантно и прегледно исцртава стабло.

Ја сам старомодан. Стабло бих најрадије руком исцртао на великом папиру, па онда скенирао да га имам и у електронском облику. Међутим, пошто немам уметничког дара нити претерано умећа техничког цртања, а имам ~2500 имена Селакових потомака, онда сам све урадио у Photoshop-у, помињао сам на форуму и раније. Приступ ми јесте "староставан", јер све морам руком цртати, али могу да напишем, допишем шта год хоћу, да уређујем простор како ми се свиђа, да радим на јако великом формату папира, што ми је неопходно.


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #4 послато: Фебруар 08, 2017, 09:48:16 пре подне »
Да додам да слично Photoshop-у постоји бесплатни Inkscape, који се лако може скинути са интернета, и у коме можете цртати стабла великих димензија у "векторском" облику тј. колико год да се такво стабло увелича, линије остају оштре.

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #5 послато: Фебруар 08, 2017, 10:08:22 пре подне »
Да додам да слично Photoshop-у постоји бесплатни Inkscape, који се лако може скинути са интернета, и у коме можете цртати стабла великих димензија у "векторском" облику тј. колико год да се такво стабло увелича, линије остају оштре.

У суштини сви цртачки векторски програми су погодни. Autocad такође може сасвим добро да се искористи.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #6 послато: Фебруар 08, 2017, 10:12:48 пре подне »
На овом месту није лоше навести примера украсних родослова (мање или више успешних) који се могу наћу на интернету:

За почетак кружни родослови:

Родослов Јанчића



Родослов Попивода



Овакав родослов прави и наш форумаш Акса колико се сећам.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #7 послато: Фебруар 08, 2017, 10:14:35 пре подне »
У суштини сви цртачки векторски програми су погодни. Autocad такође може сасвим добро да се искористи.

Хвала, Синиша, потпуно сам заборавио на Аутокед, у њему сам радио неко прво стабло у средњој школи. Можда мало више времена треба привикнути се нањега него на Фотошоп.

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #8 послато: Фебруар 08, 2017, 10:18:10 пре подне »
Полукружни родослови:

Кнежевићи из Велике, 1997.



Синобади 1600-2000.


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #9 послато: Фебруар 08, 2017, 10:21:21 пре подне »
Кружно-дрволики  :) родослови (можда и најлепши?):

Родослов Вујачића:



Миловићи из Бањана:


Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #10 послато: Фебруар 08, 2017, 10:23:29 пре подне »
"Правоугли" родослови:

Ивановићи (Васојевићи)



Поново Синобади


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #11 послато: Фебруар 08, 2017, 10:27:49 пре подне »
Селаковићу, добро да си приказао све ове примјере. Мислим да би човјек прво требао на неком великом папиру да уради  нацрт, да види шта ће све ући у родослов и тek онда да, на основу istog, изабере неки од ових модела. За нечије податке ће више одговарати полукружни, а за нечије друге правоугли или у облику стабла. Кључан критеријум је свакако прегледност.
« Последња измена: Фебруар 08, 2017, 10:34:56 пре подне Синиша Јерковић »

Ван мреже Селаковић

  • Члан Друштва
  • Етнолог
  • *****
  • Поруке: 2350
  • I-Z17855>>>FT173833
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #12 послато: Фебруар 08, 2017, 10:29:50 пре подне »
За крај, разни родослови који наликују правом дрвету, гранама, лишћу...

Поново Кнежевићи из Велике, сунцем обасјани



Жугићи



И за крај, породица Dayan из Алепа, која према овом стаблу (могу послати ако неком треба оригинално неумањено стабло) води порекло од самих Давида и Соломона  :)


Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5267
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #13 послато: Фебруар 08, 2017, 10:34:05 пре подне »
У принципу већина људи воли неку врсту програма тј неки софтвер у који се уносе подаци у за то већ предвиђена поља, из падајућих менија бирају се сроднички односи, а програм сâм педантно и прегледно исцртава стабло.

