Аутор Тема: Ристићи  (Прочитано 47198 пута)

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7265
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Ристићи
« Одговор #180 послато: Новембар 19, 2017, 01:40:37 пре подне »

:) Најбоље би било да уз бесплатно тестирање понудиш и награду у виду: соковника, пегле, секца, јастука од меморијске пене ... има начина, не треба губити наду :)
Боље после славе, сад немају времена да мисле на ово... :D
« Последња измена: Новембар 19, 2017, 01:42:13 пре подне ДушанВучко »

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #181 послато: Новембар 19, 2017, 05:28:27 поподне »

:) Најбоље би било да уз бесплатно тестирање понудиш и награду у виду: соковника, пегле, секца, јастука од меморијске пене ... има начина, не треба губити наду :)
Овај јадан, напаћен народ не пали се више на соковнике (јер је исцеђен), пегле (јер је дисциплински испеглан), сецка (јер је уситњен и раздељен), јастуке од меморијске пене (јер је заборавио шта му је јуче било важно), а Нада има вереника-гастарбајтера.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Ристићи
« Одговор #182 послато: Новембар 19, 2017, 06:23:44 поподне »
Нико се не јавља!
Размишљам да их редом зовем телефоном по телефонском именику, ал` откачиће ме к`о оне што нуде бесплатну вечеру уз промоцију производа!

Преко форума и неће, бар не у скорије време. ;)

Али поставио сам на чланак Порекло презимена Ристић, овај јавни позив, па ако се неко и буде јавио самостално преко порекла, много су веће шансе да то буде преко портала. :)



Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #183 послато: Новембар 19, 2017, 06:43:00 поподне »
Преко форума и неће, бар не у скорије време. ;)
Ја се позивам на Форум када контактирам неког и упутим га да прочита о "нашим" Ристићима. Форум, односно тема о Ристићима, као мотивационо средство, помаже, али си у праву да је веома тешко да ће неко неупућен тек-тако набасати у скорије време.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже gillle

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 966
Одг: Ристићи
« Одговор #184 послато: Новембар 19, 2017, 07:28:43 поподне »
Овај јадан, напаћен народ не пали се више на соковнике (јер је исцеђен), пегле (јер је дисциплински испеглан), сецка (јер је уситњен и раздељен), јастуке од меморијске пене (јер је заборавио шта му је јуче било важно), а Нада има вереника-гастарбајтера.

Па нећеш ваљда да одустанеш? :)
Тако је говорила моја прабаба Марта.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #185 послато: Новембар 19, 2017, 07:30:04 поподне »
Па нећеш ваљда да одустанеш? :)
Ма јок, за Наду има места у мом харему.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #186 послато: Новембар 22, 2017, 07:49:23 поподне »
Како објавих неке постове на Фејсбуку, група "Ristici", повећа се број прегледа ове наше теме. Да ли ће то имати и утицаја на већи број тестирања? Тешко.
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #187 послато: Новембар 26, 2017, 03:11:53 поподне »
Изгледа да сам нашао још једног "од наших" Ристића:
Ристић, Св. Архангел Михаило, с. Костадинце, о. Косовска Каменица.
Још само да одрадимо тестирање...
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8524
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Ристићи
« Одговор #188 послато: Новембар 26, 2017, 03:36:26 поподне »
Изгледа да сам нашао још једног "од наших" Ристића:
Ристић, Св. Архангел Михаило, с. Костадинце, о. Косовска Каменица.
Још само да одрадимо тестирање...

Свако из тог краја је драгоцен како би се употпунила њихова недовољно јасна генетска слика, тако да, само напред!  ;) 
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #189 послато: Јануар 10, 2018, 06:52:10 поподне »
На мом Facebook профилу Nenad Ristić-Stevanović данас објавих:

"Уторак, 9. јануара 2018., Свети Стефан, преслава нас потомака принчевске куће Озрихне Немањића, обележена у кући Ристић-Стевановића, од патрилинеарне гране Ристе, најстаријег сина Стијепа Озрихне."
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #190 послато: Фебруар 04, 2018, 06:24:14 поподне »
Поздрав свима!

