Аутор Тема: Светски ДНК дан 2017  (Прочитано 190801 пута)

Ван мреже Распхеус

  • Гост
  • *
  • Поруке: 1
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #600 послато: Мај 08, 2017, 10:58:44 пре подне »
Гринвалд, Крагујевац, ран. Винковци

Припада хаплогрупи I1-Z58>Z140, најближи му је Дилић из Лапова са којима има 2 маркера разлике на 23. Гринвалд је навео да су његови преци пре 4-5 генерација доселили у Крагујевац, из Винковаца, а даље не зна откуд.

Симо, велики поздрав. Видим да сте написали да припадам подграни Z58. Занима ме како сте дошли до тог закључка, пошто мени у резултату што сам добио не пише подгрупа? Када сам истраживао изашло ми је да припадам 60% грани CTS6364 a 20% грани Z58.

симо

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #601 послато: Мај 08, 2017, 11:02:58 пре подне »
Симо, велики поздрав. Видим да сте написали да припадам подграни Z58. Занима ме како сте дошли до тог закључка, пошто мени у резултату што сам добио не пише подгрупа? Када сам истраживао изашло ми је да припадам 60% грани CTS6364 a 20% грани Z58.

Закључак је изведен због велике сличности са тестираним Хобрлом из Бугарске који је тестиран као I1-Z58>Z140. Међутим, свакако би било добро урадити СНП потврду.

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #602 послато: Мај 08, 2017, 11:05:31 пре подне »
Kaдa гoвopимo o paзликaмa у мapкepимa кoд poдa Никшићa, мeни нa пaмeт увeк пaдну двojицa Шћeпaнoвићa из Peчинa, кojи ce paзликуjу нa чaк 9 мapкepa oд упopeдивиx 23 и тo нa нeкe пpиличнo cпope мapкepe.
Peшeњe би билo дa jeдaн (a нajбoљe пo двojицa) Poвчaнин и jeдaн Жупљaнин (или Tpeбjeшaнин, Уcкoк) уpaдe Big Y. Tу би ce cигуpнo нaшao CНП кojи иx paздвaja, пa би cвaкo мoгao дa ce тecтиpa и ca cигуpнoшћу знaти, гдe пpипaдa. Нe знaм дa ли je Бeчaнoвић paдиo Big Y, aли и aкo ниje, нa дoбpoм je путу. Питaњe je caмo дa ли ce уoпштe знa oд кojиx Никшићa cу Бeчaнoвићи.

Бечановићи би требало да су пореклом Жупљани.
Чињеницама против самоувереног незнања.

симо

  • Гост
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #603 послато: Мај 08, 2017, 11:14:22 пре подне »
У ствари, не морају бити повезани са Пуношевићима-Пуношима,а могуће је и да јесу.

Сад баш гледам попис Клишког санџака из 1550. године и тамо се помиње неколико појединаца којима је Радоје уписан као отац. Такође присутан је и један којем је Пунош отац: Вукас, син Пуноша. Према томе, очигледно је да су се преци Добрића и Пуноша населили у Добропољце, непосредно пре турског пописа 1550. године.

Пунош и Радоје су могуће били они који су довели породице у Добропољце.

Такође занимљиво је да се Добропољци 1550. године налазе у џемату кнеза Вукмана Угарка, сина Сибиле, сина Радоја. Чини се да је кнез Вукман Угарак држао 1550. године нахију Островицу, а његов син Вукосав нахије Зрмању и Попину. Такође је из пописа очигледно да се српско становништво у влашком статусу управо тад насељавало, јер се помињу неке муслиманске спахије као претходни власници (посадници тврђаве Дрниш). Такође, види се да је и процес исламизације начео влашку популацију. У Добропољцима се тако помиње Хасан, син Вукоја.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #604 послато: Мај 08, 2017, 11:19:05 пре подне »
Бечановићи би требало да су пореклом Жупљани.
Бечановићи су из највећег жупског села Кута. Чини ми се да су од њих и Кршикапе на Стругу у Ускоцима.
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Sergio

  • Памтиша
  • ********
  • Поруке: 1849
  • Y-DNA: I2-PH908>Y81557 | mtDNA: K1a-C150T
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #605 послато: Мај 08, 2017, 11:33:51 пре подне »
Када сам истраживао изашло ми је да припадам 60% грани CTS6364 a 20% грани Z58.