Ја сам старомодан. Стабло бих најрадије руком исцртао на великом папиру, па онда скенирао да га имам и у електронском облику. Међутим, пошто немам уметничког дара нити претерано умећа техничког цртања, а имам ~2500 имена Селакових потомака, онда сам све урадио у Photoshop-у, помињао сам на форуму и раније. Приступ ми јесте "староставан", јер све морам руком цртати, али могу да напишем, допишем шта год хоћу, да уређујем простор како ми се свиђа, да радим на јако великом формату папира, што ми је неопходно.

Ако причамо о цртању породичног стабла, онда је ту стварно "мрка капа" што се тиче специјализованих програма. Много су употребљивији општенаменски алати за цртање, пре свега векторски како је и поменуто. Ја сам се определио за цртање стабла у програму Microsoft Visio. Visio има богат скуп предефинисаних графичких елемената који се могу погодно искористити за ову потребу а доступне су и додатне библиотеке на интернету. Згодан је за накнадна преуређивања јер приликом померања елемената цртежа очувава и аутоматски по потреби скалира оформљене везе између чворова/листова стабла.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Atlantische

  • Уредник СДНКП
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1938
  • G2a-FT221531
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #14 послато: Фебруар 08, 2017, 11:31:28 пре подне »
Ево какво је тренутно стање ствари код мене. :)
Слажем се да је папир alfa & omega код израде родослова, али такође постоје и разни начини за декорисање истих, попут Adobe Photoshopa и Ilustratora.
Ово сам радио преко програма за векторску графику Adobe Ilustrator CS6.
Сва презимена са слике http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=1248.msg38360#msg38360
Скриншот већих димензија http://i.imgur.com/NbKJNHJ.jpg
''Заведени светским чудима, заборависмо на себе и на своје порекло." - М. Капор

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #15 послато: Фебруар 08, 2017, 02:34:08 поподне »
Захваљујем се господину Селаковићу на овим дивним примјерима, као и за препоруку нашег Синише ;).
Ја више од дванаест година радим на  родословљу својих Јелићана, гдје је се спомиње 68 презимена и око 5000 појединачних имена.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13139
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #16 послато: Август 17, 2017, 11:02:10 поподне »
Не знам да ли је ово одговарајућа тема, али реактивирао сам родословно стабло на FTDNA. Верујем да су и остали чланови одрадили исто. Занимљив је програм.


« Последња измена: Новембар 13, 2021, 07:19:24 поподне Небојша »

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #17 послато: Август 18, 2017, 12:29:18 пре подне »
Не знам да ли је ово одговарајућа тема, али реактивирао сам родословно стабло на FTDNA. Верујем да су и остали чланови одрадили исто. Занимљив је прогрaм.

И ја сам попуњавао. :) Додуше ово је радна верзија само са презименима и без слика. Са списка су jeдинo тестирани Векићи (I2-PH908) и Мацуре (I1-Z63). :)


« Последња измена: Август 18, 2017, 12:32:53 пре подне Sergio »

Ван мреже Банија

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 209
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #18 послато: Август 18, 2017, 12:49:08 пре подне »
Да се надовежем на Небојшу и Срђана (нисам ишао у детаље, већ сам само навео презимена; фали још презиме Сарапа као презиме мајке најстаријег Демића уцртаног на стаблу и презиме Демић као презиме мајке најстаријег Ресановића уцртаног на стаблу):


За разлику од њих, који имају прилично занимљиве комбинације, код мене је ствар доста једноставна, сви су поријеклом са Баније и то сви са подручја бивше Прве банске регименте. Сва презимена су са подручја Глине, осим Воркапића који су са подручја Вргинмоста.

Од ових родова имамо тестиране Демиће и Тинторе, који припадају хаплогрупи J2b1-M205>Y22066 (род Крича).
Сарапе би могле припадати тзв. источној варијанти хаплогрупе R1b (с обзиром на резултат Карадаглића из Љуботиња).
« Последња измена: Август 18, 2017, 12:50:44 пре подне Брубноград »

Ван мреже KaBaTo

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Програми за израду родослова
« Одговор #19 послато: Октобар 10, 2017, 01:30:42 поподне »
Предобар програм за родослов је https://www.myheritage.com .... има доста понуђених језика, па тако и српски, македонски и hrvatski.

Овде можете видети који све програми постоје за родослов: https://en.wikipedia.org/wiki/Template:Genealogy_software