Аутор Тема: Црвeњe - порeкло сeла и становништва (Општина Књажeвац, Србија)  (Прочитано 2757 пута)

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Почињeм тeму о малом сeлу Црвeњe у југоисточној Србији (Тимочка крајина).

Одаклe су данашњи шумадијски (лeпeничански) Милићeвићи, потврђeни као I2 Dinaric south Y-DNA I2-PH908 (општи род) на овом форуму, и становништву тог сeла (исeљeним родовима и оним родовима којих још има тамо).

Милићeвићи су познати још и као Црвeњаковићи ( нe Црквeњаковићи).По томe што су заправо старином из сeла Црвeњe код Књажeвца. Слава Свeти Јован (20. јануар), прeслава лeтњи Свeти Јован (познатији као Ивањдан).

У књизи Запаси о Шумадији Милeта Нeдeљковића, Крагујевац, 1996., у издању Цeнтра за научна истраживања САНУ и Унивeрзитeта У Крагујeвцу И ЈПРТ и НИД "Крагујевац" помињe сe да су послe Другог српског устанка дошли у  Мирашeвац (Рача) од Књажeвца Пeтровићи (1832) и Црвeњаковићи (1844). Послe њих од Куманова су досeљeни још Илијићи (1858) и из околинe Костићи (1865) и из Породина у Рeсави други Пeтровићи (1873).

У сeлу Мирашeвац Милићeвићи нису имали рођака (колико сe зна).
Остајe eнигма да ли су имали рођакe у сeлу Црвeњe и одаклe они у том сeлу? Мeни јe  eнигма и назив сeла Црвeњe?

За почeтак да разбијeм монотонију - аудио визуeлни запис о малом јeзeру-јeзeрцeту у овом сeлу.

Јeзeро на Црвeњском путу
аутор DrRis66

<a href="https://www.youtube.com/v/beJfUoYoxzg" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/beJfUoYoxzg</a>

https://youtu.be/beJfUoYoxzg


« Последња измена: Јун 25, 2017, 06:08:30 поподне Amicus »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Црвeњe - порeкло сeла и становништва (Општина Књажeвац, Србија)
« Одговор #1 послато: Јун 25, 2017, 03:50:43 поподне »
Црвење је насеље у Србији у општини Књажевац у Зајечарском округу. Према попису из 2002. било је 152 становника (према попису из 1991. било је 237 становника).

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A6%D1%80%D0%B2%D0%B5%D1%9A%D0%B5

Добродошао је свако ко има нека сазнања о овом малом месту, а ја ћу ових дана наставити са изношењем својим сазнањима како кроз причу о Милићевићима - Црвењаковићима, тако и кроз  друге приказе историје, становника,обичаја и говора села Црвење.
« Последња измена: Јун 25, 2017, 03:54:58 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Црвeњe - порeкло сeла и становништва (Општина Књажeвац, Србија)
« Одговор #2 послато: Јун 25, 2017, 04:01:57 поподне »
Ако нeко од урeдника можe да уклони грeшку у првом прилогу у првој  рeчeници код рeчи (Тимочака крајина). Трeба да стоји (Тимочка Крајина).

Било би корисно и лeпо!
Хвала!
:)

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8478
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Црвeњe - порeкло сeла и становништва (Општина Књажeвац, Србија)
« Одговор #3 послато: Јун 25, 2017, 04:08:56 поподне »
Из "Географске енциклопедије насеља Србије, други део":

"ЦРВЕЊЕ (237 ст.), ратарско–сточарско (23,6% аграрног ст.) сеоско насеље збијеног типа, на (380 m) десној долинској страни Трговишког Тимока, између Липовице (527 m) и Сладунице (538 m), 5 km јужно од Књажевца. Површина атара износи 792 hа. Назив је педогеографског порекла – по земљи црвеници од које су житељи израђивали посуђе за личну употребу. Дели се на девет група сродничких кућа – фамилија (Чалаковци, Загорци, Вељинци, Ашчијци, Попчинци, Милаћинци, Падинци, Манојловци и Стоиљковци). Помиње се 1455. год. под именом Црвене. Од Турака је ослобођено 1833. (1839. – 37 кућа и 263 ст.), а страдало је у српско–турском рату 1876, када је цело село спаљено (остале само 3—4 куће). Током 1900. год. имало је 756, а 1932. броји 810 житеља. Ст. је српско (слави Св. Врачеве и Св. Николу; заветине Св. Харалампије, Св. Јеремија и Св. архангел Гаврило), староседелачко. Индекс демографског старења креће се у распону од 0,8 (1961) до 4,3 (1991). Има МЗ, земљорадничку задругу (1927) и др. Од давнина је познато по зидарима печалбарима."
« Последња измена: Јун 25, 2017, 08:19:07 поподне НиколаВук »
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Црвeњe - порeкло сeла и становништва (Општина Књажeвац, Србија)
« Одговор #4 послато: Јун 25, 2017, 04:19:35 поподне »
Из "Географске енциклопедија насеља Србије, други део":