Можете урадити проверу CTS6364 по релативно приступачној цени код YSEQ.
Линк:
https://www.yseq.net/product_info.php?products_id=12507&osCsid=2a4874d01486dd3b0bfcd88c834e1cfd


Ван мреже aleksandar I

  • Члан Друштва
  • Истраживач
  • *****
  • Поруке: 974
  • I2-Z16982
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #606 послато: Мај 08, 2017, 11:39:41 пре подне »
У ствари, не морају бити повезани са Пуношевићима-Пуношима,а могуће је и да јесу.

Хм! Познајем једног Пуноша (Ранко) поријеклом из Бенковца, који се након "олује" населио у Великој Обарској код Бијељине. Код родитеља је 12-то дијете а има 4 сина.

Упознаћу га са овим подацима, па се можда и тестира!

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #607 послато: Мај 08, 2017, 11:50:11 пре подне »
Бечановићи би требало да су пореклом Жупљани.

Joш фaли jeдaн Poвчaнин-Гojaкoвић...

Ван мреже НиколаВук

  • Уредник
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 8510
  • I2-PH908>Y250780>A32852, род Никшића
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #608 послато: Мај 08, 2017, 12:02:03 поподне »
Joш фaли jeдaн Poвчaнин-Гojaкoвић...

Мислиш на већем броју маркера? Свакако би било пожељно да један Гојаковић уради барем 37 или 67 маркера, као и да се тестира неки потврђени Требјешанин (Ускок), по могућству из главарског братства Војводића.
Чињеницама против самоувереног незнања.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #609 послато: Мај 08, 2017, 12:08:17 поподне »
Причах са једним Смоловићем скоро на ову тему и каже да је код њих било доста усвајања што кумчића, што сестрића, што сирочади уопште. И дан данас нису сигурни ко је од којих па се не узимају међусобно. Што ће рећи, не зна се који су оригинални Смоловићи. Је ли то заиста тако не знам, тако чух. Тако да међу самим Смоловићима може бити више различитих хаплогрупа.

Мислим да овде није до самих Смоловића. Још један род из ове групе (Шпањевићи) припада овој подграни R1a, што ће рећи да је било бар два три рода.

Постоји можда шанса да су управо они досељеници из Катунске нахије.

Ван мреже Дробњак

  • Истраживач
  • *******
  • Поруке: 1208
  • I1 P109
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #610 послато: Мај 08, 2017, 12:25:58 поподне »
Мислим да овде није до самих Смоловића. Још један род из ове групе (Шпањевићи) припада овој подграни R1a, што ће рећи да је било бар два три рода.

Постоји можда шанса да су управо они досељеници из Катунске нахије.
Рекох само да можда и међу самим Смоловићима може бити других хаплогрупа. Иначе, Смоловићи који живе у Дробњаку, на Слатини, нису бар по предању, повезани са Смоловићима-Дедеићима. Мени је интересантно то да у самом братству Дедеића има толико различитих хаплогрупа. У прошлости су, изгледа, били привлачни мањим родовима да се уз њих прибију. Само ово братство више личи на неко мање племе или остатке неког племена. Мени све ту вуче на Криче. Још је ту и хаплогрупа коју носе Дедеићи као главнина братства. Је л' се размишљало у том правцу да Кричи нису сви иста хаплогрупа, тј. да је њихово племе чинило више различитих родова, где је главнина била Ј2б М205?
Искушење баца људе с трона,
роба диже изнад фараона.

Ван мреже Славко Видовић

  • Члан Друштва
  • Гост
  • *****
  • Поруке: 19
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #611 послато: Мај 08, 2017, 12:31:38 поподне »
Башић, Јовањдан, Доњи Башићи, Шековићи

Припада хаплогрупи Е-V13. Нема блиских поклапања на Пројекту, а од карактеристичних вредности издвајају се ниска DYS385b=16 и нешто виша DYS570=22. Није оставио детаљније податке о пореклу.

Драго ми је што видим и Башиће да су тестирани.Овде морам да додам,мислим  да је познати командант из другог светског рата Јанко Башић из Папраће и познати доктор исто Јанко Башић из Зворника исти род са тестираним господином Башићем.

