Аутор Тема: Руси  (Прочитано 32881 пута)

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Руси
« послато: Фебруар 24, 2013, 01:58:05 поподне »
Дошао је ред и на Русе. Данас сам гледао њихов званични ДНК пројекат на страницама FTDNA и резултати су следећи:

E1b      36    5,8%
G        13    2,1%
H         1    0,2%
I1       54    8,7%
I2a      37    6,0%
I2b       7    1,1%
J1       13    2,1%
J2       34    5,5%
N       116   18,8%
O         1    0,2%
Q        12    1,9%
R1a     253   40,9%
R1b      33    5,3%
R2        5    0,8%
T         3    0,5%





Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #1 послато: Фебруар 24, 2013, 02:00:32 поподне »
У резултате нису рачунати хаплотипови људи који се налазе у бази али су указали "неруско" прекло.

Прво што упада у очи је значајно смањено присуство I2a као и нешто повећано присуство I1. ИСто тако, најзаступљенија хаплогрупа R1a се спушта на најнижи ниво приказан у истраживањима до сада.
То је наравно у супротности са свим резултатима које смо имали до сада. На Еупедији фигурирају счедеће вредности:



Исто тако, J1 је изашао на 2% а E1b је дуплирао своју вредност и порастао на скоро 6%.
« Последња измена: Фебруар 24, 2013, 02:04:50 поподне Kor »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #2 послато: Фебруар 24, 2013, 02:09:36 поподне »
Мимо свега тога, посебно ми се симпатичним учинио кластер: I2a2a*; Din-S (Carpatho-Croatian cluster), који је остатак златних времена Приморчевих знанаствених радова и њиховог утицаја на  Веренича из тог периода :)

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Руси
« Одговор #3 послато: Фебруар 24, 2013, 03:11:06 поподне »
Очекивани резултати за Русе, додуше очекивао сам бар 15% И2а.

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Руси
« Одговор #4 послато: Фебруар 24, 2013, 04:46:24 поподне »
Мени се чини да се прилично низак постотак И2а у Руса добро слаже са прѣдпоставком да И2а род потиче од носилаца Кукутени-Трипоље културе сѣвероисточне Украйине, Молдавийе и Западне Украйине. Као што се слаже и прилично низак постотак њега у Чеха, Пољака и Лужичких Срба, а значаян постотак у Молдаваца, Румуна и Украйинаца.
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Руси
« Одговор #5 послато: Фебруар 24, 2013, 06:04:43 поподне »
Мени се чини да се прилично низак постотак И2а у Руса добро слаже са прѣдпоставком да И2а род потиче од носилаца Кукутени-Трипоље културе сѣвероисточне Украйине, Молдавийе и Западне Украйине. Као што се слаже и прилично низак постотак њега у Чеха, Пољака и Лужичких Срба, а значаян постотак у Молдаваца, Румуна и Украйинаца.

Не бих рекао да И2а има везе са Кукутени Трипоље културом, сем пуке географске подударности повишене концентрације садашње И2а и некадашњег простора те културе. Кукутени Трипоље је класична култура неолитских медитеранаца, по свој прилици Е1б, Ј2б и Г2а, само је источни огранак неолитских култура Подунавља, која је уништена од пристиглих Индоевропљана Р1а. И2а је у том периоду био боравио много западније, у региону Алпа.
Данашња висока концентрација И2а хаплогрупе у региону сјеверне Молдавије и Буковине је посљедица словенских миграција у раном средњем вијеку, када су се Словени Прашко корчаковске културе управо туда спуштали до Доњег Дунава. Доказ да се ту ради о романизованим Словенима су топоними региона који су, у највећем дијелу, управо словенски.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #6 послато: Фебруар 24, 2013, 06:19:52 поподне »
Гледао сам још неке ДНК појекте који имају везе с Русијом и занимљиво, сви они имају већи постотак I1 од I2. Раније је важило као неко правило да је хаплогрупа I у Русији заступљена са око 15% и да преко 2/3 (више од 10%) били носиоци I2a.