У вези моје књиге коју припремам, обавештавам све да је тема проширена, тако да се не бавим само са PH908. Јуче сам радио скоро 14 сати и успео сам да реконструишем родослов Лешњана, наравно, само почетак, не цело стабло, јер сам већ писао или говорио да се бавим само другом половином XIII века, XIV и XV веком. Из породичних разлога, моје Ристиће ћу убрзано обрадити и кроз касније векове.

Поводом оног огласа за тестирање, јавили су ми се двојица Ристића које намеравам да тестирам. Трећег Ристића, пореклом из Македоније, морао сам да одбијем из финансијских разлога, као и због процене да са славом Св. Никола има збирно 90 % да је Е1 или Ј2, а не I2. Ристићи се могу и даље јављати на позив.

Дакле, у књизи се бавим следећим гранама:
1. Динарик Југ I-CTS10228 - I-Y3120 - S17250 - PH908     Озрихне-Озринићи,
2. Динарик Север I-CTS10228 - I-Y3120 - Z17855 - A16413    Лешњани-Војинићи,
али постала ми је интересантна још једна група родова
3. Динарик Север  I-CTS10228 - I-Y3120 - Z17855 - PH 34141 Мириловићи.
Ако неко има времена да ми проследи неке податке или линкове о постојбини те групе, односно о кнезу Мирилу, бићу захвалан и, наравно, цитираћу изворе и сараднике.

Поздрав!
Sharelock
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Ристићи
« Одговор #191 послато: Фебруар 04, 2018, 08:18:38 поподне »
Поздрав свима!

У вези моје књиге коју припремам, обавештавам све да је тема проширена, тако да се не бавим само са PH908. Јуче сам радио скоро 14 сати и успео сам да реконструишем родослов Лешњана, наравно, само почетак, не цело стабло, јер сам већ писао или говорио да се бавим само другом половином XIII века, XIV и XV веком. Из породичних разлога, моје Ристиће ћу убрзано обрадити и кроз касније векове.

Поводом оног огласа за тестирање, јавили су ми се двојица Ристића које намеравам да тестирам. Трећег Ристића, пореклом из Македоније, морао сам да одбијем из финансијских разлога, као и због процене да са славом Св. Никола има збирно 90 % да је Е1 или Ј2, а не I2. Ристићи се могу и даље јављати на позив.

Дакле, у књизи се бавим следећим гранама:
1. Динарик Југ I-CTS10228 - I-Y3120 - S17250 - PH908     Озрихне-Озринићи,
2. Динарик Север I-CTS10228 - I-Y3120 - Z17855 - A16413    Лешњани-Војинићи,
али постала ми је интересантна још једна група родова
3. Динарик Север  I-CTS10228 - I-Y3120 - Z17855 - PH 34141 Мириловићи.
Ако неко има времена да ми проследи неке податке или линкове о постојбини те групе, односно о кнезу Мирилу, бићу захвалан и, наравно, цитираћу изворе и сараднике.

Поздрав!
Sharelock

Мислио сам да ће се твоја књига бавити искључиво фамилијама са презименом Ристић али изгледа да нисам баш разумео идеју. Шта ће бити тема књиге?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #192 послато: Фебруар 04, 2018, 08:55:33 поподне »
Мислио сам да ће се твоја књига бавити искључиво фамилијама са презименом Ристић али изгледа да нисам баш разумео идеју. Шта ће бити тема књиге?

Velibore,

Ову тему о Ристићима на Форуму наменио сам за прикупљање података о свим Ристићима, јер је то био један од начина да се и "моји" Ристићи заинтересују за то. Никада ми није била намера да пишем књигу о свим Ристићима, већ наменски о Ристићима I2a Динарик Југ, односно о неколико најближих братствимa који датирају од краја XIV и почетак XV. У истраживању сам дошао до неких података који ми се уклапају у ширу слику тог времена, а тиче се других Динарика, међу њима Лешњана. Пошто сам тренутно у том делу причe, мислио сам да бих можда и Мириловиће негде лоцирао, али је то чиста апстракција, али неки податак можда негде "испадне" на опште добро.

