Аутор Тема: Албанци и Арбереши  (Прочитано 446619 пута)

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #140 послато: Децембар 28, 2015, 12:42:49 пре подне »
Радио сам доста неких ствари и иистраживао али увијек дођем до једне тачке и то је то.

Зато сам и радио ово испитивање ДНК.

Знам за ово мјесто у сјеверној Албанији. Али када сам нашао неке људе који су из те области рекли су ми да је Пука велика и да има доста села, малих и великих. Тако да ми се опет све своди на то Пука и то је то, вјероватно је дошао из те области или из тог племена и да су га тако звали у ЦГ е сад које је право презиме било то нико не зна.

Јер у области Пука нема пуно презимена Пука и ти који га имају су углавном муслимани.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #141 послато: Децембар 28, 2015, 12:46:01 пре подне »
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #142 послато: Децембар 28, 2015, 12:48:33 пре подне »
Да, логично је да су неког исељеног из Пуке тако назвали према завичају. Као што презимена Дробњак нема у Дробњаку, него међу исељенима из Дробњака.
Колико сам видео по мрежи, у средишњој Пуки католичко становништво преовлађује. У целој области има и муслимана.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #143 послато: Децембар 28, 2015, 07:47:06 поподне »
Да не би било забуне, ево већег број албанских братстава (генетски потврђених)

https://www.familytreedna.com/groups/albanian-bloodlines/about/results

Гледам ове резултате тестираних Албанаца, па сам правио мали историјско-генетску осврт за оне фисове о којима сам понешто проучавао, а то је углавном Малесија.

Према племенским предањима, у већини малесорских племена видимо два или три слоја становништва. Обично су то „стари“ и „нови“ Хоти, Груде, Кастрати, итд. А у неким племенима постоји и најстарији, словенски слој, оличен у старим несталим (утопљеним у друге) племенима попут: Тихомира, Радтјеса, Божњака, Купусаца, итд (а ту се сврставају и они чија имена и не звуче баш словенски, као Матагужи и Какарићи).
Отуд, не узненађују овако шарени днк резултати.

Берише носе име које звучи словенски. По предању, предак Прифти им је дошао из Шаље. А Шаље су се све до 20. века својакали са Кучима и Васојевићима. Можда ту везу потврђује онај Е-В13 резултат.

Код Груда имамо два различита резултата. Сиништаји (Ј2б М-241) би требало да су прави Груде, потомци родоначелника који је ту дошао из Суме код Скадра. За Ђолаје / Ђолевиће из Затријебча постоји предање да су од Орловића – Мартиновића. Можда резултат Е-В13 то потврђује?

Резултати тестираних Хота још једном руше предање о петорици браће Васу, Красу, Пипу, Озру, Оту... (има много варијација на исту тему). Можда би неки старији родови у Хотима могли имати генетске везе с Кучима, Васојевићима и Старим Пиперима (као Е-В13), али, ето, потомци родоначелника данашњих Хота, Лазара Кећија, носе ХГ Ј2б М-241.

Према предању, предак Климената („нових“) Амати је из Пипера, па преко Куча и Хота, долази у Проклетије. Носи необично име, али ХГ Е-В13 (очито убедљива у Климентима) можда потврђује порекло од Пипера или Куча. Да ми неко не замери, за Старе Пипере само износим претпоставку о припадности овом Е-В13 кругу, јер немамо никога тестираног од тих родова, него хипотетички повезујем са Васојевићима и Кучима, с обзиром да потичу из истог таласа племена и ратничких дружина са севера Албаније с почетка 15. века.
Занимљиво би било да се тестира неко од припадника неког горњецеклинског братства или неки Перазић из Паштровића, да видимо да ли ови црногорски клименштаци заиста имају везе са данашњим Климентима (Кељменди) или су они неко раније становништво у тој области, истиснуто управо од Аматијевих потомака.

У Кастратима такође имамо стари и нови слој становништва. Родоначелник данашњег племена, Дедли, по предању у Кастрате долази из Куча, што можда потврђује онај Е-В13 резултат. А онај Вулај (очито албанизовано словенско презиме Вулевић или Вулић) Р1б ми је непознаница. Знам да постоје Вулаји у Грудама, али за ове у Кастратима нисам чуо.