Đorđo

  • Гост
Одг: Руси
« Одговор #7 послато: Фебруар 25, 2013, 04:13:06 поподне »
Meni je zapalo za oko 5,8% E1b, mislim da će biti mnogo interesantno kada jednog dana dođe i ta haplogrupa na red da se dobro prouči i da se rekonstruišu njene migracije

p.s. i J2 5,5%
« Последња измена: Фебруар 25, 2013, 04:26:43 поподне Đorđo »

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #8 послато: Фебруар 25, 2013, 06:36:41 поподне »
Meni je zapalo za oko 5,8% E1b, mislim da će biti mnogo interesantno kada jednog dana dođe i ta haplogrupa na red da se dobro prouči i da se rekonstruišu njene migracije

p.s. i J2 5,5%

 :) У принципу, E1b и J2 немају шта да "упадају у очи", пошто су то постотци специфични за  цео тај севернији део Европе. Дакле, постојао је стратум тих хаплогрупа (које су најпре чинили тзв "фармери" на ширем европском подручју и међу скоро свим данашњим европским народима. 

Код нас је до погрешне перцепције хаплогрупе E1b (а богами и J2) дошло због високе концентрације ове хаплогрупе међу Албанцима на Косову која је последица демографске експлозије у не тако давној прошлости.

И мени би јако занимљиво било када би се упоредили хаплотипови E1b из Централне Европе са онима на Балкану (а и даље према Русији). Стварно је врло чудно да се овој хаплогрупи придаје много мање значаја него што она заслужује.


Ван мреже Муњени Ћелић

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 598
Одг: Руси
« Одговор #9 послато: Март 19, 2013, 08:07:51 пре подне »





На жалост, ако увећам слике, имаће превише kB да би их могао објавити. Прва слика показује присуство хаплогрупа по регионима, а друга анализира хаплогрупу R1a1a - M198.
Преузето са http://dienekes.blogspot.com/
« Последња измена: Март 19, 2013, 11:58:10 пре подне Kor »
Икавац

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #10 послато: Март 19, 2013, 12:08:10 поподне »
Ја сам искористио администраторску привилегију па сам променио твоју табелу са другом која је много читљивија :)

Скинуо сам ПДФ фајл... мислим да ће бити занимљиво да се прочиита.

Интересантно је и ово што је написао Диенекес:


    N1c-Tat is a general feature of the Russians, but N1b-P43 is only really found at any significant frequency in the northern groups.

    A strong contrast of E-M78 between central (present) and northern (absent) groups, consistent with a late introduction of this haplogroup in easternmost Europe.

    South-Central-North decreasing frequency of R1a; now, it's not clear how R1a came to be in Russians: some of it may be legacy of its initial entry into Europe from the east, other could be of historical import, and may have even arrived during the Slavic expansion from Central Europe. The pattern probably is the reverse of the high frequency of N1, indicating increasing importance of Finno-Ugric substratum in the north.

    Fairly interesting that of the two likely "Balkan" haplogroups E-M78 and I-P37, the former is modal in central region, the latter in southern one. The absence of both in "deep Asia" suggests a late introduction, as mentioned before, but when?


Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Руси
« Одговор #11 послато: Март 19, 2013, 02:32:14 поподне »
Гледам ову табелу са руским резултаима и ствар која ми највише привлачи пажњу јесте повећано присуство Е1б у централној Русији. У Рослављу и Унжи достиже проценте од 7,5 и 5,8 %. Унжа се налази у ранијој угрофинској области (народ Мари) и само словенски досељеници су могли донијети Е1б тако далеко.

Ово ме све више увјерава да постоји нека варијанта Е1б која је веома рано учествовала у словенској етногенези. Питање је само која варијанта те хаплогрупе.

Кад сам за Зуровића из Херцеговине уносио хаплотип, имао је веома блиска подударања са групом ни мање ни више финских Е1б (више различитих). Мислим да би се о неком словенском Е1б требало размишљати.

