Аутор Тема: Порекло фамилије Ганић  (Прочитано 11680 пута)

Ван мреже Mileta Urosevich

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Порекло фамилије Ганић
« послато: Јул 16, 2013, 06:06:05 поподне »
Отворио бих нову тему о пореклу фамилије Ганић. Оно што ја површно знам је да су они Кучи од гране Мрњавчевића .

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Порекло фамилије Ганић
« Одговор #1 послато: Јул 16, 2013, 06:19:40 поподне »
Да, Ганићи воде порекло од Ђурђевића, још тачније од Милића из Куча. Било их је у Рожају и Колашину.



Претпоставка је да су и они носиоци хг Е1б, као и остали Кучи Мрњавчићи. О томе имате више у посебној теми, овде на форуму.


Ван мреже rajo

  • Члан Друштва
  • Помоћник
  • *****
  • Поруке: 148
  • E-BY14160
Одг: Порекло фамилије Ганић
« Одговор #2 послато: Јул 16, 2013, 08:08:39 поподне »
Nebojsa, iz koje je knjige ovaj sken?

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Порекло фамилије Ганић
« Одговор #3 послато: Јул 16, 2013, 08:29:07 поподне »
Мислим да је у питању једна од књига Божидара Кљајевића. На крају књиге налази се родослов Куча, Морачана, итд...

Нисам сигуран, али мислим да је реч о књизи: "Становништво пљеваљског краја".

Ван мреже Mileta Urosevich

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Порекло фамилије Ганић
« Одговор #4 послато: Јул 29, 2013, 08:05:45 пре подне »
Osim Kljajevića, o Ganićima je pisao i Erdeljanović u KUČI . Koliko ja znam Ganića danas sa različitim Slavama ima u Gruži, u selu Pajsijević, u okolini Aleksinca, selima Loćika i Mali Drenovac, bilo ih je u Kloki, opština Topola, Smederevskoj Palanci, Kragujevcu ,Beogradu , Aranđelovcu, selu Vukosavci, u Sijarinskoj Banji..
Bilo bi od značaja da se neko od njih javi i upozna nas sa svojom porodičnom tradicijom .

Kuč

  • Гост
Одг: Порекло фамилије Ганић
« Одговор #5 послато: Јул 31, 2013, 12:03:58 пре подне »
У Рожаје су крајем 18 вијека доселила тројица браће из Куча. Кад су се потурчили добили су имена Алија, Рамо и Хусо. Зна се да се Алија звао Илија прије турчења. Алијин син је био Ганија. Од њега су Ганићи у Рожаје. Ганићима су најбилижи Фетаховићи и Бећирагићи у Рожаје који су од браће Ганије. Православни Ганићи нијесу сродници овима у Рожаје, но једино презимењаци.
Погрешно је ићи трагоме презимена јер се оно у прошлости мењало и није стално до у новије доба. За истраживање породичног поријекла је потребно да се поклопи предање код обије стране (код оних који су отселили о код оних који знају да је некада давно неко "предигао" неђе код Пећи или слично).

Синиша Јерковић

  • Гост
Одг: Порекло фамилије Ганић
« Одговор #6 послато: Јул 31, 2013, 06:27:04 поподне »
У Рожаје су крајем 18 вијека доселила тројица браће из Куча. Кад су се потурчили добили су имена Алија, Рамо и Хусо. Зна се да се Алија звао Илија прије турчења. Алијин син је био Ганија. Од њега су Ганићи у Рожаје. Ганићима су најбилижи Фетаховићи и Бећирагићи у Рожаје који су од браће Ганије. Православни Ганићи нијесу сродници овима у Рожаје, но једино презимењаци.
Погрешно је ићи трагоме презимена јер се оно у прошлости мењало и није стално до у новије доба. За истраживање породичног поријекла је потребно да се поклопи предање код обије стране (код оних који су отселили о код оних који знају да је некада давно неко "предигао" неђе код Пећи или слично).

Ганићи, бар по предању припадају Кучима Мрњавчићима чије смо генетско поријекло већ расправљали на теми о њима. http://www.poreklo.rs/forum/index.php?topic=58.0

Ердељановић каже да су Ганићи проистекли од Милића, а Милићи од Ђурђевића.
Нисам знао како су се и кад потурчили и кад су прешли у Рожаје.

Сад видјех да је то већ све горе речено.