Код Шкреља имамо Р1б и И1 резултат. Према предању Шкреља, постоји старији и новији слој становништва. Ови други у севернју Албанију долазе из Босне. Пада ми на памет – да ли би могли да имају везе са И1 Новљанима? Претпостављам да је премали број маркера (ако су нам уопште доступни) даби се упоредило.

Гаш(ан)и су све до 20. века неговали предање о словенском пореклу. Видимо да имамо чак четири различите ХГ међу тестиранима. До скора су се Гаши својакали са Бјелопавлићима. Можда онај Е-В13 резултат има неке везе с тим.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #144 послато: Децембар 28, 2015, 07:52:02 поподне »
Да додам да и Перкај (Перковић) од Љухара из Фундине, према предању, вуче порекло од орловићких Мартиновића, што можда резултат Е-В13 потврђује.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #145 послато: Децембар 28, 2015, 09:53:11 поподне »
Сјајна анализа, Небо!

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #146 послато: Децембар 28, 2015, 10:21:50 поподне »
Сјајна анализа, Небо!

Хвала, друже. Служим народу  ;)
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #147 послато: Децембар 28, 2015, 10:25:43 поподне »




Ја сам се оваквих типова нагледао пуно од мог детињства сам знао да правим ту разлику на Шиптаре и Србе у мом родном крају. На сликама су шиптарски фудбалери, на другој слици (лево) је Шиптар, десно није Шиптар већ Швајцарац. Овај типичан тип који је рекао би укорењен код Шиптара, јако изражен и по мени често ружан, али ипак мислим да не преовлађјуе. Живео сам у мешовитом селу и могу рећи да је само у мом селу таквих типова са слике било на десетине њих. 

Ја нисам имао прилике да виђам овакве израженије рекао би туђинске стране типове код других Балканаца мислим на јужне Словене па и на Грке и Цинцаре, ти типови су готово непостојећи, веома ретки, али су чести и укорењени код Шиптара. 

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #148 послато: Децембар 28, 2015, 11:21:07 поподне »
Овај доле лево ми и делује некако балкански, има оваквих ликова (има нешто јачу вилицу).
Али, онај горе је блискоисточна фаца, можда и још нешто источније - Месопотамија, источна Анатолија.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13169
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #149 послато: Децембар 28, 2015, 11:25:39 поподне »
Вероватно ће се многи сложити да се код овог типа у Албанаца виде неки ирански елементи. Просто не знам која генетска компонента код њих је заслужна за такав изглед.

Можда повишен проценат R1b L23, али опет, та хаплогрупа постоји у  солидном проценту код Грка, Македонаца и Бугара, па они не изгледају тако.

Неко још давно на форуму рече да је њима чудан тај део око уста, због другачијег говора (па се мало "издеформисао"). Приметих такође да код њих у очима нема топлине као нпр. код њима генетски блиских Грка, али и Јужних Словена.


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #150 послато: Децембар 28, 2015, 11:31:26 поподне »
Ти погледи ме подсетише на Његошеве стихове:

"Грдно нам се очи сусретају, 
не могу се братски погледати, 
но крвнички и некако дивље
очи зборе што им вели срце."

Слажем се за Р1б.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Акса

  • Косовци
  • Познавалац
  • *
  • Поруке: 662
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #151 послато: Децембар 28, 2015, 11:45:54 поподне »
Овај доле лево ми и делује некако балкански, има оваквих ликова (има нешто јачу вилицу).
Али, онај горе је блискоисточна фаца, можда и још нешто источније - Месопотамија, источна Анатолија.

Слаб си познавалац Шиптара.  Не умеш да препознаш њихове фаце.  http://www.google.ch/#q=mialim+rama  кликни на линк Слике да га боље видиш, само пази на његове коњске зубе  ;D. Наравно има и таквих типова код Срба и код других балканских народа са коњским зубима, али овде се ради о карактеристичној шиптарској фаци коју човек има, мислим није чудно припада том народу. Е управо такве фаце незна да препозна сваки Србин, а ево управо си ти тиме доказао да је то тако.

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #152 послато: Децембар 28, 2015, 11:49:50 поподне »
Слаб си познавалац Шиптара.  Не умеш да препознаш њихове фаце.  http://www.google.ch/#q=mialim+rama  кликни на линк Слике да га боље видиш, само пази на његове коњске зубе  ;D. Наравно има и таквих типова код Срба и код других балканских народа са коњским зубима, али овде се ради о карактеристичној шиптарској фаци коју човек има, мислим није чудно припада том народу. Е управо такве фаце незна да препозна сваки Србин, а ево управо си ти тиме доказао да је то тако.