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #12 послато: Март 19, 2013, 04:55:50 поподне »
Гледам ову табелу са руским резултаима и ствар која ми највише привлачи пажњу јесте повећано присуство Е1б у централној Русији. У Рослављу и Унжи достиже проценте од 7,5 и 5,8 %. Унжа се налази у ранијој угрофинској области (народ Мари) и само словенски досељеници су могли донијети Е1б тако далеко.

Ово ме све више увјерава да постоји нека варијанта Е1б која је веома рано учествовала у словенској етногенези. Питање је само која варијанта те хаплогрупе.

Кад сам за Зуровића из Херцеговине уносио хаплотип, имао је веома блиска подударања са групом ни мање ни више финских Е1б (више различитих). Мислим да би се о неком словенском Е1б требало размишљати.

Цитат
  A strong contrast of E-M78 between central (present) and northern (absent) groups, consistent with a late introduction of this haplogroup in easternmost Europe.

То би од прилике значило да је та хаплогрупа недостајала у моменту меешања Словена са севернијим угро-финским народима који су претежни носиоци хаплогрупе N1c. Теоретски, долазак E1b на подручје централне Русије се одиграо после формиранја старе Руси. Да је дошао раније, учествовао би у популисању тих северних подручја.
« Последња измена: Март 19, 2013, 04:58:30 поподне Kor »

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Руси
« Одговор #13 послато: Март 19, 2013, 07:59:50 поподне »
 Ра
Цитат
нийе се плашах да их йе мање, видѣвши друге исходе показивайуће да их у Русийи има само око 5%.
Ја сам знао да није онолико колико је изашло у резултатима са FTDNA на почетку пројекта али сам морао поштовати процедуру коју сам користио и код других народа у овој рубрици. 617 узорака је прилично солидан број иако је у питању јако велика земља. Већ неко време се каним да објавим податке за Румунију где постоји необично велика концентација (на пројекту) хаплогрупе J1. По презименима се може видети да су то Јевреји. Они су иначе процентуално највише тестирана етничка скупима (мада је пре религијска у питању).
Цитат
Док ми, са друге стране нѣйе ясно како то да нема Е1б1б узорака у сѣверних Руса. Очекивах да ће их и тамо бити. Можда су они стварно каснийега врѣмена пристизања?

Када будемо имали увида у разноликост, сазнаћемо више детаља. E1b код Русина од 30% је врло вероватно исти E1b као и код Руса.

Цитат
Са друге стране, присуство И2а и код сѣверних Руса говори у прилог ранийему спаяњу И2а и Р1а народъ.

Доказ да је до спајања дошло пре оснивања старе Руси, како већ рекох. I2a са подручја Карпата је имао дифузију по целом словенском пространству и за разлику од R1a (које има и на вансловенском простору) врло прецизно одређује границе словенске експанзије. Једини изузетак су они I2a међу Немцима и неће проћи много времена док се утврди откуда и од када они тамо.
« Последња измена: Март 19, 2013, 11:44:53 поподне Kor »
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Александар Невски

  • Редакција СДНКП
  • Истраживач
  • ******
  • Поруке: 1135
Одг: Руси
« Одговор #14 послато: Март 20, 2013, 06:28:46 поподне »
Цитат
Доказ да је до спајања дошло пре оснивања старе Руси, како већ рекох. I2a са подручја Карпата је имао дифузију по целом словенском пространству и за разлику од R1a (које има и на вансловенском простору) врло прецизно одређује границе словенске експанзије. Једини изузетак су они I2a међу Немцима и неће проћи много времена док се утврди откуда и од када они тамо.

Коре, шта направи од мойега писания?