Поздрав,
Sharelock
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5312
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Ристићи
« Одговор #193 послато: Фебруар 04, 2018, 09:06:10 поподне »
Velibore,

Ову тему о Ристићима на Форуму наменио сам за прикупљање података о свим Ристићима, јер је то био један од начина да се и "моји" Ристићи заинтересују за то. Никада ми није била намера да пишем књигу о свим Ристићима, већ наменски о Ристићима I2a Динарик Југ, односно о неколико најближих братствим који датирају од краја XIV и почетак XV. У истраживању сам дошао до неких података који ми се уклапају у ширу слику тог времена, а тиче се других Динарика, међу њима Лешњана. Пошто сам тренутно у том делу причe, мислио сам да бих можда и Мириловиће негде лоцирао, али је то чиста апстракција, али неки податак можда негде "испадне" на опште добро.

Поздрав,
Sharelock

И ја сам мало нејасно поставио питање пошто си у претходној поруци навео које родове у књизи желиш да обрадиш. Разумем да желиш да пишеш о својим Ристићима и њима блиским родовима, тако нешто сам и претпоставио. Оно што нисам схватио је зашто желиш да прошириш тему књиге баш на набројане родове а не и неке друге, тј. на основу чега си се определио баш за ове три гране. Хоћу рећи, не могу да ухватим оквире у којима ће се књига кретати и централну тему коју адресира.  Али добро, вероватно имаш своје разлоге а књига ће када изађе дати одговоре.
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #194 послато: Април 16, 2018, 11:07:09 поподне »
Алија Џоговић: "ОНОМАСТИКА ДЕЧАНА И ОКОЛНИХ СЕЛА" у књизи "ОНОМАТОЛОШКИ ПРИЛОЗИ VI" САНУ, Одељење језика и књижевности - Одбор за ономастику, Београд 1985

ЛОЋАНЕ

"Јовановић, две куће. Чувају предање да су им преци у Лоћанима живели од оснивања села и да је из њихове куће (данас припада Даниловићима) пренета ватра у конаке новосаграђеног манастира Дечана. Рођаци су им Даниловићи, Ђокићи, Мијатовићи, Ристићи и Симићи (сви потичу из поменуте старе куће и сви су до 1912. године носили презиме Јовановић). Слава Свети Никола. Информатор Мирко Ђокић (1865)." стр.480

ДЕЧАНЕ

“Ђокић, две куће. Једна кућа дошла је 1966. године из суседног села Лоћане. Приповедају да су стари Срби и да су њихови преци живели у Лоћанима 250 година пре градње манастира Високи Дечани. Кажу да је о њима све записано у књигама у манастиру и да је њихово презиме некада било Јовановић. По предању и Даниловићи из Лоћана такође су Јовановићи. По овом предању у врло блиском сродству су Јовановићи, Даниловићи, Ђокићи, Симићи, Ристићи и Мијатовићи. Међу собом се не жене и не удају. У Лоћанима је остала још само једна кућа Ђокића. Остале куће одселиле су се у Пећ, Приштину, Титову Митровицу и Београд. Слава Свети Никола; мала слава Свети Никола летњи. Информатор Јованка Ђокић, 65 год. (О себи она каже: „Ја сам од рода Кучанка, Дрекалуша".) Друга кућа Ђокића доселила се после првог светског рата у село Љумбарду код Дечана из села Липова код Колашина, у Црној Гори. Са Ђокићима Србима староседеоцима нису у сродству. Слава Свети Лука. Информатор Матеја Ђокић, 56 год." стр.449/450
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #195 послато: Април 17, 2018, 12:50:29 пре подне »
Драго Ћупић и Света Милисављевић "ОНОМАСТИКА ДЕЛА ТАМНАВЕ" у књизи "ОНОМАТОЛОШКИ ПРИЛОЗИ VII" САНУ, Одељење језика и књижевности - Одбор за ономастику, Београд 1986

КАЛИНОВАЦ

"Калиновац се налази између Бањана, на северу, и Памбуковице, на југу, тј. северозападно од општинског седишта Уба. Захвата брежуљкасту раван, површине од око 3—4 Km2. Пресеца га речица Калиновица. Калиновац има укупно 136 домаћинстава и нешто мање од 500 становника. Сви становници су Срби, православне вере.
Као насеље (село) Калиновац је формиран, изгледа, крајем 18. в., да би се сеоска физиономија усталила у току 19. века. У литератури нисмо нашли податке о овом селу. Као засебно село га помиње само Љуба Павловић у својој студији о антропогеографији Тамнаве.  Према Павловићу, један број породица овде је дошао у 18. а други у 19. веку. Већина становника доселила се из ваљевске Подгорине и околине Ужица, али их има и из других крајева. Заједничка преслава села је Спасовдан, а једне породице Илиндан." стр.468