Ван мреже Небојша

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 13156
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #612 послато: Мај 08, 2017, 01:41:37 поподне »
Рекох само да можда и међу самим Смоловићима може бити других хаплогрупа. Иначе, Смоловићи који живе у Дробњаку, на Слатини, нису бар по предању, повезани са Смоловићима-Дедеићима. Мени је интересантно то да у самом братству Дедеића има толико различитих хаплогрупа. У прошлости су, изгледа, били привлачни мањим родовима да се уз њих прибију. Само ово братство више личи на неко мање племе или остатке неког племена. Мени све ту вуче на Криче. Још је ту и хаплогрупа коју носе Дедеићи као главнина братства. Је л' се размишљало у том правцу да Кричи нису сви иста хаплогрупа, тј. да је њихово племе чинило више различитих родова, где је главнина била Ј2б М205?

Интересантно. Једино ови R1a Шпањевићи/Смоловићи (Кричи и Шпање) ;)

Генерално нисмо пуно причали о томе. Могуће сасвим, иако нема нешто пуно днк доказа за сада. Помислио сам раније да би Кричи, са неком E, могли бити део шире групе Матаруга. Занимљив је ту и N1a.

Ипак, за сада не постоје конкретни докази. Код Дедеића више делује као да је саплемењивање у питању. Имамо већ тарске Никшиће I2-PH908 међу њима, J2b1, а и R1a-Z280. Ту је и оно предање о пореклу са Чева, чиме би се евентуално могло објаснити више хг међу њима.

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #613 послато: Мај 08, 2017, 01:50:15 поподне »
Да мало разјаснимо. У шематизму из 1882. се спомиње Ћеркета у Блашком (али то су Кадињани, који су близу тромеђе Лакташа, Прњавора и Челинца), а Ћеркет у Смртићима.

Крејић se се спомиње у Каоцима, Србац, али то је сјеверни дио општине, а Југовић (Пантелија) у Шаринцима и Штрбцима (Прњавор), што је солидно удаљено од Смртића, а поготово од Кадињана. Из угла гледања неког из Србије, то јесте близу.

Ћеркета је E-V13, Крејић Југовић је I2-CTS10228. Никољдан и Пантелија. Не видим везу.
Како сте ви политичари осјетљиви, чим не споменеш Лакташе, оглашавате се  :D

Па добро, појаснићу.
Тестирани Ћеркета из парохије Блашко у селу Кадињани славе исту славу као и не тестирани Ћеркети испод Мотајице у парохији Смртић. Пошто се више нигдје ово презиме не спомиње, претпоставка да су у сродству. Зато сам и споменуо овај троугао.

Због тога сам споменуо и Крејиће, везано за Мотајицу, мјесто вјековног окупљања, побуне и селидбе Срба за Славонију. Њихове хаплогрупе јесу различите, и то нико не спори, исто као и у Тимару.

Ван мреже Sergius

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 531
  • I2-PH908>Y109645
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #614 послато: Мај 08, 2017, 02:25:07 поподне »
Како сте ви политичари осјетљиви, чим не споменеш Лакташе, оглашавате се  :D

Па добро, појаснићу.
Тестирани Ћеркета из парохије Блашко у селу Кадињани славе исту славу као и не тестирани Ћеркети испод Мотајице у парохији Смртић. Пошто се више нигдје ово презиме не спомиње, претпоставка да су у сродству. Зато сам и споменуо овај троугао.

Због тога сам споменуо и Крејиће, везано за Мотајицу, мјесто вјековног окупљања, побуне и селидбе Срба за Славонију. Њихове хаплогрупе јесу различите, и то нико не спори, исто као и у Тимару.

Прије свега, ја сам инжењер. А ми волимо да видимо кад се споји "+" и "-" у закључивању, када настаје спој, тј. веза. Зато сам само питао која је веза између Ћеркете и Крејића Југовића. Друге везе, осим неке шире географске, ја не видим.

Ћеркета из Кадињана и Ћеркет из Смртића јесу вјероватно у сродству.

И замолио бих без алузија на политику и политичку опредијељеност! Овај форум се не бави политиком већ генетичком генеалогијом.