Па, добро, Аксо, ја с њима сигурно нисам имао додира колико си ти, па је и логично да мање знам те финесе. Осим у војсци, а ту је било упечатљивих (невиђених  :o ) фаца, али и сасвим уобичајених за које никад не бих помислио да су Шиптари.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #153 послато: Децембар 28, 2015, 11:54:03 поподне »
http://www.google.ch/#q=mialim+rama  кликни на линк Слике да га боље видиш,

Да, сад на овим сликама се види пун лик. На оној слици са швајцарским колегом је сложио мало питомији израз. Има нешто негроидно у његовој физиономији.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #154 послато: Децембар 29, 2015, 10:03:04 пре подне »
Занимљиво би било да се тестира неко од припадника неког горњецеклинског братства или неки Перазић из Паштровића, да видимо да ли ови црногорски клименштаци заиста имају везе са данашњим Климентима (Кељменди) или су они неко раније становништво у тој области, истиснуто управо од Аматијевих потомака.
Ево ја се добровољно јављам да ''истестирам'' Марину Перазић. ;)

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #155 послато: Децембар 29, 2015, 11:19:35 пре подне »
Ево ја се добровољно јављам да ''истестирам'' Марину Перазић. ;)

Их, да си то бар урадио пре четврт века, из времена Denis&Denis. Није сад то то  :D
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #156 послато: Децембар 29, 2015, 12:06:37 поподне »
Их, да си то бар урадио пре четврт века, из времена Denis&Denis. Није сад то то  :D
Јбг...нисам ни ја више онај од пре четврт века. :) Било би ''ударио јунак на јунака....''

Ван мреже MarkoBR

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 63
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #157 послато: Децембар 29, 2015, 01:52:03 поподне »

Код Шкреља имамо Р1б и И1 резултат. Према предању Шкреља, постоји старији и новији слој становништва. Ови други у севернју Албанију долазе из Босне. Пада ми на памет – да ли би могли да имају везе са И1 Новљанима? Претпостављам да је премали број маркера (ако су нам уопште доступни) даби се упоредило.

Како се ово може утврдити?

Ради ли се исто тестиранје или има неки други начин?

Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10054
  • I2a S17250 A1328
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #158 послато: Децембар 29, 2015, 02:11:33 поподне »
Како се ово може утврдити?

Ради ли се исто тестиранје или има неки други начин?

Марко, ја нисам баш много стручан у овој области.
Отприлике, што је више маркера укључено у тестирање (оних најбитнијих), то је могућност упоређивања већа. Претпостављам да би Синиша, Небојша, Жељко,... могли дати неки детаљнији одговор.
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже Željko

  • Члан Друштва
  • Писар
  • *****
  • Поруке: 295
  • I1-P109>FGC22061
Одг: Албанци и Арбереши
« Одговор #159 послато: Децембар 29, 2015, 10:05:50 поподне »
Како се ово може утврдити?

Ради ли се исто тестиранје или има неки други начин?
То се може утврдити са СНП тестом.

Кад се код Албанаца пронађе један од СНП-ова испод оног плавог што сам заокружио на слици.
То би био прави доказ.




Што се тиче СТР маркера мислим да зависи, и да понекад може бити тешко.
Чини ми се веома "несигурно" ако је разлика већа од 6 маркера на 67.
Ево како се презивају моји погодци кад је разлика већа од 6 маркера:



Чисто сумњам да су ми ови Англосаси и Скандинавци блиски.
Вриједи поменути да су ми се појавили на листи тек кад је код ФТДНА ручно преправљена лажна вриједност "0" на DYS481 (дуга прича).

Али са друге стране имам погодак на 111 маркера за кога наравно вјерујем да је близак, а не појавља се на 67.

Ако се појави Албански хаплотип који се добро поклапа са нашима на 37 маркера, мислим да би га узео за "озбиљно" и то би сигурно требало да се погледа боље.

Поклапња 12/12 маркера по мени не значе ништа посебно ако уз њих не постоји и неко друго "поклапање" (нпр. име/предавање, мјесто поријекла, крсна слава).
Језик је од меса и свашта меље.