"Ристић, 5 породица. Дос. у 18. в. из Подгорине. Слава: Аранђеловдан."  стр. 470

ТУЛАРИ

"Тулари су село у Тамнави, југозападно од Бањана, на путу Бањани—Коцељево. Удаљени су од Бањана око 5 km (центар села). " стр. 476

"Ристића капија, раскрсн." стр. 478
"Ристића дуд, раскрсн." стр.478

"Ристић, четири породице, староседеоци. Слава: Петровдан - 3 пор., Јовањдан - 1 породица." стр.480
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #196 послато: Април 17, 2018, 12:53:21 пре подне »
Јованка Радић "ИЗ ОНОМАСТИКЕ ПОРЕЧЈА ЛУГОМИРА" у књизи "ОНОМАТОЛОШКИ ПРИЛОЗИ VII" САНУ, Одељење језика и књижевности - Одбор за ономастику, Београд 1986

КОЛАРЕ

"Село има 157 домова. Смештено је са обе стране реке Лугомир и подељено је на пет махала. Са десне стране реке налазе се Доња и Горња мала, са леве стране Средња, најстарија махала у селу. Новијег постанка су Пољска и Пиц–мала и оне се налазе са леве стране Лугомира, поред пута Светозарево–Рековац. "  стр. 516

"Поробицко / Порубићцко, поседи, земља фамилије Ристић, зване Поробићи." стр. 519

"Љубомировић, 4 куће. Род су са Ристићима и имају заједничко старо презиме Поробићи / Порубићи. Две куће имају новије секундарно презиме – Миџини (по претку званом Миџа). Славе Свети Ранђео стари (21. Х1) и Свети Ранђео млади (26. VII). Информатор Каравилка Љубомировић, 64 год." стр. 523

"Поробић / Порубић, заједничко старо презиме фамилија Ристић и Љубимировић." стр. 524

"Ристић, девет кућа, старо презиме Поробићи / Порубићи добили су, кажу, по томе што су много бивали по робијама. Верују да им је предак био неки „Мерикан„ (в. топоним Американско / Мериканско), који је дошао у овај крај и саградио воденицу. Род су са Љубомировићима.  Славе Свети Ранђео стари (21. XI) и Свети Ранђео млади (26. VII). Информатор Властимир Ристић, 51 год." стр. 525
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #197 послато: Април 17, 2018, 12:58:50 пре подне »
Првослав Радић "ИЗ ОНОМАСТИКЕ СЕЛА ДОЊЕГ ДОКА РЕКЕ БЕЛИЦЕ" у књизи "ОНОМАТОЛОШКИ ПРИЛОЗИ VII" САНУ, Одељење језика и књижевности - Одбор за ономастику, Београд  1986

БУКОВЧЕ

"Село Буковче налази се у равници и делом на невеликој коси, поред пруге Београд–Ниш. Од Светозарева је удаљено око три километра и повезано је асвалтним путем. Село спада у старија насеља овога краја. Такво веровање задржали су и Буковчани истичући да је Буковче старије и од града Јагодине. Станоје Мијатовић истиче да је вероватно Буковче било она „мала паланка плотом ограђена", коју у близини Јагодине означава на својој карти аустријски капетан Ешлевиц 1717.
године." стр.  575/576

"Ристић (из Гњилана)" стр. 578

ВОЉАВЧЕ

"Село Вољавче налази се на омањој заравни више Светозарева, недалеко од пута Светозарево–Багрдан. Село је, мисли се, некада било ближе граду, поред самога пута за Багрдан, али се поместило према скровитијим теренима. " стр. 579

" Запис, старо дрво, раније имало обредно значење; Код запис, њиве око дрвета –– записа; Ристицки запис / Код ристицки запис, њиве у власништву фамилије Ристић. Овде је некада било огромно дрво—запис кога су Ристићи искрчили. Мештани верују да их отада „тера проклество". стр.  580

Две информације о пореклу ових Ристића: из околине Врања или околине Сврљига. А можда су из околине Врања, преко Сврљига дошли у село Вољавче?