Када већ спомену Нѣмце, видѣх да има понекога Динарца на их ДНК подухвату, али то йе сасвим очекивано, с обзиром на их мѣшање са Словенима. На койе нѣмачке И2а тачно ти мишљаше?
Србски пѣсник Лаза Костић: "у млазових прочитам сричући" "по уздасих тако први' у јунака реч поврви"

Ван мреже Kor

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 1000
  • реверзни инжињеринг историје
Одг: Руси
« Одговор #15 послато: Март 20, 2013, 11:40:25 поподне »
Тек сада видим шта сам урадио од твог поста..... )))) Ужас...
Проблем је у томе што администратори имају опцију "измени" за сваку поруку и она се налази одмах поред опције "цитирај" тако да сам нехотице притиснуо оно што не треба а да нисам то приметио...

Наравно, мислим на I2a-Din а посебно на Дин-С којега имамо у Немачкој. Синиша је својевремено дао претпоставку (која је логична и са којом се ја слажем) да је то остатак или "репови" Срба који су насељавали простор источне Немачке пре поласка за Балкан.  Они који су Дин-С не могу бити другог порекла јер је та хаплогрупа највероватније зарођена на Карпатима и из неког разлога се није дифузно ширила као што је случај са Дин-Н. Дин-С је много мање расута од своје старије сестре што даје сиглан да је етничка група која ју је носила имала доста организовану миграцију.

Аксић

  • Гост
Одг: Руси
« Одговор #16 послато: Мај 30, 2015, 07:43:28 поподне »
Кубански Козаци (тестирано 90 Козака)

R1a (SRY1532)    47.8%

I2a (P37.2)         16.7%

R1b1a2 (M269)    8.9%

N1c (TAT)             6.7%

I1 (M253)            4.4%

J2 (M172)            4.4%

E1b1b1 (M78)     3.3%

I2a2a (M223)      2.2%

I2 (M170)            1.1%

G2a (P15)           1.1%

T (M70)               1.1%

N1b (P43)           1.1%

Q (M242)            1.1%


Козаци северног Кавказа (тестирано 220 Козака)

R1a = 41.81%

I2a = 12.5%

G    = 10.56%

R1b = 7.36%

N1c = 6.67%

J2   = 5.14%

I1   = 4.72%

E1b = 3.33%

I2b = 2.08%

J1   = 1.67%

L    = 1.67%

O   = 0.83%

Q   = 0.56%

T    = 0.56%

N1b = 0.56%

http://www.familytreedna.com/public/cossacks/


Ван мреже Nebo

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 10036
  • I2a S17250 A1328
Одг: Руси
« Одговор #17 послато: Јануар 15, 2016, 12:00:59 поподне »
Страница о руским презименима и родовима:

http://www.ufolog.ru/names/
"Наша мука ваља за причешћа"

Ван мреже ...

  • Познавалац
  • ******
  • Поруке: 540
Одг: Руси
« Одговор #18 послато: Август 06, 2016, 10:01:05 поподне »
Козаци са горњег Дона (Y-chromosomal STR haplotypes identified for Cossacks from upper Don River):

E-V13   2   1,5%
G   2   1,5%
I1   8   6,1%
I2a   17   13,0%    (2 x DYS448 19)
J2   5   3,8%
L2   1   0,8%
N   13   9,9%
R1a   77   58,8%
R1b   6   4,6%
Укупно   131   

Хаплотипови (17 маркера) се могу скинути и прегледати на следећем линку:
http://www.genofond.ru/genofond.ru/default235ef.html?s=0&p=716
или директно на http://www.genofond.ru/genofond.ru/CossacsY.xlsx





Ван мреже Србин

  • Помоћник
  • ****
  • Поруке: 164
  • Y-DNA: I2a-Z17855>BY190177
Одг: Руси
« Одговор #19 послато: Септембар 16, 2016, 09:58:12 поподне »
Нови рад Кљосова за Русе.

Оригинал: http://pereformat.ru/2016/09/rezultaty-testirovaniya/

Лош превод (Гугл): https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=ru&u=http://pereformat.ru/2016/09/rezultaty-testirovaniya/&prev=search

Треба напоменути да је питању мали узорак од око стотинак испитаника. Осим тога испитаници су већински али не и стопроцентно Руси.