Kuč

  • Гост
Одг: Порекло фамилије Ганић
« Одговор #7 послато: Јул 31, 2013, 09:46:03 поподне »
У Куче су од Ђурђевића слиједећа братства: Ђурђевићи, с. Лијешта (који су задржали старо презиме. Има их врло мало); Вујошевићи и Милићи, с. Орахово (велика братсва. Потичу од два брата. Вјероватно су од трећега брата Радончићи у Гусиње); 10 малих братстава у село Дучиће.

Ван мреже Mileta Urosevich

  • Гост
  • *
  • Поруке: 6
Одг: Порекло фамилије Ганић
« Одговор #8 послато: Август 04, 2013, 12:06:08 пре подне »
Da li se bar može naslutiti iz kog kučkog bratstva  su doseljena braća u Rožaje ?

Kuč

  • Гост
Одг: Порекло фамилије Ганић
« Одговор #9 послато: Септембар 01, 2013, 02:21:12 поподне »
Сигурно су од Мрњавчића, који славе Митровдан, али данас није могуће тачно рећи са којим су од братсава која су остала у Куче најсроднији Кучи који су предигли у Рожаје.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Порекло фамилије Ганић
« Одговор #10 послато: Јун 29, 2017, 10:53:26 поподне »
Ердељановић је записао приликом обиласка Куча да су Ганићи од Милића који су грана Ђурђевића. Међутим, такво предање не постоји у Рожају, барем колико је мени познато. Сва кучка братства из Рожаја у предању имају да су Алија и његова братства са Медуна, а на Медуну нема Мрњавчића. Такође, у појединим родословима које сам видео (Кардовића и Муковића рецимо) се директно наводи да су преци Рожајаца Дрекаловићи. Томе иде у прилог и предање Ђаловића из Корита који славе Никољдан (славу Дрекаловића) да су Ганићи и њима сродна братства са претком Ђаловића дошли у Корита, па се одатле преселили у Рожаје.
С обзиром да Ганићи припадају роду Куча могуће је и да су Дрекаловићи (како се сматра у Рожају), али и да су Ђурђевићи како су Ердељановићу рекли у Кучима.

Ван мреже гаша

  • Шегрт
  • ***
  • Поруке: 76
  • I1-M227
Одг: Порекло фамилије Ганић
« Одговор #11 послато: Јун 29, 2017, 11:20:23 поподне »
Мени лично је ова тема веома занимљива. Наиме,моја мајка је од Сташевића из села Попе код Тутина. Славе Никољдан. Пореклом су из Куча,из села Безјова,одакле су се у 18 веку преселили у Рожаје код својих рођака Ганића,да би их ови населили на своју земљу у село Попе. Значи,слава Ганића би требало да је била Никољдан ,а не Митровдан као код Мрњавчевића.

Ван мреже Иван Вукићевић

  • Уредник СДНКП
  • Аскурђел
  • *****
  • Поруке: 3423
  • Васојевић
Одг: Порекло фамилије Ганић
« Одговор #12 послато: Јун 30, 2017, 12:15:39 пре подне »
Мени лично је ова тема веома занимљива. Наиме,моја мајка је од Сташевића из села Попе код Тутина. Славе Никољдан. Пореклом су из Куча,из села Безјова,одакле су се у 18 веку преселили у Рожаје код својих рођака Ганића,да би их ови населили на своју земљу у село Попе. Значи,слава Ганића би требало да је била Никољдан ,а не Митровдан као код Мрњавчевића.

Мрњавчићи у Бејзову (Никезићи, Вучевићи и Дмитровићи) славе Никољдан, тако да се слава Сташевића уклапа. Међутим, то је опет у супротности са предањем које је Ердељановић записао по коме су Ганићи од Милића са Подграда у Орахову.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Порекло фамилије Ганић
« Одговор #13 послато: Јун 30, 2017, 08:02:06 пре подне »
Мрњавчићи у Бејзову (Никезићи, Вучевићи и Дмитровићи) славе Никољдан, тако да се слава Сташевића уклапа. Међутим, то је опет у супротности са предањем које је Ердељановић записао по коме су Ганићи од Милића са Подграда у Орахову.
Да, Вучевићи иако су Мрњавчићи ипак славе Никољдан, од њих су Јанковићи у селу Равни у Доњој Морачи који такође славе исту славу. Који је разлог узимања славе св. Никола код Мрњавчића у Безјову можемо само да нагађамо али је сигурно да је морао постојати заиста велики разлог обзиром да је у Кучима јасна подела Мрњавчића и Дрекаловића управо према томе што први славе Митровдан а други Никољдан. Нисам сигуран да ли има још који сл. случај у Кучима. У Безјову иначе живе и Дрекаловићи па су вероватно из неког разлога Мрњавчићи од њих прихватили св. Николу за славу.