"Ристић (из околине Врања)"  стр. 582

"Станоје Мијатовић, Белица... бележи следеће вољовачке фамилије: Митровићи, Ђорђевићи, Недељковићи (из нишке околине), Лазићи, Ђокићи, Стојановићи (из нишке околине), Живадиновићи, Миловановићи (из Сврљига), Живановићи, Ристићи (из Сврљига), Жикићи, Милосављевићи (из нишке Трнаве). Село Вољавче Мијатовић убраја у насеља тимочког типа." стр. 579
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #198 послато: Април 17, 2018, 11:51:49 поподне »
Алија Џоговић "ОНОМАСТИКА ЂАКОВИЦЕ И СУСЕДНИХ СЕЛА" у књизи "ОНОМАТОЛОШКИ ПРИЛОЗИ VIII" САНУ, Одељење језика и књижевности - Одбор за ономастику, Београд,  1987

ЂАКОВИЦА

"Беришка, породични надимак Ристића. Имају и други породични надимак, а то је Рол`е. Информатор Трајко Ристић." стр. 226

"Ристић, три куће. Казују да су у Ђаковици старинци. Њихов говор је доследно ђаковичког типа. Имају два породична надимка. Један је Беришка, други је Рол`е. Не знају мотиве постанка ових надимака, као ни значења. Међутим, претпостављају да их суседи овако зову по некој особини која је за њих била карактеристична. Њихови преци бавили су се разним занатима. Слава: Свети Јован; мала слава: Свети Јован (летњи). Информатори: Чедомир (1912) и Трајко (1930) Ристић." стр. 236/237
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!

Ван мреже Sharelock

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 475
  • I2a Noster Labor
Одг: Ристићи
« Одговор #199 послато: Април 18, 2018, 12:06:07 пре подне »
Алија Џоговић "ОНОМАСТИКА ЂАКОВИЦЕ И СУСЕДНИХ СЕЛА" у књизи "ОНОМАТОЛОШКИ ПРИЛОЗИ VIII" САНУ, Одељење језика и књижевности - Одбор за ономастику, Београд  1987

ПИСКОТЕ

"Пискоте је веће село код Ђаковице. Раније је од града било удаљено око два километра..."  стр. 249

"Ристић, две куће. Чувају предање да воде порекло из околине Плава у Црној Гори. Себе још називају породичним надимком Плавци, а овако их називају  и ближи суседи. Такође казују да им је раније презиме било Лекић. Ово презиме имали су по једном од својих предака, чије је име било Лека. Данашње презиме Ристић имају по Лекином унуку Ристи, који је пре сто година из Плава прешао у Ораховац, овде живео и умро. Ристићи су се тада одвојили од Лекића, који и данас живе у околини Плава. Ристин син Јован прешао је 1914. године из Ораховца y Ђаковицу. Јованов син Станоје (рођен 1902) оженио се Цветом Дедић из Ораховца (рођеном 1910). Обоје су још живи. Цвета такође казује да су и Дедићи пореклом из Црне Горе. Сем ових Ристића у селу Пискоте, још две куће Ристића живе у Призрену и две у Ђаковици. Ове две куће дошле су y Пискоте 1925. године. Њихов ужи породични надимак је Филијовићи. Информатори су саопштили да је један од Јованових синова имао надимак Фиља Јованов  и да је по њему настао надимак Филијовићи. Такође су саопштили да су Ристићи у селу Пискоте до 1950. године у администрацији имали два презимена: Лекић и Ристић. Ове године определили су се само за презиме Ристић. Говор информатора Станоја и Цвете је ђаковичког типа, са експираторним акцентом. Међутим, говор њиховог сина, снахе и унучади је измењен под утицајем школе и суседа Црногораца. Њихов акценат је такође измењен. Слава: Свети Јован; мала слава: Свети Јован (летњи). Информатори: Станоје (1902) и Цвета (1910) Ристић." стр. 262
« Последња измена: Април 18, 2018, 12:10:24 пре подне Sharelock »
Пријатељ мог непријатеља, мој је пријатељ!