"ЦРВЕЊЕ (237 ст.), ратарско–сточарско (23,6% аграрног ст.) сеоско насеље збијеног типа, на (380 m) десној долинској страни Трговишког Тимока, између Липовице (527 m) и Сладунице (538 m), 5 km јужно од Књажевца. Површина атара износи 792 hа. Назив је педогеографског порекла – по земљи црвеници од које су житељи израђивали посуђе за личну употребу. Дели се на девет група сродничких кућа – фамилија (Чалаковци, Загорци, Вељинци, Ашчијци, Попчинци, Милаћинци, Падинци, Манојловци и Стоиљковци). Помиње се 1455. год. под именом Црвене. Од Турака је ослобођено 1833. (1839. – 37 кућа и 263 ст.), а страдало је у српско–турском рату 1876, када је цело село спаљено (остале само 3—4 куће). Током 1900. год. имало је 756, а 1932. броји 810 житеља. Ст. је српско (слави Св. Врачеве и Св. Николу; заветине Св. Харалампије, Св. Јеремија и Св. архангел Гаврило), староседелачко. Индекс демографског старења креће се у распону од 0,8 (1961) до 4,3 (1991). Има МЗ, земљорадничку задругу (1927) и др. Од давнина је познато по зидарима печалбарима."

Хвала.
Баш ми значи! Нарочито део да је село од Турака ослобођено 1833. (1839. – 37 кућа и 263 ст.) и називу села.

Црвење - пут до села
аутор Дарко Милетић

<a href="https://www.youtube.com/v/-DL1w0lvKJA" target="_blank" rel="noopener noreferrer" class="bbc_link bbc_flash_disabled new_win">https://www.youtube.com/v/-DL1w0lvKJA</a>

https://youtu.be/-DL1w0lvKJA

Види се нешто и од старих кућа (при крају снимка), полусрушених, са употребом  камена за темеље кућа и других објеката, што управо имамо и код кућа Милићевића (оно шта је остало од кућа и помоћних објеката).

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Црвeњe - порeкло сeла и становништва (Општина Књажeвац, Србија)
« Одговор #5 послато: Јун 25, 2017, 04:53:29 поподне »
Из "Географске енциклопедија насеља Србије, други део":

"ЦРВЕЊЕ (237 ст.) Помиње се 1455. год. под именом Црвене. Од Турака је ослобођено 1833. (1839. – 37 кућа и 263 ст.), а страдало је у српско–турском рату 1876, када је цело село спаљено (остале само 3—4 куће)."

Сад ми је јасно зашто се Милићевићима за 170-180 година није јавио ни један живи рођак из Црвења, нити су они "трчали" да кога посете тамо! Село завијено у црно!
Значи од рођака из Црвења нема ништа!
 :(
Покој души житељима Црвења изгинулим  од 1833. до 1876.године.

Ја, малтене, могу ОДМАХ и да угасим тему.
Шалим се.
Нећу да одустајем од теме.Баш у част изгинулих!
Ако успем да тестирам мог оца на више маркера (трка са временом и новцем)  можда сазнам нешто више о даљим рођацима.
« Последња измена: Јун 25, 2017, 05:01:13 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Црвeњe - порeкло сeла и становништва (Општина Књажeвац, Србија)
« Одговор #6 послато: Јун 25, 2017, 05:33:08 поподне »
Сад ми је јасно зашто се Милићевићима за 170-180 година није јавио ни један живи рођак из Црвења, нити су они "трчали" да кога посете тамо! Село завијено у црно!
Значи од рођака из Црвења нема ништа!
 :(
Покој души житељима Црвења изгинулим  од 1833. до 1876.године.

Ја, малтене, могу ОДМАХ и да угасим тему.
Шалим се.
Нећу да одустајем од теме.Баш у част изгинулих!
Ако успем да тестирам мог оца на више маркера (трка са временом и новцем)  можда сазнам нешто више о даљим рођацима.

Наравно да не требате одустати од теме, јер рођака сигурно негде имате, а то што ће их бити теже наћи, па у томе и јесте чар истраживања. Поготово код великих играча, у какве сигурно и ви спадате. ;)



Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Црвeњe - порeкло сeла и становништва (Општина Књажeвац, Србија)
« Одговор #7 послато: Јун 25, 2017, 05:48:37 поподне »
Наравно да не требате одустати од теме, јер рођака сигурно негде имате, а то што ће их бити теже наћи, па у томе и јесте чар истраживања. Поготово код великих играча, у какве сигурно и ви спадате. ;)
Хвала на подршци Амикусу!
 :)
Мало речи али свака вам је златна!