Ван мреже vojinenad

  • Етнолог
  • *********
  • Поруке: 2211
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #615 послато: Мај 08, 2017, 02:51:35 поподне »
Поповић, Аранђеловдан, Доња Морача, Колашин

Припада хаплогрупи R1b-U152, роду Морачана Богићеваца. Од осталих припадника овог рода разликује се нешто нижом вредношћу DYS458=16, и нешто вишом вредношћу DYS576=20. Најближе поклапање има са Радовићем, разликују се на 2 од 23 маркера, затим са Ћировићем (3/23) и Глишићем (4/23).
Ево шта о Поповићима каже у својој књизи ''Морача, Ровца, Колашин'' Рајко Раосављевић:
''Поповићи (у Прекобрђу)
Поријекло овог братства није коначно утврђено јер се код њих слабо очувало предање. Неки тврде да су стара српска породица која је постојала у Прекобрђу прије доласка Богића Морачанина. Други тврде да су потомци Богићевог сина Добрије. Историчар Мораче Андрија Јовићевић не убраја их у Богићеве потомке , дочим Секуле Добричанин, Прекобрђанин, тврди да су Поповићи од Добријиног сина Мирка. Свакако је прото Секуле био бољи познавалац прекобрдске традиције, јер је рођен у Прекобрђу и тамо живио преко 25 година. Зато се морамо приклонити његовом тумачењу поријекла братства Поповић''

Очигледно да је Раосављевић направио добар избор кад се одлучио за верзију Добричанина, ДНК је то само потврдио. :)

Ван мреже Тимар

  • Члан Друштва
  • Познавалац
  • *****
  • Поруке: 685
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #616 послато: Мај 08, 2017, 03:16:40 поподне »
Прије свега, ја сам инжењер. А ми волимо да видимо кад се споји "+" и "-" у закључивању, када настаје спој, тј. веза. Зато сам само питао која је веза између Ћеркете и Крејића Југовића. Друге везе, осим неке шире географске, ја не видим.

Ћеркета из Кадињана и Ћеркет из Смртића јесу вјероватно у сродству.

И замолио бих без алузија на политику и политичку опредијељеност! Овај форум се не бави политиком већ генетичком генеалогијом.
Ја Крејиће Југовиће нисам спомињао, јер то су за мене два различита презимена који славе две различите славе, и осим "комшилука" ништа их не спаја, исто као и Ћеркете.  Толико.
О политици рече да не причамо  ;), ево и нећемо.

Ван мреже ДушанВучко

  • Члан Друштва
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 7259
  • I2-Y250780, род Никшића, U5a2b мт-ДНК
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #617 послато: Мај 08, 2017, 05:33:48 поподне »
Мислиш на већем броју маркера? Свакако би било пожељно да један Гојаковић уради барем 37 или 67 маркера, као и да се тестира неки потврђени Требјешанин (Ускок), по могућству из главарског братства Војводића.
Шта се добија кад се уради 37 , а шта 67 маркера? (у смислу за тестираног и остале из рода)  Јел може 37 да буде довољно за нека нова сазнања, типа СНП или мора бар 67?
« Последња измена: Мај 08, 2017, 05:36:05 поподне ДушанВучко »

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #618 послато: Мај 08, 2017, 05:58:53 поподне »
Мислиш на већем броју маркера? Свакако би било пожељно да један Гојаковић уради барем 37 или 67 маркера, као и да се тестира неки потврђени Требјешанин (Ускок), по могућству из главарског братства Војводића.

Mнoгo je битниjи Big Y. Зaтo je и cкуп.:) Mиcлим дa FTDNA oмoгућaвa Big Y тeк нa 67 мapкepa (нeкa мe иcпpaви нeкo aкo гpeшим). Teк ca Big Y дoбиjaш cвoje пpивaтнe CНП-oвe и чeкaш дa ce пojaви joш нeкo ca иcтим пoнaвљaњимa. Teк нaкoн тoгa ce peзултaт шaљe Yfull-у кojи oдpeђуje cтapocт нoвe гpaнe, њeнo мecтo нa cтaблу и TMRCA.

Ван мреже Милош

  • Уредник СДНКП
  • Бели орао
  • *****
  • Поруке: 5484
  • Y134591 Тарски Никшићи
Одг: Светски ДНК дан 2017
« Одговор #619 послато: Мај 08, 2017, 06:15:26 поподне »
Закић, Призрен, Метохија/СРБ

Припада хаплогрупи I2-M223. Није посебно близак ниједном од досадашњих М223 на Пројекту. Најближи су му из анонимних истраживања један хаплотип из Смоленске области у Русији 1/17 и један Арбереш из Италије 2/17. Занимљиво је да тестирани наводи да му је предак у Призрену био кујунџија (златар), што је крајње индикативно имајући у виду хаплогрупу. Такође, тестирани није навео славу, не знам да ли је нема или је нешто друго у питању.

Видим да је Закића било у Призрену, ако неко зна нешто више нека напише.

Зaкићи cлaвe Никoљдaн. Бap caм тaкву инфopмaциjу дoбиo.