Аутор Тема: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Лијеве Ријеке  (Прочитано 1797 пута)

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Одговор #20 послато: Април 18, 2024, 06:21:11 поподне »
...
За озбиљнији закључак потребно је тестирати бар 50% +1 припадника одређеног рода.
Да не буде забуне, нијесам рекао да ДНК није добро истраживање већ начин како се тумаче ти резултати.

А ја бих рекао да је за озбиљно закључивање о вредности начина тумачења неког истраживања, потребно познавати коришћени научни метод.
Када би се сва истраживања радила са узорком 50% +1, слабо би се шта могло икад истражити. Зато и постоји статистика као наука која омогућава да се на малом али репрезенативном узорку могу изнети процене које су тачне са великом вероватноћом. Шта мислите како се на узорку резултата гласања 1% бирача процени исход избора са грешком испод 0.5%?
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже mb_predrag

  • Члан Друштва
  • Почетник
  • *****
  • Поруке: 24
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Одговор #21 послато: Април 18, 2024, 08:17:56 поподне »
Хвала вам пуно на одговору и предлогу како можда треба даље наставити истраживање.

Као и сви други, и ја сам започео “спреда”, од информација које сам сазнао од најближих, али сам мало закаснио, јер оних који су нешто знали нису више међу нама. Тако да преостадоше архиви и други извори које пронађем.

Очигледно је да нема једног начина, али исто и да сваки случај има своју причу и решење, које можда свако и не пронађе. Бар тројица ваших колега ме је упутила прво на ДНК анализу, па тек онда да се оријентишемо и детаљишемо.

Мени је то помогло да разбијем приповедања да смо родом из Васојевића, што је тест порекао. Успут, појавила се листа људи који су ми по тесту блиски и отворила нове претпоставке и контакте.
У супротном би преостала само архиве са упитним стањем и постојањем изворних докумената.
 
Једно је сигурно, а то је да се без критичког размишљања долази брзо до слепе улице или општих одговора, укључујући и методе статистике.

Ван мреже Starovlah

  • Писар
  • *****
  • Поруке: 212
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Одговор #22 послато: данас у 08:49:40 пре подне »
Хвала вам пуно на одговору и предлогу како можда треба даље наставити истраживање.

Као и сви други, и ја сам започео “спреда”, од информација које сам сазнао од најближих, али сам мало закаснио, јер оних који су нешто знали нису више међу нама. Тако да преостадоше архиви и други извори које пронађем.

Очигледно је да нема једног начина, али исто и да сваки случај има своју причу и решење, које можда свако и не пронађе. Бар тројица ваших колега ме је упутила прво на ДНК анализу, па тек онда да се оријентишемо и детаљишемо.

Мени је то помогло да разбијем приповедања да смо родом из Васојевића, што је тест порекао. Успут, појавила се листа људи који су ми по тесту блиски и отворила нове претпоставке и контакте.
У супротном би преостала само архиве са упитним стањем и постојањем изворних докумената.
 
Једно је сигурно, а то је да се без критичког размишљања долази брзо до слепе улице или општих одговора, укључујући и методе статистике.
Naravno Vi imate pravo da odaberete metod istraživanja. Evo pročitah gore i mišljenje da je statistika nepogrešiva. Doduše ima onih koji statistiku formulišu kao takozvane "mercedes" gaće ali šta će mo!
Nihe mi jasno kako bi objasnili taj 1% u tačan podatak ako je nečija baba preskakala tarabu😀
Наша мука ваља за причешћа

Ван мреже Ojler

  • Члан Управног одбора
  • Бели орао
  • *
  • Поруке: 5303
  • Y-DNK: I2-Y3120 Z17855>PH3414 Мириловићи
Одг: Братство МАРКОВИЋ (Св. Аранђел) из подручја Берана и Љијеве Реке
« Одговор #23 послато: данас у 09:23:57 пре подне »
Naravno Vi imate pravo da odaberete metod istraživanja. Evo pročitah gore i mišljenje da je statistika nepogrešiva. Doduše ima onih koji statistiku formulišu kao takozvane "mercedes" gaće ali šta će mo!
Nihe mi jasno kako bi objasnili taj 1% u tačan podatak ako je nečija baba preskakala tarabu😀

Па ништа, срећно вам било са вашим "научним" методом :). Пронађите 50% и још једног Васојевића, шта вам тешко  ;)
Kамене рабъ и госодинъ

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3424
  • Васојевић
Па ништа, срећно вам било са вашим "научним" методом :). Пронађите 50% и још једног Васојевића, шта вам тешко  ;)

Мало је и 50%. Не треба брзати са закључцима :D