 

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Црвeњe - порeкло сeла и становништва (Општина Књажeвац, Србија)
« Одговор #8 послато: Јун 25, 2017, 06:46:15 поподне »
Сређено, бришем ове уређивачке коментаре после 5 мин. ;)

Х в а л а
 :)
Мада, опет се исто појављује са том грешком!!! Обруках се!
« Последња измена: Јун 26, 2017, 12:28:49 поподне Лука »

Ван мреже rugovac

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 972
Одг: Црвeњe - порeкло сeла и становништва (Општина Књажeвац, Србија)
« Одговор #9 послато: Јун 26, 2017, 09:35:49 пре подне »
Види се одмах шта је добар уредник као Амикус који је одмах препознао потенциал нашег новом форумаша необичног имена али великог литерарног дара.

Моја сугестија је једино да своју велику енергију усмериш ка истраживању свога рода и направиш велики родослов или обрадиш то магично село Црвење. Поздрав

Ван мреже Amicus

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 9508
  • I1 P109 FGC22045
    • Порекло.рс
Одг: Црвeњe - порeкло сeла и становништва (Општина Књажeвац, Србија)
« Одговор #10 послато: Јун 26, 2017, 03:01:35 поподне »
Х в а л а
:)
Мада, опет се исто појављује са том грешком!!! Обруках се!

Нема на чему, ево средих и остале поруке, не би требало више да се јавља. ;)

На тему Црвења, ево још један податак из Ономатолишких прилога (бр. 17, 2004, стр. 224): Жуковска воденица / Црвенска воденица, воденица поред пута Књажевац–Пирот коју је покретала вода Жуковске реке, власништво сељана села Црвења, па је зато Жуковчани зову Црвенска воденица.

Као и једна сличица. :)



Види се одмах шта је добар уредник као Амикус који је одмах препознао потенциал нашег новом форумаша необичног имена али великог литерарног дара.

Моја сугестија је једино да своју велику енергију усмериш ка истраживању свога рода и направиш велики родослов или обрадиш то магично село Црвење. Поздрав

Хвала Руговче! ;)

Иначе, сасвим исправне препоруке за даљи правац истраживања. :)
« Последња измена: Јун 26, 2017, 07:04:32 поподне Amicus »



Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Црвeњe - порeкло сeла и становништва (Општина Књажeвац, Србија)
« Одговор #11 послато: Јун 26, 2017, 08:24:07 поподне »
Види се одмах шта је добар уредник као Амикус који је одмах препознао потенциал нашег новом форумаша необичног имена али великог литерарног дара.

Моја сугестија је једино да своју велику енергију усмериш ка истраживању свога рода и направиш велики родослов или обрадиш то магично село Црвење. Поздрав

Кажем ја вама Руговче, ономад, да је много тога на овом свету невероватно!

Те се тако нађосмо ми (ви и ја) на Црвењском путу! Ко би рекао!

Добродошли сте са прилозима!

Хвала на подршци!
Родослов Милићевића - Црвењаковића је "запео" одавно....
Они су типичан србски пример одсуства породичног предања старијег од 200 година!
Видећемо...
Полако, корак по корак...

П.С.
Знам, да је лакше мени да се вама обратим са  "Руговче" или "поштовани Руговче" (имамо фини вокатив), мада је и мени то Руговац, право да вам кажем, тајанствено, него да се ви мени обратите са мојим корисничким именом - "на Црвењском путу"  или "поштовани на Црвењском путу"  или "многопоштовани на Црвењском путу"- треба да изломите језик, али шта да  се ради!

Ја од мог пута не одступам!

А, Амикус, нема шта!
Прави уредник за нас почетнике који често правимо почетничке грешке!
 :)
« Последња измена: Јун 26, 2017, 08:31:30 поподне на Црвeњском путу »

Ван мреже нцп

  • Члан Друштва
  • Памтиша
  • *****
  • Поруке: 1601
Одг: Црвeњe - порeкло сeла и становништва (Општина Књажeвац, Србија)
« Одговор #12 послато: Јун 26, 2017, 08:27:14 поподне »
Нема на чему, ево средих и остале поруке, не би требало више да се јавља. ;)

На тему Црвења, ево још један податак из Ономатолишких прилога (бр. 17, 2004, стр. 224): Жуковска воденица / Црвенска воденица, воденица поред пута Књажевац–Пирот коју је покретала вода Жуковске реке, власништво сељана села Црвења, па је зато Жуковчани зову Црвенска воденица.

Као и једна сличица. :)



Хвала Руговче! ;)

Иначе, сасвим исправне препоруке за даљи правац истраживања. :)

Ја мислим исто тако Амикусе!Зато смо сви ми на овом форуму!
Хвала на подршци и слици!
Заиста леп крајолик!
Брдовит крај!
Има сличности са неким вишим деловима Шумадије!

Рачунам на помоћ за понеку фотографију!
 :)
« Последња измена: Јун 26, 2017, 08:30:29 поподне на Црвeњском путу »